reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Postavení PC v pokoji

souteh (371)|25.7.2011 14:37
Ahoj, rád bych se zeptal na takovou trošku možná neobvyklou věc:)

Budu mít nový stolní PC a s tím souvisí i mírná změna nábytku v mém pokoji. Počítač (samozřejmě i s monitorem) bych rád umístil na stůl tak, že bude přímo proti posteli. (pár cm od ní) Někde jsem četl, že to může být z důvodu nějakého záření nevhodné. Je to pravda?
Díky.
16cmfan (2153)|25.7.2011 15:11
Nie nie je to pravda. Neviem o tom, že by z PC išlo ionizujúce žiarenie... žiaden strach. :)
Zoidik (1405)|25.7.2011 15:28
Leda trošku můžou zářit cívky nějakým elektromagnetickým zářením, ale rozhodně to na funkci nebude mít vliv.
souteh (371)|25.7.2011 15:41
Tak to jsem rád, že to tak není :) Vím, že CRTčka něco vyzařovala, tk jsem se chtěl ujistit :)

Mimochodem, tady je moje nová sestava:

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_121I0115JK010XJJ01155I010R970115FZ0118BE0116RU01116U01

Co na ni říkáte? :)

Bude převážně na hry.
16cmfan (2153)|25.7.2011 16:03
Gut, možno by som si priplatil za 1TB HDD a S12 430W tichý zdroj od Seasonic.
DrZelenka (2491)|25.7.2011 16:11
[quote=souteh;463341]Ahoj, rád bych se zeptal na takovou trošku možná neobvyklou věc:)

Budu mít nový stolní PC a s tím souvisí i mírná změna nábytku v mém pokoji. Počítač (samozřejmě i s monitorem) bych rád umístil na stůl tak, že bude přímo proti posteli. (pár cm od ní) Někde jsem četl, že to může být z důvodu nějakého záření nevhodné. Je to pravda?
Díky.[/quote]

Tohle mě pobavilo, hlavně v souvislosti s nedávnou událostí.

Starší paní bydlí v paneláku a je 10m od 5Ghz wifi antén providera, které pokrývají celé město - antény (který zářej jak ....) neřešila, ale taky se bála PC :)

To záření, které vyzařuje PC je vzhledem k hromadě dalšího záření zanedbatelný (pro klid duše můžeš PC přes noc vypínat ze zdi). Maximálně září CRT, ale to vyzařuje spíš směrem do zdi vzadu (aspoň myslím).
Zoidik (1405)|25.7.2011 17:41
[quote=DrZelenka;463356]Tohle mě pobavilo, hlavně v souvislosti s nedávnou událostí.

Starší paní bydlí v paneláku a je 10m od 5Ghz wifi antén providera, které pokrývají celé město - antény (který zářej jak ....) neřešila, ale taky se bála PC :)

To záření, které vyzařuje PC je vzhledem k hromadě dalšího záření zanedbatelný (pro klid duše můžeš PC přes noc vypínat ze zdi). Maximálně září CRT, ale to vyzařuje spíš směrem do zdi vzadu (aspoň myslím).[/quote]

CRT právě vyzařují k uživateli. Je tam elektronové "dělo" On je to v podstatě takový malý rentgen. Pokud by se před ním sedělo nehnutě několik let a použil se podklad jako při rentgenování kostí, tak má člověk rentgen hlavy :) Jenom bych teda chtěl vidět člověka, kterej na to bude u CRTčka čekat :D

http://cs.wikipedia.org/wiki/Obrazovka_CRT
http://cs.wikipedia.org/wiki/Katodová_trubice
mattzor (22)|25.7.2011 17:46
Nechtěl jsem zakládat nový topic a jelikož je moje otázka podobná, tak to napíšu sem. Možná je to blbost, ale můžu si vybrat, takže.. Kam umístit PC v pokoji? :) Můžu buď rovnou k oknu pod stůl kdy bude skříň asi 10cm od radioátoru a nebo tak cca. 2,5m od okna kdy bude skříň normálně pod stolem u zdi. Záleží na tom vůbec, má to nějaké výhody? :) Díky moc :)
16cmfan (2153)|25.7.2011 17:49
Žiarenie z CRT neprenikne von vôbec, takže by som sa nebál. :)
kevin00 (10238)|25.7.2011 18:12
Proč já si vždycky vzpomenu na pí. Pohlovou :D :D
Kam na to všichni chodíte ... wifi, mobily, nyní už i počítače ... mám pro Vás jednu radu ... za panelákem/domem si postavte protiatomový kryt, tam si dejte postel a tam ukončete své trápení, neb nevím, co budete jíst, protože jídlo je věcí ještě škodlivější :cool: :D :D :D
Zoidik (1405)|25.7.2011 18:13
[quote=16cmfan;463402]Žiarenie z CRT neprenikne von vôbec, takže by som sa nebál. :)[/quote]

Tím bych si nebyl jistý. Něco pronikne určitě, ale ne tolik aby to ohrozilo zdraví/život.

