reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký počet radiátorů a jejich kvalita

fricek12 (23)|26.2.2012 17:54
Dobrý den,
předem se omlouvám za další hloupý dotaz, ale snad to pomůže i dalším vodním začátečníkům, kteří marně googlujou odpovědi na své zvídavé otázky :-)


k radiátorům mám několik otázek:

1) Jaké značky jsou opravdu kvalitní ? Platí, že vyšší cena = vyšší kvalita ? Existuje nějaký test výkonu 1x120mm (celoměděných) radiátorových bloků od různých výrobců ?

př. Koolance, Alphacool, SwiftechDesignově se mi nejvíce líbí radiátory Koolance. Jak jsou na tom ale výkonově ?
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]2) Asi se vyplatí investovat do celoměděných radiátorů, že ?


3) Mají všechny radiátory stejně řešené "žebrování" ? tj. počet mezírek a tloušťka žebírek přes které fouká vzduch z ventilátoru je u všech výrobců stejná. Nebo u levnějších typů najdu více děr než kovu ?


4) Lze nějak obecně říct kolik radiátorů bude pro malý vodní okruh potřeba ? Jde to nějak jednoduše spočítat?

např. Chtěl bych chladit jen jeden procesor, nepřetaktovaný. V současnosti je chlazen pomocí [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] (omlouvám se za ten odkaz, ale jde opravdu o 5 let starý kus chladiče, který už není k sehnání - kupodivu šlape stále potichoučku). Chladič dokáže odsát teplo o výkonu až 200W a je složený ze čtyřiceti hliníkových plátů o celkovém povrchu 5000 cm^2. Je možné tyto hodnoty nějak porovnat s chladícím výkonem radiátoru ? Např. že by tomu odpovídal jen jeden jediný blok (??x120x44) radiátoru ?5) Dokáže vůbec něco uchladit jen jeden radiátorový blok (1x120) nebo jsou dva bloky pro vodní okruh minimum (2x120) ?

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Alphacool Support (1563)|28.2.2012 09:53
Dobrý den,

ad 1) Co se týká kvality zpracování je nejlepší Hardware Labs a jejich radiátory Black Ice. Kromě Lite série, to je low end. Nejhorší co se týká zpracování je Swiftech.

Co se týká testů, tak nejlepší jsou na http://martinsliquidlab.org/ ale nečekejte nějaké miliony recenzí :) Z těch nových radiátorů tam zrovna testuje cca 12ks od různých výrobců, kdy ten test bude hotový netuším. nějaké starší modely má otestované na jeho původních stránkách zde http://martinsliquidlab.i4memory.com/

ad 2) Právě že nevyplatí :-) Rozdíl ve výkonu mezi celoměděným radiátorem a radiátorem mosaz + měď je pár procent výkonu, kdežto cena bývá vyšší o dost.

ad 3) Ne. Hustota žebrování je v podstatě ta nejdůležitější věc, která ovlivňuje výkon radiátoru (a pak samozřejmě jeho tloušťka). Hustota se udává v FPI (fins per inch = počet lamel na palec) a pohybuje se u běžných radiátorů mezi 5 - 30. Čím nižší je toto číslo, tím pomalejší ventilátory by se na radiátor měly dát, protože tím méně lamel tam je a vyšší průtok vzduchu radiátorem nepřinese žádný výkon navíc. Naopak čím vyšší číslo je, tím se obecně dá říct, že radiátor lépe škáluje výkon s výkonnějšími ventilátory nebo s push-pull konfigurací. V tom je třeba nejlepší Black Ice Xtreme řada, ty mají extrémně husté lamely a proto je to nejlepší radiátor pro opradu výkonné ventilátory, nebo pro push pull ;)
Problém trochu je, že většina výrobců se specifikací FPI moc nechlubí, takže to nakonec zůstává na nás, abychom si každý radiátor otestovali a podle toho doporučovali...obecně se dá napsat, že zákazník to může poznat tak, že čím těžší je radiátor, tím více je v něm materiálu a tedy i lamel. Ale samozřejmě není to 100%ně určující...

ad 4) Jeden kvalitní 120mm radiátor jakýkoliv procesor zcela bez problémů uchladí, ale samozřejmě s 2x120mm radiátorem by teplota byla lepší, takže je to o prioritách. Obecně platí, že jedna 120mm pozice na lepším radiátoru zvládne cca 300W ztrátového tepla s rozumným delta T, pokud je ventilátor schopen průtoku cca 100 m3/h (i když on je podstatný spíše statický tlak, ale to je složitější). Tzn 2x120mm radiátor zvládne 600W, 3x120mm zvládne 900W...atd...
fricek12 (23)|28.2.2012 13:36
Děkuju, velmi vyčerpávající odpověď, dost mi to pomohlo.

