reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook do 15000Kč - grafika

prihma (10)|3.9.2011 18:18
Dobrý den,
pídím se po nějakém notebooku, cena okolo 15 000 Kč a pořád si nemohu vybrat, čím více pátrám, tím větší guláš v tom mám a tak bych Vás chtěl poprosit o radu.
NB bych používal hlavně na editaci fotografií (photoshop), CAD, Corel - prostě grafika (později i 3D), internet a občas nějaké starší střílečky.

Určitě chci kompletní klávesnici a asi nějaký z kovovými prvky, budu jej často přenášet (Intr-domov).

Děkuji za jakýkoli typ.

Marek
alfah4ns (1040)|3.9.2011 19:16
http://aukro.cz/profi-dell-precision-m4400-i1796132742.html
Pokud bys byl ochoten jít do ntb z druhé ruky...
Dell Precision M4400
C2D 28GHz, 4GB RAM, Quadro FX770
displej 1920x1200
celokovové tělo
v záruce do konce 2012 (u Dellu se dá záruka prodlužovat kdykoliv v průběhu její platnosti, až na celkových 5let, ty 2 roky navíc stojí okolo 5k)

ačkoliv nemusím moc ntb z druhé ruky, nic srovnatelného za ty peníze neseženeš

z nových ntb by se dal za cca 17k tenhle probook:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=83427
pevné tělo (byť to není kovový ntb)
vyšší rozlišení
HW je bohužel poněkud slabší, ale co bys chtěl za cca15k

Nebo pak acer travelmate 5760g s gt540m grafikou, na CAD to bude fajn ntb, pokud připojíš externí LCD (1366x768px a CAD = šílenost, nehledě na "kvalitu" takového panelu). Tělo není úplně špatné, samozřejmě, probook je zpracován o něco lépe a na Precision to nemá ani náhodou.

K těm LCD - ono notebookové displeje o vyšším, než standartním rozlišení na dané úhlopříčce bývají kvalitnější, co se týče barev a úhlú, vyjma 14', kde je to vše jen max. průměr.
Na externí IPS panel nemá ale samozřejmě skoro žádný ntb šanci (vyjma některých nových workstationů od HP/Dellu, kde jsou 10bit IPS displeje)
prihma (10)|3.9.2011 19:51
Děkuji za tipy,
Acer už mi doporučovali, ale jsem zastáncem hesla: Víc hlav víc ví :)
Co se týče Precisiona, tak počítám, že se to ještě vyšplhá (hádám 20 000 Kč) takže ten vypadává ze hry. O tom HP ještě popřemýšlím.
Co vůbec říkáte třeba na Lenovo? Je lepší než Acer?
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-e520-cerny-1143-37g-d254833.htm

(narazil jsem na něj tady když jsem pročítal forum) :)

Marek
alfah4ns (1040)|3.9.2011 20:05
Ten člověk to dával do nabídky na jednom z fór zabývající se notebooky a chtěl za to tuším 15 nebo 16k, pak to hodil i na aukro. Tak se ho zkus kdyžtak zeptat.

To Lenovo není špatné.
K tomu bych viděl ideálně něco takového:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000600000015BF&Search=LG%20IPS&SearchType=1
alespoň do budoucna, nejen kvůli CAD (rozlišení), ale i kvůli tomu foto, IPS mají podstatně lepší zobrazení barev, než běžné displeje.
A to, co se dává do notebooku, jsou bohužel podprůměrné TN displeje s pouze 6bit barvami (fyzicky 262k)

Jinak Nvidia by byla o něco vhodnější, protože CUDA.
Nevím ale, jak náročné projekty budeš dělat. Na školní proekty ale nepředpokládám nic, co by běžný ntb nezvládl.
VencaX (3686)|3.9.2011 20:10
Lenovo E520 jsem chtěl doporučit :)
Je to jeden z těch kvalitnějších notebooků za tuhle cenu, přece jenom to je SMB a ne nějakej multimediál, jako Acery, Asusy, MSI a jim podobné odfláknuté notebooky.Je to sice plasťák, ale ve velmi slušném zpracování - na HP 6555b určitě mít nebude, ten ale neoplývá tak výkoným hardwarem.

