reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ideální notebook pro studenta: dokáže někdo rozlousknout tento tvrdý oříšek?

Jan_Svoboda (15)|5.8.2012 15:17
Zdravím,

věřte nebo ne, ale notebook, splňující všechny mé požadavky asi neexistuje. Pokud patříš mezi ty, jejichž "posláním" je vždycky něco najít, toto jest topic přesně pro tebe! :)

Takže, hledám patnáctku s Full HD. To samo o sobě snižuje počet notebooků na asi 50 modelů.
Já k tomu ale přidávám požadavek na enormní výdrž. Nezajímá mě "až", potřebuji "určitě" vydržet 4 hodiny v autobuse čtením nějakých skript, nebo psaním. Jezdím často v noci, ale takhle kolem léta to bude i přes den. Nemám v lásce lesklý displej. Z mých zkušeností nepřináší nic zajímavého (možná lepší kontrast za tmy), ale za světla, a to i nepřímého, silně omezuje viditelnost na displeji, pokud bych třeba hrál hru nebo koukal na film. Dá se to kompenzovat zvýšením jasu, ale to snižuje výdrž. Pokud i tak udělá notebook 4 hodiny, je mi to vcelku jedno a nechám se přemluvit.

Zajímá mne ovšem i výkon. Integrovaná grafika Intel připadá v úvahu jen pro přehrávání HD filmů a úspornou práci v autobuse. Jelikož Radeony v noteboocích vlastně ani nejsou, a když, tak slabé, bude to asi GeForce. GT610M/GT520M je asi takový základ. Hodlám na tom alespoň rozběhnout WoW a podle skóre z 3D Mark 11 (500b) by to měla dát vklidu. Míval jsem Radeon HD4670, který to dává na nejvyšší ve FullHD, a ekvivalent jeho výkonu je 900b. Z hlediska proceosru, Core i3, Pentium, tady je mi to asi jedno. Cokoliv, co dá nad 1 bod v Cinebenchi 11.5 je naprosto dostačující. Klidně zkousnu i E-450 od AMD, ale tam už je lehce slabší grafika, a celkově je to pomalejší, a mám strach. Stejně jsem ale žádnou FullHD patnáctku s tímto APU neobjevil.

Co mě asi navíc zajímá? Určitě jsem přítelem mobility, nepotřebuju ai mechaniku, ani velký HDD, chci baterku, baterku, baterku. Napadlo mě tedy koupit si náhradní baterku, ale s tím mám nulové zkušenosti. Na ceně se to samozřejmě také projeví. A komplikované je pak i nabíjení.

Limitem je pro mě cena. Tedy limitem - chci co nejnižší, samozřejmě. Ale říkal jsem tak 20K, pokud více, tak mě musíte přesvědčit, že to má smysl. Jak říkám, nepotřebuji extra výkon, vlastně toho po NTB ani moc nechci. To už si totiž rovnou můžu vzít Lenovo Y580, které dá na baterku 5 hodin práce, a dá se na tom i slušně zahrát, plus extrémní procesor. Do toho se mi ale moc nechce. To už by byla náhrada za desktop, a na ten jsem prostě zvyklý, navíc je i tak výkonnější (graficky), jak Y580 a podobné.
Chci jen takový doplněk na cesty, do školy, ale abych na tom o víkendu doma rozběhl aspoň to WoWko. Když už jsem ten "závislák", dost mě štve, že přijdu o nejdůležitější akce, které se dějí o víkendu.


Na druhou stranu jsem si říkal, že bych i tu třináctku s HD Ready, ale na 1080p HD filmy koukám často a mám jich slušnou sbírku, a na HD Ready vlastně neexistuje žádné nativní rozlišení filmu. A já jsem nepřítelem up i downsamplingu. Třináctka je ale asi výhodnější. Nachází se tu ASUS U32U, U36SG, které dají 7+ hodin na baterku. Pak je tu ještě Acer M5, což je ale nepochopitelně našláplá patnáctka jen s HD Ready. A jestli patnáctku, tak chci určitě Full HD.