Přemýšlím tedy o těch Black ICE, jen mám jeden problém - málo místa ve skříni :-)
1) Je možné připevnit ventilátor i z druhé strany radiátoru - jsou závity pro šroubky i z druhé strany radiátoru?
2) Fungoval by radiátor dobře když by z něj ventilátor vzduch vysával místo toho aby do něj vzduch vháněl?

Radiátor chci umístit na místo, kde 120mm ventilátor vyfukuje vzduch ven ze skříně. Původně jsem plánoval umístit jej za ventilátor (tj. ventilátor by vzduch z vnitřku skříně tlačil do radiátoru a zkrz něj by vzduch foukal ven ze skříně). Ovšem ve skříni je pro ventilátor udělaná jakási "vypuklina" jen 125mm x 125mm x Tloušťka ventilátoru (pak už je místa dostatek), takže by se na jeho místo radiátor nevešel (157x133mm). Napadlo mě udělat to obráceně - tj. ventilátor nechat ve vypuklině a radiátor připevnit před něj. Ventilátor by tedy vzduch do radiátoru netlačil, ale vysával by ho z něj ven.


3) Který z radiátorů HW Labs byste doporučil ?
GT Stealth 120 (29,6 mm)
GT Xtreme 120
SR1 - 1x120


4) Nebo se na "vysávací" 1x120mm radiátor vykašlat a raději použít 2x120mm bez ventilátorů, který schovám např. na horní stěnu vnitřku skříně ?
( [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] )[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Alphacool Support (1563)|28.2.2012 18:47
A co máte za case ?

ad 1) Ano, závity pro šroubky jsou vždy z obou stran.
ad 2) Je to tak o 10 - 20% méně výkonné, podle konkretního ventilátoru a radiátoru.
ad 3) To záleží jaký ventilátor. Ale nejvyváženější výkon z těhle tří má SR1...
fricek12 (23)|28.2.2012 20:11
[quote=Alphacool Support;495526]A co máte za case ?[/quote]

Cooler Master Centurion 5

Tady na obrázcích (nejsou moje, google, ale pro ilustraci stačí)...

http://www.nordichardware.com/skrivelser_img/438/5.jpg
je vidět jak je pro ventilátor udělaná "prohlubeň", její šířka je opravdu jen 120mm a radiátor se do ní nevejde, proto mě napadlo řešit to právě tím vysávacím ventilátorem.

http://ic.tweakimg.net/ext/i/productsurvey/4822/3326.jpg
Nahoře je zdroj, základní deska zabírá celý zadní panel, takže by ještě teoreticky bylo možné použít radiátor 2x120 a dát ho nahoru bez ventilátorů (zespodu na horní stěnu skříně + část by zasahovala do 5,25'' pozic, celkem je tam asi 30 cm takže by tam vlezl :-) ) , ale vrtání děr do střechy bych nechal až jako poslední možnost...


Sestava není nijak náročná, jeden 7 let starý procesor Pentium 4 3GHz, vodní chlazení plánuju jen jako zajímavost a hlavně abych se s ním trochu seznámil a více mu porozuměl (zatím mám v košíku na alphacool.cz součástky do cca. 5 000)... když budu spokojen, tak příští PC už bude komplet vodní :-)


1) Esteticky nejvhodnější by byl asi právě ten jeden 1x120 radiátor GT Stealth 120 (29,6 mm) kvůli své tloušťce, ale zase má 30 FPI tak nevím jestli by ho jeden nasávací ventilátor dostatečně ochladil.

2) Nebo jako druhou variantu bych viděl místo něj 1x120 SR1.

3) No a nebo jako poslední variantu 2x120mm na tu horní stěnu ale bez ventilátorů (cenově Black ICE Radiator GT Stealth 240 vyjde nastejno se SR1)


Myslíte, že je lepší 1x 120 s "vysávacím" ventilátorem (jakýmkoliv tichým do cca 300 Kč) než mít GT Stealth 240 bez ventilátorů?
Alphacool Support (1563)|29.2.2012 12:58
Máte vedle case nebo nad case nějaké místo ? Viz náčrtek, co jsem udělal - vešel by se tam bez problémů 240mm radiátor pomocí držáků, například [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] buď na šířku nebo na výšku.
Centurion_back_small.jpg
fricek12 (23)|29.2.2012 14:49
S tím místem je to u téhle case asi fakt problém :-(
Neustále přeměřuju vnitřek skříně, ale vždy mi to vychází tak tak na milimetry, stačí kousek a nevleze se.


