Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Inkoust, nebo laser?

husky14 (4214)|11.3.2011 09:52
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Inkoust, nebo laser?[/SIZE]V současnosti dvě nejčastější technologie tisku. Jakou ale vybrat pro běžného uživatele do domácnosti? V čem jsou výhody a nevýhody obou technologií, se kterou máte lepší zkušenosti? Jak dopadne porovnání z hlediska nákladů? Zapojte se s ostatními do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
StD (1963)|11.3.2011 10:28
Obojí - každé má své užití. Na běžný pohotový tisk č/b laser, inkoust na speciální věci (fotky, potisk medií). Mám to tak sám - dvě tiskárny v síti, uvažuji do budoucna ještě o třetí (barevný laser, buďto HP nebo Xerox/Tektronix) speciálně pro folie a nátisky (rozlišení 1200 dpi a výš).
Náklady nepočítám, ty se musí zaplatit provozem.
Zoidik (1405)|11.3.2011 11:25
Souhlasím s STD.
czhunter_registrovaný :) (0)|11.3.2011 12:01
Asi před 10ti lety jsme měli jehličkovku. Před nějakýma 6-7mi lety jsme domů koupili inkoustovku a před rokem laser.
Lepší zkušenosti mám jednoznačně s laserem - rychlý, bezúdržbový, kvalitní (ve srovnání levný laser vs. levný inkoust).
Nevýhodou laseru jsou jednoznačně vyšší pořizovací náklady, ale už to není tak velký rozdíl jako před několika lety, kdy byl laser pro domácnosti prakticky nedostupný. A není to na tisk fotek, ale to se mě netýká, já fotky netisknu.
meeee (1110)|11.3.2011 12:17
[quote=czhunter_registrovaný :);440735]...jako před několika lety, kdy byl laser pro domácnosti prakticky nedostupný...[/quote]
Základní LaserJetky už před těma 6-7 lety stály kolem dvou tisíc, to nebylo nic nedostupnýho. A ty tiskárny drží dodnes v pohodě při desítkách tisíc stránek najetejch.
Noxik (0)|11.3.2011 13:21
Jedine laser. Minimalne do te doby, dokud se inkoust nezacne prodavat za smysluplnou cenu. A nejake varovani pred zasychanim v ovladacich se asi dodnes nekona co?
StD (1963)|11.3.2011 13:28
[quote=Noxik;440752]...varovani pred zasychanim v ovladacich se asi dodnes nekona co?[/quote]
Proč by se mělo konat? To se stává jen Joudům (mužského i ženského rodu), co si kupují tiskárnu do obýváku, aby jim ladila s nábytkem a pak se na ní jen tři čtvrtě roku dívají, aniž by jí používali. :cool:
Neregistrovaný (0)|11.3.2011 13:32
Z pohledu domácího uživatele musím říct, že na doma je jednoznačne lepší levný ČB laser než jakýkoli inkoust.

Inkoust:
Dřív jsem vystřídal spoustu barevných inkoustových tiskáren od HP v ceně 3000-7000kč a v podstatě bez rozdílu se všechny kazily. Po čase netiskly kvalitně (hlavy se zanáší a zasychají) a byla nutná neustálá údržba, barvy v podstatě nic nevydržely (a to jsem barevně netiskl, jenomže HP je přimýchává do tisku automaticky a spotřebovává je i když tisknete ČB dokument - pokud to nezakážete) a nové stály spoustu peněz.
A jestli si někdo koupí domů inkoustovku za pár tisíc a myslí si, že ušetří tím, že si bude tisknout fotky doma, tak je na obrovském omylu. Při ceně barev to tiskáren této cenové kategorie vás vyjde plnobarevná A4 možná na 50kč a když pripočtete kvalitní papír a práci, tak je fotolab rozhodně výhodnější.
Jediná skupina uživatelů, která může inkoust kvůli barvám ocenit jsou ti, kteří potřebují tisknout dokumenty s barevnými prvky (např. grafy) - ale to si myslím už zasahujeme do firemní sféry. Navíc i zde jsou už dnes vcelku dostupné levné barevné lasery.

