reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Přetaktování - ano či ne?

Neremegere (0)|5.8.2012 17:46
Ivo: Ano, máš pravdu, procesory Intel se vyznačovaly jistou pokrokovostí (obvzláště teplotní ochrana, což byl dlouhotáhnoucí se problém AMD), ale copak babička (nebo ve své době ty) využije P4??? Na co ti je... A nepovídej, že babička to protřebuje na WOWko, babička by to potřebovala jedině v případě, že by kutila do teorie superstrun a k něčemu jí byla ta pipeline... Jinak sáhne po něčem efektivnějším...
Karel Polívka (1485)|5.8.2012 18:03
K těm komentářům ohledně Pentií 4 - takto zobecňovat celou rodinu pojmenovanou jako Pentium 4 přece nejde. První modely (socket 423 obecně a také první Willamette pro socket 478) a poslední modely (Prescott) nebyly ve své době vzhledem ke konkurenci OK (tyhle modely byly i podle mě z obecného hlediska poměru cena/výkon spíše pro zaryté fanoušky Intelu nebo pro někoho, kdo se moc nevyznal; v době příchodu P4 s423 se už vědělo, že za pár měsíců přijde zcela nová platforma, nemluvě o předraženém pokusu alá RIMM), ale uprostřed byly moc povedené modely, které patřily po dlouhou dobu mezi to, co se Intelu vážně povedlo - typickým příkladem byl Nortwhood 1,6 GHz až 2,4 GHz díky spotřebě/teplotám a OC potenciálu.

K tomu videu od IM - ano, ale to platilo taky jen po nějakou dobu, než přišly ochrany, které měly podobným zničením procesorů zamezovat.

Pls, když už porovnáváte rodiny procesorů, jmenujte konkrétní jádra, ať to má nějakou vypovídací hodnotu.
Ivo Mašek (507)|5.8.2012 19:00
[QUOTE=Neremegere;510984]Ivo: Ano, máš pravdu, procesory Intel se vyznačovaly jistou pokrokovostí (obvzláště teplotní ochrana, což byl dlouhotáhnoucí se problém AMD), ale copak babička (nebo ve své době ty) využije P4??? Na co ti je... A nepovídej, že babička to protřebuje na WOWko, babička by to potřebovala jedině v případě, že by kutila do teorie superstrun a k něčemu jí byla ta pipeline... Jinak sáhne po něčem efektivnějším...[/QUOTE]
Moje babička je už asi 15 let na Pravdě Boží. To tu připomínal někdo jiný - ne já. A co se týče vlastnictví Pentia_4, ano, ve své době jsem ho měl (prescott). Třígigáč a nepopírám, že hřál. Topidlo to bylo. Ale šlo uchladit a nebyl to velký problém. Na stříhání a práci s videem byl rychlejší a lepší, než AMD (mluvím o tehdejší době). Ono se v té době také říkalo, že AMD je pro hry a Intel pro práci. Dnes už je to jedno.
Fox_25 (613)|5.8.2012 19:05
Když jsem ještě měl athlon XP 2800+(Barton) tak jsem jej přetaktoval na 3200+, paměti 420Mhz a geforce 6600GT taky. Teď mám Intel C2D 8200, 6GB ram a 4870. OC u této sestavy bylo neznatelné jak při běžné práci s photoshopem(12MPix raw) tak u her. Vše jsem vrátil na původní hodnoty a jsem teď spíš rád za to že se PC dokáže slušně podtaktovat, hlavně grafika s upraveným biosem, té se roztočí větrák na 2D taktech jednou za cca 10 minut. Systém(XP) při tom všem běží dobře, dokonce asio jde provozovat na 2ms bez praskání(sb460 XFi).
VencaX (3686)|5.8.2012 20:18
Když už jsme zase u těch Pentií, tak ano, měl jsem ho, ale už tenkrát to byl několik let starý procesor a chybu jsem určitě neudělal, výkonově dostačoval, stejně jako mi teď dostačuje E6600. Myslím, že oproti Sempronu 2500+, který mi šel nataktovat max na 2600+ jsem si s Northwoodem 2,8 GHz polepšil (navíc taktovat šel slušně). A je pravda, že třeba na hry oproti Athlonům tolik výkonu nepobral (Bartony byly prostě unikát), ale na práci s videem to bylo prostě znát... sice v té době byly už i Core 2 (možná už i 45nm modely), ale za to mě ta bazarová P4ka nestála skoro nic a bezproblémově slouží ještě teď u mého strýce.
George eLzyx (85)|5.8.2012 21:04
[QUOTE=Neremegere;510984]Ivo: Ano, máš pravdu, procesory Intel se vyznačovaly jistou pokrokovostí (obvzláště teplotní ochrana, což byl dlouhotáhnoucí se problém AMD), ale copak babička (nebo ve své době ty) využije P4??? Na co ti je... A nepovídej, že babička to protřebuje na WOWko, babička by to potřebovala jedině v případě, že by kutila do teorie superstrun a k něčemu jí byla ta pipeline... Jinak sáhne po něčem efektivnějším...[/QUOTE]
k čemu potřebuje P4? Prostě nic jiného není, stroj tu jednou je, tak mi přijde nesmyslné jej vyhazovat a kupovat za těžký prachy něco jiného. Dejme tomu, že celé PC má příkon 250W (což je hodně nadstřelené), když od toho odečtu spotřebu "zelenějšího" PC cirka 80W, tak při dvou hodinách denně to ročně spotřebuje asi 125kWh x 4.5Kč/kWh = 560Kč ročně. Nový střeva by vyšla na 4500Kč. Za jak dlouho by se to vyplatilo? Ano, je to 8let, takže je to nevýhodná investice.

