reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prvni vodnik - dotaz na nazor

nimeth (19)|3.5.2011 19:33
Zdravim lidi,
tak jsem dal dohromady nejake koruny a konecne muzu vazne uvazovat o mem prvnim vodniku. No a pred koupi bych to rad s nekym probral, co je spatne, co chybi atd. Takze chladit se bude sestava dale popsana....

Sestava-
Skrinka : Corsair Obsidian 800D
Procesor : i7-W3520
Deska : Rampage II Extreme soc.1366
Grafika : Asus ENGTX 570

Vodnik-
http://www.alphacool.cz/Nakupni kosik?arg1=ODQ5NToxfDk2NDQ6MXw5MzY0OjN8MTAxNDc6MXw%3d

EK-Supreme HighFlow Universal - Full Nickle Plated
Hardware Labs Black ICE Radiator SR1 - 3x120mm
Primochill PrimoFlex Pro LRT Blue Tubing - 19/13mm
XSPC Acrylic Dual 5.25” Reservoir for Laing D5

Pumpu mam Laing D5 a fitinky Feser. Casem bych rad chladil i desku a GPU. Zajimal by me hlavne nazor na expanzni nadobu....Snad jsem na nic nezapomel. Predem Diky
KunNy (410)|3.5.2011 22:42
Ahoj, tak nejprve k tomu co už máš nebo jsi vybral - paráda, ta skříň se k instalaci vodního chlazení přímo vybízí. S nainstalováním radiátoru do vrchní části casu určitě nebude problém. Pokud budeš chtít přetaktovat CPU a GPU, možná bych zvážil i nákup druhého radiátoru - ale není podmínkou, s jedním to půjde taky.

CPU blok taky skvěle vybraný, pokud ti nevadí cena 1 800 tak jdi do něj.

Radiátor dobrý, akorát je navržen pro vyšší průtok vzduchu -> pro ventilátory s vyššími otáčkami. A i 120mm ventilátory jsou zhruba od 1 000 ot./min slyšet, takže pokud si dáš hodně záležet na tichu vzal bych tenčí verzi radiátoru třeba [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] - jednoduchý a účelný.

Na grafiku jedině fullcover (za který zaplatíš pořádný balík), na desku bych si nechal vyrobit blok namíru (dělá to třeba cawedog) - nebo koupit univerzál na severní můstek, odstřihnout heatpipe a doufat že napájecí obvody CPU se zvládnout uchladit.
Alphacool Support (1563)|4.5.2011 09:55
Dobrý den,

pokud už máte tu D5 pumpu a Feser 19/13mm fitinky tak to není ideální, protože Laing DDC-1T Plus je lepší volba pro vodní chlazení než Laing D5 a stejně tak 19/13mm hadice jsou už opravdu hodně tlusté a sice od Primochillu nebo Tygon jsou měkčené, ale stejně už to není ono. Rozumné maximum u hadic je 16/11mm.

XSPC expanzka je ok, není s ní žádný problém. Jinak je to slušný výběr, nemám moc co kritizovat :-)

A k té odpovědi - SR1 právě je dobrý i pro nízkootáčkové ventilátory, to si pravděpodobně pletete s Black Ice Extreme - ten má brutální výkon jen při použití opravdu silných ventilátorů. A taky bych si troufal tvrdit, že není čím širší stěna hadice, tím lépe - chce to kompromis. Krásně je to vidět na Tygonu s vnějším rozměrem 16mm. Dělají se tři verze vnitřního průměru - 13mm, 11mm a 9.5mm. Verze 16/13mm vůbec nedrží tvar, je moc měkká, 16/11mm je nejlepší volba a 16/9.5mm je ale zase už hodně tvrdá, skoro tak tvrdá jako právě hadice 19/13mm. přitom dle Vaší logiky by měla být nejlepší... ;)
KunNy (410)|4.5.2011 15:18
S tím radiátorem jsem se spletl, omlouvám se za zmatení.
Ještě k těm hadicím - špatně jsem se vyjádřil. Větší tloušťka stěny hadice má pozitivní vliv (větší bezpečnost, menší odpařování kapaliny, design - to už je spíše individuální), ale samozřejmě do jisté míry. Menší průměr hadice než 10mm už značně omezuje průtok kapaliny, ideální je těch 11mm (vnitřní průměr). Sám používám hadice 16/11. Naopak větší průměr má už jen nepatrný vliv na průtok (viz cttl).
nimeth (19)|4.5.2011 16:24
Jelikoz uz s myslenkou na vodnika ziju docela dlouho ale zatim nebyly zbytecne koruny, tak jsem aspon procital a pokoukaval. Tak jsem cetl, ze idealni jsou hadice 16/11 ty 19/13 vyplinuly z toho, ze byla zajimava nabidka na ty fitinky Feser no a tak to bylo vlastne i s pumpou.

V cem je ta D5 horsi nez DDC-1T Plus?