Ty držáky vypadají dobře, ale ven radiátor dávat nechci :-( ta 240 by s chlazením asi problém nebyl, ale zase by přečuhovala, jednině dát ven 1x120... ale stejně by to nevypadalo hezky. Nejde mi o výkon, jen chci aby PC šlapal jako do teď s klasickým vzduchovým chlazením, tj. radiátory nemusí být předimenzované, ale musí zvládnout uchladit jednojádrový procesor Pentium 4 3GHz.

Nakonec jsem usoudil, že ty HW Black Ise se dovnitř nevlezou (133mm je moc široké)...

Napadlo mě poslední řešení:
Tento 1x120 radiátor od [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] zapojený s "vysávacím" ventilátorem (vše uvnitř skříně). Podle product sheet má radiátor skutečně jen 120mm šířku.

Co si myslíte o tomto radiátoru ? Je o hodně horší než HW Black Ice SR1? Chladil by, kdyby byl zapojen jen "vysávacím" ventilátorem ? (žebrování podle výrobce jen 10 FPI, tak si říkám jestli jeden vysávací ventilátor na 1200rpm nebude stejný jako 1 push ventilátor s 700rpm?)

Zkusím to celé ještě pořádně přeměřit i s těma milimetrama, možná by se dal zapojit i s ventilátory z obou stran ( Push & Pull), ale říkám, bude to o milimetrech, protože musí souhlasit tloušťka 2 ventilátorů + tloušťka radiátoru s místem, které je od stěny skříně po blok na procesor na základní desce, aby se k bloku daly vůbec napojit hadice. Blbá skříň ! :-)
Alphacool Support (1563)|1.3.2012 08:54
Ten EKWB XT je velmi kvalitní radiátor, je srovnatelný s SR1 a i kvalita zpracování je dobrá, takže není důvod ho nedoporučit. Push pull je ale uplně zbytečné, ten radiátor to nevyužije. na push pull musíte koupit něco tlustějšího a/nebo s více FPI...
fricek12 (23)|1.3.2012 14:16
Děkuju
fricek12 (23)|5.3.2012 14:25
tak snad uz posledni dotaz :-)
Premeril jsem vnitrek skrine a na pozadovane misto se vejdou tyto radiatory mezi kterymi vybiram...

http://www.koolance.com/water-cooling/product_info.php?product_id=811
tloustka 3cm 30fpi hmotnost jen asi 400g
(na alphacool.cz jsou rozmery jine, doufam ze plati rozmery ktere uvadi vyrobce)

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
tloustka 4,7 cm 10fpi hmotnost asi 650g

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
tloustka 3,5 cm fpi nezme, ale trubky i zebra vse z medi

ventilator bude zapojen jako push (misto se naslo) bud noctua 1300 nebo arctic cooling P12
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
chtel bych dosahnout dobrych vysledku uz pri cca 900 nebo 1000rpm a v pripade potreby otacky zvednout az na max (1350)

chtel bych se zeptat ktery radiator bude lepe chladit. Jestli je lepsi vzit tenky ale s hustym 30fpi nebo tlustejsi a ridcii ek water block. Ten EK ma vysi hmotnost tak podle toho soudim ze jeho zebra maji vetsi
povrch a bude lepe chladit....nebo se pletu?

EK nebo Koolance? (popr. xspc ale ten me moc neoslovil)

Dekuju
Alphacool Support (1563)|5.3.2012 18:10
Určitě EK. Marný by nebyl ani Alphacool XT45 třeba...
fricek12 (23)|5.3.2012 18:38
ok.zkusim ten ek.myslel jsem ze kdyz je koolance tezsi tak ma vetsi plochu ktera bude v kontaktu se vzduchem. xt45 se mi libi ale je 130mm na sirku a nevlezese do toho 125mm+- vyklenku ve skrini. Musek bych znat presne rozmisteni der na srouby a i tak si myslim ze se tam nevejde. Kdyz uz, tak ut60 ale u obou alphacool rad pravdepodobne vznikne problem se zaslepkou, kterou kdyz dozadu nasroubuju tak nepridelam radiator k rovne stene protoze bude hlavicka zaslepky presahovat. Jedine resit pomoci podlozek mezi stenu skrine a radiator. U ek ale diky datasheetu ktery vyrobce nabizi v pdf vim 100% ze se mi do skrine vejde.