btw - ne všichni důchodci jsou chudí nesvéprávní pitomci, kteří se na stáří nedokázali zabezpečit ;)

K tomu, proč jsem měl P4 - jestli si dobře vzpomínám, tak šlo o nerealizovanou stavbu PC, resp. propadlou zálohu na něj. Někdo si jej u mne objednal, ale pak se neozýval. Část objednávky se dala stornovat, ale CPU bylo už doma, protože bylo z jiného obchodu. Takže co s ním? Buďto tenkrát se ztrátou prodat (dostal bych tak půlku zpátky), nebo použít.
Neregistrovaný (0)|5.8.2012 22:36
No, pokud jde přetaktovat CPU bez použití drahých větráků - proč ne. Ale pokud si k procesoru koupím ventilátor v ceně řádově od 500 do 2000 Kč, tak za podobné peníze můžu mít o řadu vyšší CPU, které ten výkon umí taky a bez jakéhokoliv přetěžování.
Uvidíme co nám dá budoucnost, ale pokud dnes máme první generaci procesorů na 22nm (jsou ještě nějaké potíže s heatspreadery), tak za 1-2 roky budou v pohodě stačit i "stock" chladiče. Nebo myslíte že ne?
xxviktor (406)|5.8.2012 22:37
Athlona 3000+ XP používají rodiče doteď (ano, taky recykluju, ještě před měsícem jsem jednou do měsíce používal na web i PIII na desce od Qdi). Ono to s těma teplotama není až tak tragické, jak to vypadá na tom videu. Teplotní ochrana tam je a aby se vypálil, tak by větrák musel odpadnout celej, ne se jen porouchat :) Ikdyž ten počítač mě štve tak nějak celkově. Desku má MSI K7N2 Delta ISLR, což byla tehdy vyšší třída a docela mě zlobí i bez taktování. Ale pravda, že Prescott byl spíš kávovar než procesor.
George eLzyx (85)|6.8.2012 00:13
[QUOTE=;511007]No, pokud jde přetaktovat CPU bez použití drahých větráků - proč ne. Ale pokud si k procesoru koupím ventilátor v ceně řádově od 500 do 2000 Kč, tak za podobné peníze můžu mít o řadu vyšší CPU, které ten výkon umí taky a bez jakéhokoliv přetěžování.[/QUOTE]
pokud přetaktovávám základní model na úroveň toho nejvyššího, tak si troufám tvrdit :notsure, že jiný chladič nepotřebuju, protože ty dva procesory jsou v podstatě rovnocenné (i co to TDP). Lepší chladič obvykle potřebuju v případě, že přetaktovávám za hranici nejvyššího modelu. A tady narážíme na to, že i kdybych si chtěl připlatit, tak mám smůlu, protože nic takového na trhu není - resp. je, jmenuje se to přetaktování.
czhunter (775)|6.8.2012 09:53
[QUOTE=George eLzyx;511012]pokud přetaktovávám základní model na úroveň toho nejvyššího[/QUOTE]Oni se výrobci už poměrně dávno postarali, aby rozdíl nebyl jen ve frekvencích. Cache si nenataktuješ. HT, lepší grafiku a další jádra taky ne, L3 si z prstu nevycucáš.
Samozřejmě, někdy i to lze odemknout, ale pak už se nebavíš o "základním modelu". Taktováním jde dohnat pouze několik modelů nahoru, pokud se bavíme o dnešním stavu.

