reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pretaktovanie AMD Phenom II x4 955 Black Edition 3,2GHz

lavjoy (1628)|29.9.2011 08:42
[quote=Molnija;474747]


Jedine co som zmenil tak je voltaz na DRAM - netusim aka ma byt povodna hodnota, nemalo by to byt 1.70V. lavjoy pise, ze moje pamate maju mat voltaz 2.10 - 2.20 V, tzn. ze v mojom pripade som dal RAMkam menej voltov ako je defaultne pre takt 3,2GHz. Cize realne kedze som pretaktoval na 17.50x (3.5Ghz) tak som mal dokonca este zvysit voltaz za hranice 2.20V?
[/quote]

Neplet napětí procesoru s napětim pro ram,Těch 2.2 je pro ram NÉ pro cpu!!!!!Nezávisle na taktu cpu
Molnija (81)|29.9.2011 08:51
Jasne lavjoy chapem, srry som to zle napisal. Cize pokial tomu dobre rozumiem tak na 99% mi ten BSOD hadzali RAMky? Takze co navrhujete aky postup...ja by som postupoval tak, ze skusim znizit napatie na CPU z 1,41V na nizsie a to na 1.38V ponecham 17.50x a spustim test na novo. Som nesmierne rad, ze vcera sa mi to ako tak podarilo zostabilizovat. Cez vikend pustim test aspon na pol dna...
Molnija (81)|29.9.2011 12:06
Chlapi este jedna otazka, existuje nejaka utilitka, ktora meria voltaz jednotlivych HW komponentnov? Resp. nemyslim ze len mera, ale zaroven aj porovnava voci zatazi napr. vykone procesora a nasledne vyhodnocuje. Napr. nieco co by meralo pri nejakych stress testov rozne parametre a do vystupu by mi to vyhodilo ze napr. mam nastavenie napatie na CPU 1.4125 a zaroven mi odporuci zvysit na napatie 1.4275 ??? Asi nic take "user friendly" nie je, to by som chcel asi uz moc vsak? :D
alfah4ns (1040)|29.9.2011 12:19
o ničem takovém nevím :)
Prostě, pokud nezahlásí chybu, je to ok, pokud ano, zvýšit :)
lavjoy (1628)|29.9.2011 12:19
Ne,žádný program ti nic nedoporučí v tomto směru.
HWMonitor dokáže zaznamenávat nejvyšší tepltoty i napětí.Nainstaluješ,spustíš,hodíš na lištu,po skončení nebo i v průběhu stressu se můžeš podívat na hodnoty
Molnija (81)|29.9.2011 12:36
Ok skusim ten HW monitor, inak to mam aj v BIOSe taku peknu utilitku a tiez sa vola HW editor, ale priamo vo Winoch bude lepsie...dakujem. Tesim sa domov, uz len 5 hodin a budem opat taktovat :) To je ako droga, akonahle sa cloveku nieco podari chce viacej a viacej...

EDIT: Rozhodne si este nastudujem aj ten manual od Fulcruma, aby som mal nejake tie teoreticke znalosti, bo takto len skusam a citim sa ako pilot kamikaze, ze viem lietat ale neviem pristavat :D Potrebujem hlavne pochopit co ktore hodnoty znamenaju a hlavne na co sluzia...
Molnija (81)|29.9.2011 14:15
Napadla ma este jedna otazka, teraz trochu z teoretickeho sudku. Stale sa ale jedna o pretaktovanie procesoru Phenom takze tyka sa to z tohto topicu. Aky je vas nazor na danu vec:
- Myslite si ze pretaktovany procesor 955BE z 3,2GHz na 3,7GHz je rovnako vykonny ako nepretaktovana 970 (3,7GHz) ?

Zaujima ma totiz, ci som schopny teda nie ja ale moj procak podat na overclocku rovnaky vykon ako nepretaktovany procak novsej rady (v mojom pripade konkretne 970) na rovnakej frekvencii? Ci sa nahodou nejedna len o nejaky placebo effect, myslim taky ze "ano" vykon to zvysi ale ani z daleka sa to nemoze rovnat procaku novsej rady na rovnakej frekvencii.
alfah4ns (1040)|29.9.2011 14:55
Ano. Vpodstatě je to stejný kus křemíku, jen na jiných default hodnotách.
Pro výrobce je jednodušší to vyrábět na jedné lince a rozlišit to jen nastavením, než aby vyráběl každej typ zvlášť.

