reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Využíváte GPU výpočty?

Richmond (8084)|17.5.2012 13:18
Jj, evidentně se*u. Viz první stránka a wireframe případně textury/realtime náhled. To je přesně to co dělá z profi karet profi. Když nemáš tak prostě šetříš (jak peníze tak polygony a featury). Fakt tomu začínáš nasazovat korunu :rolleyes:

PS: děkuji, že jsi neodpověděl na to na co jsem se ptal a zároveň děkuji, že opakovaně nevyvracíš to co jsem psal nějakou tu stránku nazpět. Už chápeš proč jsem postoval video ze SketchUpu? :D

edit: aha, já to tam i napsal, tak nic, Sketch pusť z hlavy
Salamander (6177)|17.5.2012 13:24
[quote=AnOtherClone;503557]
Salamander:
No a právě v tom je ten problém Fire/Quadro drivery mi pozapínají kdejaké featurky (přirozeně je to v zásadě věcí hw), které ovšem nepotřebuji. Na co mi bude kdejaké AA, když šetřím každý frame, kde se dá (týká se to obecně tohoto "grafického pozlátka") - takže nakonec i na těch "profi" kartách - chci-li efektivně a rychle pracovat tyto věci, po prvotním wow efektu, povypínám...[/quote]

kdo psal o nejakem AA a pozlatku?
jestli se dival na ty videa a na ten odkaz, tak ten rozdil neni nejakych par fps, ale je to spis rozdil slideshow / plynula animace u wireframe modelu a to uz je sakra poznat.

jinak tu urazku jsem si zaslouzil cim?
Richmond (8084)|17.5.2012 13:32
To je FEJK! :D
AnOtherClone (0)|17.5.2012 13:45
To se nám to diskuze rozjíždí...
Mám-li vyjít z premisy stěžejní otázky/nadpisu. GPU výpočty bych rád využíval, kdyby byla podpora.

Richmond:
Několikrát jsem upozorňoval, že mě zajímá CAD, nikoli grafická pozlátka...

Salamander:
Kdybys nechal holý wireframe, jak bys dopadnul? Mimochodem jde o poměrně stará videa - vypovídající jsou, je to ale diskutabilní, navíc jsou mnohdy "marketingově" založená...
Richmond (8084)|17.5.2012 13:49
Já to říkal, že je to video FEJK

Se vyžvejkni co vlastně chceš. Zajímá tě CAD, ale video je pro tebe defacto neprůkazné, na druhou stranu jsi tu psal něco o Maye, pak trinity a praktcky všem a najednou by ses chtěl zase vracet ke GPGPU, které bylo prodiskutováno výše. Dokola a dokola a dokola jako u ...
alfah4ns (1040)|17.5.2012 13:57
Mohl bys prozradit, když tedy tolik víš o chování profi vs neprofi karet, v jakých CAD pracuješ, co v nich děláš, jak složité používáš modely a jaký HW?
Salamander (6177)|17.5.2012 13:59
[quote=AnOtherClone;503568]
Salamander:
Kdybys nechal holý wireframe, jak bys dopadnul? Mimochodem jde o poměrně stará videa - vypovídající jsou, je to ale diskutabilní, navíc jsou mnohdy "marketingově" založená...[/quote]

jo, psal jsem, ze je to starsi ... tyhle karty se netestujou moc casto
tady je neco trosku novejsiho (2010)
http://www.behardware.com/articles/800-10/roundup-10-workstation-graphics-cards.html
Maya http://www.behardware.com/articles/800-14/roundup-10-workstation-graphics-cards.html

A jestli to zase zahrajete na to, ze je to "marketing" - je to pravda, za hardware pro profesionalni pouziti si nechaji slusne zaplatit, pritom rozdily jsou skutecne vetsinou jen v ovladacich, ale jsou, a velke. Takze myslim, ze kdyz v CADu skutecne pracujete tak se to proste vyplati.
alfah4ns (1040)|17.5.2012 14:02
Je to o tom, když to člověk chce/potřebuje, tak si to zaplatí.
Pokud o tom přesvědčen není, není ani cílovým zákazníkem.

určité výhody to ale nepochybně má
(10bit výstupy, certifikované drivery pro konkrétní SW - menší problémy s nestabilitou, realtime fce, atd...)
AnOtherClone (0)|17.5.2012 14:11
Dobře,

pokusím se Vám ten problém vysvětlit od začátku. Pracuji s CAD sw na mnoha frontách - SW, Tekla/X-Steel, aCAD (tři různí developeři pro příklad). Žádný z nich mi nenabízí adekvátní využití GPU výpočtů, ač by to bylo zejména pro fyzikální simulace, žádoucí.

