reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problem s grafickou kartou

kostachess (14)|5.12.2010 22:11
Dobry den, mam problem s grafickou kartou Nvidia Geforce 9800GTX, pocitac jiz mam kolem 2 let a do teto doby vse jelo bez jakychkoli problemu, ovsem dnes mi behem hrani jedne pocitacove hry najedou zamrz pocitac + se na obrazu objevili pruhy ruznych barev, pocitac jsem restartoval ovsem hned jak se mi nacetl windows tak mi pocitac opet zamrz a najely vodorovne pruhy, nechal jsem pocitac nejakou dobu vypnuty a pak jsem to zkousel znovu, momentalne mi pocitac nezamrza ale v spravcich software mi ukazuje ze graficka karta nefunguje jak ma a mam na monitoru svilse zlute pruhy, nespousti se zadna hra a pri posunu treba na webove strance se obraz obnovuje velmi pomalu, vyzkousel jsem vschny rady od paradce pri potizich, tedy reinstalovat ovladac(to nekolikrat), vyndaval a zandaval zpet grafiku, nize prikladam screen toho jak vypada muj obraz v tuto chvili a nekolik screenu z nastaveni, Dekuji predem za jakoukoli radu.

http://screenshot.cz/68QUV/

http://screenshot.cz/WF2OQ/

http://screenshot.cz/QB7KO/
NHKG (1136)|5.12.2010 22:20
Zkus zjistit teplotu čipu grafické karty a ověřit, že chladič je čistý a větráček na kartě funguje.
Je ale dost pravděpodobné, že karta umírá. Možná by pomohlo ji upéct v troubě (na googlu najdeš návod), ale spíše se připrav na reklamaci / nákup nové karty.
AndrewCZ (278)|5.12.2010 22:22
No tak to bohužel vypadá, že je po grafice.

Edit: Byl sem pomalejší :slug
kostachess (14)|5.12.2010 22:33
Vetrak cisty je dneska jsem to cele vycistil a take se toci,
stahl jsem si program odsud z webu a naverene hodnoty jsou GPU 65.5 a PCB 52.7
AndrewCZ (278)|5.12.2010 22:50
Jestli je ještě v záruce, tak bych ji šel reklamovat.
kostachess (14)|5.12.2010 22:52
No v zaruce uz bohuzel neni, uvazuju ted o tom peceni co mi uz tady vysse doporucovaly :D
AndrewCZ (278)|5.12.2010 22:54
No jestli už není v záruce, tak ji určitě zkus podle toho návodu upéct. Napiš sem potom jak si dopadl. V případě, že se ti to nepovede, tě bohužel nákup nové karty nemine.
kostachess (14)|5.12.2010 22:58
Jasne, kazdopadne diky moc za rady, jestli se nakonec odvazim nato peceni tak se urcite ozvu :)
DrZelenka (2491)|5.12.2010 23:57
[quote=kostachess;421045]Vetrak cisty je dneska jsem to cele vycistil a take se toci,
stahl jsem si program odsud z webu a naverene hodnoty jsou GPU 65.5 a PCB 52.7[/quote]

To jsou teploty pri zatezi? Cim jsi to zatezoval?
kostachess (14)|6.12.2010 00:31
no je to prakticky bez zatizeni, mel jsem jen pustenou jen mozilu a ten program na mereni teploty.
johny__g (6387)|6.12.2010 09:33
[quote=kostachess;421075]no je to prakticky bez zatizeni, mel jsem jen pustenou jen mozilu a ten program na mereni teploty.[/quote]

Tak to jsou sakra vysoké teploty. Ty pruhy jsou vidět i v BIOSu?
DrZelenka (2491)|6.12.2010 11:55
[quote=kostachess;421075]no je to prakticky bez zatizeni, mel jsem jen pustenou jen mozilu a ten program na mereni teploty.[/quote]

Stahni si furmark a nech ho bezet dokud se teplota neustali (tak 10minut), nebo PC nespadne. Pak napis koncovou teplotu (nebo teplotu, kterou GK mela tesne pred padem).

Pokud je chladic opravdu vycisten (tzn, ze jsi profoukl poradne i zebra a to obema smery), tak by to chtelo vymenit teplovodivou pastu.
kostachess (14)|6.12.2010 13:18
Bohuzel mi to pokazde pri spousteni programu napise: "Could not initialize zoom Gpu. Furmark starup failed." zkousel jsem program stahovat z nekolika stranek a ruzne verze pokazde se vsak nezmenil vysledek.
durib (1141)|6.12.2010 14:03
A co zkusit kartu v jinem PC?
PS: s pecenim bych jeste pockal.
kostachess (14)|6.12.2010 14:43
Obavam se ze nemam moznost zkusit kartu v jinem pocitaci
DrZelenka (2491)|6.12.2010 14:49
[quote=kostachess;421161]Bohuzel mi to pokazde pri spousteni programu napise: "Could not initialize zoom Gpu. Furmark starup failed." zkousel jsem program stahovat z nekolika stranek a ruzne verze pokazde se vsak nezmenil vysledek.[/quote]

Tak co znamena tato hlaska fakt nevim. Zkus kombustor, nebo OCCT.

