reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Poraďte prosím s výběrem komponent pro vodníka

Ondar (187)|11.5.2011 08:38
Tak jsem do toho praštil a porušil záruku na zdroji. Když jsem po rozebrání viděl, že dráty od ventilátoru jsou k tišťáku připájeny (žádný konektor), tak jsem vzal štípačky a s povzdechem, že není cesty zpět, jsem stříhnul. Po instalaci Noctuy 700ot na gumové držáčky mám konečně tichý počítač :D

Moje zkušenosti s Aquaero 5 XT viz thread [thread=59700]Regulátor Aquaero 5 XT[/thread]
Ondar (187)|14.5.2011 12:35
Tak mám za sebou další krok: "Innovatek AGB-O-Matic měřic hladiny kapaliny" konečně funguje. Ale musel jsem expanzku naplnit opravdu po okraj (až to z ní při šroubování víka teklo ven), jinak větrák za měřičem neukazoval žádné otáčky.

Dále jsem se chtěl zeptat, jestli měřák "Aqua Computer Thermometer 1/4" Pass-Through - Analog Display" se dá od toho displeje "nějak odbočit" i do aquaera, nebo musím koupit "Aqua Computer Thermometer 1/ 4" Pass- Through"?

Jo a konečně jsem zjistil i průtok - "Aqua Computer Flow Sensor High Flow" připojen do aqaera hlásí cca 100 l za hod (při kalibraci 169 pulzů na litr). Není to nějak málo, když ta pumpa "Innovatek HPPS Plus - 12V" má dělat až 1100 l/h?
Alphacool Support (1563)|15.5.2011 21:46
Ten analog display bohužel nijak nerozbočíte...tedy alespoň nevím o tom, že by existovala rozdvojka na teplotní senzor a vzhledem k tomu, jak ty čidla fungují si myslím, že ani existovat nemůže.

Průtok kolem 100L/hod je zcela ok. Všechny průtoky uvedené ve specifikacích pump jsou na prázdno a reálně je nikdy ve vodním okruhu nedosáhnete. U Eheim pump obvykle dostáhnete tak 10 - 20% deklarovaných hodnot a například u Laing pump dejme tomu 20 - 40%.
Ondar (187)|23.5.2011 15:05
Taky jsem se chtěl zeptat k regulaci větráků. Vzhledem k požadované tichosti PC bych nejspíš "dovolil" vyšší teplotu vody. Proto jsem se chtěl zeptat, s jakou teplotou je ještě rozumné tyto komponenty provozovat?

Teď při větrácích na 50% leze teplota k 38 stupňům. Až nastanou letní vedra, předpokládám, že to poleze ještě výše.
Alphacool Support (1563)|24.5.2011 12:53
Pumpa nemá ráda mít dlouhodobě víc než 60 stupňů teplotu vody. Ostatním komponentám je to uplně jedno. Takže se spíš orientujte podle toho, jakou teplotu chcete mít na CPU atd...
Ondar (187)|24.5.2011 13:06
Takže do 60ti stupňů to je v pohodě? Já chtěl zapínat větráky tak nějak kolem 30, 45 že by bylo napůl výkonu a při 50ti naplno. Ale nepředpokládám, že to tu 50ku přeleze, když půl výkonu to drží teď pod 38 ;). Jinak teplota na procesoru mě vůbec netrápí, když ho nemám přetaktovanej (jede na default nastavení - zkoušel jsem mu ubrat volty, ale to se mu nelíbilo...).

Takže objednám průtokové čidlo teploty (až se k tomu dostanu - nejspíš ještě nějaký úhlový fitinky na pumpu) a jedeme...

Ještě mě napadlo: koukal jsem, že prodáváte i sluchátka. Neporadíte nějaké za slušnou cenu, které umí u surround (pak bude tichost úplná :D)
Alphacool Support (1563)|24.5.2011 14:11
JJ já bych to dal 30 stupňů začátek, 40 stupňů 50% a 50 stupňů plné otáčky. Jinak Aquasuite už konečně je na světě ;)

K těm sluchátkům - není Surround trochu zbytečnost ? Jaký je na sluchátka rozpočet ?
Ondar (187)|24.5.2011 15:21
Ok, uvidíme, jakých otáček to bude nakonec dosahovat při idle / 3D.

Koukám, že mají i verzi x64. Uvidíme, jak ta "Beta 2" bude fungovat. Dneska to stáhnu a prozkouším.

Ke sluchátkům: obyčejný "traktory" za pár set mám už dlouho, tak jsem si říkal, že bych pořídil něco lepšího ;)
Cena ta 1-2K, možná i víc?
Ondar (187)|3.6.2011 16:13
Opravdu si myslíte, že ten surround je do sluchátek blbost? Ten efekt to nemá, jsou moc drahé, nebo proč? Jinak ty, co jste doporučil nevypadají špatně :)
Alphacool Support (1563)|3.6.2011 20:24
Možná jsem hluchý, ale já v tom ten surround zvuk nikdy neslyšel a zvukově mi surround modely přišly horší, než cenově podobné ne-surround modely. Ale třeba jsem fakt hluchej :D
Ondar (187)|7.6.2011 17:54
Tak se stále nemůžu dokopat k tomu, abych toho vodníka dodělal a konečně zavřel bednu :) Asi to bude tím, že to takhle funguje "dostatečně" a na krásu to nedělám. Ale třeba na to taky jednou obejde...
Ondar (187)|13.6.2011 14:10
Tak teď koumám, jak vylepšit okruh a dosáhnout "konečného řešení" s pumpou dole s fitinkami nahoru (oproti minulé pumpě v boku s fitinkami vodorovně) viz [odkaz, pro zobrazení se přihlaste].