Jinak některé P4 byly slušné procesory, zejména jádra Northwood a Cedar Mill.
JindraPce (69)|6.8.2012 10:07
[QUOTE=Ivo Mašek;510987] To přece nemůžeš myslet vážně. Pentium_4 jsem vlastnil a je pravda, že hřály. Je také pravda, že když se pochroumal chladič, tak ty Pentia snižovaly frekvenci, až se zastavily úplně. Ale defacto je nešlo oddělat. U těch procesorů od AMD, které hřály také hezky, když ti odešel větrák, tak během dvou vteřin to zaplápolalo a šlus, konec. Šel jsi si koupit nový (v lepším případě - mnohdy se s tím následkem svezlo i cosi dalšího). Kdyby jsi náhodou nevěděl, o co se tehdy (zdůrazňuji tehdy - neb tu připomínáš staré časy) jednalo, tak mrkej:[/QUOTE]

Jo jo, takhle nějak dopadl můj třetí pokus o přetaktování. Byl to Athlon 1.2 a jen to zasmrdělo. Dokonce bych řekl, že to netrvalo ty dvě sekundy, ale bylo to skoro okamžitě:D Jediné co mě tenkrát napadlo, že jsem špatně nasadil chladič nebo byl ten procesor blbej.

No a také nevím co je na P4 špatného. Když celá repasovaná počítadla s tímto procesorem jsou kolem 2000,- s DPH. Na hodně věcí P4 kolem 3GHz stačí a ještě hodně dlouho stačit bude.
George eLzyx (85)|6.8.2012 12:26
[QUOTE=czhunter;511025]Oni se výrobci už poměrně dávno postarali, aby rozdíl nebyl jen ve frekvencích. Cache si nenataktuješ. HT, lepší grafiku a další jádra taky ne, L3 si z prstu nevycucáš.
Samozřejmě, někdy i to lze odemknout, ale pak už se nebavíš o "základním modelu". Taktováním jde dohnat pouze několik modelů nahoru, pokud se bavíme o dnešním stavu.

Jinak některé P4 byly slušné procesory, zejména jádra Northwood a Cedar Mill.[/QUOTE]
tak samozřejmě to bylo myšlené v dané "rodině" procesorů ... jako že chci i5 Ivy, tak si koupím nejvýkonnější 3570(3.4/3.8) za 5100Kč. Přitom jsem si mohl koupit 3450(3.1/3.5) za 4600Kč, za to ušetřený pětikilo koupit lepší mainboard (jednak kvůli OC, druhak kvůli více PCIe linek, USB3.0, SATA3 atp.) a tu 3450 přetaktovat nad úroveň 3570 - měla by jít min. na 3.5/3.9 (ideálně 3.7/4.1 :runaway). Samozřejmě pokud jsou prachy, tak vemu "K" a taktuju ještě výše.

To samé u AMD - i když to teď má z každé rodiny po jednom či dvou procesorech.
czhunter (775)|6.8.2012 13:32
[QUOTE=George eLzyx;511034]tak samozřejmě to bylo myšlené v dané "rodině" procesorů ... jako že chci i5 Ivy, tak si koupím nejvýkonnější 3570(3.4/3.8) za 5100Kč. Přitom jsem si mohl koupit 3450(3.1/3.5) za 4600Kč[/QUOTE]No jasně, já to chápu, ale podívej se, jak je ten finanční rozdíl malý.
Dřív se taktovalo hlavně proto, že cenové rozdíly např. mezi Athlonem 1GHz a 1,2GHz byly obrovské (5 a 8kkč, pokud si dobře pamatuju, přitom to šlo lehce nataktovat) - a to ještě byl Duron Spitfire, který stál 3k a šel ještě víš.