Tak co, napadá vás nějaké východisko z téhle šlamastiky? Dá se najít zajímavá patnáctka s dostatečnou výdrží na baterku a základním neintegrovaným výkonem? Nebo je jediná cesta za výdrží sekundární baterka? Pak se totiž dá koupit i našlapaný ASUS K53TK za trapných 13K. Nemám ale tucha, kolik by dal na jednu baterku, tudíž, jestli bych k němu baterky nepotřeboval tři.
Docela nechápu, proč prostě Acer neudělá tu svou M5tku s HD displejem. to je fakt jediný jeho nedostatek!

Každopádně jsem zvědavý na vaše nápady. :)
VencaX (3686)|5.8.2012 19:42
No, mám rok staré Lenovo V370 s i5-2410M a G410M. Jako nový atakoval při práci ve wordu 6 hodin výdrže, teď jsem naměřil asi 5 a čtvrt a to jsem byl na baterce dost často. Jako pro studenta na cesty bych vzal asi spíš 13" nebo 14", ale v týhle kategorii je takových hodně málo a takové rozlišení na tak malém displeji už je docela bádání, každopádně pár modelů je, nejlevnější asi za 27 tisíc - jen pro ukázku. Ale celkově se dá říct, že notebook s menším displejem bude mít mírně vyšší výdrž na baterce než třeba patnáctipalec.

Ona 610M nedostala o moc výkonu víc, než stará 410M, vlastně je to jen přeznačená 520M, ale to asi víš. A pokud můžu podotknout, tak Intel HD4000 integrovaná v Ivy Bridge i5kách je výkonější, než ta Nvidie 610M. Takže další možnost je vzít notebook s Ivy Bridge procesorem a to, že budeš mít nadbytek výkonu na procesoru ti může bejt jedno. A tak jako tak tím, že v notebooku budeš mít jen integrovanou grafiku, uspoříš další cca půlhodinku výdrže.

Co takhle 1600x900? Sice pro něj také není žádné nativní rozlišení filmů, ale za tu cenu se sežene třeba Thinkpad S430 nebo E530 v několika verzích (třeba jedna, třeba druhá). Dál se mírně přes cenu dá sehnat třeba HP 6470b a HP 6570b, ke kterým jde dokoupit ještě další přídavná baterka, která ti výdrž na baterku zvedne o dalších pár hodin (menší, větší), ale celkově už bys byl se 14" verzí na cca 24 tisících a navíc bys neměl tolik kýžené FullHD.

Proč Acer nedělá M5ku s FullHD? Cena. Acer byl, je a bude výrobce, který za cenu menší kvality a špatné a trapně dlouhé délky reklamace tlačí cenu "výkonějších" notebooků dolů. Samozřejmě od takového notebooku nemůžeš očekávat zázraky techniky, protože v něm prostě jsou levnější součástky, díky kterým je i celkově takový notebook levnější. Podobně se chová u levných modelů i Asus a pár dalších výrobců, ale to je jiná kapitolka.

Spíš je k zamyšlení, jestli opravdu vyžaduješ FullHD, protože ve FullHD zrovna velké množství notebooků a ještě k tomu s matnou nebo antireflexní úpravou neprodává. HD+ je na tom o něco lépe (Lenovo S430, T530, HP 6470b, 6570b) a asi nejobsáhlejší skupina budou ty HD Ready, kde seženeš i levnější kvalitnější kousky jako Lenovo E430, E330, HP 4340s apod., samozřejmě model buď s i5-3210 (Intel HD 4000) nebo aspoň tou 610M. Moc dalších modelů s matným/antireflexním displejem neseženeš.
Jan_Svoboda (15)|5.8.2012 20:28
Tývole, neni ten Zenbook nějakej levnej? :D Jako Zenbook, to je trochu velký luxus pro mě. Na 13" už nevím, jak to s tím HD bude, na 15" je mi to docela OK. Ale 1366x768 už je příliš malé (nebo velké,jak se to vezme) rozlišení pro patnáctku.. Nějaké pseudo rozlišení právě, to když už, tak těch pár pixelů můžu obětovat a jít do toho 1920x1080, které už je alespoň pro ty filmy standardní. A filmy pak půjdou asi rovnou na 2K, takže tan downsampling proběhne ve smislu 1 px = avg(2x2 px), žádné přesahy přes hrany, prostě žádná ztráta ostrsosti obrazu.
S 13" FHD nemám žádné zkušenosti. Ty ano? Já ne, mám 9" 1024x600, což je ještě i menší dpi, než 15" FHD... HD Ready jsem ochoten vzít pro ten 13". Ale 15" FHD chci prioritně, pokud to bude možné. Pokud FHD nepůjde, tak tím pádem nepůjde ani patnáctka.

