reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Po připojení SSD se PC neustále restartuje

Fun_Thomas (7)|7.6.2012 13:47
Dobrý den,

hledám radu, pomoc, nebo alespoň někoho, kdo má stejný problém jako já.
Minulý týden jsem koupil nový disk - OCZ Vertex 4 128GB.
Připojil jsem ho, nainstaloval systém, všechno bylo ok. Týden později jsem narazil na článek, že nový firmware zvyšuje výkon až o 100%, takže jsem provedl upgrade firmwave z 1.3 na 1.4. Všechno běželo v pořádku, jen s tím rozdílem, že pokud jsem prováděl studený start PC, tak se vždy několikrát samovolně restartoval (v podstatě jen blikl, asi na 3 vteřiny, a pak restart). Po několikátém "otočení" vše naběhlo, POST, Windows, vše bylo ok.. Pokud jsem prováděl restart systému, vše nabíhalo bez problémů na poprvé.
Různými pokusy a hrátkami s BIOSem jsem zjistil, že problém je v tom disku. Pokud jej odpojím, a zapnu PC, startuje vše normálně, nabíhá mi systém ze starého HDD. Pokud však zpět připojím nové SSD, tak se začne PC otáčet (cca po 2-5 vteřinách). Mám strach o elektroniku, aby nedošlo díky neustálému zapínání vypínání k poškození... Navíc se teď už vůbec nedaří nabootovat, PC se pořád jen restartuje...

Máte někdo stejný/podobný problém? Nebo zkušenosti s něčím podobným?

Díky za odpověď.
Richmond (8084)|7.6.2012 13:57
Pokud máš desku GB nebo MSI tak doporučím vypojit klasický plotnový disk a zapnout pc jen s SSD. Pokud naběhne ok napoprvé tak přepojit SSD do druhého portu, první nechat volný a do třetího píchnout HDD. Někdy pomůže připojit SSD do portů, které jedou nativně v AHCI (zejména u SSD s Indilixem, bohužel na GB deskách je většinou situace taková, že klas. HDD musí být na GSATA/JMicron řadiči, který je kvalitativně o řád níž než integrovaný v chipsetu)

PS: Co máš vůbec za desku? U AMD a starší deskách může problém s nabíháním vyřešit "kravina" typu zapnutí Hot-Swap, u ICHRu prosté přeskládání boot sekvenci (odstranění klas. HDD z bootu)

edit: a jinak ano, s OCZ jsem měl sumasumárum nejvíc problémů - párkrát ten disk odešel ještě dřív než jsem stačil upgradnout FW
Fun_Thomas (7)|7.6.2012 14:02
Deska
Gigabyte P55A-UD4, nejnovější FW

SSD mám připojený do jednoho ze SATA III portů,
klasický disk WD v SATA II portu,
DVD mechaniku taky v SATA II portu.

zkusím to pozapojovat do jiných portů a uvidím...
Fun_Thomas (7)|7.6.2012 14:13
Tak jsem zkoušel odpojit uplně vše, jen SSD zůstalo připojené na 1. a pak na 2. SATA III portu... a neběží,neustále se restartuje...
Jakmile připojím SSD, restartuje se. Jakmile SSD není připojeno, vše běží normálně...
Richmond (8084)|7.6.2012 14:22
Když SSD připojíš na GSATA tak naběhne normálně?
Fun_Thomas (7)|7.6.2012 14:30
Všech 6 SATA II portů jsou normální SATA II.
Oba dva SATA III porty jsou GSATA - na těch mi SSD nejede.
Když jsem připojil všechno na SATA II, všechno běží. Problém tedy bude buď GSATA III...
Gouranga (699)|7.6.2012 14:31
Mam podobnou desku (P55A-UD3R) a disk (ac s jinym radicem - Vertex 3). Taky jsem disk ze zacatku zasadil do sata III. Ruzny chyby pri startu (nemoznost bootu, hlaseni, ze system na disku neni) apod. me primely k prepojeni na klasickej SATA II, kterej je soucasti cipu (intel) a problemy se nevyskytuji, teda krom seriznuteho vykonu, ale za tu spolehlivost bych rekl, ze to stoji...
Fun_Thomas (7)|7.6.2012 14:34
[quote=Gouranga;505880]Mam podobnou desku (P55A-UD3R) a disk (ac s jinym radicem - Vertex 3). Taky jsem disk ze zacatku zasadil do sata III. Ruzny chyby pri startu (nemoznost bootu, hlaseni, ze system na disku neni) apod. me primely k prepojeni na klasickej SATA II, kterej je soucasti cipu (intel) a problemy se nevyskytuji, teda krom seriznuteho vykonu, ale za tu spolehlivost bych rekl, ze to stoji...[/quote]