Dnes je rozdíl v rámce jedné rodiny odstupňovaný velmi pomalu, Intel i AMD to má v podstatě po stokorunách, až u nějakého EE je velký skok. Ani finančně to tedy už není tak výhodné, jako dřív.
George eLzyx (85)|6.8.2012 14:58
ano, ten finanční rozdíl je malý, ale dost často i ten hraje do karet. Někde si přivyděláš třeba 10000Kč a za to si chceš pořídit nový střeva, víc prostě nemáš a mít nebudeš, protože to co běžně vyděláš dáš do splátek baráku, auta, školného atp. Pak stojíš před otázkou jestli vzít 3570 + B75 nebo 3450 + Z77. Někdo kdo netaktuje, by sáhl po té první variantě, je to přeci výkonnější. Ten kdo taktuje, sáhne po té druhé přičemž na tom bude o dost líp (o chlup výkon, o pár PCIe linek navíc, nějaké ty řadiče, možná lepší návrh boardu atp.).
Navíc jak se říká - halíře dělají talíře. Každá ušetřená koruna dobrá. Byť to jsou jen stokoruny. To ušetříš sto tady, sto támhle, pětikilo támhle, ..., a najednou je z toho na dovolenou, kterou by jsis nemohl dovolit.

ad Duron - si pamatuju, jak jsem si objednal nový PC s Duronem 950MHz (Spitfire), přičemž 1GHz Morgan byl o víc jak 1000Kč dražší. Bylo to den po maturitním večírku. Celý natěšený jsem to začal skládat, málem jsem se do toho pozvracel, jak jsem měl ten žaludek ještě podrážděný.
Každopádně doskládal jsem a běželo to přesně 2 vteřiny. Procesor se spálil. Kamarád(obchodník s IT) mi totiž ze zkušenosti ohnul sponu chladiče, tak aby lépe pasovala na socket. Problém byl v tom, že on stavěl PC na lowend mainboardech PCChips atp., já to stavěl na nejbrutálnějším mainboardu tehdejší doby - MSI K7N420 Pro (nForce1, první deska s dual channel, integrovanou GF2MX a luxusní zvukovkou). Měl jsem ji tehdy z první várky dodané do ČR. No a přiohnutý chladič nedoléhal. Takže CPU šlo na reklamaci a z reklamace se vrátil 1GHz Morgan, který měl navíc SSE a šel taktovat výše (podle zkušeností ostatních).
czhunter (775)|6.8.2012 15:03
To jo, a vzhledem k tomu, že na splácení stotisícového auta proděláš desetitisíce (pokud ho nesplácíš rodičům na bezúročnou půjčku), tak se ty stokoruny asi hodí :p
VencaX (3686)|6.8.2012 15:41
Tak si holt nesmíš brát půjčku od Home Credit a jim podobným - těm pak samozřejmě místo 100K dáš 150 i víc :D. A co ty víš, kdy se ti nějaká ta stovka bude hodit (třeba až půjdeš na jedno :p)
George eLzyx (85)|6.8.2012 15:58
tak ještě, že se mě tohle netýká. Já kupuji vše za hotový. Akorát na barák jsem si čtvrtku půjčil. Nicméně i tak je každá stovka dobrá. Hodím ji na spořící účet a když se tam sejde aspoň dvacka, tak přikoupím nějaké ty akcie. Ale to se moc často nestává, páč ty prachy jsou potřeba pořád jinde - oprava auta, oprava baráku ...
Dojigiri (1629)|6.8.2012 18:16
Driv jsem taky pretaktovaval (Duron/Athlon blahe pameti), v soucasne dobe uz spise podtaktovavam. Naposled jsem celkem nedavno nastavoval podtaktovani mobilu (Android) kvuli vydrzi baterie (je legracni, ze ten mobil je i podtaktovanej nekolikrat vykonnejsi nez PC kterej jsem mel pred 10 lety).
xxviktor (406)|6.8.2012 18:34
Otázkou taky je, na kolik si ceníš času, co do toho vložíš a kterej bys mohl využít na něco jiného, že :)
Ivo Mašek (507)|6.8.2012 20:06
[QUOTE]Na hodně věcí P4 kolem 3GHz stačí a ještě hodně dlouho stačit bude.[/QUOTE]
Přesně tak. Mám spousty známých, kteří ho dodnes používají a tu práci odvede včas a dobře. Já už ho nemám. Jak jsem stavěl další nové mašiny (jak šel čas), tak samozřejmě i nové procesory. Teď mám nějaký tří gigový Core Duo. Intelu jsem zůstal věrný (jednak z tradice - byl jsem s ním vždy spokojen, jednak i ohledně jednoduché instalace čipsetu desky)
Nemám nic proti AMD a nikdy jsem proti němu nic neměl (ani jsem se nikdy nezúčastnil přiblblých diskuzí Intel vs. AMD), to jenom aby si tu někdo nemyslel, že jsem zaujatý., ale nemám důvod měnit značku.
Neregistrovaný (0)|6.8.2012 20:13
[QUOTE=Karel Polívka;510985]K těm komentářům ohledně Pentií 4 - takto zobecňovat celou rodinu pojmenovanou jako Pentium 4 přece nejde. První modely (socket 423 obecně a také první Willamette pro socket 478) a poslední modely (Prescott) nebyly ve své době vzhledem ke konkurenci OK (tyhle modely byly i podle mě z obecného hlediska poměru cena/výkon spíše pro zaryté fanoušky Intelu nebo pro někoho, kdo se moc nevyznal; v době příchodu P4 s423 se už vědělo, že za pár měsíců přijde zcela nová platforma, nemluvě o předraženém pokusu alá RIMM), ale uprostřed byly moc povedené modely, které patřily po dlouhou dobu mezi to, co se Intelu vážně povedlo - typickým příkladem byl Nortwhood 1,6 GHz až 2,4 GHz díky spotřebě/teplotám a OC potenciálu.

