reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zásadní pokles výkonu

Scruffy (4)|15.2.2011 22:06
Zdravím...

Mám problém a už jsem opravdu v koncích... Jsem majitelem notebooku MSI GX600 osazenou Intel Core2Duo procesorem, 2GB ram + 8600 GT 512mb grafikou.
Už jsem si s nim nějaké problémy zažil ale vždy se mi je podařilo vyřešit. Teď už jsem na ně asi krátký.
Věc se má tak. Po posledním formátu a reinstalu systému (win7 Home Premium 64bit) mi šel vykon ve hrach rapidně dolu. Hry jako Assassins Creed 2 které mi dříve celkem dobře běhaly se mi při určitých úhlech pohledu neuvěřitelně škubou. Zkusil jsem nainstalovat i cca 6 let starou hru Splinter Cell Pandora Tomorow a problém byl úplně stejný. Drivery na grafiku i chipset mam od výrobce staženy nejnovější. Zkusil jsem i jiný operační systém Win XP počínaje přes všechny možné kombinace Win7 konče. Výkon v těchto hrách jsem zkoušel jak na čistém systému jen s ovladači tak i teď, cca 14 dní po formátu

Před formátem jsem měl s notebookem problém s vyšší teplotou při grafických aplikacích. Ten problém sice s formátem zmizel, ale taková ztráta výkonu mi za to nestojí. Notebook nebyl předtím nijak taktován.

Pokud by někoho napadlo v čem by mohl být problém, budu za každou radu vděčný.
Dojigiri (1629)|15.2.2011 22:10
Zkus měřit teploty v zátěži (everestem, speedfanem, coretemp nebo něčím takovým). Je možný že se přehřívá a throttluje CPU.

Čistil jsi ho někdy? (resp. jak dlouho nebyl čištěnej?) Pokud ne, doporučuju vyčistit od prachu, bejvá tam toho na chladiči např. po roce až dvou docela dost a pak se nemůže uchladit. Pokud jsi technicky zdatnější a odvážnější, možno provést i výměnu pasty na CPU - ale pokud jsi ho např. 2-3 roky nečistil a vyčistíš chladič, mělo by to stačit.
Scruffy (4)|15.2.2011 22:14
čistil.. cca jednou za 2-3 měsíce ho otevřu, profouknu.. možna to radši zkusim znova
Dojigiri (1629)|15.2.2011 22:19
No, skus se podívat vyloženě mezi větráček a žebra (nejlíp sundat větráček) ... já když jsem poprvý čistil nb tak jsem kontroloval jenom shora a profouk a furt to nešlo a když jsem sundal větrník tak jsem se docela podivil 3mm vrstvě filcu z prachu.

Ale pokud by to bylo čistý tak to tím nebude a nutno hledat jinou příčinu.

//EDIT zkus něčím kdyžtak měřit ty teploty (např. ten CoreTemp) a zatížit ho např. OCCT.
Taky můžeš zkust při zátěži mít puštěnej RightMark cpu clock, throttling vypadá zhruba takhle:
http://img.tomshardware.com/us/2006/05/10/dual_41_ghz_cores/rm_throttle.gif
(ta růžová nahoře, jak skáče, to je špatně)
Scruffy (4)|15.2.2011 22:41
ok, zkusim... kdyby to bylo špatně, jak se to da řešit? jinak teploty jsou myslím v pořádku...
Může throttling probíhat na GPU?
Dojigiri (1629)|16.2.2011 10:13
Tak bych zkusil ještě otestovat pomocí AtiTool - jednak měří teploty, pak taky umí zobrazit a měnit frekvence a testovat artefakty, vypadá to zhruba takhle: http://img206.imageshack.us/img206/1997/atitoolrg9.jpg

Tím by se dal zjistit případnej problém s grafickou kartou (nastavená frekvence, teploty - přehřívání).
Scruffy (4)|16.2.2011 15:14
tak jsem to nechal vytížit a sledoval jsem to tim RMkem... že je trhottle stejne vysokej jako takt neni uplně dobře co?
http://img843.imageshack.us/i/obr1o.png/
Dojigiri (1629)|18.2.2011 09:08
To bych právě řek že dobře je ... bylo by to špatně kdyby právě ta růžová padala dolů (to by právě znamenalo snížení výkonu kvůli throttlingu).

Ten AtiTool jsi zkoušel?