reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Domov s IT?

Hana Konečná (28)|20.1.2012 11:14
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Domov s IT?[/SIZE]Může existovat v dnešním světě techniky nějaké zařízení nebo technologie, která by vám ještě ulehčila nebo usnadnila život? Pobavila vás? Za jaké technologické řešení byste byli ochotni zaplatit, kdyby s tím na trh někdo přišel? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Zoidik (1405)|20.1.2012 11:23
Třeba taková lednička, která by objednala docházející salám, sýr, jogurty..... Nebo dokonce špajzka, která by udržovala stav mého oblíbeného piva aspoň na 5 kouskách. Ale to by potom člověk už absolutně zpohodlněl, nikam nechodil a jenom se válel u televize nebo monitoru. Tak bych doporučil zpět na stromy a znovu :-)
Marty_OC (9)|20.1.2012 14:06
Já si naopak tu samoobjednávající ledničku moc nedokážu představit. Dodání libovolnou přepravou (pošta, kurýr, balíková služba) je pro mě nepohodlné, protože na ni musím čekat.

Mně se líbí dvě věci:

1. meteostanice propojená do IT (tedy zobrazování a logování dat z meteostanice)

2. řízení a sledování domácnosti pomocí IT (aneb home automation, prostě hafo čidel, vstupů a výstupů napojených na SW systém) - například ovládat světla, zásuvky, topení, okenní rolety; na základě vstupů - teplota, míra osvětlení, data z meteostanice (viz bod 1) a tak :)

Když na to přijde, rád bych si s něčím takovým pohrál, ale chybí mi k tomu zejména kvalitní kabeláž po bytě. Ethernet mám sice roztahaný do všech místností, ale ne optimálně (2 zásuvky na pokoj nejsou dostatečné).
Pak by to chtělo vymyslet nějaké zařízení, které by se dalo na tu síť navěsit - se vstupy i výstupy (Arduino?) a vyřešit napájení (centrální switch s PoE?)... a jako perličku bych si schoval řízení akvária pomocí IT. Měření teploty, parametrů vody, dávkování hnojiv, krmiva, automatická výměna vody (napojit na přívod vody a odpad a ovládat elektronicky), ovládání topení, filtrace, proudění vody... :)

Ale to je taková fantazie, že? :D
Zoidik (1405)|20.1.2012 14:21
[quote=Marty_OC;490433].. a jako perličku bych si schoval řízení akvária pomocí IT. Měření teploty, parametrů vody, dávkování hnojiv, krmiva, automatická výměna vody (napojit na přívod vody a odpad a ovládat elektronicky), ovládání topení, filtrace, proudění vody... :)

Ale to je taková fantazie, že? :D[/quote]

Tak třeba jistá firma myslím že Einham má filtr, který se dá monitorovat a upravovat průtok. Cena je cca 7,5k. Výměna vody by s tím taky šla, ale to už je na jiné fórum :-) Navíc tímto způsobem bys nemohl akvárko odkalovat od rybích hovínek. Jenže akvárko je pro potěšení a tohle by už bylo přece jenom moc "přetechnizované" a kousek jeskyně doma kde se pracuje manuálně přece jenom neuškodí. Na teplotu máš přece v topítku termostat, to je počítač sám o sobě :D
NHKG (1136)|20.1.2012 14:45
Podle mě ne. Čím víc elektronických "blbostí", tím víc věcí co se může p***t (pokazit). Viděl jsem i návrh rodinného domku, kde vše řídilo PLC (průmyslový počítač/automat). Viděl jsem i takto výše zmiňované akvária. Je to sice pěkné, ale jenom to oživit stojí spoustu peněz a času a další čas a peníze stojí údržba a opravy. A co se tím získá? Prakticky jenom pár zbytečných funkcí. Stačí mi známí s moderními drahými auty co jezdí do servisu minimálně 5 krát do roka a já s obyčejným autem jenom liju olej a benzín ...
Neregistrovaný (0)|20.1.2012 16:10
Raději ne. Ještě by mi ho FBI odstavila. ;)

Ale vážně. Taková lednička, co mě na mobil upozorní na stav potravin, by nebyla k zahození. Kamera, která mi dá vědět, když někdo zazvoní... Toho by se dalo vymyslet...

