Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Promyslete koupi SSD

Jakub Doležal (63)|6.8.2012 16:07
Ahoj,
rád bych se zde podělil o osobní zkušenost s SSD a zároveň "varoval" případné kupce.

Takže: před koupí SSD jsem prošel řadu recenzí, zkušeností uživatelů a nakonec vybral všemi velmi chválený Crucial M4 (128 GB, 7 mm). Mám jej cca půl roku a v poslední době se velmi často zasekává a v 99% případů tak zkolabuje systém. Vyzkoušel jsem snad všechny možné rady, ale náhodným zamrznutím nelze zabránit. Podobný problém řeší na fóru výrobce i řada jiných uživatelů a bohužel podobné problémy má zřejmě i Intel se svými SSD. Disk jsem dal do reklamačního řízení, odkud byl ale vrácen jako funkční. Technikům se během testovací procedury nezasekl a tím pádem ho nemohou měnit za jiný.

Svým způsobem jsem se tedy dostal do slepé uličky, kdy mohu dál zkoušet používat SSD, ale pokud se mi zasekne zrovna uprostřed rozdělané práce, tak to je opravdu k vzteku.

Nechci nikoho odrazovat od koupě SSD i já sám zkusím ještě jiného výrobce, protože ten rychlostní rozdíl oproti HDD je na notebooku takřka gigantický. Nicméně uvědomte si, že se vám stejně jako mně může objevit toto náhodné zasekávání (i několikrát denně) a v rámci reklamačního řízení jste prakticky bez šance na výměnu či vrácení peněz.
kevin00 (10238)|6.8.2012 18:13
Vlastním 64 GB verzi od téhož výrobce a stejné řady a zatím musím "zaklepat" SSD disk funguje bez sebemenších problémů. Provozuji jej pod Win7.
Jakub Doležal (63)|6.8.2012 21:46
Já jsem SSD hodně věřil a pravda, že to přineslo neuvěřitelné zrychlení práce. Jen mám nyní prostě pocit, že pro "profesionální" nasazení je to trochu hazard a to jsem si ještě raději připlatil za Crucial, abych se vyhnul například problémovému OCZ.
Sommer (384)|6.8.2012 22:38
Já používám Intel SSD 520 120GB a zatím bez problémů. Jaká řada intelu měla problémy? Nebo Intel obecně?
Jakub Doležal (63)|6.8.2012 23:07
[QUOTE=Sommer;511098]Jaká řada intelu měla problémy? Nebo Intel obecně?[/QUOTE]

U Intelu jsem v době koupě SSD řešil ten bug u řady 320, kdy v případě nějakého výpadku proudu došlo redukci kapacity na 8 MB (nějak tak).
V současné době mi pak přišlo, že se náhodné zamrzání objevuje u nových řad. viz např https://www.google.com/search?sclient=psy-ab&hl=en&site=&source=hp&q=intel+ssd+random+freeze&btnG=Search&pbx=1&oq=&aq=&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=
DrZelenka (2491)|19.8.2012 23:47
[QUOTE=Jakub Doležal;511101]U Intelu jsem v době koupě SSD řešil ten bug u řady 320, kdy v případě nějakého výpadku proudu došlo redukci kapacity na 8 MB (nějak tak).
[/url][/QUOTE]
Hmm, to se mám na co těšit :( Ale pár nepěkných výpadků už přežil (nečekaná bouřka a já nebyl doma, nevšiml jsem si papíru o vypnutí proudu, ...) a zatím v pohodě :)
mirecek1965 (10)|21.8.2012 16:41
Asi pol roka OCZ Vertex 3 a chvalabohu bez jediného problému :-)
stancok (21)|5.11.2012 18:13
ja mam takisto intel 520 120gb a slape bez problemov a je aj superrychly jak v zapise aj v cteni...len neviem preco mam vo win len 111gb kapacitu a nie 120, neviete nahodou? :-/ a nejako rychle sa zaplnuje mam tam win 7 64bit ultimate +nejake instalacky a mam uz len cosi cez 75gb :(
Sommer (384)|5.11.2012 18:26
[QUOTE=stancok;517901]ja mam takisto intel 520 120gb a slape bez problemov a je aj superrychly jak v zapise aj v cteni...len neviem preco mam vo win len 111gb kapacitu a nie 120, neviete nahodou? :-/ a nejako rychle sa zaplnuje mam tam win 7 64bit ultimate +nejake instalacky a mam uz len cosi cez 75gb :([/QUOTE]

Těch 111GB je v pořádku. 1 bajt má 8 bitů...a pak už je to matematika :) Google jistě napoví. (Výrobci uvažují v desítkové soustavě, počítače v dvojkové :) )

Pokud se rychle plní, zkontroluj, zda nemá rezervováno příliš mnoho místa na System Restore, případně zda prohlížeče nemají příliš místa pro historii. Byť to přímo nesouvisí s problémem plnění disku, tak u SSD se nedoporučuje provozovat Page File.
stancok (21)|5.11.2012 18:48
a to si ako zistim ci nema prilis vela na system restore a ako sa to da zmenit?
Sommer (384)|5.11.2012 19:02
Start - Control Panel - System - System Protection - Protection Settins (Configure).

Page File je případně o záložku dříve: Start - Control Panel - System - Advanced - Performance (Settings) - Advanced - Virtual Memory (Change).

Omlouvám se, ale systém mám (záměrně) v AJ a české názvy si nepamatuji :)
stancok (21)|5.11.2012 19:09
diki za pomoc nevadi, si to uz najdem:-)
VencaX (3686)|5.11.2012 19:18
[QUOTE=Sommer;517903]..., tak u SSD se nedoporučuje provozovat Page File.[/QUOTE]

On ani pagefile nemá nějaký extra význam, pokud máš aspoň 4GB RAM, pouze při jeho vypnutí myslím přijdeš o možnost ukládat minidump soubory.