Co sleduji fóra o workstationech obecně pro práci nejen s CAD sw, všichni, kdo mají nějaké zkušenosti doporučují "herní" karty, a raději silnější ramku a procesor - je to náhoda? Nebo je situace na poli "profi" grafik nadále tristní (byť ne tolik, jako před pár lety).

Salamander:
Třeba to video SpecView je AAliasové - pro mně má nulovou hodnotu, pochop.

Richmond:
Tvé programy jistě, jako jedny z mála, využívají GPU výpočty - situace ohledně rivality Ati a Nvidie na tomto poli však není tak jednoznačná (širší podporu a vyrovnanější výkony napříč spektry využití nabízí Ati) - sám si protvrdil, že jsi byl mnohdy zklamán (encoding). Jelikož ti nechci jen nadávat - nebude to náhodou tím, že nVidia má co do kvality obrazu ještě obecně co dohánět?
Richmond (8084)|17.5.2012 14:20
Zklamán? Jistě, tam kde byla tenkrát nV bylo zklamání značné, ale dneska je tomu přesně naopak a dá se přes jejich CUDA i renderovat (s přimhouřením oka - konkrétněji předpočítaných stínech/GI - v realtimu a na Macu). ATI mi naproti tomu nemá co nabídnout. A já jsem zklamán? Neblbni...

edit: Co konkrétně simulujete? Námahání konstrukcí?
AnOtherClone (0)|17.5.2012 14:43
Richmond a Salamander
Errata za ten *en/coding, supersampling...

Například namáhání konstrukcí a vizualizace téhož je velmi dobrý příklad. Pomyslným trnem v oku jsou ovšem přímo vybízející simulace chování tekutin a plynů. Konkrétně SolidWorks má zapracovánu možnou simulaci napětí v každé jednotlivé součásti + její optimalizaci na tomto základě. Vše ovšem zpracovává procesor a výstup raději nechtěj vidět - je to výsměch obrazovému výstupu starému i 5 let.
Richmond (8084)|17.5.2012 14:52
Nechci ti brát iluze, ale Solidworks i ProEngineer umožňuje simulovat přes CUDA (většinou ve formě pluginů jako je comsol - ano je to přesně ten samý přístup jako tenkrát zvolil Autodesk v případě 3DSMax atd.)

edit:
http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?siteID=123112&id=13773836
http://www.comsol.com/products/multiphysics/
AnOtherClone (0)|17.5.2012 15:22
No a to je docela problém ale...

CUDA je fajn technologie, ale zaplatím za ni nepěknou sumu (nehledě na technickou nedopilovanost) a za úzce specializovaný sw další pálku... Vyplatí se to pouze velkým, úzce specializovaným, firmám a laboratořím (ideálně ze Spojených emirátů - Dubaje)...

Ty víš, kde je chyba...
Salamander (6177)|17.5.2012 15:28
Tak když už jsme se předtím začali tak pěkně urážet ... k tomuhle můžu napsat jenom jedno.

Pane, vy jste hlupák.
AnOtherClone (0)|17.5.2012 15:35
Hlupák jsem proto, že nechci být pirát?

Salamandře, spočítej si to... Spočítej si cenu workstationu (podmíněnou Quadro CUDA), připočti cenu takového sw, a řekni mi, zda-li si OSVČ může dovolit s tímto experimentovat...

Když už jsme u toho, zkus zaplatit za SolidWorks nemalý peníz a udělat v něm nějaký video výstup související s tématem... Budeš nadávat jako já...
AnOtherClone (0)|17.5.2012 15:42
Jinak, koukám, že MAC, ve své honbě za kvalitou zvolil Ati (ono na tom lepším display je to asi více vidět), zasýčkuji si...

Když se zamýšlím nad budoucností, nezbývá mi, než se modlit...
Salamander (6177)|17.5.2012 15:44
[quote=AnOtherClone;503622]Jinak, koukám, že MAC, ve své honbě za kvalitou zvolil Ati (ono na tom lepším display je to asi více vidět), zasýčkuji si...

