reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

wifi connection status

EditorPO (2819)|1.9.2011 18:43
[quote=peto1310;470311]tak uz som s5, ale tak minimalne jednym musim byt, tam kde je nainstalovany inssider :)[/quote]

nemusis
peto1310 (42)|1.9.2011 18:44
[quote=EditorPO;470315]nemusis[/quote]

a ako teda ?
robky (3195)|1.9.2011 19:14
[quote=peto1310;470316]a ako teda ?[/quote]

Jednoducho sa s ntb odpoj od svojej wifi siete a spusť inSSIDer (start)
peto1310 (42)|1.9.2011 19:20
[quote=robky;470319]Jednoducho sa s ntb odpoj od svojej wifi siete a spusť inSSIDer (start)[/quote]

jaaj, vobec mi to nenapadlo, ze ako to myslite ... no urobil som to, ze som nebol pripojeny do siete a len som to monitoroval, ale zmena nebola ziadna.
robky (3195)|1.9.2011 20:02
Tá rýchlosť bude určite súvisieť so zarušením pásma .... skús manuálne nastaviť iný kanál, aj keď ako vidím nebude jednoduché nájsť vhodný ... proste to skús kanál po kanále

Urobil som nejaké screeny u mňa doma.
Mám router s rýchlosťou max 150
-pokiaľ zvolím ch1/bandwidth 20MHz - tak to ide iba 72Mbit, nakoľko na prvom kanále tu frčí miestny poskytovateľ wifi ....
-pokiaľ zvolím ch7+11/ bandwidth 20/40MHz - ide to tých 150Mbit

Spýtam sa ťa - často prenášaš po sieti dáta medzi počítačmi? Alebo router slúži väčšinou iba na pripojenie do internetu?
inssider 1.jpg inssider 7_11.jpg
peto1310 (42)|1.9.2011 20:14
OK, tak skusim kanal po kanale a uvidim, co to spravi. Inak aku mas dialku medzi kompom a routrom ?

No niekedy nejake data prenasam, tak preto by som to chcel vyriesit, aby to slapalo co najrychlejsie. Keby som to pouzival len na surfovanie po webe, tak by som to samozrejme neriesil, kedze rychlost netu mam mnohonasobne mensiu.
robky (3195)|1.9.2011 20:26
[quote=peto1310;470330]OK, tak skusim kanal po kanale a uvidim, co to spravi. Inak aku mas dialku medzi kompom a routrom ?

No niekedy nejake data prenasam, tak preto by som to chcel vyriesit, aby to slapalo co najrychlejsie. Keby som to pouzival len na surfovanie po webe, tak by som to samozrejme neriesil, kedze rychlost netu mam mnohonasobne mensiu.[/quote]

Krížom cez barák, odhadom 10m, v ceste je železobétonový strop a dve 20cm steny (router je na poschodí, ntb na prízemí)
peto1310 (42)|1.9.2011 20:31
[quote=robky;470332]Krížom cez barák, odhadom 10m, v ceste je železobétonový strop a dve 20cm steny (router je na poschodí, ntb na prízemí)[/quote]

Tak to mas dost dobry signal, resp. RSSI hodnotu v inssideri, ja som od routra cca 5 metrov a rssi hodnota je az -40 az -50 niekedy.
robky (3195)|1.9.2011 21:00
Zrejme to súvisí s citlivosťou wifi ... v jednej miestnosti s routrom (cca 3 metre) je to takto
inssider.jpg
peto1310 (42)|1.9.2011 21:11
Ja ked som od routra pol metra tak mam -20 az -21. Inak, ako mas umiestneny svoj router, normalne na stole, mas na okolo nejake prekazky ? Ten netgear ma zacina trochu stvat, vyzera to, ze je to srot. Skusil som kazdy jeden kanal, no ani na jednom to nerobili channel bonding.
robky (3195)|1.9.2011 21:55
Router mám normálne na písacom stole, pár centi od steny, vľavo od neho pár cenťákov je skrinka, vpravo voľno ;)

Ako tak čítam manuály k tomu routru, normálne prestávam veriť, že dá 300Mbit (aj keď to výrobca píše)

[quote]
*The wireless mode (802.11n) that each wireless adapter supports. The default is
Up to 145Mbps at 2.4 GHz and 450Mbps at 5 GHz.

