reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy při hrách

Nailer (11)|16.5.2011 20:25
Zdravím,

s novým PC - nové problémy, při hrách mi časem (cca 15 min, někdy dřív, někdy později) začne chvilkami problikávat obrazovka (černou barvou), někdy černá obrazovka zůstane napořád (někdy i jiná barva, šedá, zelená, většinou ta, která je v tu chvíli na obrazovce nejvíce, tzn. fotbal = zelená) a PC nereaguje na nic. Moc se v tom nevyznám, je nějaký program kterým bych mohl otestovat v čem je chyba popř. který HW je špatný? PS: Hry se během hry NESEKAJÍ = HW nároky splňuji...

Teploty jsou v normálu.
r34ktor (7477)|16.5.2011 21:08
Nemáš přetaktovanou GK? Co je zač? Její stáří?
Nailer (11)|16.5.2011 21:18
GK přetaktovaná není, je to ATI HD 5770, 1GB, GDDR5; mám ovladače verze 11.4, nyní jsou už 11.5 (dělalo i na 11.3) Stáří cca 2 roky.
r34ktor (7477)|16.5.2011 21:37
Dost by pomohlo foto.

Pokud jsem dobře pochopil situaci, měl si kartu v jiném (starém) PC, a tam problémy nebyly? Jaká je konfigurace aktuální sestavy?
Nailer (11)|17.5.2011 16:08
No ona sestava je koupena přes inzerát ( z druhé ruky ), takže kdo ví, co se s ní dělo, je těsně po záruce(2 roky), takže by grafika měla být 2 roky stará

Sestava:
GPU = ATI Radeon HD 5700 Series; 1 GB; GDDR5
CPU = Intel Pentium Dual-Core CPU E5200 @ 2.50GHz (POZOR! Bývalý majitel přetaktoval na 3.8 GHz (PROČ TOLIK?), což nejspíše způsobuje chyby, podrobnější popis dole)
RAM = 2 x 2GB DDR3
Motherboard = ASUS P5G43T-M PRO
HDD = 1 x 500GB od Western Digital
Zdroj = XILENCE 550W
OS: Windows XP Professional SP3 32-bit

K tomu CPU - To, že je to pouze přetaktované a ne originál frekvence jsem zjistil až po koupi. Několik dní to šlapalo, ale pak jednou se při hraní (ano i tehdy to dělalo chyby které tu teď řešíme) se PC restartoval a napsal hlášku něco ve smyslu Taktování selhalo a něco o nastavení v BIOSu, já jsem ovšem dal načíst původní nastavení a od té doby je PC opět jen 2.5 GHz (některé programy ukazují jen jedno jádro 2.5 GHz a druhé jen 1.2 GHz - podtaktováno o 52%, mimochodem takt ze 2.5 na 3.8 je také 52%). Je možné že to tedy způsobuje taktováním poškozený procesor?
Jandaskunk (2330)|17.5.2011 16:16
A zvyšoval původní majitel napětí? Pokud jo, tak mohl s klidem odpálit CPU a zcela jistě to věděl, že to odpálil a tak se to pokusil prodat a ty ses chytil...můžeš se mu to jít pokusit omlátit o hlavu...ale zase na druhou stranu, pokud by odpálil CPU, tak by s největší pravděpodobností PC ani nejelo.
EDIT: Kdo ví co s tím všechno dělal, ale tohle vypadá opravdu jako problém GK, není GK přetaktovaná? (dej sem screen z GPU-Z...)

EDIT2: Po koupi jsi tam nechal původní instalaci windows?
r34ktor (7477)|17.5.2011 17:45
[quote=Nailer;451838]No ona sestava je koupena přes inzerát ( z druhé ruky ), takže kdo ví, co se s ní dělo, je těsně po záruce(2 roky), takže by grafika měla být 2 roky stará[/quote]
Abychom se něčeho dobrali, bude nejlepší otestovat všechny klíčové komponenty:

CPU - OCCT, Prime95
RAM - Memtest86+, GoldMemory
HDD - nástroj od výrobce (WD - Data Lifeguard Diagnostic)
GPU - OCCT
GPU (VRAM) - Video Memory stress Test
zdroj - OCCT
Nailer (11)|17.5.2011 18:36
[quote=Jandaskunk;451844]A zvyšoval původní majitel napětí? Pokud jo, tak mohl s klidem odpálit CPU a zcela jistě to věděl, že to odpálil a tak se to pokusil prodat a ty ses chytil...můžeš se mu to jít pokusit omlátit o hlavu...ale zase na druhou stranu, pokud by odpálil CPU, tak by s největší pravděpodobností PC ani nejelo.
EDIT: Kdo ví co s tím všechno dělal, ale tohle vypadá opravdu jako problém GK, není GK přetaktovaná? (dej sem screen z GPU-Z...)

