reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

auto adaptér jaké parametry?

hw3_on (23)|8.2.2011 22:12
Dobrý den, prosím o radu ohledně autoadaptéru k ntb Toshiba Satellite l500d. Originál neexistuje, nebo už neexistuje. Tak scháním... na štítku ntb jsem si přečet napětí 19V proud 3,7 ... tak jsem hledal a mám nejasnosti, neboť "elekrika není moje hobby" Jde mi o to, abych ten ntb nějak nezničil!!

1. Musí naprosto sedět napětí - proud? Našel jsem 19V 3,5 ... někde je zase uvedeno jenom napětí a výkon a o proudu není ani zmíňka?! Je ten proud důležitý?

2. Dále se adaptery liší svým výkonem 19V 70W ... 19V 90W.. 19V..120W.... jestli tomu dobře rozumím, tak ten věší výkon znamená, že to dobije baterku rychleji a o nic jiného nejde? Nebo menší výkon hrozí, že to třeba neutáhne ntb při zátěži?

3. u multiparametrových adaptérů zase píšou, že po nastevení napětí se automaticky nastaví proud... dá se věřit takovýmto univerzálům? Udrži zvolené parametry? Nebo je lépe koupit přímo na míru ntb i za cenu, že to třeba bude pro jiný typ/značku?

4. chrání se nějak notebook proti takovým blbům jako jsem já, který by do něj zapojil něco blbě? Vypla by ho ochrana? ( něco jako když dojde baterka )

děkuji předem moc za rady
matyyy (2527)|8.2.2011 22:24
velmi jednoduše (zjednodušeně)
napětí krát proud = výkon

takže potřebuješ nějaký 70W(3,7A) nebo silnější (zdroj dodává jen takový proud jaký ntb odebírá)
johny__g (6387)|9.2.2011 09:05
Napětí musí sedět naprosto přesně (ani víc ani míň), proud musí být stejný nebo vyšší (ale vyšší je zbytečný, baterku to rychleji nenabije, ani notebook nepojede rychleji).
zsdx (2098)|9.2.2011 11:30
[quote=hw3_on;434253]Dobrý den, prosím o radu ohledně autoadaptéru k ntb Toshiba Satellite l500d. Originál neexistuje, nebo už neexistuje. [/quote]

Mozna bude levnejsi a spolehlivejsi menic 12V->220V.
wizaard (913)|17.2.2011 11:51
Co jsem slyšel, tak spousta notebooků tyhle měniče zrovna "nemusí", ale určitě to je možné řešení.
hw3_on (23)|4.3.2011 23:35
[quote=wizaard;436072]Co jsem slyšel, tak spousta notebooků tyhle měniče zrovna "nemusí", ale určitě to je možné řešení.[/quote]

1. Slyšel kde? odborné forum/recenze/názor profesionála x "jedna paní povídala"/osobní zkušenost někoho známého
2. Co to znamená nemusí?

Ten měnič je samozřejmě výhodnější a to nejen cenově, ale i pro praktické použití = univerzálnost. Předpokládám, že adapter od ntb si poradí a vyrovná výkyvy napětí z takového měniče, které budou určitě častější a výraznější než vyrovnává pro ntb ze sítě. Určitě to bude hřát a budou velké ztráty, ale to pro daný účel není podstatné kriterium.
wizaard (913)|5.3.2011 19:07
Slyšel na jednom nejmenovaném fóru o noteboocích (kde shodou okolností dělám moderátora). Víc o tom nevím, proto jsem víc nenapsal - podle toho, co jsem tam "zaslechl" se pak některé notebooky úplně odmítají dobíjet. Ale samozřejmě to mohou být jen výjimky.
speedsnail (4876)|7.3.2011 01:24
Také bych byl pro vyzkoušení toho měniče. Já jsem při jeho použití žádné problémy nezaznamenal (byl to nějaký výkonější typ, zhruba toto: a připojoval se ntb, DVD přehrávač, mobil atp.)
mech13 (5526)|1.6.2011 12:41
mohu potvrdit nevalnou zkusenost s menicem pro notebook - zkousel jsem dva menice - jeden cca 800W a druhy 150W, tri trafa k notebookum a vysledek - je jedno ke kterymu menici notas pripojim, trafo lenova bzuci silene, nove trafo k FSC bzuci dost a stare trafo k FSC bzuci potichu, ale porad se to neda srovnat se zasuvkou...

zkousel nekdo menicem napajet UPS a tou teprve trafo notebooku?:D

EDIT: lenovo 90W, FSC 65W