Když se zamýšlím nad budoucností, nezbývá mi, než se modlit...[/quote]

tak zrovna tohle je už taková tradice, že Apple mezigeneračně obmněňuje výrobce GPU
zatím vče nasvědčuje tomu, že příští generace bude nVidia http://www.appleinsider.com/articles/12/03/13/rumor_apple_drops_nvidias_kepler_gpus_from_large_number_of_next_gen_macbooks.html

ale co to má podle vás společného s kvalitou obrazu skutečně netuším
Richmond (8084)|17.5.2012 16:02
Pravda, jediné co zatím není zadarmo na CUDA je simulace materiálů. Jinak fyzika, základní simulace tepelných ztrát už jsou pár let. Mimochodem na Solid používají studenti, je to relativně levný software (lehce nad "zábavným" SketchUpem).

K Applu raději nic psát nebudu... Asi bys musel nejdřív pochopit proč je to relativně drahý :slug Jsou to prostě jenom předražený blbosti http://www.3don.co.uk/ :D Power Macy samozřejmě nemají ani stejné součástky jako pc a ani se v nich nedají vyměnit (stejně tak jako bude AMD nahrazen nVidií protože ta je schopná Applu GPU dodat) :D Óóóó sladká nevědomost :D

Samozřejmě je to vina nVidie, že je software X nebo Y drahý. Stejně tak může i za cenu Rolls-Royce :mistake
AnOtherClone (0)|17.5.2012 16:09
No ještě mi, Richmonde (nakolik to "Rich" vystihuje nepoměr mezi tvou a mou situací, fanoušku NVidie?) řekni, že NVIDIA a její CUDA trademark není úzce provázaný kartel s výrobci sw...
AnOtherClone (0)|17.5.2012 16:13
Ono by to vlastně ani jinak nešlo, CUDA by se jinak nezaplatila... Žádný soudný člověk do karty jako je Quadro nepůjde...
Richmond (8084)|17.5.2012 16:19
"Rich" resp. Richmond je přezdívka odvozená od křestního jména, nic víc v tom nehledej ;)

Trademark mi nevadí, dokonce mi nevadí ani kartel a stejně tak nemám problém s cenou kvalitního výrobku. To, že je něco drahé přece neznamená, že je to kvalitní a naopak. To čemu věřím já si budu nadále kupovat a doporučovat protože tím vyjadřuji to za co jsem ochoten platit a o co mám zájem, narozdíl od tebe si svůj názor zároveň dokáži obhájit nebo konkrétně argumentovat. Je to tak složité pochopit?

[quote=AnOtherClone;503629]Ono by to vlastně ani jinak nešlo, CUDA by se jinak nezaplatila... Žádný soudný člověk do karty jako je Quadro nepůjde...[/quote]
No nevim co ti na tohle mám napsat chytrýho :D Ale směju se to zas jako jó :thumb

edit: Nejmenuješ se náhodou Honza?
AnOtherGnome (0)|17.5.2012 16:25
Hele, srry...
Jsem tím dlouhodobě konsternován nejen z pohledu "běžného" uživatele. Sám určitě chápeš, že na mé argumentaci taky něco je, byť je roztříštěná...
Richmond (8084)|17.5.2012 16:36
Na jednu stranu chápu, ale na druhou tomu o to víc nerozumím. Zadarmo to prostě nejde a nevidm důvod proč by měl profík šetřit na nářadí :notsure
AnOtherGnome (0)|17.5.2012 16:45
Profík šetřit na nářadí?

Hele, dám ti argument pro pobavení více než dostačující...
Zkus Teklu/Xsteel...
Richmond (8084)|17.5.2012 16:57
Díky za tip, ale pro pobavení (doslova) - jsem na osx a nějak tam nemůžu najít download. Rozhodně to neber tak, že zlrátka nechci - naopak pro simulaci teplot používám konkurenci (resp. já jednou za rok modeluju a kolega propočítá, nárazově pak vzduchotechnika v domech) takže jestli je to tak zábavné a zadarmo jak píšeš tak vůbec nejsem proti ;)
AnOtherGnome (0)|17.5.2012 17:34
Vyzkoušej - pobavíš se, garantuji...

Jako perličku snad na úvod zmíním, že je to hojně rozšířené (jaký je to paradox pochopíš až vyzkoušíš) a že nepoužívá objemová tělesa (všechno plochy). Jako "bonus" dostaneš za své peníze základní statický výpočet...

Kompletní výčet kladů, včetně ceny, nechám na tvém úsudku...