reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak správně zálohovat

looplo (128)|1.5.2011 23:15
Všude se teď mluví o tom, že se mají pravidelně zálohovat data z počítače. Proto jsem se rozhodl pro nákup nějakého externího HDD kam si budu zálohovat data (začíná mi blbnout zdroj tak je načase než se něco pokazí). Jenže jak se má vlastně správně zálohovat? Mám si každý měsíc/víkend/den zkopírovat fotky, filmy, seriály, práci atd. na externí disc? Nebo rovnou celý disc který používám. Mám si nějak zálohovat Wokna? Používáte na to nějaký program?
Budu moc rád za shrnutí jak správně, jak často, a jaké data zálohovat.
Děkuji.
arkij (90)|2.5.2011 07:07
Způsobů zálohování je víc a jejich volba závisí jednak na tom co chceš zálohovat, jednak na tom, v jaké struktuře původní data máš.

1) pokud máš vše na jednom HDD v jednom oddíle a chceš to zálohovat vše, je nejlépe HDD zrcadlit na druhý (např.Raid nebo zrcadlit přímo ve Windows)

2) pokud máš systém na jiném HDD, nebo jiném oddíle a data na jiném, pak můžeš zálohovat zvlášť. Systém je nejlépe zálohovat vždy po nějaké nové doinstalaci SW nebo změně do obrazu disku, aby šel jednoduše obnovit (např. Ghostem), data pak zálohovat přírůskově nebo rozdílově (podle místa a množství dat) v nějakém nastaveném intervalu (denně, týdně) například pomocí Cobian Backup, kterej se Ti o to bude starat automaticky a je free.

Dobře nastavené a pokud možno automatické zálohování je nejspolehlivější, neboť do jisté míry eliminuje lidskej faktor, t.j. nejčastěji se vyskytující chybu "mezi klávesnicí a židlí"!.

Popiš jak to máš strukturované a pak můžu poradit přesněji.
Doctor01 (400)|13.6.2011 13:44
Ahoj

Ja to mam asi nejjednoduseji:
Po instalaci systemu a vseho zakladniho sw co pouzivam jsem udelal image.
Tim mam vyreseno co se systemem at uz odejde disk nebo budu chtit preinstalovat - zabere to jen par minut.
No a data mam na dvou velkejch discich v zrcadle.
Ma to tu vyhodu, ze se mi nic nemusi starat o backup a nezere to dalsi cas a prostredky.
Nevyhodou muze byt prave to, ze se zmeny provadeji na obou discich zaroven (napr mazani a prepis dat).
Jen je treba si davat trosku pozor, ale zalohovat vetsi mnozstvi dat na externi disk je dosti pomale ...
Je samozrejme mozne mit k raidu nejaky mensi externi disk, ktery muzes pouzit jako prenosny a zaroven jako backup na kriticke data (treba v zasifrovane forme, kdybys to nekde nechal nebo to nekdo vzal).
Zoidik (1405)|13.6.2011 13:59
Raid špatný není, ale osobně nejsem jeho příznivcem. Několik let zpět se nám do baráku trefil blesk. Pokud se toto stane, tak je riziko, že ti odejdou disky (nám doma zázrakem vydržely) Proto bych volil jako zálohu externí disk. Nebo jestli chceš, můžeš si data zrcadlit jak je psáno víše, ale rozhodně bych k tomu přidal ještě ten externí disk. Zdali si to budeš dělat ručně nebo nějakým automatem záleží už na tobě. U automatu nemusíš pořád myslet na zálohy. Dělat to ručně je časově trochu náročnější a musíš na to myslet. Pouvažuj taky, jestli by mělo pro tebe význam si držet 2-3 zálohy zpět kvůli historii. Zálohu systému bych možná ani moc neřešil (dřív jsem si ji dělal, teď zase ne). Pravda je, že instalace trvá v průměru třeba 6 hodin (včetně všech aplikací, aktualizací, nastavení atd.) ale jednou za čas to přežiješ. Nebo můžeš udělat image systému a po každé nějaké větší aktualizaci (SP do winů, office...) udělat nový image.
Doctor01 (400)|13.6.2011 15:13
Problem prepeti site se da resit nejakou pojistkou ci v lepsim pripade UPSkou.
kevin00 (10238)|13.6.2011 15:50
[quote=Doctor01;456436]Problem prepeti site se da resit nejakou pojistkou ci v lepsim pripade UPSkou.[/quote]