Laser:
Nyní mám už pár let (cca 4 roky) Xerox Phaser 3122 a naprostá spokojenost. Dal jsem za nej tenkrát 2500kč i s tonerem na 3000 stran (který inkoust dodaný k tiskárně by vám tak moc vydržel) a v podstatě bez jakýchkoliv zásahů tiskárna funguje dodnes (na Win7 x64). Nový toner stojí 950kč i s daní. Kvalita tisku dokumentů je nesrovnatelně vyšší než u inkoustu a o rychlosti vůbec nemluvím (22str./min.). U tiskárny mi zchází akorát oboustranný tisk, ale to bohužel v této cenové kategorii nelze sehnat.
Neregistrovaný (0)|11.3.2011 14:09
Přešel jsem na Laser. Pro domácí použití s malým objemem tisku je ideální. Případné fotografie si nechám udělat ve fotolabu... Zmiňovat výhody a nevýhody obou druhů tisků nemá smysl, protože jsou už "100x" probrané. Jediné co má význam zmínit je, že cena a design Laserů se už dávno přiblížila možnostem BFU...
Neregistrovaný (0)|11.3.2011 15:00
Používám inkoustovou multifunkci Epson za 2,5tis, inkousty alternativní (plním si samoresetovací cartridge), jedna stránka barevného textu vyjde na 0,13Kč. Fotky tisknu jenom příležitostně, pokud potřebuji kvalitní fotku, objednám si jí v minilabu. Ročně mne tisk vyjde na 3tis včetně amortizace tiskárny.
Milda K (0)|11.3.2011 15:23
Při výběru tiskárny jde především o zvážení jejího účelu v porovnání s náklady na její vlastnictví (podstatné je, kolik mě bude stát tiskárna za celou dobu jejího života vč. Spotřebního materiálu i pořizovací ceny).
Předně si myslím, že extrémy typu, kdy budu mít od každého systému doma jeden kousek, jsou pro drtivou většinu uživatelů nepoužitelným příkladem. Jednak na to člověk musí mít místo a jednak to není ani nejlevnější záležitost.
Využití tiskárny musí být tím prvním, na co se při jejím výběru ptát. Jinak ji bude využívat student, jinak bude používána celou rodinou, jinak v účetní kanceláři a jinak v marketingu. Pak tu ještě bude zřejmě nemalá skupina výtvarných resp. Fotografických nadšenců. kteří budou mít také své specifické nároky.
V obecné rovině lze říci, že domu půjde asi inkoust, do kanceláře laser. Ač je inkoust v nákladech na vlastnictví jistě dražší, bude tato okolnost kompenzována tím, že inkriminovaných tisků bude podstatně méně a tudíž se náklady nevyšplhají do nerozumných výšek. Rozhodně je inkoustový tisk i přes své neduhy univerzálnějším způsobem, jak vytisknout tu dopis, tu referát z matematiky, tu fotku vnoučka pro babičku a jindy zase prospekt na dovolenou. Navíc nic nedokáže vytisknout tak kvalitně fotografii jako inkoustová tiskárna, byť za cenu použití drahého speciálního papíru, což bude právě tím důvodem, proč si ji pořídí fotografové, kteří si svými výtvory (i větších formátů – A4/A3) rádi zkrášlí svůj byt a vzhledem k malému počtu výtisků oželí i nějakou tu korunu (nevím, kolik může stát chemická fotografie formátu A4, ale určitě to budou také nějaké ty desetikoruny).
Oproti tomu laser poskytne mnohem větší kvalitu při tisku černobílých i barevných dokumentů typu obchodní grafiky a to i na běžný kancelářský papír. Na tisky fotografií se však i přes zdokonalení technologií zoufale nehodí, což je dáno samotným principem nanášení pigmentu (toneru). Každopádně se laserová zařízení vyplácí až pro tisky větších objemů, kdy se začne kompenzovat vyšší pořizovací cena. Jistě tato technologie najde uplatnění i v domácnosti, ale to spíše tam, kde mají nějakého pilného vysokoškolského studenta, či amatérského vydavatele časopisu (i takové znám).
Na závěr bych ještě zmínil jen extrémek – inkoustový tisk je zatím nejrozšířenější technologií pro velkoformátový tisk zejména projektové dokumentace do rozměru A0.;-)

PS: škoda se diskuze netýká i voskového tisku, který ač zřídkavě užívaný má své nesporné přednosti
Milda K (0)|11.3.2011 15:33
[quote=Noxik;440752]Jedine laser. Minimalne do te doby, dokud se inkoust nezacne prodavat za smysluplnou cenu. A nejake varovani pred zasychanim v ovladacich se asi dodnes nekona co?[/quote]

Ještě bych doplnil, že jednak je inkoust potřeba čas od času provětrat a jednak to také chce kupovat jen originální inkoust. Ať si kdo chce co chce říká, viděl jsem už nejdou zničenou tiskárnu po "požití" "levnější" alternativy.
Noxik (0)|11.3.2011 19:04
StD: protoze prave v domacnosti se neocekava kazdodenni tisk. A proste jsou obdobi, kdy neni treba tisknout a inkoust zaschne. Tak ze nevidim duvod, proc by tiskarna po mesici bez tisknuti nemohla pozadat o vystiknuti nejake stranky z duvodu zabraneni znehodnoceni kazety.
Noxik (0)|11.3.2011 19:06
Milda K: Provetrat urcite. Ale u originalnich kazet je ta potiz, je jsou drazsi nez tiskarna. Tedy alepon u tech levnych kousku.
HiLow (1000)|11.3.2011 19:19
Doma tisknu minimálně a mám inkoustovou multifunkci. Jednou za čas si vytisknu nějaký dokument a občas i nějakou fotku. Pro mé použití je inkoust dobrou volbou.
StD (1963)|11.3.2011 19:37
[quote=Noxik;440809]StD: protoze prave v domacnosti se neocekava kazdodenni tisk...[/quote]
...Tak přesně proto si každý normální jedinec na takovéto účely koupí laser, ten seno nežere a ve vypnutém stavu ani elektriku. To se o inkoustech tvrdit nedá. Má Pixma si bere 1 Watt i ve vypnutém stavu (tlačítkem)...
HiLow (1000)|11.3.2011 20:08
No moje Pixma si nebere nic, protože ji zapínám do zásuvky jen párkrát za rok. :D
StD (1963)|11.3.2011 20:13
[quote=HiLow;440822]No moje Pixma si nebere nic, protože ji zapínám do zásuvky jen párkrát za rok. :D[/quote]
No to já jí mám taky na liště, kterou na noc vypínám, ale přes den jde, protože tam mám píchlý i router a STB DVB-S. Mám to sice rozdělený na 3 větve ze 2 zásuvek, ale zapínat leccos v síti je ve dne třeba. Jinak u mne Pixma rozhodně nezahálí, mám ji puštěnou častěji než laser.
HiLow (1000)|11.3.2011 20:27
[quote=StD;440824]No to já jí mám taky na liště, kterou na noc vypínám, ale přes den jde, protože tam mám píchlý i router a STB DVB-S. Mám to sice rozdělený na 3 větve ze 2 zásuvek, ale zapínat leccos v síti je ve dne třeba. Jinak u mne Pixma rozhodně nezahálí, mám ji puštěnou častěji než laser.[/quote]