[quote=mattzor;463399]Nechtěl jsem zakládat nový topic a jelikož je moje otázka podobná, tak to napíšu sem. Možná je to blbost, ale můžu si vybrat, takže.. Kam umístit PC v pokoji? :) Můžu buď rovnou k oknu pod stůl kdy bude skříň asi 10cm od radioátoru a nebo tak cca. 2,5m od okna kdy bude skříň normálně pod stolem u zdi. Záleží na tom vůbec, má to nějaké výhody? :) Díky moc :)[/quote]

Úplně na zem určitě neumisťovat, bude nabírat moc prachu a k topení taky ne, bude se ohřívat v zimě a mohl by se taky přehřát. Dal bych ho kousek nad zem a mimo topení. Osobně mam stolek s podstavcem pro PC a je cca 10 cm na úrovní podlahy
16cmfan (2153)|25.7.2011 18:20
[quote=Zoidik;463416]Tím bych si nebyl jistý. Něco pronikne určitě, ale ne tolik aby to ohrozilo zdraví/život.
[/quote]

Žiarenie z CRT inak voláme aj BETA žiarenie a to prenikne max. 1mm látky napr. kov alebo 1m vzduchu, takže aj keby to nebolo dobre odtienené, ako vravíš, nie je to nebezpečné.
souteh (371)|25.7.2011 19:13
[quote]Gut, možno by som si priplatil za 1TB HDD a S12 430W tichý zdroj od Seasonic.[/quote]

No mám ještě externí disk (koupená zvlášť krabička a zvlášť disk),ale je 5400ot./min. Přesto si myslím, že to stačí. (je 1TB). Ten zdroj už je jedno jestli bude supertichej nebo ne :)

[quote]To záření, které vyzařuje PC je vzhledem k hromadě dalšího záření zanedbatelný (pro klid duše můžeš PC přes noc vypínat ze zdi). Maximálně září CRT, ale to vyzařuje spíš směrem do zdi vzadu (aspoň myslím).[/quote]

Já jsem to myslel tak, že směrem dozadu od PC a monitoru mám tu postel :)
DrZelenka (2491)|25.7.2011 19:56
[quote=mattzor;463399]Nechtěl jsem zakládat nový topic a jelikož je moje otázka podobná, tak to napíšu sem. Možná je to blbost, ale můžu si vybrat, takže.. Kam umístit PC v pokoji? :) Můžu buď rovnou k oknu pod stůl kdy bude skříň asi 10cm od radioátoru a nebo tak cca. 2,5m od okna kdy bude skříň normálně pod stolem u zdi. Záleží na tom vůbec, má to nějaké výhody? :) Díky moc :)[/quote]

V zimě ti topením teče klidně i 60-70°C horká voda - pokud PC bude ještě nějak zabedněný ve stole s horším prouděním vzduchu, tak to je jak skleník v létě.

Jak už psali - PC na koberci znamená hromadu prachu (buď má bedna průduch v čele na zemi, nebo rovnoou i zdroj nasává vzduch přímo z koberce). Ideální jsou ty PC stoly, protože tam PC stojí na desce (ale stůl kupovat nepotřebuješ - stačí dát PC na nějakou desku)

Ještě k CRT - to by mě zajímalo, proč jsou ve škole předpisy, že zadek CRT nesmí mířit na člověka, který sedí přede mnou (ještě jsem se na to ptal ...) :D
Zoidik (1405)|25.7.2011 22:14
[quote=DrZelenka;463433]Ještě k CRT - to by mě zajímalo, proč jsou ve škole předpisy, že zadek CRT nesmí mířit na člověka, který sedí přede mnou (ještě jsem se na to ptal ...) :D[/quote]

