reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

[RECENZE ROUTRU] ASUS WL-330NG

froxic (11)|9.5.2011 17:53
Pár slov úvodem

Před týdnem jsem viděl u kamaráda kapesní router. Koupil si ho z důvodu, že je hodně na obchodních cestách a i během jízdy autem vyžaduje internetové připojení, či na hotelu vytvořit jednoduchou síť. Celkem mě udivilo, když mi řekl, že router používá i doma. Myslel jsem si totiž, že kapesní router se nemůže tomu klasickému rovnat.
Router jsem si tedy půjčil a snažil jsem se ho otestovat v běžném domácím provozu. Musím předem naznačit, že jsem tuto malou krabičku podcenil.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


Představení ASUS WL-330N3G

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Kdo by řekl, že takto malé zařízení toho asi moc umět nebude, by byl na velkém omylu! Jedná se totiž o cestovní router "6v1" s funkcemi: router, přístupový bod, opakovač (repeater), ethernetový adaptér, aktivní bod (hotspot) a 3G sdílení. Takovou nabídku funkcí by mohl závidět leckterý klasický wifi router.
Pro komunikaci po ethernetu slouží RJ45 port (10/100 BaseT). Dále zde najdeme microUSB port pro napájení a USB pro 3G modem nebo tiskárnu. Bezdrátová část standardu N dosahuje maximální rychlosti 150Mbit/s. Integrovaná anténa má zisk 2.6 dBi.
Na vrchní straně se nacházejí 4 signalizační LED diody a tlačítko WPS pro jednoduché zabezpečení wifi sítě (Utilita na CD). Diody zobrazují aktivitu 3G, ethernetu, wifi a signalizaci napájení.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Podrobné specifikace


Co si přinesete domů

V balení najdeme kromě routeru napájecí kabely, manuál a instalační CD. Napájet můžeme skrze přiložený autoadaptér, klasický adaptér, a nebo dvojitou USB redukci. Protože se jedná o cestovní router, tak se ASUS činil a přibalil elegantní semišové pouzdro.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


Popis režimů

Při prvotním spuštění routeru a připojení se na něj (přes wifi nebo ethernet) se zobrazí úvodní obrazovka s výběrem režimu. Pro lepší pochopení funkce jsem si dovolil vyfotit balení, kde je přehledné schéma funkcí.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Vyzkoušel jsem všechny režimy kromě sdílení 3G konektivity a musím uznat, že s routerem nebyly problémy. Jednou se mi sice stalo, že jsem se na router nemohl připojit, protože jsem si změnil IP a zapomněl ji. Přišla potom vhod utilita Discovery, která mi IP řekla a mohl jsem pokračovat v administraci. Co se týče možností nastavení, může se tento cestovní router směle rovnat své "větší" konkurenci. Nenašel jsem žádnou běžně používanou funkci či nastavení, které by neuměl.

Router a Přístupový bod
První jmenovaný použijeme, pokud chceme šířit signál dále od DSL/kabelového modemu. Umožňuje podrobné nastavení WAN,LAN, routování. Mód Přístupového bodu použijeme, pokud máme ethernetový router bez wifi. Zde už není podrobné nastavení, protože vše nastavuje ethernetový router. V obou případech je do RJ45 portu přivedeno internetové připojení z DSL/kabelového modemu nebo ethernetového routeru.

Repeater (Opakovač)
Slouží k prodloužení dosahu signálu. V domě mi signál sice projde z 1.patra přes strop do 2.patra. Problém je ten, že signál v 2.patře je velmi slabý a jenom v jednom pokoji. Umístil jsem tedy do místa ucházejícího signálu repeater a hned bylo celé 2. patro pokryté. RJ45 port se dá také použít pro konektivitu.

Ethernetový adaptér
Modelovou situaci bych viděl, že chceme propojit multimediální centrum či herní konzoli u TV a nechceme tahat nevzhledné kabely. K tomuto potřebujeme ještě další wifi zařízení.

Aktivní bod (hotspot)
V hotelech povětšinou dostaneme přístupové údaje (častokrát placený přístup), ale můžeme se připojit pouze s 1 zařízením. Aktivní bod vytvoří další síť pro další zařízení a umožní komunikaci do internetu.

3G sdílení
Nevyzkoušel jsem. Nicméně je to v podstatě stejné jako režim router s tím, že o konektivitu se stará 3G modem zastrčený v USB portu. Napájení je řešeno z autonabíječky, a tak není problém pracovat i na cestách. Pěkná věcička, mít tak svého řidiče, asi neváhám.