Stejná situace je i u X3 procesorů. Je to vlastně X4 se zamčeným jedním jádrem. Někdy proto, že je defektní, někdy je 100% vpořádku a jde odemknout...

Btw. a úplně stejná situace je i v ne-IT oblastech, např. u automobilek - 2.0 TDI motory u VW corp., apod... Stejný motor, jiná elektronika, možná trochu pozměněné vstřikování... a máš tam verze od 81 do cca 130kW...vyrábět 4 různé typy motorů by bylo příliš drahé (4 výrobní linky).

Btw. x4-970 BE má 3.5 GHz :)
Molnija (81)|29.9.2011 15:13
Dikes! Zasa som o nieco inteligentnejsi :) Uz len 3 hod a idem taktovat :D Pani, takto som bol naposledy nadrzany na prvom rande s mojou uz manzelkou :D
Molnija (81)|29.9.2011 15:18
Hosi, trochu "patolizalska" otazka ako vam zvysim reputaciu? :D Chcem vam pridat kladne body, ze ste mi pomohli len vam ich to nepridava... :(
alfah4ns (1040)|29.9.2011 15:25
No, mně tedy přibyly :)
Díky :)
Molnija (81)|29.9.2011 15:31
Uz som na to dosiel, bolo potrebne refrashnut IEcko a zmeny sa prejavyli :D :D :D Este raz vsetkym velka vdaka, sam by som sa asi daleko nedostal a na googlenie nemam nervy :)
Molnija (81)|29.9.2011 15:52
Ok, takze blizi sa pomaly cas ze pojdem domov z prace. Takze dnes sa pokusim opatovne pretaktovavat. Cize vychadzam zatial z toho, ze cely problem sposobovalo nenastavene napatie na DRAM. Akonahle som nastavil napatie na DRAM na hodnotu na 1.80V tak system zacal byt stabilny. Cize momentalne som na:
CPU multiplier: 17.5x
CPU Voltage: 1.4125V
DRAM Voltage: 1.80V

Kedze som sa VDAKA VAM dozvedel ze 1.4V uz pomerne vyzrazne skracuje zivotnost procesora, tak skusim dnes znizit voltaz na co najmensiu hodnotu pri zachovani nasobica 17.5x.

Cize predpokladam, ze BSOD sa mi uz nezobrazi a namiesto toho mi bude v pripade nestability OCCT pipat, blikat a zobrazovat systemove hlasenia. Takze ak sa nieco take udeje, tak postupne budem zvysovat napatia!

Zistil som pocas stress testov, ze problemy so BSODom sa zacali prejavovat do max. 15 min, cize testy budem spustat v 30min, intervaloch s tym ze cez vikend pustim niekolko hodinovy test poslednej menej hodnoty.

Tak drzte palce. Akekolvek rady alebo napady velmi rad privitam! :)
Molnija (81)|29.9.2011 20:31
Ahojte,

tak vykonal som niekolko testov a zial vysledok je viacej ako katastrofalny :( Nastavoval som nasobic od 17.50 po 18.00 pri CPU voltazi 1.375 - 1.4250 a BSOD sa zobrazoval pri vsetkych testoch. Dokonca som vykonal rovnaky test ako vcera co mi isiel bezproblemov hodinu a dnes mi po 20 min padol :(

Na zakladnej doske som prepol Overvoltage z Enable na Normal.

Neviem co dalej...nemam sa pohrat aj nastavovanim CPU BUS Frequency? Podla mna to bude len nejaka drobnost.

EDIT: BSOD sa zobrazoval nezavisle od toho ci bol DRAM auto alebo akakolvek voltaz od 1.80 - 2.10
EDIT2: momentalne mam nastaveny nasobic 18.00x a CPU Voltage 1.4375V a idem pustit test. - TAKZE TAKTIEZ CRASH :(((
alfah4ns (1040)|29.9.2011 20:45
Zkoušel jsi ty RAM hodit na nižší frekvenci?
Molnija (81)|29.9.2011 20:47
Co sa tyka toho BSODU, tak snad jedine zaujimave info je toto:

Collection data for crash dump
Initializing disk for crash dump
Beginning dump of physical memory
Dumping physical memory to disk: 100
Physical memory dump complete

a este to odkazuje na STOP: 0x00000174

vie niekto co to znamena?
Molnija (81)|29.9.2011 20:48
[quote=alfah4ns;474859]Zkoušel jsi ty RAM hodit na nižší frekvenci?[/quote]