Takže "IT" dům ano, musí ale fungovat i bez. :)
alfah4ns (1040)|20.1.2012 16:20
Něco, co by mi zapálilo oheň v krbu na základě zmáčknutí čudlu na PDA? :D
Mno, jako , upřímně, kloním se k názoru NHKG :)
Noxikk (0)|20.1.2012 18:13
IT dum ano, ovsem musi se pocitat s vypadkem techniky, aby slo v nouzi vse ovladat i rucne. Ta lednice by byla dobry napad, treba kontrola zda neco neni prosle, udrzovani stavu urcitych veci - zde pripomenu, ze dum budoucnosti od MS mel na dodavani zasilek bez pritomnosti majitele zvenci 1x otevritelnou schranku, kam to zasilkova sluzba dala.
Jinak bych ocenil pres PC programovatelny roboticky vysavac, abych mohl presne urcit ktery den uklidi kterou mistnost, aby se to prostridalo. Rozhodne bych nezavadel nastavovani cehokoliv zvenci, nestojim o to aby mi virus vytopil byt nebo ho nechal vymrznout.
jarod72pm (46)|20.1.2012 18:48
Lidské sny a představivost co by člověku ulehčilo život se mnohdy odráží ve sci-fi seriálech a filmech.
To že člověk něco takového chce nebo má takovou představu co by chtěl je hlavním motorem vývoje nejen v IT.
Každý nový přístroj či vylepšení stavu je plus pro každého a ulehčuje život.
Našli by se lidé kteří by se nechali doslova obsluhovat všude a ve všem no v domácnosti to bude mít jisté meze a hranice (asi stroj vám těžko vyčistí zuby) i tak jsou dnes domy/pokoje kde některé funkce jsou naprogramované a provádí se automaticky nebo lze je ovládat i telefonem či dálkovým ovladačem.
Kdybych na to měl bylo by nastavování parametrů a ukolů v domácnosti čistě hlasovou záležitosti a mnoho věcí údržby bytu plně automatizované od větrání po čištění koberců ,osvětlení,čištění nádobí a mít chutně a čerstvě navařeno.(plánování/nákup a dodání potravin do lednice je samozřejmostí)
vše tak lze řešit přes CMB (centrální mozek bytu) který by obsluhoval a plánoval s vaší pomocí veškeré tyto činnosti.
alfah4ns (1040)|20.1.2012 18:57
Robotický vsyavač - neřešit, odejít, nechat otevřené dveře a ať to pojezdí třeba celej byt :)

Btw. s tim zásahem zvenčí - systémy, které např. zapnou např. el.vytápění (nebo cokoliv) prostřednictvím sms z určitého čísla, už dávno existují, výborná věc třeba v zimě na chatu :)
odb (505)|20.1.2012 19:19
[quote=Neregistrovaný;490450]
Ale vážně. Taková lednička, co mě na mobil upozorní na stav potravin, by nebyla k zahození.

[/quote]

Ak si ten, co nakupuje pre celu rodinu, tak je to este v pohode, hoci to chce mat poriadne premakanu logiku aby ta to neotravovalo. Ale ak si sam a sam si z tej chladnicky vyberas veci, tak pipanie mobilu,ked zatvoris chladnicku s poslednym pivom ruke by bola fakt sila.
Tomu hovorim Domov s IT.
Marty_OC (9)|20.1.2012 19:48
Zoidik: jasně, máš pravdu (a myslím, že na rybicky.net jsme se taky potkali ;) ), ale připojení toho všeho na výpočetní techniku neumožní jen ovládat, ale hlavně sledovat a zaznamenávat historii.

To s tím sledováním a vyhodnocováním na základě dlouhodbých údajů platí samozřejmě i pro byt - využít to třeba k optimalizaci výkonu topení - všichni víme, že závislost teploty ve vytápěné místnosti a energie, která se k dosažení této teploty spotřebuje, není lineární.

