reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pravděpodobné problémy s RAM

orca1 (0)|8.12.2011 14:27
Dobrý den,
Mám problém s "padáním systému" a to velmi častým. Nejčastější pády jsou spojené s prohlížeči (je jedno jestli je IE,FF,Ch,O) U her je povětšinou stabilní až na občasné vyjímky.
Krátký vývoj problému:
říjen 2009 - PC sestaveno Deska - Asus P5QC, socket 775, iP45, FSB 1600Mhz, 2xDDR3 1333MHz, 4xDDR2 1066MHz
- čístá instalace > pády frekvence 1/10min
- RAM test - chyby - A-Data Extreme edition DDR3 1333MHz CL7 retail kit 2x2GB (červené)
- reklamace RAM > prodejce > OK (testy u něj na jiném systému OK)
- zapůjčení RAM DDR2 2G > systém OK bez potíží.
- Bios nastaven na automatickou detekci RAM
únor 2010 - Bios ručně nastaven na parametry RAM (1333MHz + 7-7-....)
PC bez pádů
- říjen 2011 - opět pády (modrá obrazovka)
- v Biosu zjištěné vymazání ručního nastavení
- ruční nastavení + čistá instalace
- opět pády i při ručním nastavení RAM v Biosu.

A tak se ptám co dál, respektive jestli nekoupit jiné RAM od jiného výrobce, DDR3 stejné či o stupeň nižší frekvence, nebo koupit DDR2 maximální či o stupeň nižší frekvence. Pochybuji že mi prodejce půjčí RAM na týden na test (jsem z Plzně pokud má někdo jinou zkušenost). A nebo to může být něco jiného ?

Děkuji za tipy a rady.
NHKG (1136)|8.12.2011 14:44
Bylo zkoušeno u pamětí zvýšit časování na nějaké méně agresivní, třeba 9-9-... ? A při jakém napětí paměti běží? Mělo by být 1,65V až 1,75V dle kusu.
A pokud to padá do modré obrazovky, nešlo by tu dát její printscreen nebo aspoň napsat jakou chybu to vyhazuje?

Při objednání přes internet je možnost vrátit zboží bez udání důvodu, takže prodejce chtě nechtě vlastně zboží musí "pučit". Ale pokud nové paměti, tak bych se radši díval po takových, které jsou uvedeny v support listu desky: http://www.asus.com/999/download/products/2331/2331_10.pdf
orca1 (0)|8.12.2011 17:17
V Biosu nejsem až tak kovanej , minulé nastavení provedl kamarád. Já si to žel (blbec-chybama se člověk učí) nepoznamenal. Sice jsem se díval ale toť vše.
Dnes jsem se opět podíval do Biosu a z mého pro mě neznámého důvodu opět vše vymazáno, (může to dělat slabá baterie ?)
A tohle jsem se snažil nastavit, to bylo i na RAM napsáno, na víc jsem neměl odvahu a evidentně je to asi málo.
Voltáž tak jak to je nelze přenastavit.
Vše viz obrázky .






Co bych měl tedy zkusit nastavit ?
Děkuji
r34ktor (7477)|8.12.2011 17:50
V první řadě by chtělo ověřit, co máš přesně za moduly. Otevři skříň, vyjmi je, a opiš údaje ze štítků.

orca1 (0)|8.12.2011 20:52
To jsou přesně ony ...
r34ktor (7477)|8.12.2011 20:55
V tom případě změň položku DRAM Voltage na 1.85V (zbytek je OK), a paměti otestuj (Memtest86, Memtest86+).
orca1 (0)|11.12.2011 17:08
Tak to vypadá že to bude OK, test jsem ještě nedělal (nebyl čas - ale provedu)
Klíčové asi bylo nastavit napětí. Byla to fuška než jsem přišel na to že v označeném poli mám hned psát a ne enter a pak něco psát či vybrat hodnotu - no jo člověk se stále učí ... díky za rady ...
DrZelenka (2491)|13.12.2011 00:00
[quote=orca1;485569]Tak to vypadá že to bude OK, test jsem ještě nedělal (nebyl čas - ale provedu)
Klíčové asi bylo nastavit napětí. Byla to fuška než jsem přišel na to že v označeném poli mám hned psát a ne enter a pak něco psát či vybrat hodnotu - no jo člověk se stále učí ... díky za rady ...[/quote]

Jen ještě pro upřesnění - Memtest stáhni bootovatelný z CD (verze pro win je na nic) a nech ho běžet tak 5 hodin.