reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazení PC

wizaard (913)|21.7.2006 11:56
Zdravím,

byl bych rád, kdybyste mi poradili, zda mi v mé skříni (podotýkám, že nechci ani nemůžu kupovat novou) pomůže ještě další menší větrák na GK. Ptám se proto, že jsem skříň zásobil dost neuměle větráky (přední 120mm intake, zadní 80mm zdroj a 80mm outtake, boční 80mm intake, samozřejmě chladič CPU a pasivně chlazená GK - viz. fotky) a teploty grafiky bych rád ještě o cca 5°C snížil. Teď ve vedru (okolní teplota cca 27-31°C ;) )má grafika 63°C ve Win a cca 83-86°C ve hrách, chtěl bych, aby měla ve Win tak 56°C a úměrně k tomu ve hrách do 80°C (nejlépe do 79°C). Přemýšlel jsem proto, co s tím. Napadlo mě pořídit si produkt (resp. vyrobit, to není problém), který ukazuje Gigabyte na svém webu. Viděl bych to ale ne na větrák 45mm (či kolik ten na fotce má), ale klidně bych tam dal 80mm. Má otázka je jasná - pomůže to tak, jak bych si představoval? Nebo - mám rozmístění větráků ve skříni změnit, nějaký ubrat? Mám spíš než dovnitř dát chladič do bočnice, kde je otvor pro chlazení PCI-E grafik? Poraďte, dík.

Jedná se o skříň KME CX-7862.
Smeli (2302)|21.7.2006 12:08
Kámoš má 6600GT od GB a k tomu pasivnímu chlazení dostal i ten větráček s nástavcem a chlazení to dost pomohlo. Možná by stačila jedna 80mm nebo 120mm do bočnice aby ofukovala ten pasiv. Určitě bych vyrazil ten box z cpu:cool:
wizaard (913)|21.7.2006 12:16
Takže do toho chladiče teda půjdu, jak to půjde ( :) ) - konkrétně dám asi 80mm do bočnice, jinak mi bylo jasné, že mě hned doporučíte jiný chladič CPU, ale mně tenhle BOX stačí, vždyť CPU má v těhle vedrech 29°C a max. 34°C při zátěži, což mi stačí. Když si vzpomenu na Durona s nějakými 45°C při IDLE, tak mi to stačí. Bohužel, ale rozhodně nechci investovat do chlazení CPU, protože na to nemám peníze. Díky za radu, jsem rád, že jsi mi napsal přímo zkušenost s prakticky totožnou kartou.
eraser (0)|21.7.2006 16:06
Ešte by som trošku lepšie pouchytával káble, napr. zväzok zo zdroja by som natiahol a viedol vrchom, no a na spodu by mal byť voľný priechod pre predný intake ventilátor, takže tie kábliky uchyť o boky.

Pre SATA, no i iné káble poznám jednu vychytávku, jedná sa o bakelitovú špirálu, ktorou sa káble vzopnú.

Koncom minulého roka som sa poldňa hral s úpravou káblov a systémová teplota mi klesla o celé 2-3°C.
wizaard (913)|21.7.2006 16:09
No, divil jsem se, že mě na to nikdo neupozornil ;). Jo, vím o tom, tohle je starší fotka, malinko už to u 120mm intake je lepší, ale furt nic moc. Nad uchycením napájecích kabelů jsem taky dlouho uvažoval, ale vyhrála má lenost a neudělal jsem to. Každopádně to určitě budu muset časem udělat, pustím se do toho co nejdřív. Je fakt, že by určitě pomohlo, kdyby se tam o ně ten vzduch nelámal a dostával se až ke grafice, to nepochybně, takže jak jsem psal - zkusím s tím něco udělat.
eraser (0)|21.7.2006 16:42
No, ja som so svojou snahou a najmä obetovaným časom bol spokojný. Rozdieľ som videl v teplotách a aj estetická stránka nie je na škodu.
wizaard (913)|23.7.2006 11:02
Takže, erasere, včera jsem přišel o půlnoci domů a nějak jsem nemohl spát, tak jsem si do půl třetí ráno hrál s kabeláží v PC a výsledek je jak na velké fotce na začátku topicu (změnil jsem ji na webu).
mech13 (5526)|23.7.2006 13:48
[QUOTE=wizaard]mně tenhle BOX stačí, vždyť CPU má v těhle vedrech 29°C a max. 34°C při zátěži, což mi stačí[/QUOTE]
a to tomu teplomeru veris? 29 se mi zda podezdrele malo...
wizaard (913)|23.7.2006 16:12
No, upřímně řečeno mu věřím, samozřejmě jsem to nikdy neměřil žádným zařízením (tedy teplotním čidlem), ale jsou to teploty, které ukazuje senzor na procesoru. Stejně tak věřím, co ukazuje grafika, proto by to snad mělo být věrohodné... :confused:
mech13 (5526)|23.7.2006 22:24
wizaard (913)|24.7.2006 00:39
No, je pravda, že jsem si už v době, kdy jsem nainstaloval program Everest všiml, že ukazuje dvě teploty pro procesor - jedna je ta standardní (název CPU = CPU) a ta má teď v klidu oněch 29°C, ale pak je tu druhá hodnota (CPU #1 = CPU#1 jádro#1), která ale teď ukazuje 38°C - je možné, že je ta druhá správně a ta první ne? Pokud ano, přepnu na ukazatel CPU #1. Podle teplot uvedených v článku by to ale asi mělo odpovídat... :confused:

EDIT: Přepnul jsem na CPU#1 jádro#1, asi to bude vážně správně.
Honny (262)|24.7.2006 01:04
[QUOTE=wizaard]...[/QUOTE]
29°C je dost málo, zvlášť v těchhle vedrech... takže bych spíš věřil té teplejší
wizaard (913)|24.7.2006 01:22
[QUOTE=Honny]29°C je dost málo, zvlášť v těchhle vedrech... takže bych spíš věřil té teplejší[/QUOTE]
Jasně, taky si to začínám uvědomovat, sice teď vypadám trochu jako blbec, když si myslím, že s BOX chladičem by měl procesor 29°C (někdy 26°C ;) ), ale je to prostě celé dáno jenom tím, že jsem s novými PC neměl prakticky žádné zkušenosti a ani nikdy v minulosti jsem se o chlazení ani o teploty komponent nezajímal, to začalo až teď po nákupu nového PC. Předtím jsem měl nejaktuálnější zkušenost s AMD Duron 800MHz, kde jsme původní chladič měnili za chladič Titan a rozdíl byl opravdu markantní (z nějakých 55°C v klidu a více než 65°C při zátěži to bylo najednou 45°C v klidu a přes 50°C v zátěži), jinou zkušenost jsem doposud neměl.
ICEBOSS (3435)|24.7.2006 10:22
vzhledem k nevalnym kvalitm ty skrine povazuji za optimalni jednoduchou modifikaci bocnice. proste si udelej perforaci zhruba na urovni ty grafiky, oddelej predni nasavaci vetrak a posilni odsavaci vetrak.
wizaard (913)|24.7.2006 16:31
Naproti grafice v bočnici perforace je (jak říká výrobce: "pro chlazení PCI-E slotů"), takže jsem uvažoval po radách erasera nad umístěním 80mm větráku do perforace pro PCI-E, aby grafiku ofukoval, taky bych dneska rád skříň rozdělal a vepředu kompletně zrušil rošt na 120mm fanu, aby měl lepší přívod vzduchu, jinak (jak jsem psal), ve skříni mám 120mm intake, 2x 80mm outtake (zdroj + extra) a v bočnici proti CPU 80mm fan taky.

Posilnit odsávací větrák? Myslel jsi tím, že bych ten 120mm přemístil z pozice vepřed jinam? No... to se mi upřímně řečeno nechce z toho důvodu, že jsem ho kupoval právě proto, aby byl vepředu.
wizaard (913)|27.7.2006 00:34
Abych dokončil celý "seriál" a "vodopád" mých nápadů a finálního řešení - podle rady Smeliho jsem koupil do boku proti grafice jeden 80mm fan a výsledek mne zcela uspokojil - teploty klesly z 61/62°C na 55/56°C v klidu (při zážehu jsem to zatím nezkoušel, ale mělo by to být úměrně obdobné, takže si myslím, že pod 80°C budu určitě).