Kdyby se tak Zenbook dělal s i3 klidně, 15" FHD nebo i tahle 13" FHD s i3, kdyby byla, mohlo by to být zajímavé a i cenově příjemné. Nechci asi zas za to vypláznout 27K, když mi víceméně může stačit U32U za 11K :D Potřebuju, aby mi něco zbylo pro insvestici do desktopu..

Souhlasím, že Intel HD 4000 není až tak slabá, ale jak jistě všichni víme, ta podpora... Pokud mi zaručíš, že na tom běhají i pecky jako Age of Mythology, Rise of Nations, Stronghold, a podobné postarší hry, které na snad žádné Intel grafice nefungují, protože "VGA Unsupported", pak bych jí i zvážil. Do té doby...
Měl jsem v ruce i i5 s touto grafikou (Aspire S3) a teda tyhle staré hry mě nenapadlo otestovat, ale že by se na tom zrovna WoW dalo hrát říct nemohu. Navíc hlučnost byla poměrně enormní.

U Thinkpadů se mi nelíbí na mě trochu "old school" design, a tlačítka touchpadu. Nejsem asi žídný Thinker, Thinkpad asi není pro mě, stejně jako třeba Mac. HPčka jsou zase velké nevzhledné krabice. Dejme tomu, to jsem schopen opomenout, ale dost mě zděšuje přesun výroby HP do Polska, a už nyní ohlašované problémy s kvalitou. DV6 a DV7 jsou známé přehříváním, Probookům 4530s začínají po dvou letech praskat panty.


Ono s tím výkonnějším HW to není tak horké. Dedikovaná grafika se vypne a jede to na IGP, takže je to pak stejné, jako bez dedikované. i3 vs i5 se také liší jen v zátěži díky turbu.
i7 už je pro mě asi zbytečně moc, a za 27K, to už si můžu rovnou koupit ASUS G55VW a desktop dát bratrovi tak, jak je... Možná si graficky pohorším a procesorově polepším, ale řekněme, že začnu "dospívat" a přestanu se hnát za ultra výkonem. Jenže pak je o kousek výš SSD a ještě o kousek výš je 3D Vision... Aaaa je tam tolik proměnných! :D

Já ti nevím. Řekněme, že porovnám zméněný G55VW, takže mám 30K. Do desktopu chci dát Alespoň HD7850 OC 2GB a FX-6200, novou desku a 8GB Ram. Můj PC je univerzální, protože dělám 3D grafiku, hraju hry, brouzdám po netu, a koukám na HD filmy. Plus v něm mám X-Finu, SSD.. Když vezmu Zenbook, budu mít v něm lepší procesor, než FX-6200 :D Když vezmu tenhle upgrade, tak vyjde na +-15K. Takže mám na nouta 15K. No jak koukám, to asi nepůjde moc do hromady, a vážně to vypadá na tu G55VW plus druhou baterku O.o No teď jsem se v tom slušně zamotal. Když vezmu Zenbooka, tak můžu renderovat na něm, a desktop nechat, jak je, jen mu koupit grafiku. To je 6K, čili na nouta těch 27K by se dalo akceptovat. Ale nevím, jestli je to důstojné mít desktop a renderovat na noutu :D
Tady se zase nabízí spekulace s G75VW, ale 17" jsem ještě neviděl. To už asi není ani vhodné na cesty. Ale v G55VW je pro mě zbytečné SSD, když bych si tam dal své. V G75 není, navíc je trochu pohodlnější klávesnice. Pořád je to ale GTX660M vs HD5770, která vklidu zvládá SSAA, GeForcce dělal docela velkej problém, respektive ho vůbec neřešila, i přes písemnou žádost v ovladačích.
A HD7870M jsem ještě neviděl. Kdyby notebook s ní byl, asi bych začal zvažovat výměnu svého desktopu za toto. Takový nout by neměl mít do 30K problém vlézt a já nechápu, proč jím ASUS nevybaví G55. Resp. proč nikdo?!