Idem to skusit, a co tym prosim budem sledovat, ked hodim RAMky na nizsiu frekvenciu?
lavjoy (1628)|29.9.2011 21:12
[quote=Molnija;474865]Idem to skusit, a co tym prosim budem sledovat, ked hodim RAMky na nizsiu frekvenciu?[/quote]

Třeba deska nastavuje hodnoty které ram nezvádají :notsure.
Psal jsem ti at nastavíš ručně časování a voltáž ramek.Celý je to divný,se mi nezdá že by nešel aspon na těch 3.6Ghz.Prostuduj pečlivě manual,hlavně bios.At víš co nastavuješ.
Prime95 je taky dobrý soft na ověření stability
Molnija (81)|29.9.2011 21:19
Tak pani, skusal som podtaktovat RAMky z 1066Mhz na 800Mhz vysledok zial rovnaky.
alfah4ns (1040)|29.9.2011 21:25
zkus ještě memtest...
Jestli to fakt nebude tím, že RAMky dělají nějaký bordel...
robky (3195)|29.9.2011 21:41
Budeš musieť postupovať systematicky ....
-cpu nastav na default
-pamäte nastav napr. na 1066 (časovanie a voltáž nastav manuálne) a otestuj ich (goldmemory, memtest) ... ak budú chybovať, musíš zmenou frekvencie/časovania/voltáže docieliť ich stabilitu - až potom sa môžeš pustiť do procesora ...
Molnija (81)|30.9.2011 08:34
Ahojte,

tak vcera som sa s tym este pomerne dlhu dobu hral a na co som prisiel? Prve zistenie bolo to, ze DRAM Voltage nemala vplyv na celkovu zataz, cize zrejme kombinacia DRAM Voltage s CPU Voltage bola (a je) sice chodiva ale jedna sa len o nahodu. Na nasobici 17.50x (3.5Ghz) pocitac bezi stabiline pri CPU voltazi 1.4125, nezavisle od toho ci je DRAM Voltage nastavena na "Auto" alebo akukolvek voltaz.

Dalsie zistenie. Ako som uz spomenul mam nainstalovany (ale nepouzivam) tool TurboV. Myslim ze ho vsetci dobre poznate, pre tych co ho nepoznaju tak pomocou tejto utilitky by sa malo dat pretaktovavat, k dispozicii su aj nejake prednastavene profily. Mne sa to este nepodarilo, co vysvetluje preco ho nepouzivam. Ale vsimol som si ze aplikacia v pripade ak vyberiem jeden z profilov ktory pretaktovava z 3.2 na 3.3 Ghz tak CPU voltage prednastavi na 1.4500V! Z coho som bol nesmierne zaskoceny, kedze beriem v uvahu tvrdenie ze 1.44V by malo byt maximum pri dlhodobom pouzivani. Beriem to tak, ze 1.44V sa pouziva pri pretaktovavani na 3.8 - 4.0 Ghz. Lenze TurboV prednastavil len +100Mhz na 1.4500V...naozaj neviem co si mam o tom mysliet? :(

Najradsej by som nastavil CPU Voltage na 1.4500V alebo vyzsie a tak skusil ci bude pocitac na 18.00x stabilny? Chlapi nedovolim si vase tvrdenia spochybnovat, som vam nesmierne vdacny za akekolvek rady ale skutocne je 1.44V "dovolene" maximum? Podla mna ASUS by si v turboV nedovolil zvysovat na max hodnotu, ci?

Zrejme na to taktovanie pojdem od uplneho zaciatku, myslim ze na to idem privelmi zbrklo a rychlo. Pre zaciatok je nieco co musi byt na zakladnej doske, v BIOSe po pripade v operacnom systeme (Windows7 Ultimate x64) zapnute/vypnute? Naozaj si myslim, ze ten BSOD bude len v niecom banalnom, teda v to pevne dufam. Doteraz som nemal ziadne problemy so stabilitou pocitaca do doby kym som nezacal overclockingovat :)

EDIT: este jedna vec, neexistuje niekde na webe nejaka tabulka, ktora by definovala pre tento typ procesu, aka voltaz je pri akych frekvenciach vhodna?