EDIT2: Po koupi jsi tam nechal původní instalaci windows?[/quote]

Původní instalaci jsem nechal, screen je v příloze.
Ještě se chci zeptat, jak dlouho mají ty testy komponent minimálně běžet?
gpu-z.png
r34ktor (7477)|17.5.2011 18:41
[quote=Nailer;451878]Ještě se chci zeptat, jak dlouho mají ty testy komponent minimálně běžet?[/quote]
OCCT - přednastavena 1 hodina; na odhalení problému to obvykle stačí
Prime95 - na diagnostiku 1 hodina
Memtest86+ - alespoň jeden kompletní pass; ideálně tři
GoldMemory - alespoň jeden kompletní pass; ideálně tři
Data Lifeguard Diagnostic - jedna kompletní sada testů; na diagnostiku stačí Quick
Video Memory stress Test - na diagnostiku stačí test set Small, nebo Express
Georginek (2957)|17.5.2011 18:43
Ja teda nevim,jak si prisel na to, ze graficka karta neni pretaktovana. Z te zalozky GPU-z je jasne videt ze je pretocena..... Vrat GPU clock a Memory clock na default nastaveni.....

To, ze si nechal puvodni instalaci, tak zustalo samozrejme nataktovani graficke karty( divim se, ze to takhle nekdo prodava ).... Kdyz uz nekdo natoci CPU na 3.8, tak nechce aby se mu Radeon flakal.

Stejne tak doporucuju, jit do BIOSU a nastavit default hodnoty Vcore, FSB a pameti presne podle stitku,kdovi, co je tam od byvaleho majitele nastaveno.
Pokud tomu moc nerozumis, muzes nastavit DEFAULT ci Optimised Default v BIOSU a ten vrati vse do tovarniho nastaveni......

To Jandaskunk On nevedel, ze je pretaktovana.....psal, ze neni. Pritom je docela brutalne....
Jandaskunk (2330)|17.5.2011 18:46
Mám taky HD5770 a tyhle přetaktovaný hodnoty jsou docela vysoký - samozřejmě záleží od kusu, ale při mé kartě už by to bylo nestabilní a to zasekávání her v různý barvy obrazovky, tak to by tomu tak přesně odpovídalo...

to Georginek: proto jsem psal ať sem hodí screen z GPU-Z, navíc mi to bylo podezřelý už když psal, že měl přetaktovanej procesor, tak mě ještě napadlo s tim windowsem...
Nailer (11)|17.5.2011 22:06
[quote=Georginek;451882]Ja teda nevim,jak si prisel na to, ze graficka karta neni pretaktovana. Z te zalozky GPU-z je jasne videt ze je pretocena..... Vrat GPU clock a Memory clock na default nastaveni.....

To, ze si nechal puvodni instalaci, tak zustalo samozrejme nataktovani graficke karty( divim se, ze to takhle nekdo prodava ).... Kdyz uz nekdo natoci CPU na 3.8, tak nechce aby se mu Radeon flakal.

Stejne tak doporucuju, jit do BIOSU a nastavit default hodnoty Vcore, FSB a pameti presne podle stitku,kdovi, co je tam od byvaleho majitele nastaveno.
Pokud tomu moc nerozumis, muzes nastavit DEFAULT ci Optimised Default v BIOSU a ten vrati vse do tovarniho nastaveni......

To Jandaskunk On nevedel, ze je pretaktovana.....psal, ze neni. Pritom je docela brutalne....[/quote]

Takže stačí jít do BIOSu, hodit původní nastavení a je po problému? Fajn, zejtra se na to podívám...
Georginek (2957)|17.5.2011 22:12
[quote=Nailer;451926]Takže stačí jít do BIOSu, hodit původní nastavení a je po problému? Fajn, zejtra se na to podívám...[/quote]

No, to nestaci, protoze takty graficke karty se resi v softwaru graficke karty nikoliv v BIOSU.
Tj ve windows - softwaru vyrobce GK

BIOS resi akorat FSB, frekvenci pameti a CPU.
Hod sem zalozky z CPU-z abychom vedeli jak mas nastavene CPU......
Jandaskunk (2330)|17.5.2011 22:18
Přetaktování (vrácení defaultních hodnot) by mělo jít i v ovladačích ATI (AMD), stačí je otevřít a najít tam AMD Overdrive (u nových ovladačů pod Performance - Výkon) a snížit takty na 850 jádro a 1200 paměti...a dát apply (potvrdit)
robky (3195)|17.5.2011 22:30
[quote=Jandaskunk;451931]Přetaktování (vrácení defaultních hodnot) by mělo jít i v ovladačích ATI (AMD), stačí je otevřít a najít tam AMD Overdrive (u nových ovladačů pod Performance - Výkon) a snížit takty na 850 jádro a 1200 paměti...a dát apply (potvrdit)[/quote]

Stačí dať Výchozí (default, ak je to v eng) a Použít (apply)
Jandaskunk (2330)|17.5.2011 22:45
robky: Hmm pravda...to by mělo vyřešit, přesto bych se kouknul jestli to nastavilo správně :D
Nailer (11)|18.5.2011 13:11
takže, v tom AMD Overdrive jsem to teda vrátil, teď gpu-z vypadá takto: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

CPU bez zátěže: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

CPU s "zátěží"(uvozovky proto, že s 2,5 GHz žádnou pořádnou hru nespustím...): [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Devouver (304)|18.5.2011 16:51
[quote=Nailer;451985]CPU s "zátěží"(uvozovky proto, že s 2,5 GHz žádnou pořádnou hru nespustím...): [odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/quote]

Ale spustíš proč bys nespustil? Pokud ti výkon nebude stačit tak to CPU znova přetočíš, pokud byl na 3,8 GHz a fungoval a nepřehříval se tak ti nic nebrání. Jen až to budeš dělat nezapoměň nastavit 100MHz na pci portech jinak ti pak přestane jít zvuk, síťovka atp.