*Mode. Up to 150 Mbps is the default and allows 802.11n and 802.11g wireless devices to
join the network. g & b supports up to 54 Mbps. Up to 65 Mbps supports up to 65 Mbps.[/quote]
peto1310 (42)|1.9.2011 22:03
Myslis, ze mozem mat slabsi signal preto, ze mam router umiestneny na rohovom stoliku uplne v rohu steny, kde je par cm na lavo od neho kablovy modem s ktorym je spojeny a na pravo tlaciaren, cize z 2och stran stena + zakrytie tlaciarnou ... No mal by davat 750 mb/s simultanne, na 2,4 ghz pasme 300 mb/s a na 5 ghz pasme 450 mb/s. Kedze momentalne nemam ziadne zariadenie s podporou 5 ghz tak pouzivam len 2,4 ghz pasmo. Skusim ho zajtra este popremiestnovat, ci sa nezlepsi aj ta RSSI hodnota, ktora nie je velmi dobra na to aku dialku mam. Dufam, ze netgear vypusti nejaky novy firmware, ktory to bude riesit ... Inac cital som aj na linksys fore o e4200 nad ktorou som uvazoval a tiez tam niektori pisu, ze vobec nechce robit channel bonding, tak uz neviem, ze co je s tymi routrami.
EditorPO (2819)|1.9.2011 22:49
V tvojom screenshote je nejaký router VBHOME, vieš komu patrí (VB budú asi iniciály majiteľa, možno nejaký blízky byt, alebo dom)? Ak áno, tak by si mohol poprosiť majiteľa, aby znížil výkon. Pokiaľ ovšem bude ochotný.

Keď si v jednej miestnosti s routrom, tak ťa nejaké menšie predmety a prekážky v miestnosti nemusia zaujímať, pokiaľ to nie je opancierovaný sejf :). A už som písal, že krátka vzdialenosť medzi routrom a ntb je skôr na škodu. Zariadenia sa môžu "zahltiť" výkonom proťajšku.

A zmeň si SSID na oboch pásmach, pri 5Ghz daj na koniec napr. "_5g", nemusí každý hneď vedieť, že máš Netgear.

Vieš na routri zmeniť výkon? Asi v advanced nastaveniach. Skús ho dať na max, aby si mal väčší výkonový odstup od toho VBHOME.

Na chvíľu vypni šifrovanie a znovu oskenuj wifi.
peto1310 (42)|1.9.2011 23:00
Mam taky pocit, ze VBHOME patri susedovi nadomnou, ktory si nedavno daval internet od jedneho miestneho poskytovatela, ktory k tomu dodava Tenda routre.

Hm, tak neviem ako s tou vzdialenostou, niektori vravia, ze by som mal mat hodnotu tak do -25 pri takejto vzdialenosti.

Preco sa ti nepaci ssid ? :D

V rozhrani routru sa vykon neda vobec nikde nastavit.
peto1310 (42)|1.9.2011 23:57
Zacinam sa obavat, ze s tym routrom nieco nie je v poriadku. Ked som spustil inssider vo vedlajsej izbe na notebooku mojej sestry tak RSSI bolo -61 a signal vo windowse ukazoval o jednu palicku menej, niekedy to vyskoci na plny. Je to mozne ze o izbu vedla moze byt takyto signal ?
EditorPO (2819)|2.9.2011 00:11
aby si mohol porovnavat, tak to skusaj na jednom ntb

urob si nakres bytu, umiestnenie routra, a rozne meracie body ... potom zistis kolisanie signalu od vzdialenosti a prekazok

chyba moze byt aj v ntb, nehladaj hned vsetko v routri, aj keď ... :)

robil som merania u seba doma
TMM je môj router ... všimni si, že ten Komornik (nejaký Belkin router) ide väčšinu času v channel bondingu (cca 90%), aj keď je v dosť zarušenom pásme
binding01.png binding02.png
peto1310 (42)|2.9.2011 10:19
No ja som si preto myslel, ze chyba je asi v routri, lebo ked si pozries moj screen z inssideru, tak pre VBHOME mam iba minimalne slabsi signal a to byva nadomnou a sme oddeleni stenou.