Cez vikend spustim aj ten Memtest.
durib (1141)|30.9.2011 09:11
Můžeš tam zkusit dát 1.45 V -vše je to jenom o chladiči, jak dobře to dokáže uchladit. Taktuj prozatím klidně přes ten TurboV. Bude to rychlejší, než pořád chodit do BIOS.

Našel jsem video, kde má pro 3,8 GHz 1,55 V, ale poslechni si ten vysavač- to bude nějaký silnější chladič: https://www.youtube.com/watch?v=9p7HB9OMJSs

--------------------------------------------------------------------------------
Jinak jsem se díval na ten nástroj- on dokáže přetaktovat i jenom jedno jádro, což by nemuselo být špatné. Přetaktuješ první 2 jádra na více při menší voltáži a na výkonu v ménějádrových aplikacích i na spotřebě to poznáš.
alfah4ns (1040)|30.9.2011 11:22
Jelikož má deska chlazenou napájecí kaskádu a cpu pořádný chladič, tak by sis možná mohl dovolit i to napětí trochu vyšší. S tím naptím je to právě jen o tom, že výrazně stoupá teplota, nejen CPU, ale i jeho napájeích obvodů na desce. Proto se při ladění doporučuje pro danou frekvenci nastavovat napětí co nejnižší.
Molnija (81)|30.9.2011 11:29
durib: No co sa tyka chladica, tak ten mam novy samozrejme netaktujem na povodnom AMDackom chladici :) ale mam novy chladic, je extremne tichy a vykonny, teda aspon to tvrdi vyrobca :D Co sa tyka tichosti tak to vazne neklamal, bo naozaj niekedy nepocujem ani ze mam zapnuty pocitac a to tam mam narvanu grafarnu ASUS EAH6970 co je sama o sebe jadrova elektraren :D Teploty som mal pri takte na 17.50x tak do 60°C.

Co sa tyka aplikacie ASUS TurboV tak zial cez tuto aplikaciu som nedosiel na to ako realne nastavim ten profil ktory si zvolim :( Akoze vyberie mi profil, dam apply ale frekvencia stale zostava na 3.2Ghz...takze neuspesne. A dalsia vec je ta, ze po restarte sa vzdy nastavi default hodnota, tj. opat na 3.2Ghz.

Chcem taktovat stabilne, dlhodobo tj. cez BIOS. Prosim mozete mi este nieco povedat o teplotach procesora, do akej hranice su teploty prijatelne?
Molnija (81)|30.9.2011 11:36
[quote=alfah4ns;474931]Jelikož má deska chlazenou napájecí kaskádu a cpu pořádný chladič, tak by sis možná mohl dovolit i to napětí trochu vyšší. S tím naptím je to právě jen o tom, že výrazně stoupá teplota, nejen CPU, ale i jeho napájeích obvodů na desce. Proto se při ladění doporučuje pro danou frekvenci nastavovat napětí co nejnižší.[/quote]

Co sa tyka toho chladenia, tak ehmm dobrovolne bez mucenia sa priznam ze cely chladic som si zapajal na dosku ja! :P Akoze osobne si myslim, ze na nahadzovani chladica nie je nic tazke, s tymto som sa ale musel trochu popasovat, kedze ramky su velke jedna sa o Kingstony s chladicom a grafarna je velka ako vy cesi hovorite "velka jak krava" tak som musel trochu pilnickom zbrusovat ramky a grafarnu - pochopitelne si robim prdel, ale proste hodil som to na dosku nasruboval, napatlal pastu, zapojil kabliky a ide to. Ale myslim, ze tam nie je co pokazit...ci?

V zatazi ma vetracik 1680RPM...
Molnija (81)|30.9.2011 11:51
Este jedna otazka, co sa tyka toho testovania v OCCTcku, tak bohate by mal stacit 30 min test vsak? Teda bohate pre zaciatok na otestovanie BSODu, totiz BSOD sa mi hodi tak do 10 min. EDIT: Samozrejme akonahle najdem stabilnu voltaz vs. nasobic, tak spustim niekolko hodinovy test, ale zatial som neprisiel ani 10 min :'(

A este jedna velmi zaujimava vec, BSOD sa mi hodi pri nastaveniach v na SEKUNDU rovnakych casovych intervaloch. Napr. ak mam nastavenie:
CPU multiplier: 18.00
CPU Voltage: 1.3875

tak vzdy pri kazdom pokuse mi OCCTcko do BSODu resp. system spadne v 2min34sec, ked zvysim napr. na 1.4125 pri 18.00x tak po 5min25sec! Co je podla mna zaujimave a uz toto naznacuje ze to bude vecou procesora a nie ramiek, tam by sa podla mna BSOD zobrazoval v roznych casovych intervaloch nie na sekundu presne. Cize asi prestanem byt "babovka" a trochu mu zakurim na 1.4500V.