Takže jsem si koupil výkonný SATA III disk jen proto, abych ho mohl dát do SATA II? Super... takže buď novou desku, a nebo nakopat Gigabyte do zadku... :D
Richmond (8084)|7.6.2012 14:37
To je diskutabilní - jak s SSD OCZ tak deskama od GB mám jenom ty nejhorší zkušenosti ;) Je fakt, že na GB desce mě to dělalo to samý i s Intelem 320 120GB. Ten nabíhal ok jenom do tý doby než se připojil klas. HDD. Na Aušusce úplně v pohodě v jakýmkoliv portu
Fun_Thomas (7)|7.6.2012 14:40
Ok, takže jediný řešení je to které jsem udělal teď - přehodit to na SATA II, a všechno jede ok... bye bye SATA III :D

Aspoň už vím, že Gigabyte ne, pro příště...

Každopádně díky moc za pomoc, pánové :thumb
Jech Josef (206)|7.6.2012 14:55
Já mám desku Gigabyte GA-Z68XP-UD4 a SSD OCZ Vertex 3 a všechno v pořádku zapojeno v Sata III a druhý disk v Sata II, s deskou sem velice spokojený a to samý s SSD.
Richmond (8084)|7.6.2012 15:39
Jop, jenomže u Z68 a novějších už není "SATA" bug (porty 0 a 1). S SSD od OCZ je to asi tak, že se uživatelé dělí na dva tábory - jedni problémy mají a druzí ne. Na mě bohužel vyšli ti "zmetci" takže se jim od té doby vyhýbám (důvod je prostý - strach ze ztráty dat nebo nenastartování pc je zkrátka větší než u těch disků, kterých jsem dával víc a jedou dodnes). Samozřejmě je tam ještě pár detailů typu přejmenovávání Indilixe apod.
r34ktor (7477)|7.6.2012 15:56
[quote=Fun_Thomas;505881]Takže jsem si koupil výkonný SATA III disk jen proto, abych ho mohl dát do SATA II?[/quote]
Ona to není žádná ztráta, spíše naopak. SATA III je na tvé desce řešeno řadičem Marvell 9128 připojeným skrze jednou PCI-E linku s maximální teoretickou propustností 250 MB/s. Je zřejmé, že hypotetických 600 MB/s přes něj nemůže technicky protéct.

V praxi budou nativní SATA 3 Gb/s porty připojené přímo k PCH rychlejší, než SATA 6 Gb/s Marvellu (i kdyby fungoval korektně).
Fun_Thomas (7)|7.6.2012 16:18
[quote=r34ktor;505889]Ona to není žádná ztráta, spíše naopak. SATA III je na tvé desce řešeno řadičem Marvell 9128 připojeným skrze jednou PCI-E linku s maximální teoretickou propustností 250 MB/s. Je zřejmé, že hypotetických 600 MB/s přes něj nemůže technicky protéct.

V praxi budou nativní SATA 3 Gb/s porty připojené přímo k PCH rychlejší, než SATA 6 Gb/s Marvellu (i kdyby fungoval korektně).[/quote]


Díky za osvětlení, ani ve snu by mě nenapadlo že udělají nějakou takovou prasárnu... :shut :mistake

Aspoň budu pro příště vědět, že ne vždy nálepka SATA III znamená opravdovou SATA III... jsou to ale čuňata ti výrobci... :cry
r34ktor (7477)|7.6.2012 16:28
Ono je to stejná situace, jak když si někdo koupí levný PCI-E x1 SATA 6 Gb/s řadič za účelem zvýšení výkonu nového SSD disku na starší desce, ale neuvědomí si jeho technická omezení (= naprosto zbytečná investice).
Richmond (8084)|7.6.2012 17:29
To samý s USB 3.0/SATA3 na GB P55-UD6 - ta degraduje PCIE x16 slot na x8 :shut Zlatý Aušusky nebo MSI s PLX (na PCIe, ne ty na PCI)... A pak že se nevyplatí připlácet za základní desky :p