Jinak samozřejmě, je potřeba počítat s výpadkem proudu, to je zcela bez diskuze.
Mimochodem, s propojením sítě pro domácí automatizaci do internetu bych byl dost opatrný - spíš bych se tomu snažil vyhnout :) (technicky není problém to oddělit)
Zoidik (1405)|20.1.2012 19:59
[quote=Marty_OC]Zoidik: jasně, máš pravdu (a myslím, že na rybicky.net jsme se taky potkali ;) )[/quote]

Ty tam jsi taky? Tak to už jsme tři, že můj drahý NHKG :)
[quote=Marty_OC]Jinak samozřejmě, je potřeba počítat s výpadkem proudu, to je zcela bez diskuze.[/quote]

Jo, to mi vykládej, s kámošem jsme měnili na autě světla a nějaký expert vyhodil elektriku v celým městě. Skoro hodinu jsme nadávali, pak jsme našli benzínovou centrálu a za pět minut zapnuli elektriku. Takže centrála by to jistila :D Ne, to si dělám prdel. Pravda je, že jak píše NHKG čím víc srandiček, tím víc problémů a starostí. Ono by to pěkný bylo, ale starat se o to.... ee
Bunik (14)|20.1.2012 21:26
[quote=odb;490472]Ak si ten, co nakupuje pre celu rodinu, tak je to este v pohode, hoci to chce mat poriadne premakanu logiku aby ta to neotravovalo. Ale ak si sam a sam si z tej chladnicky vyberas veci, tak pipanie mobilu,ked zatvoris chladnicku s poslednym pivom ruke by bola fakt sila.
Tomu hovorim Domov s IT.[/quote]

Samozřejmě s takovými problémy je třeba počítat a správně vše nastavit. Tak jako u všeho.

Hlavní ale je, ať je barák sebevíc automatický, základní věci musí fungovat bez energie. Kdybych měl dveře a okna bez klik (jako dnes některá upravená auta), bylo by blbé se stát při výpadku proudu vězněm ve vlastním baráku. Nejlépe by bylo mít i záložní dieselový nebo jiný generátor. Když už IT barák, tak i s backupem no ni? :)

PS: ten předchozí "neregistrovaný" příspěvek je můj... zapoměl sem se znova přihlásit do fóra...
czhunter (775)|21.1.2012 13:06
Na ten hlavní problém narazil odb - problém většiny těchto high-tech výmyslů je, že přestože by měly unsadňovat život, jsou ve výsledku hlavně otravné.
Typický případ - onen robotický vysavač. Měl jsem ho půjčený. Připravit místnost tak, aby schopně vysál (tzn. odstranit vše ze země, přesunou křesla, nastavit brány) trvalo dýl, než kdybych si to vysál sám, a ještě to nakonec bylo v nižší kvalitě. K čemu takový vynález je?
Pokud je někdo chce mít po příchodu domů navařeno, je úplně nesmyslné budovat rozsáhlý systém automatického objednávání a dovozu jídla, robotů a strojů pro jeho zpracování a servírování. Mnohem jednodušší je si to jídlo prostě objednat.

To stejné by byla lednička, která mi posílá několik SMS denně (ne, děkuji nechci konverzovat s ledničkou), televize, které si myslí, že ví, na co se chci dívat a podobné prudící věci.

Poslední rozumná věc, kterou jsem si takhle koupil byl ovladač Logitech Harmony. To je vcelku rozumná hračka, nedělá nic sama, ale umí zjednodušit často dělané úkony.