Moj router stale automaticky zvoli kanal 1, je to najmenej zaruseny kanal, taky pouziva uz iba jeden clovek, ktory byva o 3 poschodia vyssie a ma router umiestneny na uplne opacnej strane, hovorim o hellmasterovi.

V akej vzdialenosti od routru si robil tie screeny ?

Myslis, ze moze mat taketo umiestnenie routru na vplyv signalu ?
peto1310 (42)|2.9.2011 10:21
este som zabudol pridat screen:
IMG_0985.JPG
peto1310 (42)|2.9.2011 11:41
Este mam otazku, moja RSSI hodnota nie je slabsia preto, ze router nerobi bonding ? Lebo ked pozeram do inssideru na siet ktora bonduje ... tak ked bonduje signal je lepsi, ked nebonduje tak signal je slabsi ... samozrejme ten bonding a non-bonding sa strieda kazdych par sekund.
EditorPO (2819)|2.9.2011 12:20
Hm, idealne by bolo, keby ten VBHOME nastavili na 1. kanal. Predpokladam, ze by to tomu routru moc nevadilo, lebo vykonovy odstup od hellmast3ra ma dost velky a ty by si mohol ist na 6, pripadne vyssie.
Tvoj router asi nebonduje preto, lebo sa automaticky nastavi na najmenej zaruseny kanal, ale tam uz nema na bonding priestor. Mohol by si to este overit tak, ze by sused ten VBHOME na par minut vypol. Skus sa s nim dohodnut. Len na skusku. Najprv nechaj tvoj router na automatike, ci si vyberie 3.kanal. Ak nei tak ho nastav na 3.kanal manualne. Ak ani potom nepojde bonding, tak uz fakt je problem v routri. Len dufam, ze ho mas nastaveny dobre.
peto1310 (42)|2.9.2011 12:42
Inak, v akej vzdialenosti si mal pc od routra, ked si robil tie screeny, zaujima ma to koli RSSI.

No tak to sa s nim asi nedohodnem, lebo s nim to asi ani nebude mozne, pretoze nerozumie problematike a nenecha si nic vysvetlit. Neviem ci by kanal 3 bol vhodny, netgearaci odporucaju bud 1, 6 al. 11. Tieto kanaly su vraj najlepsie ... A k tym nastaveniam, tam ani nemam co nastavovat, je tam dost malo volieb. Inak co je preamble, defaultne to bolo na long, skusil som dat short, ziadne zmeny som nevidel, tak som to dal nas5 na long. Okrem preamble a kanalov sa da nastavit este Fragmentation Length (256-2346) a CTS/RTS Threshold (1-2347) ... su nastavene na najvyssiu hodnotu z intervalu, ale neviem co tieto nastavenia znamenaju. V tom routri vela nastaveni nie je ...
EditorPO (2819)|2.9.2011 18:33
skúšal som to na mojom HTPC, cca 1m od routra, ale ten nejde na plný výkon

ale napadlo mi, na skúšku "odcloniť" suseda od tvojho routra, prípadne premiestniť tvoj router niekam inam, aby sa zvýšil rozdiel ich výkonov ... pokiaľ vieš kde ho má umiestnený, tak daj tvoj router čo najďalej, najlepšie do inej miestnosti

