reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafické karty: Upgrade PC - nová grafická karta, nepracuje

Neregistrovaný (0)|29.2.2012 11:58
Tazatel: Michal Ďurkove

Znění dotazu: Zdravíčko přeji,
upgradoval jsem svůj PC (viz. spec. níže) o novou GK (Gainward GeForce GT440, 1024MB, GDDR5) jde o herní low-end, který chci použít na zobrazování HD videa na TV a občas něco málo zahrát (FIFA atp. nečekám od toho zázraky).

Po zapojení do příslušného PCIe x16 2.0 slotu (s dodržením všech zásad) a po zapnutí se na monitoru zjeví jen úvodní obrazovka základní desky, po cca 2 vteřinách PC restartuje a proces se opakuje donekonečna. Systém nenaběhne.

Po vyjmutí nové karty, zapojení monitoru do zástrčky GK na základní desce PC opět normálně funguje.

Výrobce karty doporučuje min. výkon zdroje 300W, můj zdroj má 400W. Až na krabičce GK jsem si však všiml, že karta má požadavek i na proudový výkon zdroje na 12V větvi, a to 22A. Můj zdroj uvádí jen 18A. Je tedy toto příčinou mých potíží?

Předem veliký dík za jakoukoli odpověď.

Michal
durkove (at) centrum.cz

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: Zákl. deska: ASUS M4A78LT-B
Procesor: AMD PhenomIIX4 945 3,0MHz
RAM: 4GB Kingston DDR3 1600MHz (2x 2GB)
2x HDD, 1x DVD mech.
Zdroj: EuroCase model ATX-400W
Nová GK: Gainward GeForce GT440, 1024MB, GDDR5, bez přídavného napájení
OS: Orig. W7 Home Premium 64bit
Salamander (6177)|29.2.2012 12:04
No ten zdroj je příšernej (čti celkem průser), ale problém bude spíš v nastavení BIOSu, bude potřeba nastavit, aby se používala PEG grafika a ne ta na desce (položka Init Display First v PnP/PCI Config, nebo Advanced Chipset Features, nevím kde to má ten ASUS ... )

Ale ten zdroj bych každopádně doporučil vyměnit pokud možno co nejdřív.
Neregistrovaný (0)|29.2.2012 12:13
[quote=Salamander;495584]No ten zdroj je příšernej (čti celkem průser), ale problém bude spíš v nastavení BIOSu, bude potřeba nastavit, aby se používala PEG grafika a ne ta na desce (položka Init Display First v PnP/PCI Config, nebo Advanced Chipset Features, nevím kde to má ten ASUS ... )

Ale ten zdroj bych každopádně doporučil vyměnit pokud možno co nejdřív.[/quote]

Ahoj, moc díky za radu, problém je, že jakmile je karta zapojená, nedostanu se ani do BIOSu. Na úvodní stránce základní desky sice stihnu zahlédnout i zmáčnout příslušnou klávesu, abych se do nastavení BIOS dostal, ale stejně to celé zase spadne a proces restartu se opakuje.

Jde to nastavit dříve, než kartu zapojím?

Ještě jednou moc díky.
Salamander (6177)|29.2.2012 12:30
[quote=Neregistrovaný;495585]Ahoj, moc díky za radu, problém je, že jakmile je karta zapojená, nedostanu se ani do BIOSu. Na úvodní stránce základní desky sice stihnu zahlédnout i zmáčnout příslušnou klávesu, abych se do nastavení BIOS dostal, ale stejně to celé zase spadne a proces restartu se opakuje.

Jde to nastavit dříve, než kartu zapojím?

Ještě jednou moc díky.[/quote]

jasně, můžeš to nastavit i na integrované ... možná by pomohlo jenom resetovat BIOS vyndáním baterky, nebo pomocí jumperu na desce.
Neregistrovaný (0)|29.2.2012 13:26
[quote=Salamander;495586]jasně, můžeš to nastavit i na integrované ... možná by pomohlo jenom resetovat BIOS vyndáním baterky, nebo pomocí jumperu na desce.[/quote]

Tak jsem postupně vyzkoušel obojí.. i nastavení v BIOS i reset BIOS. Chová se to pořád stejně. Mám pocit, že při prvním zapnutí to do zhroucení trvalo déle, dostal jsem se i do nastavení BIOS, ale pak opět samovolný restart a interval mezi každým dalším restartem už byl kratší a kratší... někdy to spadne do režimu, že PC běží, tzn. točí se větráček na procesoru, huči, ale na discích se nic neodehrává, jsou potichu. Do monitoru nejde žádný signál, černá obrazovka, stand-by ledka na monitoru začne blikat

Po vyjmutí GK a zapojení monitoru na integrovanou opět všechno šlape. Viz. skutečnost, že píšu ;-)

Tak nevím...
robky (3195)|29.2.2012 15:30
Po zapojení novej vga odpoj všetko nepotrebné - hdd, dvd mechaniku ....

Spusť a ak sa to rozbehne v poriadku, je potrebné vymeniť zdroj, ktorý je potrebné aj tak vymeniť
Neregistrovaný (0)|29.2.2012 16:23
[quote=robky;495600]Po zapojení novej vga odpoj všetko nepotrebné - hdd, dvd mechaniku ....