A oslovuje mě digitálně řízené kolejiště :)
Lukáš 85 (132)|21.1.2012 15:42
Mě by se líbilo takové UNI zařízení do obyváku. Krabička, která by měla vše v jednom. Dokázala by příjímat satelitní, pozemní a radiové vysílání. Šly by na ni hrát všechny hry i ty určené pro konzole. Blu-ray mechanika, audio výstup 2.0 a 7.1, několik HDMI. Samozřejmostí WI-FI a síťová zásuvka. Několik USB 3.0. Pevný disk 1TB. Senzory snímaní pohybů jako kinect např. pro procházení fotoalb či úpravě hlasitosti zvuku a samozřejmě ovládání her.
Noxikk (0)|21.1.2012 15:51
[quote=czhunter;490534]Na ten hlavní problém narazil odb - problém většiny těchto high-tech výmyslů je, že přestože by měly unsadňovat život, jsou ve výsledku hlavně otravné.
Typický případ - onen robotický vysavač. Měl jsem ho půjčený. Připravit místnost tak, aby schopně vysál (tzn. odstranit vše ze země, přesunou křesla, nastavit brány) trvalo dýl, než kdybych si to vysál sám, a ještě to nakonec bylo v nižší kvalitě. K čemu takový vynález je?
Pokud je někdo chce mít po příchodu domů navařeno, je úplně nesmyslné budovat rozsáhlý systém automatického objednávání a dovozu jídla, robotů a strojů pro jeho zpracování a servírování. Mnohem jednodušší je si to jídlo prostě objednat.

To stejné by byla lednička, která mi posílá několik SMS denně (ne, děkuji nechci konverzovat s ledničkou), televize, které si myslí, že ví, na co se chci dívat a podobné prudící věci.

Poslední rozumná věc, kterou jsem si takhle koupil byl ovladač Logitech Harmony. To je vcelku rozumná hračka, nedělá nic sama, ale umí zjednodušit často dělané úkony.

A oslovuje mě digitálně řízené kolejiště :)[/quote]

Problem je v tom, ze technicky se to da vymyslet bezvadne, jenze pak do toho vstoupi marketingovi odbornici, kteri pridaji otravovani. Treba ta lednice by mohla umet zaslat seznam veci co je treba dokoupit, kdyz ji z obchodu prozvonim, abych to hned nakoupil. Ale nesmi me otravovat reklamou nebo se snazit sama vymyslet, co je pro me nejlepsi. Roboticky vysavac mam doma k plne spokojenosti - ne ze by se nenaslo co vylepsit.
talkymato (9)|21.1.2012 18:31
Mne staci v domacnosti kvalitna siet, NAS pre DLNA a zariadenia typu notebook, tablet, pocitac. Roboticky vysavac je podla mna pre minimalisticke ultramoderne byty, ktore nemam :) Za uvahu by stala ta chladnicka ;)
Georginek (2957)|21.1.2012 18:36
Ja bych to asi moc nehrotil, ale predstavoval bych si ( a to chci i uskutecnit ve stavajicim byte ) v kazdem pokoji TV ( pripojenou na sit ke kompu aby se daly sledovat filmiky treba i z vany ( muj dlouholety sen ).
Mozna by neskodilo rizeni funkce topeni od PC, stejne tak svetlo od PC, ci zatahovani zaluzii atp.

Tohle je spis takovej zaklad, kteryho se stejne dockame za par let :D

PS: Mozna tak automaticky minipivovar ve sklepe a s pipou v obyvaku, a 3D slecnu bez pradla, to by mi ho v obyvaku natocila a pak mi zatancila na kline :D
dajasada (5)|21.1.2012 19:30
[quote=czhunter;490534]

A oslovuje mě digitálně řízené kolejiště :)[/quote]

mě taky, třeba toto http://www.eurorailhobbies.com/erh_detail.asp?ca=59&stock=ESU-50200 :cool:
pkovak (93)|21.1.2012 19:56
[quote=NHKG;490438]Podle mě ne. Čím víc elektronických "blbostí", tím víc věcí co se může p***t (pokazit). Viděl jsem i návrh rodinného domku, kde vše řídilo PLC (průmyslový počítač/automat). Viděl jsem i takto výše zmiňované akvária. Je to sice pěkné, ale jenom to oživit stojí spoustu peněz a času a další čas a peníze stojí údržba a opravy. A co se tím získá? Prakticky jenom pár zbytečných funkcí. Stačí mi známí s moderními drahými auty co jezdí do servisu minimálně 5 krát do roka a já s obyčejným autem jenom liju olej a benzín ...[/quote]