U hadic prave vybiram mezi Tygon a Primochill ale tam uz je to asi vcelku jedno, ze? Akorat bych si nechal poradit jakou kapalinu? Myslel jsem jen destilku. :notsure

No a jak teda s tou expou. Chtel jsem si to zjednodusit tou XSPC, ale jestli myslite, ze treba
TOP na pumpu:
http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-D5_X-TOP_rev2_-_Acetal.html?arg1=01060901

a expanzni nadoba:
http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-Multioption_RES_X2_-_250_Advanced.html?arg1=010611

budou lepsi, tak nejsem proti a necham si poradit.
nimeth (19)|4.5.2011 16:36
Jeste k tem ventilatorum, ty mam uz Noctua pouzivam je uz dlouho a jsem snima spokojen.

Nad tim regulatorem otacek jsem take premyslel a i ten Zalman mi padl do oka, ze by sedel ke skrini, ale to asi az casem kdyby byl druhy radiator a 6x ventilator...

U grafiky jsem ani nad nicim jinym ani nepremyslel nez FC blok ale to bude ted taky muset chvilku pockat...

U desky jsem jeden cas taky chtel FC ale pak prave Cawedog mi domluvil a mam jeho blok na severni mustek misto origo pasivu a tim je vlastne chlazena cela kaskada...
Alphacool Support (1563)|4.5.2011 16:38
D5 je měkčí pumpa než DDC-1T Plus, ale má naprázdno vyšší průtok. Když to řeknu laicky, tak pokud uděláte okruh pumpa - 5m hadice - průtokoměr - 5m hadice - pumpa, tak laing D5 bude mít tak 2-3 násobný průtok oproti Laing DDC, což teoreticky vypadá dobře, ale prakticky pro vodní chlazení je to naprd, protože jakmile do okruhu zapojíte restriktivní produkty (cpu blok a podobně), tak její výkon hodně klesá, zatímco DDC pumpy jsou tvrdé a jejich průtok neklesá tak dramaticky.
Tzn ve výsledku není D5 špatná pumpa. V pár procentech použití je lepší než DDC, ve většině použití je stejná jako DDC a v pár procentech případů (hodně restriktivní okruh). Když k tomu přičteme to, že je zbytečně mnohem větší (na stejném prostoru jako zabere jedna můžete mít klidně dvě DDC) ale a je i o něco dražší než DDC, tak je jasné, pro většina lidí D5 nekoupí a vezme právě 1T Plus...

Destilka není špatná volba když nechcete barevnou kapalinu. Ale určitě to chce nějakou přísadu, ac fluid nebo innovatek protect IP.

Obě ty řešení, tzn EK TOP + expa versus XSPC 2x5.25" jsou srovnatelná a vzhledem k tomu, že XSPC řešení je kompaktnější a odpadá umisťování expanzky někam, tak bych zvolil právě to XSPC.
Alphacool Support (1563)|4.5.2011 16:41
Jinak druhý radiátor je zbytečný a co se týká toho bloku na základní desku, tak je to ideální řešení, když se takto přilepí nějaký blok na stávající heatpipe systém - ideální poměr cena/výkon :-) Každopádně to chce ale vyměnit ty pasty, co tam dávají výrobci desek za nějakou kvalitnější.
nimeth (19)|4.5.2011 16:58
No jelikoz uz tu D5 mam a mel jsem ji docela levne tak uz ji asi menit nebudu :notsure az umre...:)

Barevna kapalina by mi urcite nevadila, pokud mi muzete doporucit nejakou kvalitni prisadu UV aktivni, tak by to mohlo byt i pekne a ne jen ucinne(myslim okruh).

No a s tou expou jsem to prave tak myslel, usetreni mista a pro me i zjednoduseni, snad...;), takze jestli stim neni nejaky problem nebo jedno neni vice ucinne, tak si asi necham tu XSPC.

No a s tou deskou musim podekovat Cawedogovi me to nenapadlo a jelikoz nectu manualy(dukladne), tak jsem na to nenarazil, protoze tam to je primo popsane :D je jako tady:
http://shop.aquacomputer.de/product_info.php?products_id=2205

a pastu mam AC MX-2 ta si myslim, ze je hodne slusna a proverena.
KunNy (410)|4.5.2011 17:51
S tou Laing D5 pumpou bych to neviděl tak špatně. Je pravda že kdybys kupoval novou tak je DDC lepší volba, ale rozhodně bych D5 nezatracoval. Její napěťový rozsah je 8 - 24V, takže pokud máš zdroj +24V tak její výkon (průtok a výtlak) přesáhne Lainga DDC. Z běžného ATX toto napětí nedostaneš.
Každopádně přeju hodně štěstí s pumpu z druhé ruky. Já jsem udělal tu stejnou chybu (Laing DDC 18W) s tím že nemá moc najeto a je těsně po skončení záruky, a po 3 měsících se odporoučela elektronika (nejspíš PWM generátor).
nimeth (19)|4.5.2011 18:10
No sam jsem zvedavej jak dlouho ji budu mit...to ukaze cas. No a pokud to bude mesic, tak jsem si nabehl sam co naplat. Akorat pak kdybych koupil DDC-1T, tak budu muset resit tu expu :notsure. No uvidime.