No tak to jiné, ale jak jsem říkal já ji mám doma jen proto, kdybych potřeboval náhodou něco vytisknout a zahálí velice. Nicméně jsem překvapen když po půl roce chci tisknout a trysky nejsou zaschlé, jen se očistí a tiskne v pohodě.:thumb
Krak (0)|12.3.2011 02:12
[quote=meeee;440737]Základní LaserJetky už před těma 6-7 lety stály kolem dvou tisíc, to nebylo nic nedostupnýho. A ty tiskárny drží dodnes v pohodě při desítkách tisíc stránek najetejch.[/quote]

Zvláštní, jak lidi rychle zapomínají před 7 lety LJ 1010 cca 6 500, před 6 lety cca 4 200 Kč, to má do dvou tisíc daleko, to stály nejlevnější inkoustové...
Ale jinak slouží většinou dodnes...
Neregistrovaný (0)|12.3.2011 06:39
Ahoj

Tady Doctor01 - zprava pro husky14 nebo nekoho dalsiho kompetentniho.
Omlouvam se, ze pisi o tomto problemu sem, ale zkousel jsem podporu a nic.
SZ taky napsat nejde. Potrebuji pomoct s problemem s mym uctem.
Na hlavni strance se prihlasim, ale na foru to nefunguje. Nelze napsat prispevek,
vubec nic nefunguje. Stale me to na foru bere jako neregistrovaneho.
Timto prosim kohokoliv o pomoc. Predem moc diky.
meeee (1110)|12.3.2011 09:04
[quote=Krak;440860]Zvláštní, jak lidi rychle zapomínají před 7 lety LJ 1010 cca 6 500, před 6 lety cca 4 200 Kč, to má do dvou tisíc daleko, to stály nejlevnější inkoustové...
Ale jinak slouží většinou dodnes...[/quote]

Hmmm, tak jsem vyhrábnul doklady a fakt že jo. S něčím jsem to pomotal. Omluva všem za mystifikaci.:mistake
StD (1963)|12.3.2011 09:09
[quote=meeee;440872]Hmmm, tak jsem vyhrábnul doklady a fakt že jo. S něčím jsem to pomotal. Omluva všem za mystifikaci.:mistake[/quote]
No ona to zase až taková nebyla - já v té době koupil "lehce jetou" HP LJ6P za 3 tisíce a běhá dodnes. :thumb
Neregistrovaný (0)|12.3.2011 09:16
Jedině jehličková tiskárna - mám EPSAM LQ 100 od roku 1998 a pásku asi za 60 korun jsem měnil asi 10x - tisknu jen faktury .Sice jsou asi po 2 rocích trochu šedé barvy ale krásně čitelné.
matam (1)|12.3.2011 11:04
Osobně dávám přednost laseru, protože nárazově potřebuji tisknout větší množství textových materiálů. Od roku 1994 jsem používal Lexmark 4037-5E (tehdy to byla novinka od IBM, nekupoval jsem ji, ale vyhrál v nějaké soutěži), sloužila bezvadně až do loňského podzimu, kdy se pravděpodobně opotřebením nebo vlivem několikrát renovovaného toneru poškodil fotoválec, který se už nedá sehnat. K vánocům jsem si pořídil v akci barevnou Minoltu Magicolor 1600W a zatím jsem s ní docela spokojený, jen se hrozím ceny nových tonerů, až ty startovací dojdou.
arkij (90)|12.3.2011 13:22
Na domácí občasný tisk mají teď v akci :

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Jinak nelze říct co je lepší. Mne mimo jiné grafické výstupy živí a tak jsem měl už řadu tiskáren včetně velkoformátových plotrů, od jehličkových, přes inkoustové až po laserové. Na firmě mám momentálně v provozu HP DesignJet 500P, EPSON AcuLaser C1900, EPSON Stylus Photo 1290, EPSON PX700W, Develop 1650iD a Lexmark E120n. Každý je dobrý na něco jiné - na výkresy, na fotky, na grafiku, na korespondenci nebo na potisk CD a potřebuje jinou údržbu a má jiné provozní náklady.

Na doma pak používám většinou to co vyřadím z firmy, momentálně HP LaserJet 1100 a nějakej Epson InkJet (tuším 680ku). Mám tedy docela odzkoušeno, co se na co hodí.

