reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

levný monitor na grafiku

r34ktor (7477)|22.6.2012 18:16
[quote=five-min;507405]Nevím s tou velikostí... Jestli takto nebudou více namáhány oči a tím se více kazit, když musí jezdit po tak velké ploše.[/quote]
Chce to odpovídající odstup, aby jsi měl celý monitor v zorném poli. Když jsem přecházel z 17" (5:4) na 22" (16:10) také mi nový připadal první týden obrovský. Je to spíše otázka (ne)zvyku.

[quote=five-min;507416]Tak jsem zkoušel ten test graientu na těch stránkách, ale moc tomu nerozumím. Na tom největším obrázku úplně nahoře se zobrazí přechod asi celkem čistě, ale na tom prvním menším, kde by se měl právě zobrazit asi čistě se už nezobrazí plynulý čistý přechod. Čím to?[/quote]
Horní (velký) obrázek je aktuální stav. Pod ním jsou ukázky možných chybných zobrazení a popis jejich příčiny.

[quote=five-min;507416]jinak mě tak nějak pálí oči[/quote]
To může být reakce na více věcí - vyšší jas, ostřejší obraz, sytější barvy aj. Na čem jsi pracoval doteď?
five-min (113)|22.6.2012 18:44
[quote] Chce to odpovídající odstup, aby jsi měl celý monitor v zorném poli. Když jsem přecházel z 17" (5:4) na 22" (16:10) také mi nový připadal první týden obrovský. Je to spíše otázka (ne)zvyku. [/quote]

No právě. Nebyl by třeba lepší nějaký 21"-22". Přece jenom 24 je asi celkem velký a je třeba více hýbat očima a tím je více namáhat.

[quote]To může být reakce na vícevěcí - vyšší jas, ostřejší obraz, sytější barvy aj. Na čem jsipracoval doteď? [/quote]
Na 15,4" notebooku toshiba satellite A200 1S9 (s lesklým displejem, takže barvy byly celkem ok)

EDIT: jinak nevím čím to, jestli to je jen tím rozdílem lesklý/matný displej, ale čistá bílá barva mi nepřijde moc čistá. Jako kdyby na ní byl nějaký jemný mírný šum, prostě není úplně čistá bílá. Čím to?

EDIT2: navíc ty barvy nějak nesedí. Když se podívám na svoje práce, tak se celkem zhrozím z těch barev. Teď je otázka, které barvy jsou špatně, jestli monitoru, nebo těch prací kvůli starého monitoru.
Richmond (8084)|22.6.2012 19:27
Polarizer (v tom má lesklý výhodu)
five-min (113)|22.6.2012 19:51
[quote]Chce to odpovídající odstup, aby jsi měl celý monitor v zorném poli.[/quote]

A právě to je asi problém (+ ještě to větší namáhání očí kvůli větší ploše). Je třeba sedět dál a osobně musím nosít brýle, jelikož špatně vidím do dálky. To je i jeden z důvodů proč přemýšlím nad 21 nebo 23". 21" by možná bylo lepší, ale mám zase obavy, aby nebylo písmo až moc malé...

(když se blíže přiblížím, tak se mi to zdá lepší, ale zase vzhledem k velikosti panelu, je potřeba sedět dál... Asi by mi vyhovovala stejná velikost textů, prvků atd., ale menší panel, ale to je asi problém, jelikož u menších je stejné rozlišení).
five-min (113)|22.6.2012 22:01
Konečně jsem si do noťasu hodil photoshop a barvy mě trošku zklamaly. (i když jelikož monitor není zkalibrovaný, tak se to asi dalo čekat) Dokonce ani ty šedé odstíny nejsou ono. Šedá se mi zdá jakoby zabarvená do hněda, jakoby nažloutlá. Některé barvy se mi občas zdají trošku divné. (i když možná je to zvykem na jiné barvy ze starého displeje) Jak to správně ponastavit?
Deee-aN (3834)|22.6.2012 22:44
Každý displej je nastavený trošku jinak. Proto to, cos' dělal na starém, vypadá trochu jinak, než na tom novém. Optimálně by musely být oba minimálně stejně zkalibrované. A mít kvalitnější matrici a elektroniku. To je to, za co si nechávají výrobci profi monitorů zaplatit.
Pokud je to do žluta, dalo by se zkusit zvolit jinou barevnou teplotu v OSD displeje (lze-li to).
five-min (113)|23.6.2012 15:29
Mám takový pocit, jako kdyby byl ten obraz prostě hodně ostrý a to asi těm očím vadí. Jen nevím co ubrat/upravit. Zase aby to nezničilo barvy.

Jas mám na nějakých 20% teď přes den...
five-min (113)|23.6.2012 21:22
Nevím, jestli to je tím jasem nebo čím. (mám strašně unavené oči a to nedělám tolik, co jsem dělával) Bohužel jiné levné IPS asi nebudou mít menší minimální jas?
Jedině pak nějaké dobré TN-ko se slušnými barvami za rozumnou cenu (hlavně ale ať není moc přesvícené a má malý minimální jas)? Dá se něco takového najít? Pozorovací úhly moc neřeším, jelikož sedím jen před pc a z boku se nepotřebuji dívat...
five-min (113)|24.6.2012 06:45
Co třeba tento TN: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Podle reakcí uživatelů na heureka.cz má monitor slušné barvy a nebolí z něj oči. Jen mám obavu, že si začínám pomalu zvykat na větší plochu na té 24" (hlavně u tvorby hudby, kde se to hodí), tak aby mi to rozlišení nepřišlo pak málo, ale není to žádná hrůza když jsem do teď dělal na 15.4 s 1280x800.