Dál se mi hodně líbí Lenovo V570, po kterém se (ve verzi s Core i3) v obchodech jen zaprášilo. Kvalitativně je na úrovni E520, ale jestli a kdy opět dorazí k nám na trh, je dobrá otázka - lodí z Číny je to poměrně dlouhá doba. Výhodou bude Nvidia GT525M s CUDA.
Georginek (2957)|3.9.2011 20:18
Tak predne jsem znechucenej tim, ze jsem to uz napsal a pak to omylem zavrel, takze mi ten text zmizel....
Jak ten Acer 5760G-2414G75Mnb a Lenovo E520 jsou nejvykonnejsi co za tyhle penize muzes dostat.
Vydrz baterky je 4hod u obou. :)
Lenovo ma rychlejsi 500GB 7200ot disk a Acer zase 750GB a 5400ot.
Acer ma zase lepsi grafiku ( jak vykonnejsi, tak ji mam rad, pac je to Nvidia ) a ja nemam rad kombinace Intel+AMD :rolleyes: Ale vesmes jsou ty grafiky dost podobne. Nejvyzsi stredni trida. Lepsi v tyhle cene nesezenes.
Acer ma zase vyhodu,ze obsahuje OS a nemusis tedy nic instalovat, kupovat OS, cpat tam drivery, soft vyrobce a tak.
Naproti tomu Lenovo je bez systemu a ja ted prodaval 3 kousky a musim rict, ze instalace OS byla docela vopruz, protoze Lenovo ma strasne moc driveru, ovladacu, softwaru a zaplat, ktere se musi nainstalovat ( Vyslovene DIVNE na sebe navazuji a tak je nutne instalovat drivery a software metodou pokus omyl ) - protoze normalne bych to instaloval treba jinak.
Acer je uzsi a celkove hezci ( pro me teda ) Na klavesnici a na trayi nebude nic videt.
Naproti tomu Lenovo ma pogumovany kryt diplaye ( takova antracitova cerna ) a je na ni videt kazdy otisk a kazde smitko prachu. Klavesnice je hrozne leskla, takze jsou tam videt otisky. Trayi je tez pogumovany a je na nem videt absolutne vsechno ( coz ja nesnasim )
Lenovo ma zase Trackpoint.....
Kvalitativne to bude nastejno. Konstrukce otevirani displaye je podobna, ale u Aceru se pri otevirani neprohybaji panty.... :) uff
alfah4ns (1040)|3.9.2011 20:24
Venca:
ono i ten acer travelmate je SMB třída, zpracování nemá na svou cenu a výbavu špatné.
VencaX (3686)|3.9.2011 20:40
Bavíme se o stejné E520ce? Pokud vím, tak má stejnou AccuType klávesnici, která se montuje i do nových IdeaPadů a jelikož jsem vlastníkem jednoho z nich, musím říct, že tak hrozné, jak píšete to není. Otisky na ní nejsou patrné a dejme tomu světlo se z ní lépe odráží malinko lépe, než z mé externí od Logitechu - ale pořád nic výrazného.

Co se týče srovnání s Acerem, Lenovo bude mít navrch docela slušným servisem, zatímco u Acerů si tém nejsem tak úplně jistý. Ještě donedávna jsem slyšel ohlasy na servis Aceru jako velmi špatný (notebooky se vracely po výměně nějakého dílu a po pár týdnech šly do reklamace se stejnou závadou a klidně několikrát - navíc Acer nechtěl uznat vrácení peněz, v servisu notebook strávil více času, než by bylo zdrávo nebo teda vic času než třeba u Lenova, Asusu nebo HP), avšak nevím, jestli se již něco změnilo. Acer má narozdíl od téhle verze modelu E520 matný displej.

alfah4ns:
Mluvil jsem o multimediálech, které na tom budou hůř než zmiňovaný TravelMate, E520 i V570
prihma (10)|3.9.2011 21:51
ty jo, chlapi vy mi v tom děláte ale bordel ... :)
zatím jsem víc nakloněnej spíš k Aceru - má už naistalovaný OS, matný display, slušnou grafárnu, navíc instalaci OS bych asi nedával, tak nevím, ale ten servis :/

O notebook z druhé ruky mám strach, bůch ví, co tam je (viz baterie )

Zatím jsem víc nakloněný k Aceru no ...