Na domácí tisk teď právě pořizuji tu EPSON AcuLaser C1600 (v záhlaví příspěvku). Za ty peníze a bez starosti se zasycháním (doma tiskneme málo a většinou ČB) to určitě stojí. Sice to má v setu jen omezenou kapacitu toneru, počítal jsem ale, že doma to budu mít (mimo černou) na několik let.
Navíc mám s Epsonama docela dobré zkušenosti od jehliček (i barevných), přes bublinky až po lasery.
machja (122)|12.3.2011 16:35
Já mám OKi B410dn na domácí tisknutí. Je to Laser, rychlý levný a kvalitní. Levné inkoustovky jsou při dlouhodobém používání akorát ojeb. Ale inkoust je rozhodně lepší na fotky. Kdysi jsem měl laserjetku od HP, teď už jsou významné rozdíly mezi dvěma technologiemi docela smazané. Takže volím obojí
16cmfan (2153)|12.3.2011 17:03
[quote=StD;440726]Obojí - každé má své užití. Na běžný pohotový tisk č/b laser, inkoust na speciální věci (fotky, potisk medií). Mám to tak sám - dvě tiskárny v síti, uvažuji do budoucna ještě o třetí (barevný laser, buďto HP nebo Xerox/Tektronix) speciálně pro folie a nátisky (rozlišení 1200 dpi a výš).
Náklady nepočítám, ty se musí zaplatit provozem.[/quote]

I' am agree with StD... right philosophy :thumb
Neregistrovaný (0)|13.3.2011 07:05
Na doma s občasným tiskem jedině černobílý repasovaný "značkový" LASER s post-scriptem.
- Značkový z důvodu snadné dostupnosti toneru.
- Repasovaný z důvodu, že se dá pořídit laser s post-scriptem mnohem levněji.
- Post-script - protože tiskne rychleji, není vykuchán na úroveň "MS-Windows" tiskáren.
***** Pokud chci barevné fotky - použít služeb on-line (zaslat) nebo na CD zanést do drogerie (sběrného místa), tisk na Kodak papír a v nejbližší drogerii si za asi 3 dny vyzvednout.
Neregistrovaný (0)|13.3.2011 16:15
S Laserovkou Epson mám bohužel zkušenosti mizerné C1100 E511 (posouvá se gumový pás do strany) výměna celého modulu, ale po čase znova to samé... Vytiskne to tak 10 stránek než ten pás sjede do boku a pak se t o musí ručně vrátit zpět. Taky v době kdy se to kupovalo tak k tomu nebyly k sehnání náhradní prášky na doplnění.
V práci HP 840 a 5550, x let v provozu jednou za čas tam doplním injekční stříkačkou inkoust, když dojde. Náklady minimální, 100ml za 150kč...
Neregistrovaný (0)|13.3.2011 18:45
Mám skúsenosti iba s atramentom a aj tie sú viac zlé ako dobré. Laser je mojím aktuálnym snom keďže toľko neschne a tlač je rýchlejšia. Doma potrebujeme tlačiareň iba na bežnú tlač textu a tlač fotiek mi je maximálne ukradnutá.
lglh4020 (69)|13.3.2011 21:38
nemužu tak uplně posoudit, doma tiskárnu nemám, ale v praci mame 30 siťových tiskáren a všechno sou to lasery.

na druhou stranu mi řikal kamoš který se servisem těhle zařízení živí, že na fotky je inkoust lepší. ale jestli to platí obecně nebo jen v určité cenové relaci sem se neptal. další námět pro diskuzi.
pavel.hromadka (6)|13.3.2011 21:39
[quote=Neregistrovaný;440874]Jedině jehličková tiskárna - mám EPSAM LQ 100 od roku 1998 a pásku asi za 60 korun jsem měnil asi 10x - tisknu jen faktury .Sice jsou asi po 2 rocích trochu šedé barvy ale krásně čitelné.[/quote]

Jehličkové jsou v některých ohledech fajn (např. produkce objemných výstupů s krátkou dobou použití), ale mají své mouchy. Občas se účastním zpracování skenovaných formulářů, které dále procházejí OCR a korekcí. Scanner je velmi kvalitní a myslím dobře nastavený, ale v momentě, kdy přijdou nějaké formuláře z jehličkové tiskárny, všichni v duchu i nahlas proklínají původce. Nezbývá jim totiž než jít do příslušné krabice a najít si originál. Takže pokud posíláte něco do větší instituce, kde se dá optické zpracovávání předpokládat, a máte na výběr, bude slušné vyhnout se jehličkám (a také červené barvě).
Neregistrovaný (0)|14.3.2011 07:33
No když nad tím teď přemýšlím, tak jehličku jsem v poslední době videl používat jen na velký výpisy z účetnictví a na A3 (nepočítam samozžejmě pokladní pokladny), tam to má ještě svoje opodstatnění, jinde asi už moc ne.