Z hlediska požadavku na mobilitu mi asi nejlépe vychází nejvíce zvažovaný U32U nebo U36SG. Ale toho AMDčka se lehce bojím, nemám s ním přímou zkušenost. Nepotřebuju výkon, jen WoWko v 20% detailech hratelné v 25Man instancích. A toho si nejsem u HD6320 jist. A plynulostí ve Win a v officu si také nejsem jist. Tady ale vycházím z Atomu N270 v prvních netboocích světa, a z GMA945.
VencaX (3686)|5.8.2012 22:15
Tak protože už jsem měl napsanou slohovku a spadnul mi prohlížeč, tak to vezmu rychleji.

Zenbook byl pouze obrázkem na 13" FHD notebook. Stejně jako 20" je na klasickém displeji na FHD moc malé, tak asi tak bude na 13" FHD malé.

O kompatibilitě Intel HD 4000 se staršími hrami nevím. Navíc jsi v původním příspěvku zmiňoval pouze WoW. Hluk je samozřejmostí, ale třeba Lenova mají slušné tiché chlazení i v levných modelech. A pokud jde WoW špatně na HD 4000, tak co potom na slabší G610M.

Ano ThinkPady nejsou pro každého, to je pravda, designově to není ono, ale jsou poměrně kvalitní, mají matný displej v určitých modelech se slušným rozlišením... S HPčkama máš pravdu, že kvalitou to jde dolů, já to říkám pořád, ale ta kvalita jde dolů už několik let a ne jen u HPček. Paviliony ale často po 3 letech končej na smetíišti díky základovce a v 90% případů se problém jeví stejně. Už mě i napadlo, jestli tam nemají nějaký čipík, který ten notebook po určité době znefunkční, abysis musel koupit nový. Ale to je jen spekulace.

Docela slušné levné notebooky se taky najdou... třeba Lenovo Z380, ale tam máš lesklý displej, jako ostatně ve většině levných notebooků (krom nevzhledných ThinkPadů, poruchových Probooků a pár dalších modelů, o kterých moc mluvit nebudu). Holt tady rozhoduje cena, lesklé panely, stejně jako panely 16:9 jsou levnější.

Každopádně bych se vyhnul Acerům, protože nechceš na vyřízení reklamace čekat 3-4 týdny, jak je zvyk u Aceru na to, že ti možná opravěj notebook tak, že jim ho za 2 měsíce pošleš znovu se stejným problémem. Od Asusu bych nebral Kčka... mám s nimi špatné zkušenosti, zato s reklamacemi daleko lepší než u Aceru.

A k té dedikované grafice. Není to úplně tak. Dedikovaná se "vypne", takže šetří baterku, ale i když neběží, pořád si bere energii, cennou energii z baterky, takže ano, notebook, který nemá dedikovanou grafiku vydrží déle. Je to asi tak ta půlhodinka.

Prostě ideální notebook za nízkou cenu... je to jako ve vztahu, musíš se něčeho vzdát, najít nějaký kompromis na to, aby to mohlo fungovat. Na takovou cenu máš vysoké nároky na displej, design a další.
Třeba ta Z380ka je slušná, ale má lesklej displej, ThinkPady Edge mají zase matné displeje, ale vzhladově nic moc, HPčka jsou dejme tomu ucházející a mají matný displej, ale jsou poruchová. Pak je tu Asus N55 nebo jak se to jmenuje, který má FullHD matný displej, ale díky vyššímu rozlišení a výkonné grafice klesá výdrž na baterce. Pak je tu ještě ta vyšší řada ProBooků, kde máš slušnej displej, řekněme ucházející výkon a když ti nebude dostačovat baterka, tak si dokoupíš "podstavec" s baterkou, která ti přidá dalších pár hodin. Ale nic, co by mělo matný displej, super vzhled, bezvadné rozlišení, kvalitní zpracování, kompaktní rozměry a hmotnost a bylo za rozumných 15-20 tisíc prostě nenajdeš, na to jsou tu jiné notebooky v jiné cenové kategorii.
Jan_Svoboda (15)|1.9.2012 15:47
Tak jsem to nakonec celé přehodnotil. Desktop pošlu dál (bratrovi nebo prodám) a pořídím asi Lenovo Y580, i7, 64GB. Nevím, zvažoval jsem EliteBook 8570w, jenže mám trochu obavy - jednak je hnusný na pohled a jednak profesionální grafika obvykle ve hrách zaostává. M4000 by mělo vycházet z HD7770M, ale výkon ve hrách mi nikdo nesdělí a nikde se najít nedá. Navíc tam není možnost přepínat na integrovanou grafiku což i na 97Wh baterce asi bude blbé.. Potřebuju, aby dal s jistotou 4 hodiny "něčehodělání", jako čtení PDF. A navíc, což u workstationu naprsto nechápu, jen 2 GB trapných 1333 MHz ram. Pokud si k tomu koupím alespoň 8 GB 1866 MHz, můžu si k už tak vysokým 35K přidat dalších 5.. A prý má i docela problémy s chlazením... Láká mě ta možnost okusit profesionální grafiku, jelikož grafika by se měla stát mou obživou, ale co když to tak nedopadne?