K tomu videu od IM - ano, ale to platilo taky jen po nějakou dobu, než přišly ochrany, které měly podobným zničením procesorů zamezovat.

Pls, když už porovnáváte rodiny procesorů, jmenujte konkrétní jádra, ať to má nějakou vypovídací hodnotu.[/QUOTE]

Mám P4 3Ghz socket 478,Northwood v Barebone Asus, samozřejmě s integrovanou grafikou Radeon 9100 IGP, 2Gb paměti a se zdrojem 200W. V chodu naprázdno změřený odběr 70-75 W, v zatížení 3DMark2001SE max 115-130W. Pro internet, MS Office, Adobe Reader a další kancl-práci bohatě stačí. A hry žádné nehraji.Myslím že žravost P4 je jenom papírová. To o generaci novější Celeron D325 2,53Ghz měl změřený odběr o cca 15W větší a při běžném provozu teplotu se stejným chladičem o cca 10-15°C větší.
tik-tak (45)|6.8.2012 21:12
ANO jednoznačne , ale len keď človek vie čo robí. Dnes to už nieje tak jednoduché ako v minulosti.
Je toho vela čo nastavovať čo sa dá rozhýbať , ale aj posr.... 2 x meraj a potom ešte meraj a potom rež.
Mal som až do nedávna v láske hlavne CPU od AMD ktoré mi pripadali OC priatelskejšie.
Dnes..... ano mám ešte CPU AMD Athlon X2 so základným taktom 2900 MHz pretočeným na 3130 MHz a ktosi to dotiahol na 3200.
Šiel by som do Intelu no financie nepustia a tak to musím látať ako sa dá, dvíhať takty aj na Grafike /4770/ a som na ňu hrdý.
Je to tak trocha uspokojenie , že to fachá , je stabilné, a utiahne to aj pomerne novšie hry. Chcelo to lepšie chladiče v hodnote cca 30€.
To je všetko ako vravím všetko to maká , stabilne a hoci to je len cca 5 - 7% mne to stačí.
Už len zo športu a pre potešenie.
Neregistrovaný (0)|13.10.2012 11:17
Přetaktování je tak trošku odvozeno od aplikací jako jsou třeba hry. Dříve to pro někoho byla nutnost protože se snažil o fps ve hrách a vůbec o chod hry samotné.Výkon dnešních procesorů je dostačující jak se zdá a nebo vývojáří her nevyúžívají procesory na max a nenutí uživatélé hledat více výkonu.