Protože kdyby dítě přišlo ze školy po hodině informatiky a stěžovalo by se rodičům že ho bolí hlava, tak aby byl předpis, že to tak nesmí být a škola se vyhla případné žalobě :D Ono v dnešní době by se nebylo čemu divit.
Jandaskunk (2330)|25.7.2011 23:32
Pro klid duše bych k tý HD6790 vzal taky S12II 430W...ona ta karta je v zátěži trochu žravější než HD6770, zdroj to sice utáhne, ale bude pravděpodobně hlučnější. Navíc S12II Seasonicy mají kvalitnější součástky (samozřejmě, pokud se tlačí na peníze, tak ten 400W OEM Seasonic by měl stačit)
16cmfan (2153)|26.7.2011 09:42
[quote=Zoidik;463484]Protože kdyby dítě přišlo ze školy po hodině informatiky a stěžovalo by se rodičům že ho bolí hlava, tak aby byl předpis, že to tak nesmí být a škola se vyhla případné žalobě :D Ono v dnešní době by se nebylo čemu divit.[/quote]

Sú to len urýchlené elektróny, to je neškodné :D Hlava z toho bolieť nemôže, ale kedže by sme sa hádali o toto téma ešte na 10 stránkach, radšej ho uzavrieme.
robky (3195)|26.7.2011 10:04
[quote=16cmfan;463518]Sú to len urýchlené elektróny, to je neškodné :D Hlava z toho bolieť nemôže, ale kedže by sme sa hádali o toto téma ešte na 10 stránkach, radšej ho uzavrieme.[/quote]

Ja len dodám, že v časoch hojného používania crt monitorov niektorí ľudia (tí, ktorí pracovali hodne času v blízkosti zadnej časti monitorov) dostávali príplatok za žiarenie - meranie každoročne robil ústav hygieny a epidemiológie, takže až také neškodné to zrejme nebude :notsure (žiarenie, aj keď neionizujúce, má, hlavne pri dlhodobom pôsobení okrem iného aj termické účinky a to hlavne na mäkké tkanivá).... ale čo je dnes vlastne neškodné, všakže?;)
16cmfan (2153)|26.7.2011 10:10
[quote=robky;463525]Ja len dodám, že v časoch hojného používania crt monitorov niektorí ľudia (tí, ktorí pracovali hodne času v blízkosti zadnej časti monitorov) dostávali príplatok za žiarenie - meranie každoročne robil ústav hygieny a epidemiológie, takže až také neškodné to zrejme nebude :notsure (žiarenie, aj keď neionizujúce, má, hlavne pri dlhodobom pôsobení okrem iného aj termické účinky a to hlavne na mäkké tkanivá).... ale čo je dnes vlastne neškodné, všakže?;)[/quote]

Yop, o to mi ide, ak definujeme - čo a ako škodí, veľmi malé % by mohlo dostať rakovinu. Btw, ale nebola by od veci tabuľka akým tkanivom preniknú a už nepreniknú elektróny :thumb Ale nájsť to na nete :D Btw, ten monitor - to je vlastne taký primitívny TEM :D
robky (3195)|26.7.2011 10:29
[quote=16cmfan;463526]Yop, o to mi ide, ak definujeme - čo a ako škodí, veľmi malé % by mohlo dostať rakovinu. Btw, ale nebola by od veci tabuľka akým tkanivom preniknú a už nepreniknú elektróny :thumb [/quote]

Myslím, že nielen rakovina je prejav pôsobenia elmag. žiarenia ...

Najčastejší je vplyv na zrak (konkrétne na šošovku), mozog a mužské reprodukčné tkanivá, lebo sú to orgány, ktoré sú blízko povrchu tela a sú tak ľahko prístupné pôsobeniu elektromagnetických vĺn. Tieto vlny spôsobujú aj funkčné zmeny nervového a cievneho systému (bradykardia, hypotónia, tendencia k angiospazmom). Po dlhotrvajúcej expozícii sa prejavuje neurastenický syndróm – pracovníci sa sťažujú na bolesti hlavy, únavu, závraty, nervozitu, nespavosť, zníženie psychickej a sexuálnej aktivity.
16cmfan (2153)|26.7.2011 10:40
[quote=robky;463531]Myslím, že nielen rakovina je prejav pôsobenia elmag. žiarenia ...