Navíc požaduji, aby byl notebook prostě univerzální - na HD filmy, hraní (nic extrémního), ale i 4+ hodin cestování, při kterém by mi neměl rozdrtit kolena. Jó, kdyby narvali tuhle grafiku do Insrpirionu 15R SpecialEdition, to by byla jiná, protože ten je fakt pěkný.. Ale ten se ji nedočká, u Dellu jsou zase jenom precisiony, které jsou teda o kousek hezčí, než EliteBooky, ale problémy mají stejné..

Nejspíš to prostě bude ten Y580, ke kterému teď hledám způsob, jak dostat skutečný prostorový zvuk z HD filmu a hry do stereo sluchátek ( http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/69415-Prostorova-zvukovka-se-stereo-vystupem )... No a až najdu, budu na tohledat přenášedlo. A to zase nevím, jestli chci batoh (aby se mi tam vešla svačina a pití), nebo radši stylovější a "ajťáckovější" brašnu... Grrr s tím notebookem budou jenom problémy :D

Koukal jsem na Sony Vaio SVS (15" FHD, GT640M LE, 6,5hrs na baterku + totéž na přídavnou), který nabízí podstatně tenčí a lehčí tělo, ale také znatelně nižší výkon a už nemůže fungovat jako desktop replacement. A investovat 25K do něj a ještě zachovat desktop a investovat i do něj, to už by se mi prodražilo... :(
VencaX (3686)|1.9.2012 16:20
[QUOTE=Jan_Svoboda;513454]...jednak je hnusný na pohled a jednak profesionální grafika obvykle ve hrách zaostává. M4000 by mělo vycházet z HD7770M, ale výkon ve hrách mi nikdo nesdělí a nikde se najít nedá. [/QUOTE]
Výkon notebookových grafik v benchmarcích.
Výkon notebookových grafik ve hrách.

Lenovo Y580 (recenze) také nevyniká v nějakých úplně malých teplotách těla (i když je pravda, že chlazení je dost dobré, aby uchladilo i7čku i pod 90°C), to ale bude u jakéhokoli notebooku s quad-core i7čku, protože ta je prostě topidlo.

HP - dá se k němu ještě dokoupit velká 9-článková baterie navíc (jako "podstavec"), která cca zdvojnásobí výdrž notebooku, ta se dá pořídit za nějaké 2 tisíce.
Btw. na co utrácet 5000 za moduly 1866 MHz, když se to vůbec nevyplatí? Jak 8GB modul, tak 2x4GB moduly se dají sehnat za nějakých 1200 Kč.

Brašna vs. batoh - Já osobně mám obojí. Pokud notebook převážím, tak jej nosím v batohu (často jezdím třeba vlakem), ale když jdu opravdu jenom s notebookem, tak si vezmu brašnu. Za brašnu jsem dal nějaké 3 stovky a mám ji už asi 3 roky a v pořádku drží. Batoh jsem kupoval za 1500 Kč a jsem spokojený. Podlé tohohle článku by měl vydržet něco pod 5 hodin (s Nvidia grafikou).