Zkrátit hadici na akorát délku mezi výstupem z radiátoru (skrz flow) do expanzky asi nebude dobře (už bych s tím nehnul), tak bych tam asi dal T, kde "rovně" by byla "slepá" větev s vypouštěcím šroubem (jaký tam dát?) a dolů do expanze.

Na výstupu z pumpy bych asi dal 45 stupňů fitinku, aby nebyla hadice hned za pumpou ohnutá. Co vy na to?

P.S.: v těch kabelech je tam už docela slušnej chaos ;) Některý větrák - aquaero jsou tak akorát že vůbec dosáhnou. Ještě že k těm větrákům, co mám pod radiátorem, dodávali 20cm prodlužky.
Alphacool Support (1563)|13.6.2011 14:30
Na výstupu z pumpy klidně 90 stupňů fitinku dejte, ta pumpa to opravdu nepozná ;)

jinak záleží na vás jak si to uspořádáte...pro mě je nejlepší klasická ověřená cesta z pumpy do VGA, pak chipset, pak CPU, pak nahoru do radiátoru a pak přes flow meter zase do pumpy. na výstupu z pumpy a na výstupu z cpu bloku by to asi chtělo Lko, jinak je to řekl bych OK. Na nějaký vypouštěcí ventil bych kašlal, nikdy jsem to nepoužíval. Klasická kombinace miska + hadr + papírové utěrky mi na vypouštění čehokoliv zatím vždy stačila :notsure
Ondar (187)|14.6.2011 12:55
Ok, objednám tedy 2 fitinky do L a ten průtokovej měřič teploty a měl bych bejt (snad) zase na chvíli hotovej.

Koukal jsem ještě po internetu na sluchátka. Docela se mi zalíbily Sennheiser 360 G4ME (v nabídce je nemáte, jen 350). Co vy na ně jako odborník? :)
Alphacool Support (1563)|14.6.2011 15:53
Sennheisery jsou obecně hodně slušné ale tenhle model neznám takže nedokážu posoudit...
Ondar (187)|8.7.2011 16:49
Tak jsem zase jednou trošku kutil. Vodník je tedy snad už ve finální verzi - viz [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] a detail [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], zepředu [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]. Flow jsem posunul až dolu (aby mi dosáhly kabely bez prodlužek na aquaero) a zpět do expanzky jsem udělal "vracečku" z 2 L-fitinek.

Překvapilo mě, že:

* Průtok se snížil o cca 15% (z 105 l/h na 90). Vadí to, že ta hadice vede pod expanzku, nebo ty 2 L-fitinky?

* Tím pádem o dost stoupla teplota (víc než 5 stupňů, ale to by alespoň z části mohlo být "létem" a zavřenou bednou).

* Ty 2 čidla na teplotu vody (jedno vede do aquaero, druhé na analog display) se liší i o 2 stupně. Kterému mám věřit víc? Zapojena jsou ze stran k flow meteru, takže by měly ukazovat stejně.

* Pumpa začala dost vrčet (v noci už dost nepříjemné), Že by moc restriktivní okruh?
Alphacool Support (1563)|8.7.2011 21:56
Podle bodu 1, 2 a 4 bych tipnul, že máte buď bublinu v pumpě, nebo někde něčím přiškrcený průtok, například zalomenou nebo zmáčknutou hadicí. Podle fotky to ale vypadá ok, tak nevím...

Co se týká těch čidel - těžko říct. Chtělo by to infra teploměr a změřit to ;)
Ondar (187)|9.7.2011 11:25
Hadice jsou zmáčknuté maximálně o milimetr v místě kde jsem je svázal. Ten průtok se zlepšuje z původních 80 až na 95 l/h, ale stále to je o 10 míň, než před instalací těch 2 L-fitinek. Při startu jela pár sekund pumpa naprázdno, protože jsem nestačil do expanze dost rychle lít kapalinu. Jak s tou bublinou v pumpě?
Alphacool Support (1563)|9.7.2011 15:16
Stačí pumpu párkrát otočit na bok nebo s ní nějak zaklepat a bublina by měla vyplavat...
Ondar (187)|10.7.2011 08:19
Hmmm... tak ať jsem klepal jak jsem klepal a natáčel, nic jsem nevyklepal (průtok se nezměnil). Jen jsem dosáhl toho, že pumpa zase nasála vzduch z expanze. Třeba se to nějak "spraví" samo.

Taky to vypadá, že se průtok mění s teplotou vody. Při 26 stupních je 88 l/h, při 41 už 96 l/h.

Jinak dalším krokem bude kompletní likvidace SATA v počítači. Už mám objednaný PCIE SSD OCZ Revodrive a NAS Synology 211+ (2x3TB v mirroru), tak bude počítač zase tišší :)