Najčastejší je vplyv na zrak (konkrétne na šošovku), mozog a mužské reprodukčné tkanivá, lebo sú to orgány, ktoré sú blízko povrchu tela a sú tak ľahko prístupné pôsobeniu elektromagnetických vĺn. Tieto vlny spôsobujú aj funkčné zmeny nervového a cievneho systému (bradykardia, hypotónia, tendencia k angiospazmom). Po dlhotrvajúcej expozícii sa prejavuje neurastenický syndróm – pracovníci sa sťažujú na bolesti hlavy, únavu, závraty, nervozitu, nespavosť, zníženie psychickej a sexuálnej aktivity.[/quote]

Jáj, tak preto si bol taký rád, keď som ten článok vydal, pán sa vyzná :D

Tak tak, máš absolútnu pravdu :thumb
czhunter (775)|26.7.2011 11:23
[quote=Zoidik;463349]Leda trošku můžou zářit cívky nějakým elektromagnetickým zářením, ale rozhodně to na funkci nebude mít vliv.[/quote]„To jako na funkci rostlináře?"


Sorry, nemohl jsem si odpustit tuto klasickou filmovou hlášku :D
16cmfan (2153)|26.7.2011 11:25
A ja som tu chcel založiť fyzikálne okienko a nikto nechcel :D
EditorPO (2819)|26.7.2011 11:44
Pokiaľ si ja pamätám staré monitory, tak CRT trubica produkovala gama žiarenie, teda rentgenové. Posledné modely CRT monitorov boli vybavené ochrannou vrstvou na obrazovke, ktorá eliminovala toto žiarenie (nepliesť si to s antireflexnou vrstvou). Zadná strana monitora mala len kovové tienenie, ale to tiež nebolo u každého monitora a taktiež boli vzadu otvory pre vetranie.
Prvé počítačové učebne mali stoly klasicky v radoch, ako bežné učebne. Keď sa zistilo, že žiarenie má zlý vplyv na organizmus, tak sa rozmiestnenie stolov menilo, aby nikto nesedel za monitorom a nedostával dávku žiarenia do zátylku. Pamätáte si možno, že učebne boli tak natlačené, že ste mali monitor snáď 20cm za hlavou.
16cmfan (2153)|26.7.2011 11:52
Gamma žiarenie ? Tak to už je "stroj na rakovinu". Tak toto som nevedel, ani som si nemyslel, že toto kedysi tak mohlo fungovať:notsure
souteh (371)|26.7.2011 12:55
Ale nic z toho o čem tu mluvíte už předpokládám (a doufám:D) neplatí? :) Takže postel za monitorem i PC mít klidně můžu, že? :)
dzandra (1368)|26.7.2011 13:00
Mysím že můžeš, jedna taková odlechčující, myslíš ,že mi více škodí vyzařování od pc,tv,mobil, a další hejblata co mám kolem sebe nebo Mittal a Třinecké ocelárny v 30km v každém směru od mého bydliště. Jinak co alkohol piješ?kouříš? Taky škodí
EditorPO (2819)|26.7.2011 13:22
Elektromagnetické žiarenie má určite nejaký vplyv na organizmus, záleží od jeho intenzity, či je ten vplyv menej alebo viac škodlivý.
Žiaden lekár, ani vedec vám nepovie, že je to v pohode. Sú určité normy, ale máme istotu, že sú správne a dostatočné? Takže zbytočne by som sa žiareniu nevystavoval. A už vôbec nie dlhodobo (napríklad nosenie mobilu vo vrecku nohavíc :)).
Suprak (408)|26.7.2011 14:08
[quote=souteh;463562]Ale nic z toho o čem tu mluvíte už předpokládám (a doufám:D) neplatí? :) Takže postel za monitorem i PC mít klidně můžu, že? :)[/quote]

Nevím co tu řeší, vždyť máš LCD, ne CRT. :)

Nicméně ono je to docela zajímavé téma. Kdysi jsem četl o této problematice jedno forum a tam týpek měřil záření z CRT monitoru (alfa, beta, gamma) dozimetrem a nic nenaměřil. Takže pokud si myslíte, že je záření z CRT nebezpečné, jeďte na dovolenou do Černobylského sarkofágu nebo do nově otevřeného Fukushimského komplexu, to je teprve adrenalin. :D (nadsázka)
Zoidik (1405)|26.7.2011 14:46
[quote=czhunter;463538]„To jako na funkci rostlináře?"[/quote]

Přesně tak :D :thumb
mattzor (22)|26.7.2011 16:41
[quote=DrZelenka;463433]V zimě ti topením teče klidně i 60-70°C horká voda - pokud PC bude ještě nějak zabedněný ve stole s horším prouděním vzduchu, tak to je jak skleník v létě.