Grafické rozhraní

Administrace skrze grafické rozhraní je příjemná, názorná a hlavně jednoduchá. Při prvním spuštění najede obrazovka pro výběr režimů.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Po zvolení některého z nich se už zobrazí klasické rozvržení okna. Na levé straně jsou na výběr režimy včetně pokročilého nastavení, uprostřed se nachází popis režimu včetně modelového schématu a na straně pravé je základní nastavení wifi, případně ethernetu. Podle aktuálního režimu se mění možnosti pokročilého nastavení.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Základní obrazovky všech režimů

Dále bych vám chtěl ukázat obrazovky pokročilého nastavení v režimu Aktivní bod (hotspot). Možnosti režimů jsem již nakousl v předchozí kapitole, a tak si myslím, že ostatní nastavení režimů si zcela jistě dokážete přestavit.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Nastavení bezdrátové komunikace

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Nastavení místní sítě (LAN)

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Nastavení "internetového připojení" (WAN)

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Nastavení firewalu

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Správa

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Systémový log


Pomocné utility

Device Discovery slouží ke zjištění IP adresy routeru. Nemusíte si tedy nastavení pamatovat a utilita vám i doporučí TPI/IP konfiguraci, pokud nevyhovuje.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Dalším pomocným programem je WPS Wizard. Pomocí něj zcela jednoduše zabezpečíte bezdrátovou síť. Pokud stisknete tlačítko WPS na routeru, tak se vygeneruje heslo. Připojíte notebook k routeru ethernetovým kabelem a spustíte aplikaci WPS Wizard . Pokud jste postupovali správně, tak se vám zobrazí nastavení pro bezdrátovou síť včetně hesla. Toto se dá využít i v případě, že máte už nastavené nějaké heslo, ale zapomněli jste ho.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
froxic (11)|9.5.2011 17:54
Testovací metodika

Iperf

Syntetický benchmark Iperf je vynikající pro testovaní propustnosti sítě bez vlivů operačního systémů a dalších faktorů. Testovací metodiku jsem zvolil stejnou jako současně používají na EHW.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

S Na stolním PC běží server, na notebooku klientská část s následujícími parametry:
1V (-w 64K -l 24K -t30 -P 1)
5V (-w 64K -l 24K -t30 -P 5)
1V D (-w 64K -l 24K -t30 -d -P 1)
5V D (-w 64K -l 24K -t30 -d -P 5)

V ... vlákno, číslo pře V udává počet vláken
D ... duplexní režim, tj. současně download a upload


Vyšší číslo znamená lepší propustnost. Použité jednotky jsou Mbit/s. Přenosy zohledňuji vůči serveru. Download je tedy myšlen jako přenos dat z notebooku (klient) směrem na PC (server). Upload si analogicky domyslíte jako přenos z PC na notebook.

Původně jsem zamýšlel testovat pomocí sdílení souboru ve Windows. Provedení testů bylo časově náročné a výsledky nebyly konzistentní. Grafy s prvních 2 lokací tedy berte spíše pro zajímavost


Notebook: Dell Studio 1555
- WiFi 802.11ABGN 2.4GHz - Dell 1510 (Broadcom BCM432b)
- 1x1000MB LAN

Stolní PC:
- 2x1000MB LAN

Stanoviště:
- Přímá viditelnost (3m)
- Přes zdi, 2 stěny, ve vzdušné čáře lednička, futra
- Velmi špatné podmínky - 2.patro, železobetonový strop

Testy

Přímá viditelnost

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

signál: 92% (vynikající)
SNR: 51dB

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


Přes zdi

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

signál: 67% (velmi dobrý)
SNR: 26dB

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


Velmi špatné podmínky

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

signál: 14% (velmi špatný)
SNR: 9dB

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]



Závěrem

Toto malé zařízení mě mile překvapilo jak funkcemi, tak kvalitou signálu a rychlostí na "kratší až střední" vzdálenosti. Pokud bych měl hodnotit běžné používání internetu (10/1MB) a kvalitu signálu, tak na všech stanovištích si vedly routery podobně a nebyl s nimi problém. U větších přenosu po místní sítí se s přibývající vzdáleností čím dál více ukazovala výhoda TL-Linku WR941N a jeho tří 5dBi antén. Toto zařízení ovšem vzniklo pro úplně jiný účel a srovnávat ho s klasickým routerem by nebylo férové.

ASUS WL-330N3G můžu určitě doporučit těm, co hledají kapesní router a to nejen na cesty.

Odkaz na stránky výrobce
btip (2)|3.2.2015 17:40
Nevíte někdo, jak tento Router rozchodit na Win 8.1 ? Díky
kevin00 (10238)|3.2.2015 19:49
Zkus instalovat utilitu pro Win7 s nastavenou zpětnou kompatibilitou pro tento operační systém.
btip (2)|3.2.2015 20:39
[QUOTE=kevin00;567953]







Zkus instalovat utilitu pro Win7 s nastavenou zpětnou kompatibilitou pro tento operační systém.[/QUOTE]

Díky, pomohlo mi to !!