Žádná "pojistka" proti přepětí neexistuje. Ochranu proti přepětí je nutno řešit pomocí tzv. 3 stupňové ochrany proti přepětí. Žádná "pojistka" (pokud máš na mysli např. "přepěťové" prodlužováky) ani UPS Ti v případě přepětí nepomůže. UPS slouží jako záložní napájecí zdroj při výpadku napájení, nikoliv jako hlavní přepěťová ochrana. Tyto třetí stupně ochran jsou de facto k ničemu, pokud nejsou instalovány předchozí dva stupně.
astec (1823)|13.6.2011 16:05
[quote=kevin00;456446]Žádná "pojistka" proti přepětí neexistuje. Ochranu proti přepětí je nutno řešit pomocí tzv. 3 stupňové ochrany proti přepětí. Žádná "pojistka" (pokud máš na mysli např. "přepěťové" prodlužováky) ani UPS Ti v případě přepětí nepomůže. UPS slouží jako záložní napájecí zdroj při výpadku napájení, nikoliv jako hlavní přepěťová ochrana. Tyto třetí stupně ochran jsou de facto k ničemu, pokud nejsou instalovány předchozí dva stupně.[/quote]

No jo, ale vysvětluj to... Vždyť mi to v prodejně říkali...
czhunter (775)|13.6.2011 16:41
Já systém nezálohuju, když už ho jednou za 1-2 roky instalauju, tak tam hned dám i nové verze programů a ovladačů.

Data zálohuju na externí disk velice jednoduše přes SyncToy ... ten program skoro nic neumí (vlastně jen porovnává a kopíruje/maže soubory), ale je vcelku funkční. První synchronizace, kde se kopíruje pár set GB dat trvá dlouho, pak už jsou rozdílové zálohy rychlé.

Nejdůležitější data (ty, na kterých zrovna pracuju) mám uložené v Dropboxu.

Hlavní zásadou zálohování je nikdy nemít důležitá data pouze na jednom místě v jeden okamžik. To jestli se to zajistí automaticky, manuálně nebo pomocí magie je asi vcelku jedno.
alfah4ns (1040)|13.6.2011 16:47
Zálohu systému neřeším, na 1 DVD mám win7 z MSDN AA, na druhém instalačky potřebných programů a pak už jen 2 DVD s CADy, kdyby něco, je to práce na pár hodin.

Zálohu dat řeším manuálně:
- nejdůležitější věci (rodinné foto, věci do školy, do práce) mám kromě notebooku ještě na externím HDD + na HDD jiného počítače. Právě ten externí hdd, který bývá většinou nepřipojený, je jakási "záloha", pokud by např. uhodil blesk. Většinou ho mívám s sebou, takže to PC je pak zase záloha, kdbyy mi někdo batoh s ntb i diskem šlohnul.
- filmy neřeším, zabírá to moc a kdyžtak si to stáhnu znova...
- hudbu mám i na telefonu, takže kdyby něco, najdu to tam.
Zoidik (1405)|13.6.2011 17:15
[quote=kevin00;456446]Tyto třetí stupně ochran jsou de facto k ničemu, pokud nejsou instalovány předchozí dva stupně.[/quote]

Ještě bych k tomto doplnil, že pokud dostaneš přímí zásah od blesku, nebo kousek od baráku, tak ti nepomůže těch stupňů ani 10 a ani žádná svěcená voda. Takže pravidelně raději zálohuj.
kevin00 (10238)|13.6.2011 18:02
[quote=Zoidik;456459]Ještě bych k tomto doplnil, že pokud dostaneš přímí zásah od blesku, nebo kousek od baráku, tak ti nepomůže těch stupňů ani 10 a ani žádná svěcená voda. Takže pravidelně raději zálohuj.[/quote]