Jak už psali - PC na koberci znamená hromadu prachu (buď má bedna průduch v čele na zemi, nebo rovnoou i zdroj nasává vzduch přímo z koberce). Ideální jsou ty PC stoly, protože tam PC stojí na desce (ale stůl kupovat nepotřebuješ - stačí dát PC na nějakou desku)

Ještě k CRT - to by mě zajímalo, proč jsou ve škole předpisy, že zadek CRT nesmí mířit na člověka, který sedí přede mnou (ještě jsem se na to ptal ...) :D[/quote]

No já právě nemám koberec, takže myslím, že bych ho na té zemi klidně nechat mohl.. Mám normální gumové linoleum :) A dám ho teda ne pod stůl, ale vedle něj, díky za radu! :)
Zoidik (1405)|26.7.2011 16:44
[quote=mattzor;463608]No já právě nemám koberec, takže myslím, že bych ho na té zemi klidně nechat mohl.. Mám normální gumové linoleum :) A dám ho teda ne pod stůl, ale vedle něj, díky za radu! :)[/quote]

To že nemáš lino, neznamená, že se ti doma nepráší...
EditorPO (2819)|26.7.2011 17:18
[quote=mattzor;463608]No já právě nemám koberec, takže myslím, že bych ho na té zemi klidně nechat mohl.. Mám normální gumové linoleum :) A dám ho teda ne pod stůl, ale vedle něj, díky za radu! :)[/quote]
Rozdiel je akurát v tom, že na koberci je prach rovnomernejšie rozptýlený a na linoleu sa robia chuchvalce, ktoré aj tak počítačom nasaješ.
[quote=Suprak;463580]Nicméně ono je to docela zajímavé téma. Kdysi jsem četl o této problematice jedno forum a tam týpek měřil záření z CRT monitoru (alfa, beta, gamma) dozimetrem a nic nenaměřil. Takže pokud si myslíte, že je záření z CRT nebezpečné, jeďte na dovolenou do Černobylského sarkofágu nebo do nově otevřeného Fukushimského komplexu, to je teprve adrenalin. :D (nadsázka)[/quote]

Dozimetrom? Na to sú špeciálne prístroje. A taktiež nemôžeš podľa merania jedného monitora povedať, že CRT všeobecne nevyžarujú. CRT monitory prešli určitým vývojom a výrobcovia postupne získavali certifikáty TCO. Možno ste si niekedy všimli nálepku s týmito písmenami. Ázijské značky na to zvysoka kašľali, kým ich nedonútil trh.

Zľahčovanie tejto témy nie je k dobru veci, ale vo východnej Európe sme už raz takí. Vždy sme boli skládkou pre veci, ktoré sú v západnej Európe nepredajné a asi aj zostaneme. Ale to je naša vina, že sme to dovolili.
16cmfan (2153)|26.7.2011 22:59
Mno, tak som sa radil s inými (od pc.sk fóra) a tam mi našiel kolega toto:

"CRTs can emit a small amount of X-ray radiation as a result of the electron beam's bombardment of the shadow mask/aperture grille and phosphors. The amount of radiation escaping the front of the monitor is widely considered unharmful. The Food and Drug Administration regulations in 21 C.F.R. 1020.10 are used to strictly limit, for instance, television receivers to 0.5 milliroentgens per hour (mR/h) (0.13 µC/(kg·h) or 36 pA/kg) at a distance of 5 cm (2 in) from any external surface; since 2007, most CRTs have emissions that fall well below this limit."

zdroj: wikipedia

Takže tá predná maska to pohlcuje (zákon zachovania) a vzadu by ako hovoríš, malo byť podľa noriem tiež dostatočne tienené to žiarenie.
EditorPO (2819)|26.7.2011 23:08
[quote=16cmfan;463699]Takže tá predná maska to pohlcuje (zákon zachovania) a vzadu by ako hovoríš, malo byť podľa noriem tiež dostatočne tienené to žiarenie.[/quote]

len ako sa o tom presvedčiť :)
souteh (371)|26.7.2011 23:16
Ale to o čem tu mluvíte, to už je u LCD všechno pryč, ne? :)
16cmfan (2153)|26.7.2011 23:19
[quote=EditorPO;463705]len ako sa o tom presvedčiť :)[/quote]

No to máš pravdu, ale pekne si o tom aspoň pokecať :)