Inkoust je podle mě také pro většinu lidí jen šíleně drahá hračka, kterou kupujou nezasvěcení v hypermárketu za pár stovek a po několika tiscích se pak diví, že jim došli inkousty a musí za stejné peníze, jako koupili tiskárnu, kupovat nové. No a když tisknu málo, inkoust vyschne, když tisknu moc, tak se zase nedoplatím. Na doma tedy určitě ne a těch pár specializovaných firem, ať si ji klidně kopí :D

Tak že na černobílý nebo barevný tisk pouze a jenom laser (nebo LED a podobne technologie). V práci i fotky tiskneme na laseru a zatím si nikdo moc nestěžoval, stačí jen "stroj" vhodně nastavit. Pokud ale potřebuju opravdu kvalitu, jdu do fotolabu nebo někam, kde na to jsou dobře vybaveni.

Jinak doma zatim tiskarnu nemám, na těch několik málo tisků za rok by se na ni jen zbytečně prášilo. Něco jiného bude, až budou prcci chodit do školy, pak doma nějaká laserová škatulka přibude. Asi bude jedno jaké značky, budu hodně přihlížet dostupnosti servisu u nás ve městě a pak také na cenu toneru a možnosti případé ronovace.
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 12:59
Taky přispěji svojí troškou. Prošel jsem jako většina zde od jehličkové přes inkoustovou až k laserové tiskárně. Jehličková tiskárna (LQ570+) jednoznačně nejlevnější tisk, bohužel velmi hlučná, pomalá a kvalita tisku jen tak, tak na přečtení. Později jsem s velkou slávou pořídil Canon ip4200 (kvalita tisku fotek opravdu dobrá), ve své době velmi dobrý poměr cena/výkon do chvíle než jsem musel měnit inkousty, to byla cena 8-( a tak jsem samozřejmě začal s alternativním inkoustem. Co ale čert nechtěl, asi měsíc jsem netisknul a najednou zaschla jedna barva, zkoušel jsem různě podle návodů čistit, ale nakonec už tiskla jenom černá. Samozřejmě problémy začaly když jsem potřeboval tisknout diplomku, takže sháněbí po známých kde by šla jinde vytisknout (nakonec vytisknuto u známého na laseru). Chvíli jsem to tak nechal a pak si říkám, že to zkusím ještě jednou a pořídil Canon ip4500 s tím, že snad nebudu mít takovou smůlu a tahle vydrží déle. Vydržela asi rok s alternativními inkousty, potom zaschla taky jedna barva, částečně vyčištěno, ale už ta modrá dělá pořád proužky, takže na fotky out. To už mi ale došla trpělivost a začal shánět nějaký laser, teď z aukra Brother 5250DN za 1.300,-Kč i s poštovným. Tiskárna má ještě toner na 2000 stran a nový alternativní na 7000 stran stojí 600,-Kč. Zatím tiskne v pohodě a doufám, že to tak vydrží co nejdéle. Takže inkouste díky, ale už nikdy. Zopakuji jen to co už tu zaznělo, na fotky fotolab a na domácí tisk laser, ať už barevný nebo černobílý. K tomuhle dojde podle mě ale časem každý.
StD (1963)|15.3.2011 13:26
[quote=Neregistrovaný;441310]...K tomuhle dojde podle mě ale časem každý.[/quote]
No já bych řekl, že jsi si svým počínáním ve snaze ušetřit akorát zničil cizími inkousty ty 2 kvalitní tiskárny JEN TY SÁM! Už jsem to tu napsal na začátku a nemíním se 1000x opakovat - všechno chce své, i zacházení. Pokud se k tomu budeš chovat takto, tak rychle alternativními tonery zlikviduješ i laser, tedy pokud nebudeš pořádný grand a nezainvestuješ do tvrzených válců v zásobnících (za nějaké 4 tisíce). Jinak budeš svým "šetřením" jen více utrácet.
Jsem zvědav, nad čím budeš plakat za pár let... Vy spořílkové by jste se měli především zamyslet sami nad sebou a už jednou konečně uvěřit v platnost přísloví: "Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci."
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 14:09
STD: jsi si jistý, že je adekvátní chtít za jednu barevnou catrige 297,-Kč(jsou tam 3)? Koupí inkoustové tiskárny se člověk dostává do systému neustálého vysávání peněz z člověka aniž by něco tisknul, on ten krám se totiž i čistí hlavu tím, že proleje hlavou barvu, aby mohl vůbec tisknout, to je to čištění a hloubkové čištění. A na netu jsem četl bezpočet dikuzí, kdy se hlava ucpe i při použití originálního inkoustu. Nezkoušej to hloupostmi o origo inkoustech. Spočítej si kolik tě vyjde strana tisku na origo inkoustech, zaplačeš nad výdělkem. Prostě je to tak jako tak vysoce prodělečný podnik pořizovat tak nespolehlivé zařízení, kdy člověk jen čeká kdy se to ucpe. Pro nepravidelný tisk se prostě inkoust vůbec nehodí.
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 14:18
Oprava, je tam dokonce 5 barev, takže 5x297 (1485), tak to už je palba. Chápu, Tobě se to STD vrátí. Mně se to nevrátí nikdy, tisknu pro sebe a pro rodinu doma, takže mě náklady zajímají a to hodně. Takže klidně desetkrát po sobě, inkoust je vzhledem k nákladů mrtvá technologie, ale to už tu taky někde zaznělo. Kvalita je jiná věc, tam vede, ale cena ho zničí.
StD (1963)|15.3.2011 14:23
[quote=Neregistrovaný;441326]STD: jsi si jistý, že je adekvátní chtít za jednu barevnou catrige 297,-Kč(jsou tam 3)? Koupí inkoustové tiskárny se člověk dostává do systému neustálého vysávání peněz z člověka aniž by něco tisknul, on ten krám se totiž i čistí hlavu tím, že proleje hlavou barvu, aby mohl vůbec tisknout, to je to čištění a hloubkové čištění. A na netu jsem četl bezpočet dikuzí, kdy se hlava ucpe i při použití originálního inkoustu. Nezkoušej to hloupostmi o origo inkoustech. Spočítej si kolik tě vyjde strana tisku na origo inkoustech, zaplačeš nad výdělkem. Prostě je to tak jako tak vysoce prodělečný podnik pořizovat tak nespolehlivé zařízení, kdy člověk jen čeká kdy se to ucpe. Pro nepravidelný tisk se prostě inkoust vůbec nehodí.[/quote]
No o tom to je, proto jsou inkoustovky tak levné, že za životnost zaplatíš nejméně 10x tolik za inkousty. No a jestli máš rozum, tak si ty inkousty nakoupíš hromadně za cenu 3 za 1 do zásoby. Rozhodně bych si s myšlenkou na alternativní inkousty ani nepohrával. A co se týče ceny - rozhodně to není pro ty, co si chtějí udělat na papír všechny (i zkažené neostré) fotky. Cenově se pohybuji na jednu A4ku ve stejné rovině, jako když s tím pojedu do DTP-studia a nechám si přes RIP udělat digitální nátisk... To je naprosto totéž, ale pohotové po ruce. Neplést si domácí tiskárnu s fotolabem!
A ještě o té "hlouposti o origo inkoustech" - udělej si soukromý pokus - jednu fotku 10x15 s originálem a stejnou s alternativou na originál fotopapír od výrobce tiskárny - odlož je někam za okno na nepřímé sluneční světlo a jdi se na ně za rok podívat... Nemusíš nic počítat a hned uvidíš, co byly vyhozené peníze.
Jedu na originálních inkoustech už nějaký rok a o ucpávání trysek vím jen z doslechu od takových šetřílků, jako jsi ty.
pas!k (3765)|15.3.2011 16:10
Budu se zde opakovat ale neda mi to. Jako uplne u vseho co si clovek kupuje by se mel hlavne divat na to k cemu to vlastne bude pouzivat. Vyber tiskarny by mel jednoznacne podlehat potrebam tisku. CO se tyce inkoustovek moc prehled nemam v praci mam jakesi HP a tehdy jsem dost kuroval u driveru ale to uz je more let zpet. Nastinim sem pohled za cca poslednich 7 let co se tyce kancelarskeho tisku.