Díky za rady.
eraser (0)|1.8.2006 18:58
[QUOTE=wizaard]Takže, erasere, včera jsem přišel o půlnoci domů a nějak jsem nemohl spát, tak jsem si do půl třetí ráno hrál s kabeláží v PC a výsledek je jak na velké fotce na začátku topicu (změnil jsem ji na webu) a pak taky tady pod textem "předtím" a "potom", snad je to lepší :).[/QUOTE]
No, to už je o dosť lepšie... ešte jeden hint, kábliky, napr. z CPU chladiča alebo bedne namotam na dlhý tenký skrutkovač - šrubovák a získam tým zatočenie, takže neplantajú, no sú dobre pružné a naťahovateľné.
wizaard (913)|3.8.2006 10:42
Všechny kablíky od fanů ve skříni jsou (myslím) OK a ten od CPU je taky OK, protože jsem ho dal přes vrch, kde je celkem bez možnosti pohybu (neplandá), ale díky za radu, určitě ji někdy využiju. Nejspíš zanedlouho až budu známým dávat do pořádku PC (staré PC, nutné vyčištění a výměna některých větráků).
ICEBOSS (3435)|9.8.2006 21:25
[quote=wizaard]Naproti grafice v bočnici perforace je (jak říká výrobce: "pro chlazení PCI-E slotů"), takže jsem uvažoval po radách erasera nad umístěním 80mm větráku do perforace pro PCI-E, aby grafiku ofukoval, taky bych dneska rád skříň rozdělal a vepředu kompletně zrušil rošt na 120mm fanu, aby měl lepší přívod vzduchu, jinak (jak jsem psal), ve skříni mám 120mm intake, 2x 80mm outtake (zdroj + extra) a v bočnici proti CPU 80mm fan taky.

Posilnit odsávací větrák? Myslel jsi tím, že bych ten 120mm přemístil z pozice vepřed jinam? No... to se mi upřímně řečeno nechce z toho důvodu, že jsem ho kupoval právě proto, aby byl vepředu.[/quote]

aha... hm. no. ehm. upgrade :-D. prehriva se ti disk bez predniho vetraku? prehriva se ti procak bez bocniho vetraku? pokud minimalizujes intake vepredu na uroven, kdyz disk bude mit rozumnou teplotu a minimalizujes i ostatni intake vetraky, zvedne se ti prutok vzduchu tam, kde je ted bez vetraku mensi. Pripadne bych klidne zkusil vetrak na bocnici na procesoru vypnout a diru zalepit :-D.
Pokud mas dobre dimenzovany chladic procesoru, tak ti teplota na CPU treba o stupen stoupne a na grafice o 4 klesne... aspon co jsem zkousel v podobnym typu bedny.
Jinak je velka skoda, ze nemas 12 cm vetrak ve zdroji.
wizaard (913)|9.8.2006 23:20
Já si myslím, že momentálně je moje situace s teplotami dobrá a nemám nějak potřebu to měnit. Eventuelně můžu zkusit povypínat a různě kombinovat větráky, ale jinak jsem spokojen.

Samozřejmě si uvědomuju, že moje rozmístění větráků je šílené a zbytečně jsem utratil peníze za 120mm větrák, ale je to už tak, už to nevrátím. "Stodvacítka" chladí disk, na víc stejně moc nemá, protože je dušená malým obsahem sání, "osmdesátka" na grafice dělá dobrou práci, "osmdesátka" naproti procesoru je (řekl bych) více méně k ničemu, ale rozhodně spíš pomáhá, než že by škodila, "osmdesátka" outtake je určitě plus a zdroj... no... to je kapitola sama pro sebe, jestli do konce prázdnin vydělám pár peněz, chtěl bych koupit zdroj se 120mm fanem.
SpeederBB (8)|6.2.2007 13:11
Mě lezla teplota na kartě přes 50°C (měřeno cool-panelem), do bočnice jsem udělal díru přesně v prostoru karty, která je pasivně chlazená. Tam jsem dal 80cm ventilátor, zapojil na regulaci ke cool-panelu a na minimum, což je 1300 ot. mám teplotu karty 40°C v klidu a když hraju tak přidám například na 2000ot. a teplota se nemění. Hluk ventilátoru je opravdu neslyšitelný. Na CPU mám taktéž ventilátor přes cool-panel a taky jedu pořád na minimum 1300ot. Největší hluk mi asi dělá ventilátor ve zdroji přestože je tam 120mm a pak disky. Tohle řešení jsem podstupoval hlavně protože mám starou desku MSI K7T Turbo která nenapájí panel i při vypnutým PC a tutíž se mi po každým vypnutí vymaže paměť varování která je default nastavená na 50°C čehož jsem dosahoval vždy a pěkně mě to štvalo. Zanedlouho tomu bude ale jinak s příchodem nové desky.