reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: Reklamace disku??

Neregistrovaný (0)|15.1.2012 18:17
Tazatel: Kamil

Znění dotazu: Zdravím,
nedávno jsem zakoupil externí HDD ADATA SH93 - 750 GB, USB. Včera disk přestal fungovat, WIN hlásil že je disk potřeba naformátovat. V live verzi LINUXu jsem ale disk našel a všechna důležitá data zachránil. Poté jsem disk ve WIN 7 zformátoval, ale u uplně prázného disku systém hlásí že je již obsazeno cca 112 MB (což nejsou žádné systémové soubory jako System Volume Information a Recycler apod., zkoušel jsem i v LINUXu vše odstranit a ono místo stále chybí).

Moje otázka zní, jestli toto ztracené místo znamená, že jde o chybné sektory? Při kontrole disku chkdsk ale žádné chybné nehlasí. Mám to brát jako "první varování", že disk je vadný? Mám disk zkusit reklamovat, jaká je šance na úspěch? Mockrát díky za Vaše názory...
Georginek (2957)|15.1.2012 18:42
Urcite bych se nejdriv podival na SMART treba pomoci HdTune.
Formatovani si dal rychle nebo pomale? Jaky system souboru si zvolil?
Neregistrovaný (0)|15.1.2012 18:54
HD Tune jsem zkoušel, ale bohužel u externího disku (přes USB) není SMART podporován (a nebo nevím jak na to). Formátoval jsem na NTFS, pomalu (trvalo to docela dlouho, řádově v hodinách.. šlo to bohužel přes USB, dsik rodělávat nechci kvuli záruce)...
r34ktor (7477)|15.1.2012 19:33
Divné. SMART lze přes USB normálně číst. Zkus jiný program (např. CrystalDiskInfo).

Narušení integrity FS může způsobit nedostatečné napájení, nebo špatný kabel. Zkus koupit nový (ideálně typ Y).
Neregistrovaný (0)|15.1.2012 20:37
Díky za reakce,
CrystalDiskInfo jsem zkoušel taky, ale stejný výsledek: SMART není podporován. Co si myslíte o oněch 112 MB, které po formátování nejsou k dispozici? Nevím, jestli je to normální. Když byl disk nový, nenapadlo mě to zkoumat. Kabel můžu zkusit jiný, tím určitě nic nepokazím.... jenom nevím, jestli disku můžu "ještě věřit", nebo zkusit reklamaci.. Vaše názory? díky
r34ktor (7477)|15.1.2012 21:54
Zkus ještě HDDScan.
Neregistrovaný (0)|15.1.2012 22:21
Paráda, tak s tímto prográmkem se to už povedlo...SMART vypadá celkem dobře, ale moc tomu nehovím. Koukneš se prosím na něj?

http://www.ulozto.cz/12578138/hddscan-s-m-a-r-t-report-pdf

Co z toho lze vyvodit? Díkec
zsdx (2098)|16.1.2012 15:45
[quote=Neregistrovaný]cca 112 MB (což nejsou žádné systémové soubory jako System Volume Information a Recycler apod., zkoušel jsem i v LINUXu vše odstranit a ono místo stále chybí).[/quote]

Ono ale jde o systemove soubory, jen nejsou videt. Muzes prostudovat ve wiki neco o strukture NTFS ($MFT apod).

Jinak disk ma SMART v poradku, zkus tedy jiz doporucovany USB Y-kabel.
Neregistrovaný (0)|16.1.2012 16:24
Díky, to jsem nevěděl, zase jsem o něco chytřejší. Takže disk se tedy jeví jako OK, reklamace by asi neměla smysl, že? Navíc jsem zkoušel i test v HD tune (Error scan -ten pomalý, běžel celou noc:-) ), a žádné chybné sektory také nenalezl...
Kabel určitě dokoupím... Jestli se nepletu, tak u externíh HDD platí čím kratší, tím lepší, je to tak? :-)
Neregistrovaný (0)|16.1.2012 16:40
Např. tento by mohl být OK?
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=2486
r34ktor (7477)|16.1.2012 16:53
Ano, může být.