Kdyz se firma rozjizdela a mela par lidi naroky na tisk nebyly tak vysoke jako dnes a spotreba papiru byla tak jedna desetina toho co se tu tiskne ted. Uz tenkrat se pouzival jakysi Brother ale cislo z halvy uz nedam kdyz vemu ze ta tiskarna se skripenim zubu a kazdeho ozubeneho kola tiskne jeste dnes ... tak smekam. Dalsi multifunkcni laserova zarizeni byla Brother 8820 a 8840 s duplexem a ani na tohle si nejak extra nemuzu stezovat obe zarizeni se tenkrat pohybovala nekde kolem 20k naklad na porizeni a jedno tu dlouhe leta slouzilo jako fax. U brotheru bylo driv dobre ze valce se daly kompletne rozdelavat a cistit coz bohuzel neplati jiz u dnesnich modelu .. postupem casu u mne tato znacka zacala ztracet na vaze. 7050 bylo dalsi zarizeni tentokrat ne multifunkce ale pouze duplex Porizovaci naklad cca 40 tisic obe zarizeni najely neco kolem pul milionu stran a jedno mi jeste dodejchava v serverovne na obcasny tisk .. Dalsi nakup opet brother 8860DN to uz povazuju za pruser .. nemoznost cokoli rozdelat ci vycistit .. neskutecny problemy s podavacem .. caste reklamace v te dobe jsem se definitivne rozhodnul pro jinou znacku. Dalsi zarizeni Ricoh 2000Mp porizovaci naklady cca 75k Jede do ted kazdych cca 250 000 stran to chce ale drobne vymeny ktere v dusledku prijdou na 15 - 20 tisic ale s provozem spokojenost takze nasledoval dalsi Ricoh 8200 Porizovaci naklad +- jako ten predchozi .. nepretrzity provoz tusim cca rok a nevim o te tiskarne ze ji tu mam :) Po propoctech nakaldu na tisk jsem nakonec posledni zarizeni co tu mame vzal do pronajmu a to xerox 5222. U tech pronajmu je super ze se proste plati mesicni pausal cca 1200 kc a pak pouze za tisk strany. Cb strana 0 - 10 000/0,25kc / 10 001 - 20 000/0,23kc / 20 001 - ??? /0,21kc. Vse ostatni krome papiru je zdarma po dobu 5 let tzn . tonery servis proste vsechno .. a zatim musim rict ze mi to opravdu prijde jako nejlevnejsi varianta tisku pro stredni firmy.
arkij (90)|15.3.2011 16:56
[quote=StD;441330]....Jedu na originálních inkoustech už nějaký rok a o ucpávání trysek vím jen z doslechu od takových šetřílků, jako jsi ty.[/quote]