Na 1.4125 mi pri 17.50 bezi stabilne aj hodinu. :) Ale i ked aj tu mam pocit ze raz mi uz spadol, ale niesom si isty ci to bolo pri tejto voltazi ...
lavjoy (1628)|30.9.2011 12:20
Molnija (81)|30.9.2011 13:14
Jo super, dikes za odkaz :) Mal som toho tusaka, ze je to cele o tom napati. Cize musim ist este radikalne vysoko nad 1.4125V ked chcem dostat z toho viac ako 3.5Ghz.

Ale stale si neviem vysvetlit ten BSOD, hosi vy pisete ze v pripade nestability to ma vyhodzovat chyby mne to hodi jednorazovu BSODa :D Napada vas preco ta modra obrazovecka...nenasli ste niekde nieco pisane?
Molnija (81)|30.9.2011 13:18
[quote=lavjoy;474944]
Ty jsi zkoušel updatovat bios? http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM2Plus/M4A78E/#download[/quote]

Pepo, BIOS mam akutalny, mam jeden tool ktory sa radikalne spolahlivo stara o moje driversy, resp. je to tool od mojej zakladovky. Velmi dobra a jednoducha utilitka na flashovanie BIOSu. Takze BIOS je aktualny...aspon sa tak tvari no :) Cize mal by som radikalne v pohode prezit aj na tych 1.52V?

AKO JE TO PROSIM ESTE S TOU TEPLOTOU PROCESORA?
Molnija (81)|30.9.2011 13:58
Ok cize, z clankov uvedenych vyzsie som sa docital nasledovne fakty:

- zial je to presne tak ako je to uvedene aj tu, nedoporuca sa ist so vzduchovym chladenim na hodnotu CPU voltaze vyzsiu ako je 1.45! No obavam sa ze budem musiet, pojdem max. do 1.5V, v pripade ak budu teploty nejake enormne vysoke tak uberiem.
- Phenom II x955 BE je schopny na defaultnu voltaz sa bezproblemov nastavit az na 3.6Ghz, u mna to zial mozne je len do 3.4Ghz, nad 3.4Ghz mi spolahlivo pokial nezmenim voltaz hadze BSOD

Pozitivne je ze podarilo sa mi na 3.5Ghz ustabilnit pri 1.4125V. Ovsem velmi ma mrzi, ze pri tejto voltazi nie je PC stabilne aj ked zvysim na 3.6Ghz. Za normalnych okolnosti ked tomu dobre rozumiem tak PC by malo byt stabilne pri 3.6Ghz na voltazi 1.34V! :(((((

Tj. ze zrejme fakt budem mat jeden z tych nepretaktovatelnych procakov :( Otazkou zostava ci pri 3.5Ghz tj. o 300Mhz vacsej frekvencii stoji za to skratit zivotnost procaku? A druha otazka o kolko sa ta zivotnost skracuje?
lavjoy (1628)|30.9.2011 14:27
Tak zkus těch 1.45 - 1.48V na 200x18,uvidíme co to udělá.
Životnost?
Řeknu ti to takle.Staré athlony xp fungují dodnes a ode mě když odejde pc s tímto cpu,tak je skoro vždy přetočeno.Jestli mu ubereš ze 7-8 let dva roky......Za pět let na 100% budeš mít pc jiný
Molnija (81)|30.9.2011 15:36
Tak potom to je super! :) Ako skusim ako pises...s tym ze zatial sa s tymi RAMkami nebudem hrat jo?
robky (3195)|30.9.2011 19:38
[quote=Molnija;474957]Jo super, dikes za odkaz :) Mal som toho tusaka, ze je to cele o tom napati. Cize musim ist este radikalne vysoko nad 1.4125V ked chcem dostat z toho viac ako 3.5Ghz.

