reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejde nastartovat PC - zdroj?

Devouver (304)|28.3.2011 17:01
DObrý den,
mám takový menší problém. Přijdu domů a chci zapnout PC protože na něm potřebuji provést důležitou práci. Ta potvora ale nenastartuje. Ještě před 12 hodinama jel dobře. Jako prvního podezřelého jsem vzal zdroj. Bohužekl doma nemam adekvatní náhradní zdroj(pouze 150w, ten však nezapojim do desky, nemá potřebné konektory) Rozšroubuju bednu, vyfouknu nános prachu. Koukám a čichám jestli není něco spáleného(víme jak kvalitní energii nám ti škudlilové dodávaj, aby zdroj odešel jen tak sám od sebe...) ale nenajdu nic. Tak vyndám všecky komponenty kromě procesoru, odšourbuji desku a dám si ji na nevodivou podložku. Koukám po všem možném co by mohlo zapřičínit nenastartování PC. Nic. Tak vemu zdropj rozšroubuji ho a koukám po vyteklých kondenzátorech a jestli není nějakej drát uškvařenej. Je fakt že ve zdroji bylo hafo prachu, ale nevypadá nijak vadně, jen je cítit prach. Zkiouším zdroj zapojit jen do desky, jestli naběhne ventilátor. Nic, akorát se rozvítí zelená kontrolka na baterce od desky.
To mě zarazilo. Tahle baterka má vlastnní zdroj? jerstli ne tak proč se rozvítila, kdybyb byl nefunkční zdroj. Teď píšu z notebooku, bohužel druhý PC mám u kaamaráda, protože potřeboval si vyzkoušet nějaký věci, protože mu taky záhadně přestal fungovat PC.

Otázka: Je možné aby se rozvítila dioda na baterce, kdyby zdroj nefungoval? Baterka zhasne asi po 5sec, když zdroj vypnu.

PS: dnes večer budu mít 300w noname zdroj, task to vyzkouším, jestli je to opravdu zdroj.
PPS: větráky se taky neroztočí
PPPS: Tak se trochu vrtám v to m zdroji, odělám bokem kabely a ejhkle všecko je od jakýsi oranžovž sračky, Vypadá to jako by kondenzor vytekl, jenže ono toho je jaksi moc a všude i na místech kde se to nemělo jak dostat na pasivním chladiči krytým nějakou folii. Spíš to vypadá jak nějaký druh silikonového lepidla, podle konzistence, proptože se to objevuje na místech, kde dřív bylo evidentnbě něco přilepeno. Navíc jeden z kondenzorů byl takhle přilepen k cívce!

sestava:
deska: Biostar P31-A7 ver 6.1
procesor: Intel pentium dual-core E6500 2,93 ghz takt. na 3,63GHz
GK: Gainward HD4850 GS
zdroj: 500W rexpower pz-500(jo je to shit já vím)
plus nějaké přidavné zařízení v PCI-e
DrZelenka (2491)|28.3.2011 17:21
Ta zelená dioda pouze signalizuje, že deska je pod proudem.

Až zapojíš ten 300W noname zdroj, tak zruš přetaktování (resetuj BIOS) a odpoj vše co nepotřebuješ (všechny disky, mechaniky, větráky, svítítka, ...) - tipuju, že nebude mít víc než krátkodobejch 12A na 12V (kdoví kolik stabilně) a bude to sakra na hraně.

Píšeš, že zdroj jentak sám neodejde - věř, že zdroje týhle kvality odcházej kdy se jim zachce ...

Předpokládám, že spojuješ příslušný 2 piny na desce/mačkáš tlačítko power a nečekáš, že se PC spustí samo, že? (ani nevím proč mě to po pročtení příspěvku napadlo ,ale radši se zeptám)

Zdroj sám o sobě (s malou zátěží, např pár větráků) se při spojení příslušných kabelů (zelenej a černej) rozběhne?
Devouver (304)|28.3.2011 19:41
[quote=DrZelenka;443653]
Až zapojíš ten 300W noname zdroj, tak zruš přetaktování (resetuj BIOS) a odpoj vše co nepotřebuješ (všechny disky, mechaniky, větráky, svítítka, ...)

Píšeš, že zdroj jentak sám neodejde - věř, že zdroje týhle kvality odcházej kdy se jim zachce ...