S tím nelze než souhlasit, za celou dobu, co mám všechna ta různá tisková zařízení jak doma, tak na firmě, neviděla jiné než originální náplně a sloužila vždy ke spokojenosti a s minimálními poruchami a do věčných lovišť odcházela sešlostí věkem nebo morálním zastaráním (z ekonomického hlediska zcela vyždímaná). Když se ale teď zamýšlím, jestli Vám tu nekecám, asociovalo mi to jednu vzpomínku, jež byla zcela ojedinělou výjimkou.

Byly to "dřevní" doby, kdy jsem někdy v roce 1990-91 dovezl z Německa 10-ti jehličkovou tiskárnu Fujitsu s pár originálními náplněmi, bohužel ty došly záhy a nové se mi tady nedařilo sehnat. Napřed jsme pásky zkoušeli barvit nějakými inkousty, to ale moc nefungovalo, navíc bylo nebezpečí že jehličky zkorodují. Pak se mi podařilo objevit, že pásky do některého typu elektrického psacího stroje mají stejnou šířku a tak jsem je převinoval do originál cartridgí tiskárny a spojoval lehkým dotykem pájky. Dlouho mi ta tiskárna sloužila, až se mi teď zastesklo po jejím "něžném rachotu". Takže tak výjimky potvrzují pravidlo.
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 17:40
Nechci tu rozdmýchávat nějaký flame a tak raději poslední příspěvek k zamyšlení. Proč dnes stále existuje tolik firem prodávajících alternativní náplně do tiskáren? A jedná se i o solidní obchody jako softcom nebo alfacom. Proč u nich nejsou reklamovány ty zničené tiskárny alternativními inkousty. Proč je tedy používání alternativních inkoustů tolik rozšířeno? Asi proto, že tyto inkousty jsou většinou kvalitativně na stejné úrovni jako ty originální. Já tedy s barevnou stálostí a barvami celkově neměl problém. Spoustu fotek mám dodnes a nenesou žádné známky znehodnocení.
Velmi, ale opravdu velmi mě štve jak s námi tyto společnosti doslova vyjebávají a ždímou jak to jde díky diktování cen za náplně. Toto je další věc, která mě vedla k používání laseru, trh s tonery je mnohem širší. A prosím bez toho vyhrožování s poškozeným válcem a nekvalitním tonerem, začínám si připadat jako když tu jeden z politiků vyhrožoval, že dopadnem jak Řecko, když jim nenasypem na další rozkrádačky.
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 17:50
Mimochodem tomuhle Canon říká akce:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Přičti oba černé inkousty a jsi skoro na těch 14stovkách jak jsem psal víš. Stále mě to nepředčilo o solidnosti firmy Canon vůči uživatelům inkoustových tiskáren užívajících jejich "kvalitní" náplně.
Jsme prostě šetřílek, ale v tomhle případě na správném místě. Občasný tisk doma černobílý laser a na fotky lab. Uznávám do firmy na foto když to na sebe vydělá, tak inkoust, ale jinak je to zlodějina jak vyšitá.
StD (1963)|15.3.2011 18:05
[quote=Neregistrovaný;441371]Nechci tu rozdmýchávat nějaký flame a tak raději poslední příspěvek k zamyšlení. Proč dnes stále existuje tolik firem prodávajících alternativní náplně do tiskáren? A jedná se i o solidní obchody jako softcom nebo alfacom. Proč u nich nejsou reklamovány ty zničené tiskárny alternativními inkousty. Proč je tedy používání alternativních inkoustů tolik rozšířeno? Asi proto, že tyto inkousty jsou většinou kvalitativně na stejné úrovni jako ty originální. Já tedy s barevnou stálostí a barvami celkově neměl problém. Spoustu fotek mám dodnes a nenesou žádné známky znehodnocení.
Velmi, ale opravdu velmi mě štve jak s námi tyto společnosti doslova vyjebávají a ždímou jak to jde díky diktování cen za náplně. Toto je další věc, která mě vedla k používání laseru, trh s tonery je mnohem širší. A prosím bez toho vyhrožování s poškozeným válcem a nekvalitním tonerem, začínám si připadat jako když tu jeden z politiků vyhrožoval, že dopadnem jak Řecko, když jim nenasypem na další rozkrádačky.[/quote]

Nic nerozdmýcháváš - přesně od Softcomu ty tiskárny mám a kupuji tam i originál inkousty a vše další. Co se reklamace týče, jestli jsi použil alternativní náplň, automaticky jsi se zbavil jakékoli záruky ze strany výrobce/dodavatele. Ad laser - vždy jsem používal (doma) jen HP a jednoho dodavatele toneru (Ecotoner) a s tvrzenými válci jsem nikdy nedosáhl garantovaných cca 10-12x naplnění (měl jsem jich hromadu a tolik bych toho za život nevytiskl).