Kamrád mi vyprávěl ještě něco o samsungu (prej narvanej jak ****), ale ztratil odkaz, nevíte co to mohlo být - že prej lepší než ten Acer.

PS: Co je to ten Trackpoint?

Marek
VencaX (3686)|3.9.2011 22:32
Radši než k Samsungu bych se naklonil SMB notebookům - tenhle Acer nebo ty Lenova. Samsung bude multimediál stejně jako většina Asusů, Acerů a podobných notebooků za tuhle cenu, kvalita kus od kusu a celkově nic moc. To že je "narvanej" může tvrdit tvůj kamarád, ale pochybuju, že někdo nacpal do notebooku za 15.000 něco lepšího než GT540M (to asi jen Acer) nebo GT525M/HD6630M (Lenovo).

Trackpoint je na Lenovu takové to červené "tlačítko" uprostřed klávesnice (já ho znám také jako "klitoris"). Slouží pro ovládání kurzoru myši (stejně jako myš nebo touchpad) a pokud si na něj zvykneš, dělá se s ním velmi pěkně.
prihma (10)|4.9.2011 13:44
Pořád dumám a mám takového brouka v hlavě - Ten Precision, překousnu, že nemá celou kláv, ale vadí mi že má Visty, chtěl bych (když už) sedmičky, dá se to nějak přeinstalovat? Zvládnul bych to já doma?
alfah4ns (1040)|4.9.2011 13:57
J, Precision podporu pro sedmy má. Veškeré potřebné ovladače přímo pro konkrétní konfiguraci najdeš na dell.cz, když si tam dáš servicetag.
podporu pro sedmy už měly business/workstation delly z roku 2007 (D630, D830, adekvátní precision, atd.)
A pokud by tam ovladače na tvou verzi sedmiček nebyly, na 100% pojedou ty z visty, které tam jsou určitě.

Jelikož jdeš na pravděpodobně technickou školu (strojařina? design?), předpokládám, že budeš mít i možnost získat licenci w7 přes MSDN AA.

Btw. určitě tam nahoď 64bit verz OS.
Rozdíl v CAD při renderingu, výpočtech apod. je proti 32bit výrazný.
(aneb na ntb s C2D T7250 2.0GHz a x64 udělám stejný výpočet za cca stejnou dobu, jako stolní PC s E8400 3.0 GHz a 32bit OS, vyzkoušeno v mathcadu a pevnostní analýze v Pro/E)

nainstalování sedmiček je daleko jednodušší, než třeba XP. Potřebují navíc jen pár ovladačů a sw - QuickSet (nastavuje veškeré věci v ntb + slouží na aut. jas, apod), grafiku (doporučuji stáhnout driver ze stránek nvidie, jelikož je to certifikovaná grafika, dost možná budou spec. ovladače i pro tebou používaný CAD), touchpad (on ne že by nejel, ale ta utilita pak má v sobě plno nastavení) a možná BT. A to je asi tak vše, co jsem na sedmách na novějších Dellech (D630, kamarádův E6410) musel dávat.

numerická klávesnice je u Dellu řešena tak, že nemusíš přepínat numlock, ale numera okolo I (jkluioýáí) jede s pouhým přidržením klávesy Fn, jak si na to zvykneš (a to docela rychle), nebudeš externí numeru ani potřebovat. Občas se přchytím že se tak snažím psát čísla i na desktop klávesnici.. :D

kdyby to náhodou nejelo, v BIOSu se dá nastavit, jetli se to má chovat tak jako klasicky přes numlock, nebo přes Fn.
prihma (10)|4.9.2011 14:12
Takže nezvládnul .... :)
No popřemýšlím o tom ještě ...

jinak ta škola - přímo Interiérový design, takže v CAD asi zatím jen nějaké stoly, skříně a takový ten nábytek (aspoň tedy co nám na začátku druháku řikali) a pak říkali něco o Corelu 3D ;)