Dekuju.
8700K (2)|17.6.2018 09:06
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jaký vliv má výběr ventilátoru na chlazení v push pull konfiguraci.Lépe řečeno je důležité aby měl ventilátor co největší CFM a nebo je lepší aby měl třeba menší CFM,ale měl přítlak?Jde mě o to,že spousta ventilátorů má třeba dost vysoké CFM,ale když je člověk dá na radiátor,tak se mu zdá že to takový účinek nemá.Uvedu konkrétní příklad.Mám radiátor od EK 360 mm s 22 FPI (to FPI jsem si zjistil po tom co jste mluvili o tom jaký vliv může mít).Pořídil jsem si RGB větráky co nemají žádný přítlak a mají kolem 40CFM.Mám,nebo měl jsem je v push pull a zdálo se ,že to uchladí.Časem,ale se mě zdálo že to nebylo zrovna ideální a tak jsem dopředu (nasávací) dal [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] Dal jsem je tam hlavně kůli PWM.Zdálo se mě,že se to malinko zlepšilo,ale furt to není tak ideální,jak by člověk chtěl.Nyní jsem se naštval a objednal 3ks (nasávací) http://www.jscomputers.cz/produkt/Enermax_D-F-_Pressure_120mm_Fan.html?arg1=001078010000 (zepředu to rgb stejně vidět není...PC mám dané bokem) a z druhé strany odsávací (zde už musí být RGB) jsem chtěl dát http://www.jscomputers.cz/produkt/Enermax_T-B-_RGB_6_Fan_Pack_-_120_mm.html?arg1=001078010000 ale nakonec jsem objednal vzhledově stejné,ale lepší parametry http://www.xs-pc.com/fans-radiator-accessories/rgb-series-120mm-fan-pwm-800-2200rpm-12v-rgb .Předtím jsem měl sice push pull ale slabé CFM a navíc 3 pin připojení a nyní teda bude maximální CFM a maximální přítlak z obou stran a navíc PWM.Zajímalo by mě o kolik se tím zlepší chlazení a hlavně když zapojím tři větráky pomocí redukce na jeden PWM konektor,zda deska bude regulovat každý zvlášt,nebo to bude brát jako jeden né 3x80 CFM,ale 240 CFM.A protože nasávací mají větší přítlak a i CFM než odsávací,tak jestli si deska je zreguluje,nebo jestli budou mít v zátěži maximálně stejný výkon.
Alphacool Support (1563)|17.6.2018 11:37
Dobrý den, obecně je na radiátor vždy lepší ventilátor s lepším statickým tlakem než s vysokým průtokem vzduchu. Konkrétně jaký efekt to bude mít na vaše chlazení Vám poradit neumím, protože nevím, jaké komponenty chladíte, jaký přesně radiátor máte, jaké máte teploty teď atd. Jinak jestli deska bude správně umět regulovat tři ventilátory na jednom konektoru záleží především na tom, jestli ty ventilátory připojíte kvalitní redukcí, která má RPM jen v jednom konektoru, nebo šmejdem za pár korun, který má RPM ve všech konektorech = pak ta redukce posílá do desky součet všech otáček ventilátorů připojených, což je špatně.
8700K (2)|17.6.2018 12:49
Mám http://www.jscomputers.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-CoolStream_SE_360_Slim_-Triple-.html a teploty jsou kolem 50,ale při hraní to jde skoro až na 60 stupnů.Chladím jen procesor a grafiku.Dokoupil jsem ještě obyčejný 120 radiátor který ještě trochu ochlazuje to co vyjde z CPU a než to dojde do grafiky.Grafika je 1080Ti ale Founders Edition a na ní blok od Bykski s RGB.Na FE se lépe sežene blok než na jiné modely.Když už jsme u těch redukcí..jakou redukci tedy použít?Od Noctua?Nebo jinou?Děkuji za odpověd.Ještě doplním..CPU 8700K na 5 GHz a grafika zatím bez OC.
Alphacool Support (1563)|18.6.2018 08:17
To bych řekl, že jsou celkem normální teploty. Ale ten blok na VGA neznám, netuším, jaký má mít výkon. Všechny redukce od nás fungují tak, jak mají.