reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

procesor A4-3400 + HD6410D - Catalyst Crash

Mikkes (17)|17.8.2012 14:48
Zdravím, dostal som za úlohu poskladať lacný multimediálny PC a tak som sa (asi na svoju škodu) pustil do pre mňa absolútne neznámych vôd socketu F1 a nových procesorov od AMD s integrovanou grafikou.

Po poskladaní PC a nainštalovaní ovládáčov nebol žiaden problém. Ten nastal až po naištalovaní Catalystov. Inštalátor si vyžiadal reštart a pri nebiehavaní systemu...v časti "Vitajte" dôjde už len k prebliknutiu obrazovky a počítač sa vypne. Power LED začne v intervaloch blikať, pomože len vypnutie a znovuzapnutie zdroja. Po odstránení ATI ovládačov je opať všetko OK, grafická karta sa hlási ako Standard VGA a všetko funguje ok. Skúsil som ďalší pokus, nainštaloval som catalysty ale odstránil ich z automatického spúšťania pri štarte WIN. Systém nabehol až na plochu, ale pri pokuse zapnúť nejaké video v prehliadači nastal opäť Crash a blikanie Power LED. Skúšal som aj naištalovanie len ovládača grafickej karty, bez Catalyst-ov a ostatného bordelu, bez zmeny !

Priznám sa, že pri kúpe boli peniaze dosť rozhodujúce a preto som šetril kde sa dalo. Asi najslabším článkom bude skrinka so zdrojom EuroCase 350 W.

Poradí niekto ?

Zostava :

Skrinka(zdroj): Eurocase 350W
MB: MSI A55M-P33 (microATX)
CPU: AMD A4-3400 (HD6410D)
HDD: Seagate 500GB
RAM : Patriot DDRIII 2 GB (1 modul)
DVDRW - 1x, pci Wifi karta - 1x
Win7 Home Premium 64bit
r34ktor (7477)|17.8.2012 18:41
V první řadě zkus jiný zdroj. Problém může být i v RAM (část ji využívá integrovaná GK). Otestuj ji pomocí GoldMemory. Ovšem aby se programu celá zpřístupnila, je nutno použít přídavnou grafickou kartu.
robky (3195)|17.8.2012 19:01
Aké ovládače (catalysty) boli použité ? Z média k doske alebo stiahnuté z amd ?
Mikkes (17)|17.8.2012 21:21
goldmemory som nechal bežať cez 2 hodiny, vyzerá to ok. (vhodnú prídavnú kartu nemám, mastodonty ktoré mám doma by odpálili tento zdroj do inej slnečnej sústavy, každopádne vyskúšam tam strčiť svoju, na 100% ok ramku)
ovládače som skúšal aj z priloženého CD aj oficiálne zo stránky AMD.

Ďalší postreh : pri inštalácii aktualizácíí sa počítač vypol 3x, vždy do stavavu blikajúcej power led-ky, grafická karta bola v stave - standard VGA.
začínam nadobúdať pocit, že toto bol riadny krok vedľa a človek pre ktorého je tento počítač určený ma asi nepochváli !:mistake

po príchode domov ešte vyskúšam osadiť do zostavy svoj spoľahlivý a časom overený Fortron Blue Storm 500 W, dúfam aspoň v nejaký progres
Mikkes (17)|18.8.2012 09:28
vymenil som zdroj za Fortron BlueStormII 500W, všetko ide bez problémov ! :)Napísal som rozhorčený dopis predajcovi o tom, ako je možné že takýto šunt vôbec niekto predáva. Naozaj netuším, či takúto "empirickú" závadu je možné reklamovať, aj keď je zrejmé, že tento zdroj to proste nie je schopný utiahnuť, aj keď je na ňom napísané 350W. Odporučíte mi niekto za vhodnú cenu, aký zdroj kúpiť, aby som mal už konečne kľud ? Vďaka
Suprak (408)|18.8.2012 12:53
Tak není se čemu divit, když ty zdroje mají poruchovost přes 50% a jen velmi málo kousků přežije záruku. Minimálně bych bral http://www.alza.sk/seasonic-ss-350et-t3-d199508.htm.
Mikkes (17)|18.8.2012 13:32
[QUOTE=Suprak;512132]Tak není se čemu divit, když ty zdroje mají poruchovost přes 50% a jen velmi málo kousků přežije záruku. Minimálně bych bral http://www.alza.sk/seasonic-ss-350et-t3-d199508.htm.[/QUOTE]

dík za post, zvažujem ten seasonic, ale aj tento ma celkom oslovil :

http://www.alza.sk/enermax-naxn-350w-d235568.htm príp. je tu ešte o pár euro drahšia 450 W varianta http://www.alza.sk/enermax-naxn-450w-d235569.htm alebo do tretice http://www.alza.sk/ocz-corexstream-500w-d328835.htm#popis
Má niekto s týmito zdrojmi skúsenosť ?

pre istotu poskytnem ino o zdroji Eurocase, ktorý to neutiahne :

ATX-350W
+3.3 V - 15 A
+5 V - 22A
+12V- 15A
-5V / (asi nic)
-12V - 0,5 A
+5V SB - 2A
robky (3195)|18.8.2012 17:25
Nemôžeš porovnávať 350W eurocase a 350W seasonic ...
Imho nie je čo riešiť, seasonic 350 je na tú zostavu až-až ... zbytočne priplácať za viacwatové zdroje
Mikkes (17)|6.9.2012 08:39
kúpil som Seasonic 350W (pravdepodobný výrobca je tiež Eurocase) a počítač šľape ako hodinky. Čo sa týka reklamácie, dá sa povedať, že bola sčasti úspešná aj ked som sa úplne problémom nevyhol. Napísal som priamo cez hlavnú stránku Alzy, cez kontaktný formulár a popísal svoj problém. Ozvali sa mi za 2 dni, priamo z českej centrály, že v prípade takejto závady stačí odniesť zdroj a skrinku nie je nutné nosiť. Uľavilo sa mi, skrinku som osadil novým zdrojom, počítač odovzdal a šiel reklamovať zdroj :D . Samozrejme lokálna pobočka Alzy (Prešov) nechcela o zdroji bez skrinky so mnou ani debatovať. Vzhľadom na to, že mám 193 cm a takmer 150 kg, som ich nakoniec presvedčil. Zabralo ukázanie emailu z českej strany, mierny zastrašovací nátlak a nakoniec verbálny útok s tým, že ak ten zdroj nezoberú na reklamáciu, zapálim ho na parkovisku pred Alzou a môžeme si všetci záskať cez ohník. Zabralo to a zdroj prevzali, ale pán za pultom bol značne nasraný a nadával na českú podporu. Vzhľadom na to, že bola skrinka kupovaná na iné meno, netuším ako dopadla reklamácia. Podstatné je, že počítač sa teší dobrému zdraviu :-D. Ďakujem všetkým za pomoc :good:
Petroman (131)|9.9.2012 22:13
A instalujete správné ovladače? AMD tam má utilitku, která vám vybere správně.

Asi bych vám měl být schopen maximálně poradit, protože mám A6-3500. Ale já to dělal přes tu jejich utilitu, protože se mně to nechtělo hledat. A když tak ty dodávané se základní deskou musí frčet 100%.
--------------
Aha. Zdroj. Zajímavé :)