Mluvíš mi z duše.
Já jsem hodně IT zaměřený, már techniku rád, ale průšvih nastává, když začíná příliš ovlivňovat život. Pokud nejde opravdu o zařízení, která byste se nebojily nasadit do továrny s 24/7 hodinovým provozem, které musí pracovat desítky let - a obvykle čím primitivnější jsou, tím líp - tak raději věřím pevným rozvodům místo PLC (ona není sranda když se zresetuje nastavení co který vypínač zapíná). Když už stavím něco, v čem chci bydlet, tak taky chci, abych to nemusel každou chvíli debugovat a hledat, kde se SW zbláznil nebo která část HW odešla. Nejhorší jsou zařízení typu blackbox, kdy na všechno potřebujete specialistu s diagnostickým zařízením.

Takže pokud IT na provoz dobu, tak pro mě nejdůležitější parametr je životnost, spolehlivost a rychlá nahraditelnost / vyřaditelnost při zachování funkčnosti celku. Ono hloupé bezdrátové teplotní čidlo, které ukazuje o dvacet stupňů míň než ve skutečnosti, vám pořádně prodraží topení, nemluvě o tom že se upečete ve vlastní šťávě.

IT má spoustu výhod, ale je nutné si uvědomit, že stačí strašně málo a změní se na hroznou nevýhodu.
Richmond (8084)|21.1.2012 20:58
[quote=Georginek;490576]...v kazdem pokoji TV ( pripojenou na sit ke kompu aby se daly sledovat filmiky treba i z vany ( muj dlouholety sen ).[/quote]
Na tohle ti stačí potravinářská fólie ;) ...nebo počkat na iPad3, ten už by měl být vodotěsný :)

edit: jinak jak tu básníte o tom domě tak snad ke každýmu plynovýmu kotli se dá připojit bezdrátová konzole. K Vailantům se dělá i s gsm modulem. Stačí tedy přikoupit automatická okna a je defacto hotovo. Technologie stará asi dvacet let, pořizovací náklady minimální (tedy alespoň při srovnání "IT" domku za pět mega z čehož 4 mega stojí barák a mega ta elektronika)
hugostieglitz (907)|22.1.2012 01:24
tak jsem včera koukal na krimi zprávy jak dva maskovaní gangsteři vnikly do domu ženy s pětiletým děckem obě je svázaly a v klídku si počkaly na manžela.a hned je nápad na it.co takhle něco co dokáže rozpoznat ksichty a třeba ještě hlasy domácích a v případě nouze hlasovým povelem aktivovat automatické střílny s uspávacíma šipkama které by eliminovali vše živé co tam nemá co dělat?
pkovak (93)|22.1.2012 12:17
Jen ti parchanti nesmí postavit mezi šipkomety a sebe rukojmí :)
slowak1982 (134)|24.1.2012 10:40
[quote=pkovak;490592]Mluvíš mi z duše.
Já jsem hodně IT zaměřený, már techniku rád, ale průšvih nastává, když začíná příliš ovlivňovat život. Pokud nejde opravdu o zařízení, která byste se nebojily nasadit do továrny s 24/7 hodinovým provozem, které musí pracovat desítky let - a obvykle čím primitivnější jsou, tím líp - tak raději věřím pevným rozvodům místo PLC (ona není sranda když se zresetuje nastavení co který vypínač zapíná).[/quote]

Dovolím si nesouhlasit. PLC jsou vhodnější než reléová logika, z praxe můžu říct, že kazí se právě relé/stykače a poruchu I/O modulu nebo přímo CPU jsem u novějších systémů ještě neviděl. Doma se vám nestane, že vám někdo omylem přesekne kabel, zalije skříňku vodou apod. Údržba odladěného systému je minimální: jednou za čas vyměnit zálohovací baterii. Více problémů může nastat při tvorbě nových/změně stávajících funkcí.
Neregistrovaný (0)|13.10.2012 11:07
Implementace čipu a paměti přímo do mozku tak aby nebylo potřeba už žádné nové rozhraní.