Jeste kdyz uz se nakousnul ten zdroj, tak tady se chci zeptat...po kompletaci okruhu se ma otestovat na tesnost. Zajima me situace kolem toho propojovani 4 a 5 pinu ke spusteni a zatizenim zdroje nebo jak to je? Co na nej mam jeste pripojit? Jinak ja mam Enermax Revolution85+ 850W a pak mam jeste doma nejakej starej ve skrini ani nevim znacku asi 350W, nerad bych nejak prisel o ten Enermax kdybych neco podelal. Tak jestli to nekdo muze trochu popsat nebo odkazat kde si muzu udelat predstavu...
KunNy (410)|4.5.2011 18:44
Takhle, nechci ti kazit radost nebo dělat předčasné závěry, jen jsem napsal co se přihodilo mě - holt jsem měl smůlu. Jinak si myslím, že Laing patří mezi špičku v čerpadlech pro vodní chlazení v počítačích.
Ano, pokud budeš chtít vyzkoušet okruh na těsnost mimo sestavu, tak budeš muset na MAIN ATX konektoru zdroje (24pin) spojit dva piny - signál PS-ON (zelený vodič) a zem (GND, jakýkoliv černý, třeba hned sousední).
nimeth (19)|4.5.2011 19:14
No a na to by stacil ten starej zdroj ne? Mam na nej pripadne jste pripojit neco nebo jen pumpu a testovat?
KunNy (410)|4.5.2011 19:25
Jo myslím že i s tím starším zdrojem to bude OK. Jde o to, ať ten zdroj nespouštíš naprázdno - ať tam je alespoň nějáká zátěž (v tvém případě pumpa, jinak to může být cokoliv - disk, mechanika...).
Ale taky je pravda že čerpadla Laing potřebují při startu docela velký proud, takže nějáký noname zdroj může být risk.
Alphacool Support (1563)|4.5.2011 19:32
No, potřebují cca 1.5 - 2A a to snad dá jakýkoliv zdroj :-)
nimeth (19)|4.5.2011 20:08
OK, tak uvidime...Jak to vidite s tou kapalinou? Jsou nejaci favoriti? Co treba:
http://www.alphacool.cz/produkt/Fluid_XP+_Extreme_UV_Blood_Red_944ml.html?arg1=010605

nebo jen nejake prisady do destilky?
Alphacool Support (1563)|5.5.2011 10:04
Barevné přísady do destilky jsou dost málo trvanlivé - ať už od Primochillu, nebo i od Feseru (i když Feser vydží přeci jen o něco déle, tak rok...). Prostě časem barva "zmizí".
FluidXP je dobrá volba, problém je občas s dostupností některých barevných kombinací. Možná je to ale zbytečně drahé řešení, klidně můžete vzít i například Feser F1 kapalinu, ta je také v pohodě. Samozřejmě se ale musí měnit častěji než FluidXP.
Alphacool Support (1563)|5.5.2011 21:03
Ano, takto je to v pohodě.
nimeth (19)|6.5.2011 19:13
Tak dneska jsem udelal objednavku komponent popsanych nahore. Nakonec jsem jeste objednal panel na regulaci ventilatoru:
http://www.alphacool.cz/produkt/Lamptron_Fan_Controller_Touch_5-25-_-_Black.html?arg1=0118

Tak ted se budu uz jen tesit az to dorazi a kdyz nic nepodelam tak nahodim nejake fotky. Zatim vsem zucastnenym dekuji...:thumb
Alphacool Support (1563)|6.5.2011 19:21
Lamptron regulátory jsou perfektní ale dost špatně dostupné, tak snad se to povede ho dodat co nejdříve ;)
nimeth (19)|6.5.2011 19:27
:cool: no snad jo je u nej psano na ceste 14.5. tak snad by to mohlo vyjit :D jinak vypada moc pekne
Neregistrovaný (0)|24.5.2011 00:18
Jeste bych mel dotaz, koukal jsem, ze u radiatoru je 12 sroubu, tema predpokladam uchytim 3x vetrak. Co by me, ale zajimalo jak(cim) uchytit radiator ke case. Chtel bych aby radiator byl uchycenej ke case a pod nej vetraky tak aby foukaly skrz nej ven z case. Ted si to nejak nedokazu predstavit kdyz to nevidim, ale myslim, ze jsem to nekde videl na fotce a prijde mi to logicke. Tak jestli mi to nekdo dokaze popsat nebo budu muset pockat az komponenty dorazi a uvidim jak vypada ten radiator...
Alphacool Support (1563)|24.5.2011 12:55
Obvykle to uchycujeme pomocí šroubků pro ventilátory, tzn tímto http://www.alphacool.cz/produkt/Sroubky_4ks_Silver.html