[quote=Neregistrovaný;441375]Mimochodem tomuhle Canon říká akce:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Přičti oba černé inkousty a jsi skoro na těch 14stovkách jak jsem psal víš. Stále mě to nepředčilo o solidnosti firmy Canon vůči uživatelům inkoustových tiskáren užívajících jejich "kvalitní" náplně.
Jsme prostě šetřílek, ale v tomhle případě na správném místě. Občasný tisk doma černobílý laser a na fotky lab. Uznávám do firmy na foto když to na sebe vydělá, tak inkoust, ale jinak je to zlodějina jak vyšitá.[/quote]
To je dobrá cena. Ani jsem si toho nevšiml, vidíš, to musím hned objednat. Ještě totiž mám dostatek inkoustů nakoupených v minulých akcích (a logicky zahrnutých do nákladů v daňovém přiznání ;))
czhunter (775)|15.3.2011 18:20
Tak mé zkušenosti s originálními tonery (HP) jsou takové, že jsem si je koupil asi 3x.
Poslední z nich byl nějak vadný (tiskárna po nějaké době hlásila, že v ní není cartridge). Problém s reklamací byl tak otravný (nejdřív se mě snažili v Alze přesvědčit, že poloprázdný toner reklamovat nejde, pak to ale vzali a u HP to vyřešili chytře - vyměnili mi celou tiskárnu (protože jsem ji celou přinesl), ale tonery v ní nechali staré, takže nevyřešili nic, bomba, sílu na nové kolečko reklamace už jsem neměl).
Po téhle skvělé anabázi jsem si kupoval už pouze cartridge neoriginální a tiskárna na nich ještě rok spokojeně jela. Pak jsem ji vyhodil ve prospěch laseru.
StD (1963)|15.3.2011 18:26
[quote=czhunter;441383]Tak mé zkušenosti s originálními tonery (HP) jsou takové, že jsem si je koupil asi 3x.
Poslední z nich byl nějak vadný (tiskárna po nějaké době hlásila, že v ní není cartridge). Problém s reklamací byl tak otravný (nejdřív se mě snažili v Alze přesvědčit, že poloprázdný toner reklamovat nejde, pak to ale vzali a u HP to vyřešili chytře - vyměnili mi celou tiskárnu (protože jsem ji celou přinesl), ale tonery v ní nechali staré, takže nevyřešili nic, bomba).
Po téhle skvělé anabázi jsem si kupoval už pouze cartridge neoriginální a tiskárna na nich ještě dva roky spokojeně jela. Pak jsem ji vyhodil ve prospěch laseru.[/quote]

:rolleyes: Podle první věty bych soudil, že píšeš o laseru, a nakonec tomu v poslední větě nasadíš korunu, že jsi utekl k laseru... Schíza? :p
czhunter (775)|15.3.2011 18:30
Ježiš, tak jsem místo inkousty napsal tonery (dokonce 2x) :rolleyes:
Kdyby se to stalo s tonerem, bylo by to úplně stejné, protože v HP pracují jelita. Takže taková poznámka je vlastně nepodstatná.
A laserovku jsem si pochopitelně od HP nekoupil, to bych musel být idiot.
Neregistrovaný (0)|15.3.2011 19:00
STD: tak nakonec jsme se shodli. Když to můžeš vrazit do nákladů, tak je to v pořádku, ale kdybys to nedal na firmu, tak bys byl naštvanej jako spousta ostatních co naivně koupili inkoust a pak vystřízlivěli a šli do laseru.
StD (1963)|15.3.2011 19:11
[quote=Neregistrovaný;441391]STD: tak nakonec jsme se shodli. Když to můžeš vrazit do nákladů, tak je to v pořádku, ale kdybys to nedal na firmu, tak bys byl naštvanej jako spousta ostatních co naivně koupili inkoust a pak vystřízlivěli a šli do laseru.[/quote]
To jsme se vůbec neshodli, protože já měl ten (první) laser doma už někdy v roce 1990 laskavostí dobrých pracovníků HP z pobočky Wien na bezúplatnou zápůjčku (czhunter promine, ale já mám s touto firmou zcela opačné zkušenosti...) a inkoust jsem si domů pořídil až teprve když patřičně technicky vyzrál a jen na specialitky, ne na běžný tisk. Obyčejný dopis na tom tisknout je mrhání penězi. Ale ty "specialitky" chci mít pořádně - pro sebe i pro ty, co si za to zaplatí.

Edito: Mimochodem, až nebudete mít co dělat a tak se strefujete do firem, tak si trochu zagooglete a podívejte se, co všechno má třeba Canon patentováno v technice laserového tisku (a od kdy)... Třeba tento využívají všichni.
zsdx (2098)|15.3.2011 20:46
[quote=czhunter;441383]Problém s reklamací byl tak otravný (nejdřív se mě snažili v Alze přesvědčit, že poloprázdný toner reklamovat nejde, pak to ale vzali a u HP to vyřešili chytře - vyměnili mi celou tiskárnu (protože jsem ji celou přinesl), ale tonery v ní nechali staré, takže nevyřešili nic, bomba, sílu na nové kolečko reklamace už jsem neměl).[/quote]

nic proti, ale spotrebni material je lepsi reklamovat primo u HP (servis v Jeremenkove ul)...