Předpokládám, že spojuješ příslušný 2 piny na desce/mačkáš tlačítko power a nečekáš, že se PC spustí samo, že? (ani nevím proč mě to po pročtení příspěvku napadlo ,ale radši se zeptám)
[/quote]

Tak dorazil 300W zdroj odpojil sem GK a strčil místo ní HD4350 PC se rozběhl. Předtím jsem seještě šťoural ve zdroji a našel sem tam upadlej drátek, tak sem ho připájkoval a zdroj běžel. No měl sem ale strach ho strčit do toho PC, protože nerad bych si ho odrovnal, tak sem ho strčil do toho starýho. Běžel asi 60 vteřin. Šel jsem si udělat večeři, vidím jasnej záblesk z pokoje a ránu jak z děla. Okamžitě přiletím. Všude kouře a smradu že to snad nevyvětrám, zdroj celej ošlehlej plamenama, Nějaká myslím Geforce 6600 přitavená napevno k PCI-e portu a celá sesmahlá a plasty nateklý. PRocesor... ten chudák to nerochodí, větrák vypadá jako bych ho hodil do ohně na pár vteřin, deska ... ta funkční nebude, rozetklý porty. Tak to vypadá že sem ho vyndal z toho PC včas a co tak zatím větrám a ten zdroj vychládá, tak koukám že ten zdroj byl časovaná bomba. NAvíc sem si všiml že na ty HD4850 je přismahlá jakejsi čtvereček, pošlu foto. Bude to mít vliv na funkčnost? Teď ji nějakej den než seženu novej zdroj nevyzkouším, já jen jestli ji mám poslat na reklamaci.
durib (1141)|28.3.2011 20:05
Hodne foto, udelej toho co nejvice ze vsech uhlu prosim. To tu pak bude kolovat jako exemplarni priklad :thumb
Na reklamaci bych to posilal, az by to nejelo. Ale muzes jim zkusmo hodit treba desku, nebo procesor :D
EDIT: jo a jeste- co jsi kam pripajel? Udelej foto i toho.
DrZelenka (2491)|28.3.2011 20:05
Hh, někam napájet upadlej kabel - to je nápad. Očividně jsi netrefil místo, kam patří. Jakmile noname zdroj odchází, tak ho chce vyhodit co nejdřív - téměř vždycky s sebou něco vezme.

Ten počítač, kterej byl napojen po dobu testu, celej odnes do sběrny. Vzhledem k připečeným portům, ... stejně nic nepřežilo.

Tu HD4850 nezapojuj a pošli foto. Uvidíme o co jde.

EDIT - souhlasím s duribem. Foť co to jde (upload přímo zde na fórum)
Devouver (304)|28.3.2011 20:12
No vzhledem k tomu že nemůžu najít foťák tak zkusím někde najít ten spodek na netu. Je to takovej malej černej čtvereček u crossfire portu.
Nj nevadařilo se :D Ale byl to starej šrot co sem snad 3 roky nepoužil, tak mě to ani neštve.

EDIT:No tak připájel sem drátek co vedl od napájení k nějaký baterce nebo co to bylo. Na to místo vedli všecky drátky, asi sem to špatně připájel mno. Akorát mě sere ten smrad to nikdy nevyvětrám.
EDIT2: Pro představu, jak ten PC vypadá. To se našel na netu. Docela podobné :D http://www.google.cz/imgres?imgurl=http://images4.wikia.nocookie.net/__cb20100131231441/necyklopedie/images/0/08/Computer-destroyed-in-fire.png&imgrefurl=http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Computer-destroyed-in-fire.png&usg=__T6u6qUCQTdH8Ghip6ZothEX0gaQ=&h=388&w=400&sz=295&hl=cs&start=0&zoom=1&tbnid=VuJcFLAsbd3WBM:&tbnh=146&tbnw=152&ei=e9CQTdy1C4P5sga9rND8CQ&prev=/search%3Fq%3Dzni%25C4%258Den%25C3%25BD%2BPo%25C4%258D%25C3%25ADta%25C4%258D%26hl%3Dcs%26sa%3DX%26biw%3D1024%26bih%3D575%26tbm%3Disch&itbs=1&iact=rc&dur=163&oei=PtCQTefhL4X1sgaos4iACg&page=1&ndsp=15&ved=1t:429,r:0,s:0&tx=49&ty=78
EDIT3: Tak zháním new Zdroj tak 450-520W do 800-1000,- Připlácet si nechci, protože jaksi nemám peníze a nějakej čas nebudu. Myslím až 10 dubna. Ten forton co sem měl tak ten už taky není, ten odešel do křemíkovýho nebe už v únoru.
Georginek (2957)|28.3.2011 20:15
[quote=Devouver;443693]No vzhledem k tomu že nemůlžu najít foťák tak zkusím někde najít ten spodek na netu. JE to takovej malej černej čtverešček u crossfire portu.
Nj nevadařilo se :D Ale byl to starej šrot co sem snad 3 roky nepoužil, tak mě to ani neštve.