Ale stale si neviem vysvetlit ten BSOD, hosi vy pisete ze v pripade nestability to ma vyhodzovat chyby mne to hodi jednorazovu BSODa :D Napada vas preco ta modra obrazovecka...nenasli ste niekde nieco pisane?[/quote]

Keď som taktoval môj (síce nie cez násobič, lebo nemám BE), tak mi bsod hádzali takmer vždy len ramky ... pri testovaní stability cpu to buď zamrzlo, alebo len "zakvákal" OCCT, prípadne vyhodil chybu LinX ....

A nezdá sa mi, aby ani horší kúsok nedal pri napätí aké nastavuješ ty, viac :notsure aby som ťa navnadil (nas*al :D) pridávam môj screen (dal aj viac, ale chcem mať tiché pc - aj tak nechápem, ako môžeš 1680 otáčok považovať za tiché :cool:) ..... ako som písal, chce to ísť na to systematicky a nebál by som sa pri začiatkoch skopnúť ramky kľudne aj na 667 (alebo aj menej)

Molnija (81)|30.9.2011 19:40
Tak nove testy:
17.50x
1.4000V

Vysledok: Neuspech
BSOD asi po 10 min!
---------------------------------------------------
Tak nove testy:
17.50x
1.4125V

Vysledok: Uspech
Stabilny 30 min test!
---------------------------------------------------
Tak nove testy:
18.00x
1.4375V

Vysledok: Neuspech
BSOD asi po 5 min!
---------------------------------------------------
Tak nove testy:
18.00x
1.4500V

Vysledok: Neuspech
BSOD asi po 5 min!
---------------------------------------------------
****************************************
Tak nove testy:
18.00x
1.4500V
5-5-5-3(5)-15 nastavenie casovania na RAM

Vysledok: Neuspech
BSOD asi po 5 min!
---------------------------------------------------

Cize podla mojich vysledkov isiel som za hranice 1.43V a zial rovnake vysledky ako ked som bol na hraniciach 1.4. Jediny takt, ktory mi chce system akceptovat je 17.50x na frekvencii 1.4125V.

Uz som v koncoch :(

Spravil som niekolko fotiek mojho BIOSu, mozno niekoho z vas napadne, co mam v BIOSe zle nastavene.
Molnija (81)|30.9.2011 19:44
Este tie fotografie mojho BIOSu, prosiiiiim ak vas cokolvek napadne - vsetko pomoze!
robky (3195)|30.9.2011 19:54
DRAM frequency nastav manuálne na najnižšiu hodnotu - pretože vlastne nevieš, čo bsod spôsobuje a je predpoklad, že pri nízkej frekvencii to nebudú ramky ....

51°C v biose pri 1700 otáčkach ?:notsure Je tam síce 1,44V, ale ...určite je chladič osadený správne? Nedal si veľa/málo pasty?
Molnija (81)|30.9.2011 19:55
[quote=robky;475006]aj tak nechápem, ako môžeš 1680 otáčok považovať za tiché :cool:)[/quote]

Vazne mam extremne tichy comp a to na 1680 otackach. Povodne som mal original vetrak od AMDcka, ten dodavany k CPUcku ale to bolo ako keby startovalo Mil Mi-24D (vrtulnik), teraz mam vazne velmi tichy comp. Naviac mam aj protihluchovu penu v skrini ;)

Sakra 1.38V na 3.8GHz???? :o((((
Molnija (81)|30.9.2011 20:00
[quote=robky;475011]DRAM frequency nastav manuálne na najnižšiu hodnotu - pretože vlastne nevieš, čo bsod spôsobuje a je predpoklad, že pri nízkej frekvencii to nebudú ramky ....

51°C v biose pri 1700 otáčkach ?:notsure Je tam síce 1,44V, ale ...určite je chladič osadený správne? Nedal si veľa/málo pasty?[/quote]

DRAM frequency som uz nastavoval vcera daval som ju z 1066Mhz na 800Mhz, ok dam ju este na 666Mhz.