To je pravda. Naštěstí procento přímého zásahu je celkem malé. Ale když už to tak hezky rozebíráme, tak je také nutno podotknout, že se jedná o ochranu jednorázovou. Přepěťová ochrana není jistič. Po jejím vybavení nezbývá nic jiného, než-li zakoupit přepěťovou ochranu novou. S přepěťovými ochranami, také úzce souvisí hromosvod. Pokud někdo doma investuje do systému přepěťové ochrany a myslí si, že již nepotřebuje hromosvod či jej nemá, je tato investice investicí v podstatě "mrtvou".
Je to prostě komplexnější problém. Neznalí a nezasvěcení do problému o ochraně před přepětím a nadproudem nemají vůbec ponětí způsobu ochrany a možné eliminaci těchto vlivů a "zmasírováni" neznalými obchodníky nakupují "přepěťové prodlužováky" s pocitem, že udělali vše a jejich zařízení jsou 100 % ochráněná před těmito účinky. A to nebudu rozebírat ani ochranu datových rozvodů, televizních rozvodů, apod. To by bylo téma na jeden samotný velmi obsáhlý thread.
Doctor01 (400)|13.6.2011 18:17
[quote=kevin00;456446]Žádná "pojistka" proti přepětí neexistuje. Ochranu proti přepětí je nutno řešit pomocí tzv. 3 stupňové ochrany proti přepětí. Žádná "pojistka" (pokud máš na mysli např. "přepěťové" prodlužováky) ani UPS Ti v případě přepětí nepomůže. UPS slouží jako záložní napájecí zdroj při výpadku napájení, nikoliv jako hlavní přepěťová ochrana. Tyto třetí stupně ochran jsou de facto k ničemu, pokud nejsou instalovány předchozí dva stupně.[/quote]

Prosim te, urcite jsem tim nemyslel pojistku v tom smyslu jak si myslis (ta klasicka stara sroubovaci), ale jakoukoliv prepetovou ochranu co se da bezne koupit. Jen jsem myslel, ze to pochopi a nemusim se tolik rozepisovat.
Jinak pokud vis jak funguje UPSka, tak bys nemohl nikdy nic takoveho napsat. To neni jen zdroj pro pripad vypadku elektriky (tim nemyslim salinu).
Jinak nejsou k nicemu jak pises. Blesk primo do baraku je dost specificka vec, ale prepeti v siti je celkem bezne a na vsechno tohle staci vetsina kvalitne udelanej prepetovek ci UPS.
kevin00 (10238)|13.6.2011 18:28
[quote=Doctor01;456469]Prosim te, urcite jsem tim nemyslel pojistku v tom smyslu jak si myslis (ta klasicka stara sroubovaci), ale jakoukoliv prepetovou ochranu co se da bezne koupit. Jen jsem myslel, ze to pochopi a nemusim se tolik rozepisovat.
Jinak pokud vis jak funguje UPSka, tak bys nemohl nikdy nic takoveho napsat. To neni jen zdroj pro pripad vypadku elektriky (tim nemyslim salinu).
Jinak nejsou k nicemu jak pises. Blesk primo do baraku je dost specificka vec, ale prepeti v siti je celkem bezne a na vsechno tohle staci vetsina kvalitne udelanej prepetovek ci UPS.[/quote]

Pokud se nepletu, tolerance jmenovitého napětí pro veřejnou síť nízkého napětí Un = 230 V mezi fází a uzlem nesmí přesáhnout ± 10 %. V těchto podmínkách musí být spotřebič schopen bezproblémově pracovat.
Můžeš mi tedy definovat pojem "běžné přepětí".
Doctor01 (400)|13.6.2011 18:59
[quote=kevin00;456472]Pokud se nepletu, tolerance jmenovitého napětí pro veřejnou síť nízkého napětí Un = 230 V mezi fází a uzlem nesmí přesáhnout ± 10 %. V těchto podmínkách musí být spotřebič schopen bezproblémově pracovat.
Můžeš mi tedy definovat pojem "běžné přepětí".[/quote]

To mas sice pravdu, ale v praxi to tak uplne nefunguje. Bohuzel.
Jinak kdyz si vezmes i jen tech 10%, tak z toho najednou mas 253V ...
alfah4ns (1040)|13.6.2011 19:14
Ono to fakt lítá i víc...mívám opačný problém - kolikrát mi večer v paneáku zakolísá napětí tak, že se mi naprosto viditelně zeslabí světla...Ale mám ntb, takže tam to vyrovná baterka...
kevin00 (10238)|13.6.2011 19:16
Spotřebič, který je homologovaný pro Českou Republiku musí v tomto rozmezí napětí fungovat. Tento rozptyl nelze nazvat "normálním přepětím/podpětím". ± odchylky jsou dané určitou normou/předpisem a jsou to "pracovní vlastnosti" nikoliv "poruchové jevy".
Pokud by jsi tuto problematiku někdy s ČEZem řešil, myslím, že by jsi se svým pohledem na věc byl značně rozčarován.