EDIT:No tak připájel sem drátek co vedl od napájení k nějaký baterce nebo co to bylo. NA tom místo vedli všecky drátky, asi sem to špatně připájel mno. Akorát mě sere te smrad to nikdy nevyvětrám.[/quote]

Tak az najdes fotak, tak to hezky vyfot, at se pobavime - ja bych to docela chtel videt.....

Jeste, ze si treba u toho nenechal sedet kocku ( moje se vali presne u zdroje ) a packama pod nim :D
DrZelenka (2491)|28.3.2011 20:16
V příloze máš foto HD4850 Golden Sample ... měla by to být ta tvoje. Vyznač co je spálený.
gainward-4850gs-scan-back.jpg gainward-4850gs-scan-front.jpg
Devouver (304)|28.3.2011 20:21
[quote=Georginek;443698]Tak az najdes fotak, tak to hezky vyfot, at se pobavime - ja bych to docela chtel videt.....

Jeste, ze si treba u toho nenechal sedet kocku ( moje se vali presne u zdroje ) a packama pod nim :D[/quote]

Jo, te zdroj sebou nevzal jen celej PC, ale i koberec *evil* :D
To v tym fialovým kroužku pod crossfire portem. Je to jen lehce očazený a na povrchu toho čtverečku to je lehce připálený taková jakoby bublina a mám pocit že ty drátky co vedou do toho čipu tak jeden je uplně usmaženej a není tam. http://img819.imageshack.us/i/spleno2.png/

EDIT: Jaksi mi nejde sem dát obrázek do příloh. Hodím to na net
EDIT2: Z toho starýho PC sem vytáhl procík, počkal jsem až to vychládne. No tak prve mi dělalo potíž dostat vůbec chladič pryč, ale trochou násilí se mi to podařilo. Čip samotný je krásně černej a konektroy správně usmažený a pokroucený. Plasty potavený, takže čip nejde ven. Jediný co je funkční je snad HDD, ten jedinej je bez poškození :D
spáleno2.png
Overdose (84)|29.3.2011 17:16
Mám doma starý počítač(cca - 12 let) a příjde mi ho škoda vyhazovat. Když jsem to chtěl zapnout nešlo to, přesněji obraz. Mrknul jsem se dovnitř do zdroje a ten byl spálený a vyměnil za jiný. Sloty zdroje pasují a když jsem zase vše zapojil nenaskočil zase HDD. Prosím pomožte, jinak ten počítač bude dřív nebo později na skládce.
durib (1141)|29.3.2011 18:00
Devouver- co je napsane u toho zakrouzkovaneho? Ja jednou na 5200FX urazil neco podobneho a jela bez problemu :devil
[quote=Overdose;443825]Mám doma starý počítač(cca - 12 let) a příjde mi ho škoda vyhazovat. Když jsem to chtěl zapnout nešlo to, přesněji obraz. Mrknul jsem se dovnitř do zdroje a ten byl spálený a vyměnil za jiný. Sloty zdroje pasují a když jsem zase vše zapojil nenaskočil zase HDD.[/quote]
Pochopil jsem to takhle- predtim se vetraky tocily, HDD delal rrrrrr a speaker mluvil. Ted po vymene zdroje uvidis na obrazovce POST, ale nenajde to disk?
Devouver (304)|29.3.2011 19:21
[quote=durib;443829]Devouver- co je napsane u toho zakrouzkovaneho? Ja jednou na 5200FX urazil neco podobneho a jela bez problemu[/quote]

Je tam napsáno SQ23 a z druhý strany SQ27. Karta ale nejde. Zkoušel jsem to u kámoše, PC nenastartoval, přepěťová ochrana. Tak ji posílám na reklamaci.