Preamble je veľkosť hlavičky. Je to hlavne kvôli kompatibilite so štandardom 802.11b, ktorý používa "long" hlavičku. "short" hlavičku je možné použiť len ak ju podporujú všetky zariadenia. Niektoré zariadenia majú s krátkou hlavičkou problém udržať spojenie. V zarušenom prostredí treba používať dlhú hlavičku.
Fragmentation Length znamená, že v zarušenom prostredí bude zariadenie rozdeľovať rámce nad nastavenú veľkosť na menšie, čím sa v zarušenom prostredí zníži chybovosť, ale zníži sa rýclosť. Max hodnota funkciu vypne.
CTS/RTS Threshold je mechanizmus, ktorý pri každom pakete nad nastavenú veľkosť bude vysielať RTS. Používa sa hlavne v prípade "skrytých" nodov, alebo pri veľkom počte aktívnych nodov. Využívajú to hlavne provideri, u ktorých sa na jeden vysielač pripája veľa klientov, ktorí o sebe navzájom nevedia. Jeho nastavenie na max funkciu vypne.

Sú to teda parametre, ktoré ty momentálne nevyužiješ.
peto1310 (42)|2.9.2011 19:39
Aha, a ake mas tam nastavenia co sa tyka vykonu ?

Ja som skusal odobrat od routra tlaciaren, aby nebol tak zakryty, ale nezda sa mi, zeby to pomohlo co sa tyka signalu, teda RSSI hodnoty. Teraz mi router zvolil automaticky kanal 11. Pozri screen.

Asi ho este skusim popremiestnovat po byte a uvidim, alebo ho skusim v pondelok zobrat do obchodu a vymenit za novy kus, alebo nejaky iny N750 dualband. Nemoze to byt chybny kus, ze nechce robit bonding ?
inssider.jpg
EditorPO (2819)|2.9.2011 20:29
No máš to s frekvenciami celkom pestré :)

Na také krátke vzdialenosti ako máš ty, ti premiestnenie tlačiarne moc nepomôže.

Spomínal som "odclonenie" tvojho routra, tým som myslel v horizontálnej rovine, teda nad a pod ním, aby si oslabil jeho príjem ostatných routrov v baráku. Zistili by sme tým, či by nezapol bonding, keby bol signál iných zariadení slabší. Ale to je len teoretická úvaha, neviem si predstaviť, že by si tak fungoval dlhodobo :)

Myslel som, že mám výkon na 75%, ale teraz som pozeral, že mám 100%. To kvôli dostupnosti signálu cez chodbu do ďalšej izby (cez dve steny), môžem zmerať, aký tam mám signál. Mám Edimax BR-6524N.

Samozrejme, že môže byť chybný, len sa to bude ťažšie dokazovať.
peto1310 (42)|2.9.2011 20:40
Myslis to tak, ze ho dat dole zo stojana a polozit ho na stol horizontalne ? Alebo aj premiestnit do inej miestnosti ?

Hm, tak ked im poviem, ze nevysiela 300 mb/s a ked chcu, tak nech si to premeraju ? No dufam, ze mi daju router hned a ked nie tak peniaze, lebo nemozem byt bez routra ... tak uvidi sa no.
peto1310 (42)|2.9.2011 21:20
Takze, skusil som uz vsetko ... aj horizontalnu polohu aj zmenu izby, ale nic nepomohlo. Takze ho zoberiem na vymenu v pondelok a uvidim, ci to pomoze. Na netgear fore mi tiez pisali, ze mam skusit vymenit za novu jednotku. A ked uz ani to nepomoze, tak asi budem uvazovat nad nejakym novym routrom. Je to skoda s tou wifi, inak to je dobry router podla mna.

A dakujem za rady. ; )
Ale asi tu este coskoro napisem :D
EditorPO (2819)|2.9.2011 22:05
ok, pockame ako dopadnes
peto1310 (42)|8.9.2011 20:23
takze, musel som dat router na reklamaciu a s5 ho budem mat az za priblizne 30 dni, ked pride, tak napisem, ze co a ako