Spusť a ak sa to rozbehne v poriadku, je potrebné vymeniť zdroj, ktorý je potrebné aj tak vymeniť[/quote]

Zdravím i Tebe,

tak jsem to vyzkoušel, odpojil jsem jeden z disků (větší a nebootovací) a DVD mechaniku. Problém se opakoval stále podle stejného scénáře. Dál než na obrazovku desky se nedostanu, při prvním cyklu až na úvodní obrazovku spouštění Win. Pak už jen páád.

Malinko jsem už koukal na zdroje a ten proudový nárok je docela vysoký, není to úplně obvyklé, na první pohled. Zatím jsem vybral:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
a chovalo se to úplně stjeně blbě.. Tenhle zdroj však má dvě 12V větve (14 a 16A)
Kámoš má desku: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
,která je napájená jen jednou 12V větví, druhá větev je určená na napájení GK. Tahle moje karta však externě napájet nedá. Je nějak možné využít i druhé 12V větve k zvýšení celkové proudové kapacity základní desky?

Předem moc díky za snahu a veškerou pomoc.

Michal
speedsnail (4876)|29.2.2012 18:17
Jestli grafika nejede ani v jiném PC s 450W fotronem, tak bude spíš vadná.
Neregistrovaný (0)|29.2.2012 23:06
[quote=speedsnail;495617]Jestli grafika nejede ani v jiném PC s 450W fotronem, tak bude spíš vadná.[/quote]

Ty jo... tak možný to je. Proč by to nebylo možný?? Chjooo, nemáte někdo zkušenost jak se k takovým situacím stavějí v CZC.cz? Nakupoval jsem tam prvně.
zsdx (2098)|1.3.2012 09:15
Jak by se staveli? Das to na reklamaci a uvidis.
Neregistrovaný (0)|1.3.2012 13:47
Zabaleno a GK fičí na rekl. oddělení CZC.cz

Mám to tak jen já, nebo se v těchhle situacích cítí jako malé děcko i někdo jiný? Jsem se na ni vážně těšil... a teď tohle. Život.
Neregistrovaný (0)|2.3.2012 08:26
Ještě jednou zdravím,

na Vaši radu tedy scháním nový zdroj, dřív než bude průser. Chtěl bych poprosit o radu:
- mám možnost za dobré peníze koupit: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

GK: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
na krabičce karty je ještě napsáno, že potřebuje min. 22A na 12V větvi zdorje.

Předem veliký dík za pomoc.

Michal
speedsnail (4876)|2.3.2012 09:18
Ten zdroj je v dané cenové relaci nadprůměrný, pokud ho máš za dobré peníze, ber ho.
Neregistrovaný (0)|2.3.2012 17:36
Děkuji, za radu, zdroj pořídím.

Chtěl bych však poprosit o drobnou osvětu v tom jak funguje následující:

Existují zdroje s jedinou nebo dvěmi 12V větvemi. Když je větev jediná např. u výše zmíněného zdroje Corsair, uvádí se proudový výkon této 12V větve až 28A.

Jsou-li větve dvě, např. u výše zmíněného SeaSonicu, uvádí tabulka na zdoji +12V1: 17A; +12V2 17A, comb. 30A

Má-li však GK proudový nárok 22A a přitom nedisponuje konektorem pro externí napájení je živená jen energií z desky, teky tím, co teče do desky přes velký 24pin konektor a 6pin 12V konektor (jedna z 12V větví). Do karty tak u SeaSoniku potřebný proud nedostanu, páč mi druhá +12V větev (6+2pin konektor) visí volně v bedně).

Možná je vše jinak a budu opravdu vskutku rád za přiblížení problematiky laikovi. Postačí i vysvětlující link.

Předem moc díky.

Michal
robky (3195)|2.3.2012 17:57
Neviem kde si získal tebou prezentované nároky GT440 :notsure? ale určite to nie je 22A ...

Tvoja karta má spotrebu na úrovni 55-60W (čo je 4,6 - 5A), takže ju v pohode utiahne normálny 300+ watový zdroj ...

Vzhľadom na tvoju zostavu by spostačil obyč 350-400W seasonic, samozrejme S12II 430W je kvalitnejší a ako spomínal speed, ak ho máš za slušnú cenu nie je čo riešiť :thumb
Neregistrovaný (0)|2.3.2012 18:32
[quote=robky;495790]Neviem kde si získal tebou prezentované nároky GT440 :notsure? ale určite to nie je 22A ...

Tvoja karta má spotrebu na úrovni 55-60W (čo je 4,6 - 5A), takže ju v pohode utiahne normálny 300+ watový zdroj ...

Vzhľadom na tvoju zostavu by spostačil obyč 350-400W seasonic, samozrejme S12II 430W je kvalitnejší a ako spomínal speed, ak ho máš za slušnú cenu nie je čo riešiť :thumb[/quote]

Tuhle informaci jsem si přečetl přímo na krabičce grafické karty. Opravdu nekecám. Bohužel nejsem schopnej to vyfotit, páč krabička i s GK dneska putovala zpět do CZC.cz
alfah4ns (1040)|3.3.2012 02:13
výrobci s nároky na zdroje dost přehánějí.
Jednak je třeba počítat i s možností high-endových ostatních komponent (CPU, atd) a taky s nekvalitními lowend zdroji typu eurocase, lc power, redstar, apod. + rezerva.