K tomu cisteni grafiky - byly vycisteny i ty zebra? Vymenil jsi teplovodivou pastu?
kostachess (14)|6.12.2010 14:57
Ja tu hlasku chapu, ze ten program nemuze nacist grafickou kartu nebo neco v tom stylu, k tomu cisteni vyzkousim to jeste jednou, ale co je teplovodiva pasta bohuzel nevim
kostachess (14)|6.12.2010 15:03
tak kombustor nefunguje, a ten druhy program mi pri stousteni pise ze moje karta nesuportuje Sharder model 3.0, ktera je nezbytna pro GPU:3D a pro nejaky Power Supply testy ale po odkliknuti se mi program spusti ted bych se spis zeptal jak mam spravne nastavit to testovani
DrZelenka (2491)|6.12.2010 15:35
[quote=kostachess;421192]tak kombustor nefunguje, a ten druhy program mi pri stousteni pise ze moje karta nesuportuje Sharder model 3.0, ktera je nezbytna pro GPU:3D a pro nejaky Power Supply testy ale po odkliknuti se mi program spusti ted bych se spis zeptal jak mam spravne nastavit to testovani[/quote]

Pro test teploty neni potreba skoro nic nastavovat. Z nabidky vlevo vyberes "GPU: OCCT". V nastaveni nastav "test type" infinite (aby to slo kdykoliv prerusit) a spust to. Jakmile se teplota pretane zvysovat (tzn tak pul minuty se bude pohybovat +- 2 stupne) ,tak zmackni esc a posli nam sem na forum graf teploty GPU.

Teplovodiva pasta je hmota, ktera se dava mezi jadro grafiky (procesoru) a chladic, aby se vyrovnaly male nerovnosti a zlepsil se prenos tepla. Jestli nevis co a jak, tak bych to radeji nechal na servisu, kde by ti to mohli udelat i na pockani a ani ne moc draze (kdyz prineses primo vyndanou grafiku z pocitace - zalezi jak moc jsou vstricni a jestli te budou chtit natahnout). Ale pockej s tim az uvidime vysledky OCCT.
kostachess (14)|6.12.2010 15:41
Tak ten program mi nejspis take nenacetl grafiku jelikoz jak je vlevo ten panel kde si muzu vybrat co chci sledovat tak GPU: OCCT je zsedle a neda se nato kliknout stejne jako na Power:Supply.
kostachess (14)|8.12.2010 01:35
dekuji za vsechny rady, jeste bych mel posledni otazku nakonec je mozne ze by to bylo zpusobene virem, nebo je to nemozne? popr mohl by to treba byt problem s necim jinym nez grafickou kartou?
bublich (1)|8.12.2010 05:24
Vzal bych ji do nějakého servisu nebo počítačového bazoše(Praha-Růžová ul.,ochotní) a požádal je atˇ Ti jí vyzkouší.To snad udělají i zdarma.Tím vyloučíš
svůj comp.Neznáš nějakého správce sítě ve fabrice,ve škole apod,pro něj by nebyl problém to vyzkoušení ani ta pasta.Navíc v prac.době.
16cmfan (2153)|8.12.2010 08:33
No ja by som to tipoval na odchádzajúcu GK, už len preto, že Ti nenašiel program support SM 3.0, ktorý karta samozrejme podporuje... ovládače tam máš takže by to nemalo haprovať, obávam sa, ale jediná možnosť asi bude sa zahrať na kuchára...
durib (1141)|8.12.2010 10:01
[quote=16cmfan;421589]nenašiel program support SM 3.0, ktorý karta samozrejme podporuje[/quote]
Klidne to muze zpusobovat i nejaky binec v PC. Preci jenom, tyto programy jsou SW a nemaji primy pristup k GPU. Stejne tak video vystup je zpracovavan nejprve softwarove. Jestli je opravdu vadna GK se potvrdi az zapojenim do jineho kompu, ...nebo me jeste napada nejaka Live verze Linux.
16cmfan (2153)|8.12.2010 10:05
Ak budú artefakty viditeľné aj v Biose, tak môžme vylúčiť minimálne softwarový problém na strane Windowsu/ovládačov.
kostachess (14)|8.12.2010 12:15
no v samotnem biosu je obraz normlani, ale jinak je problem s obrazem po celou dobu spousteni pocitace, treba nevim preste jak se to oznacuje ale jeden z prvnim obrazu pocitace kde jsou uvedeny nejake informace a je napsany z ceho to bootuje tak tam neni nic jen nejake nesmyslne znaky.

ale rozhodne se tedy pokusim zkusit zapojit kartu do jineho pocitace
zsdx (2098)|8.12.2010 13:55
[quote=kostachess;421617]no v samotnem biosu je obraz normlani, ale jeden z prvnim obrazu pocitace kde jsou uvedeny nejake informace a je napsany z ceho to bootuje tak tam neni nic jen nejake nesmyslne znaky.[/quote]

Ale to jeste patri k BIOSu, podobne 'rozpadle' to mas i napr. pri upresneni vyberu rezimu Win /cili F8 pri startu/?
kostachess (14)|14.12.2010 00:29
Dneska mi v dvou servisech rekli ze je ta karta zrala na vyhozeni, tak jsem aspon zkusil vymnneit tu teplo vodivou pasku to nepomohlo, pak jsem zkusil ji soupnout do te trouby a vida zatim funguje :D
Dekuji vsem za rady