No pozor 51°C mam preto, lebo pred tym som spustal X zatazovych testov, teplota nestihal klesnut. Ked som pustal pocitac pri prvom teste tek teplota bola 40°C, Ako sa da chladic nespravne osadit :( Desis ma! :D Dal som tolko pasty kolko bolo v tej injekcii :) To je moc?
lavjoy (1628)|30.9.2011 20:00
Ty bláho. Musiš jit postupně jak píše Robky. Hoď ram na 800Mhz 55515 2.0V a otestuj pouze ram v GoldMemory nebo i Memtest86+.
Molnija (81)|30.9.2011 20:02
Ok ako dlho musi bezat ten test na RAMky?
robky (3195)|30.9.2011 20:04
[SIZE="1"]Len také malé OT[/SIZE]
Ako štartuje Mi-24 mi nemusíš popisovať, donedávna som tam (keď ešte lietali) pracoval ;)
robky (3195)|30.9.2011 20:06
[quote=Molnija;475016]Ok ako dlho musi bezat ten test na RAMky?[/quote]

Ideálne čo najdlhšie, tzn. 4 a viac hodín, aby si mal akú-takú istotu .... OC-stabilné (nie za účelom rekordu) je beh na dlhé trate
Molnija (81)|30.9.2011 20:07
Cize este k tomu testu RAMiek,

takze:
1. Vypnem overclockingovanie, tym sa dostanem na default hodnoty a frekvenciu 3.2Ghz
2. Nastavim RAMky na 800Mhz a zaroven castovanie na 5-5-5-5-15
3. Spustim test RAMkiek

Prosba na vas:
- akodlho ma bezat test na RAMky a po pripade ake chyby by to malo zobrazovat?
- co sa tyka toho casovania prosim mozete podla prilozenych fotiek z BIOSu povedat, ktore hodnoty presne mam na aku nastavit?
lavjoy (1628)|30.9.2011 20:08
Pro začátek nech bežet test aspon 2 hodinky

edit: 5 - 5 - 5 - 15

CL - tRCD - tRP - tRAS

CL - CAS latency. Bývá udávána také jako samostatná (základní) hodnota u specifikace paměti, pro tento případ CL5. Jedná se o hodnotu, která nejvíce ovlivňuje propustnost dané paměti. Je to spoždění výstupu dat po každém zápisů nebo čtení.

tRCD - RAS to CAS delay time. Je to doba než se stabilizuje RAS řádek a může se načíst CAS sloupec, tak se hledá právě ta daná paměťová buňka. RAS je hledání v řádku a CAS ve sloupci (je to jako souřadnice na mapě) - zjednodušeno pro pochopení všech.

tRP - RAS Precharge time. Doba, za kterou může být vyslán další signál na RAS řádek pro hledání další paměťové buňky.

tRAS - min RAS aktive time. Opak tRP. Čas, jak dlouho musí zůstat řádek RAS po aktivaci signálem aktivní.
Molnija (81)|30.9.2011 20:09
[quote=robky;475017][SIZE="1"]Len také malé OT[/SIZE]
Ako štartuje Mi-24 mi nemusíš popisovať, donedávna som tam (keď ešte lietali) pracoval ;)[/quote]

Pani tavarisc lijotcik ? :)

EDIT: i ked lijotcik asi nebudes ti vedia o pocitacoch velke kulovy :D ty budes mechanik?
Molnija (81)|30.9.2011 20:10
[quote=lavjoy;475021]Pro začátek nech bežet test aspon 2 hodinky[/quote]

Ok dikes - tak idem na to, medzicasom budem plnit manzelske povinnosti a zaroven kontrolovat stav na monitore! Vdaka za info...
robky (3195)|30.9.2011 20:23
[quote=Molnija;475020]

Prosba na vas:
- akodlho ma bezat test na RAMky a po pripade ake chyby by to malo zobrazovat?
- co sa tyka toho casovania prosim mozete podla prilozenych fotiek z BIOSu povedat, ktore hodnoty presne mam na aku nastavit?[/quote]

DRAM command rate - 2T
TCL - 5
TRCD - 5
TRP - 5
TRAS - 15
zbytok môžeš nechať AUTO


EDIT: :slug

Testuješ až kým sa neobjaví chyba/-y, tzn. že vyskočí v testovacom programe červené more (ako na screenoch .... ak sa po dostatočne dlhom testovaní neobjaví žiadna (ani jediná chyba) môžeš považovať ramky za stabilné ....
error memtest.jpg goldmemorybad.jpg
Molnija (81)|30.9.2011 20:32
Jeee, este malilinkaty navodik ako to ISO pre MemTest86 nainstalujem ? :) Prepdpokladam, ze to pojde do BIOSu? Prosim nejaky help step by step....

inak ja mam x64 pozeram ze to je "86" to nevadi?
lavjoy (1628)|30.9.2011 20:48
ISO vypálíš na cd jako image(obraz disku) v libovolném vypalovacím programu,nero např.