A pak jde o to, jak dlouho ten Precision ještě vydrží :/
VencaX (3686)|4.9.2011 14:37
Precisiony jsou držáky - toho bych se nebál...
I když pravda, já bych radši koukal po novém - je to taková ta jistota těch 2 let záruky (3 let, když připlatíš).
alfah4ns (1040)|4.9.2011 22:54
prihma:
zvládnul, neboj.
Prostě nahodíš win7 a získáš plně funkční notebook. (instalaci win7 zvládne i slepice, pokud ji nasypeš zrní kolem enteru :) )
Pak navštívíš stránky nvidia a stáhneš si ovladače na fx770 a nainstaluješ to.
pak navštívíš dell.cz, natukáš svůj servicetag a jen stáhneš ovladače na to, co ti nepojede, nebo by mohlo jet líp. pak jen restart a hotovo.

interiérový design - spíš bych čekal celé místnosti, atd.
pro rendering je jednoznačně nejdůležitější CPU + RAM.
pro samotnou práci (vlastní modelování, atd) je důležitá i ta grafika. Problém nebude vpodsatě s žádným strojem i s lowend kartama, dokud po tom nebudeš chtít, aby ti to ten model ukazovalo vč. odelsků, atd, které jsou náročné. Tam to Quadro a její certifikace může pomoct.
Po hw stránce by to mělo stačit.

Venca - j, ale ten Precision je skoro 1,5 roku ještě v záruce. Plus měla by jít i prodloužit o další 2r, kdyžtak zavolat na linu Dell a poinformovat se (příp. nějakému Dell partnerovi).

Mno a jinak ten precision jen tak nerozmlátíš, celá konstrukce je ze slitiny Mg-Al. Jak základna, tak víko. Srovnatelný ntb (odolné kovové šasi, vysoké rozlišení, certifikovaná grafická karta) i v současnosti teprve začíná na 30k (HP 8560w)

Co ale nebude moc hezké, to je výdrž toho precisionu, s tím počítej.
wuxga displej bude žrát poněkud více, než běžné displeje, ta grafika žere asi jako nějaký mainstream... V závislosti na typu baterie to budou tak 2-2,5h na baterku (a s tou, co tam je, počítej tak hodinu a půl, vzhledem k tomu, že ta baterka má už asi jen 60% kapacity)... Prostě to není ntb dělaný na výdrž při cestování, ale jako prac. stanice na CADy, kterou s sebou taháš...
S 9článkem, kter se dá koupit, to dá podle mě tak cca 3,5h.

Takže popřemýšlej, zavolej si do Dellu, ověř si ten ntb a možnost prodloužení záruky. A uvidíš.

Pokud se rozhodneš jít do nového, tak bych vzal ten acera k němu externí LCD. Bez toho bych o ntb s 1366x768px ani neuvažoval.

Jinak výhoda aceru je i to, že se dá fixně nastavit pouze dedikovaná karta. U některých spec. CAD a pod. SW se může stát, že sw chybně rozezná hw a jede pak na int. grafice, místo na dedikované. (ale ono by s tím optimusem i tak neměl být problém)
A teď právě nejsem jistý, jestli tohle nebyl i problém u přepínatelné 6630m u E520... Něco o tom psal tuším swarm (jeden z nej recenzentů na ntb v CZ), že to má (mělo?) nějaký problém a neakcelerovalo přes OpenGl (což je pro CAd stěžejní, podobně, jako DirectX pro hry). Jestli se to vyřešilo, nevím... zkusím pohledat...

EDIT:
tak zatím nevím, zřejmě se pořád čeká na ovladače, které to možná spraví.. prostě 6630m v E520 neumí akcelerovat OpenGL, to jede vždy přes Intel grafiku...
http://forum.lenovo.com/t5/ThinkPad-Edge/E420s-switchable-graphics-with-opengl/td-p/522927
E520 a E420 jsou po hw stránce uvnitř vpodsattě stejné...
prihma (10)|9.9.2011 19:09
No, takže precision po pár diskuzích s kamarády atd. jsem zavrhnul, takže teď zbývá koupit nějaký nový. Acer je sice pěkný, ale bojim se té značky - Acer ...
Tak jsem přemýšlel o nějakém Lenovu. Jenže jsem si teď přečetl že má nějaké problémy (viz. horní příspěvek), tak nevím ...
Podíval jsem se ještě po nějakých a chtěl bych vědět, jestli jsou v těchto NB jsou nějaké markatnější rozdíly na výkon (mimo ceny)?