Na grafiku by mohl být dobrý Sony Vaio SE2. Není to kdoví co kvalitativně ani výkonově, ale má IPS displej vhodnější na grafiku.
Jan_Svoboda (15)|1.9.2012 17:23
Vzhledem ke grafice mi jde spíše o výkon. Vektorová grafika prostě herním kartám bez sprácných ovladačů nejde. Nějaké velké opengl operace ala CAD také moc ne..

Taky přemýšlím, že si koupím obojí. Brašna je víc stylová, ale batoh je prostě praktičtější. Ale u té brašny nemám odhad na prostor. Jde mi hlavně o to, aby adaptér netlačil do notebooku, aby byl prostě mimo. Plus k tomu bude klasická myš (žádný prcek) a pravděpodobně i sluchátka, což ty bezdrátová jsou už docela velká... Aktuálně s 9" Netbookem jsem vzal brašnu 14" a nacpal jsem tam tohle, adaptér, menší myš, externí disk s adaptérem, a spustu "flashdisk-like" hardwaru.. akže pro 15,6" se mi moc nechce kupovat čistě 15,6" brašnu..

U těch ram, no rozdíl mezi 1333, 1600 a 1866 MHz je při renderování poznatelný, i když pravda, ceně moc neodpovídá. 5K jsem tak nahodil. Nicméně úplně "nejlevnější" ramky (a vůbec cokoliv) si zase kupovat nechci.

Y580 jsem právě měl v ruce, takže vím, jak na tom je (klapající mechanika, vyšší teploty disku, vyšší teploty booku v "plné palbě"), nicméně jsou to problémy,které výměnou za 2,7 kg a vcelku slušivý design jsem ochoten dát... Ta mechanika byl snad problém kusu, plnou zátěž cpu a gpu najednou mu dávat nebudu, ale lesklý display mě štve a s pokládáním matné fólie (a jejím vlivem na živost obrazu) nemám zkušenosti... Navíc jsem ani žádnou nenašel... 8570w i M4600 (M4700) jsou zase nevzhledné tříkilové cihly. U Vaia je krásné, že má 2 kilečka a o centimetr méně, navíc je prostě luxusní. Ale nemá SSD ani jako cachnig, ani silé cpu a gpu, a přest stojí taky k 30 000 korunám.

Nicméně desktop asi potřebuju zahodit, protože jinak bych do něj zase přidal 20K na komlpetní revitalizaci po 4 letech (i7, Z77, 16GB, HD7850 + něco profi) a notebook tak jako tak potřebuji (a minimem je stroj za 15K) a to už bych byl zase v kýblu.. Takže prostě půjdu do laptopu, tečka. Jen nevím do jakého. Myslel jsem si, že jsem to zůžil a už se mi to zase rozrůstá :(

Kdybych si aspoň ty profibooky mohl osahat. K FirePro M4000 jsem byl zbytečně skeptický i přesto, že jsem četl že má lehce vyšší výkon jako HD7750M, čili je tak někde mezi ní a HD7770M. To by mi asi stačilo, i když bych HD7870, alias M6000 radši. Ale to už je vážně tak trochu moc profesionální book.. To spíš to Y580 i kdybych ho měl za rok vyměnit...

On Y580 víceméně nemá moc konkutence.. Do Samsungu nejdu. Ten je nedomyšlený, protože nemá zkušenosti. Jeho první booky měly sice neotřelý vlnkatý design, ale nezapuštěná klávesnice způsobila otisky na displayi a tak. Prostě Ne. No ASUS by byl super, prostě RoG stealth mašina, žádný dětský svítící design ala MSI 683, ovšem ta špekatost a váha, je to už moc "alienware" typ, gaming desktop replacement. Já potřebuju zůstat mobilní, i za cenu horšího chlazení, které tak moc potřebovat nebudu. A MSI? Kvalitativně šunty, bývaly skoro vždycky, hlavně pantíky a mizerné chlazení. GE60 ani není nějak extra pohledný, GT60 má zbytečně moc diod, čuflíků, ani tak prostě MSI nevěřím... No a poslední, kdo nabízí GTX 660M je Lenovo...
Výkonnější grafiky prostě nikdo nemá, a ani staré GTX500 ani jejich přeznačeniny a SB cpu nechci. Když už nový notebook, tak poslední technologie, radši výdrž než nízkou cenu. Kéž by existoval notebook s HD7870M!!!!! :(
zatara007 (18)|5.1.2013 22:03