1. http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-e520-cerny-1143-37g-d254833.htm - lesklý disp, i5, AMD + Intel
2. http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-e520-cerny-1143-5tg-d236265.htm - matný disp, i3, Intel
3. http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-e520-cerny-1143-73g-d238428.htm - lesklý disp, i5, Intel
4. http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge-e520-cerny-1143-5wg-d236279.htm - matný disp, i3, AMD + Intel

Díky za odpovědi.
Marek
alfah4ns (1040)|9.9.2011 20:54
Jn, problém tam bohužel je.
App využívající DirectX jedou Ok.
App využívající OpenGl jeodu jen přes Intel grafiku. Ovladače to neumí pustit na tu 6630m.

Vzal bych verzi 4 - matný displej, OS.
mezi i5 a i3 není zas tak velký rozdíl.
VencaX (3686)|9.9.2011 21:34
Grafika v G570 jede pořád na stejných nebo podobných ovladačích, jako to v E520, to znamená že bude mít stejné problémy. Grafika v Lifebooku by to mohla řešit, ale po zkušenostech s levnými Fujitsu nevím, co si mám myslet. Otázka je zda ti sedí leský design a stačej ti 3 USB.

V tomhle se mi líbilo Lenovo V570 s Core i3 a GT525M tenkrát za 14000,- ale to co přivezli bylo do během asi 3 týdnů vyprodáno.
prihma (10)|10.9.2011 14:18
Už jsem asi otravný, ale chci si pořádně vybrat. Takže ... když vyřadim Acer, fujitsu, asus jim podobné, tak mi zbyde Lenovo, Packard a Sony. Když si dám do výběru jen s grafickou kartou invidia, vyhodilo mi to tyto výdledky, já jsem z nich pár kouků vybral a opět bych vás požádal na Váš názor (jestli jdu od deseteti k pěti, tak mě prosím zastavte ... ;)

Sony:
http://www.alza.cz/sony-vaio-eh1m1e-b-cerny-d250676.htm#popis
lenovo:
http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-z570-cerveny-d255230.htm
http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-z570-metal-d248346.htm
Packard:
http://www.alza.cz/packard-bell-easynote-ts11-hr-467cz-d258274.htm#popis
http://www.alza.cz/packard-bell-easynote-ts11-hr-468cz-cerny-d222001.htm#popis
(absolutně nevím, v čem se tyto dva NB liší)

Děkuji za odpovědi,
Marek
VencaX (3686)|10.9.2011 15:38
Mezi těmi Packardy je rozdíl ve frekvenci procesoru. Ostatně jednoznačně nebrat, je to převlečenej Acer :D

Z tvého výběru bych asi zauvažoval nad jedním ze Z570. Když už se ale pohybuješ i mírně nad 15.000.

Nicméně jsem našel přes heureku na jednom eshopu V570, o kterém jsem mluvil. Jen nevím, jestli to je stoprocentně důvěryhodný eshop - není na něj žádné hodnocení a nemá možnost platby při převzetí. Nicméně bude mít kvalitní šasi (kvalitnější než Z570) a CUDA. (Obrázek na eshopu nesouhlasí)
prihma (10)|10.9.2011 16:14
OK, tu V570 bych asi vyřadil, volal jsem do obchodu a nic, navíc text okpíravali z Alzy.cz ...
Tak teďka mám dilema jestli Z570, nebo Sony. Sony se mi více líbí, má pěkný design, ale asi horší výbavu (?).
K Z570 dávají myš a batoh a má lepší výbavu, takže bude asi Lenovo výhodnější (?)

Teď asi bude záležet na teplotách a zpracování ...

Marek
VencaX (3686)|10.9.2011 16:53
Kvalitativně budou Sony i Z570 na stejné úrovni - jsou to multimediály, takže žádný zázrak. Z570ku má známý, ale ten notebook jsem na živo neviděl, takže nevím. Z570 zvítězí výbavou a hmotností, Sony má tedy lepší vzhled. Na grafiku bych ostatně raději vzal tu GT520M. 410M už je docela slabá.
prihma (10)|10.9.2011 21:11
No a chlazení?
VencaX (3686)|10.9.2011 21:29
Kdyžtak se pozeptám na Z570, ale sám nevím. U Sony nemám ponětí.