reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Proč počítač nerestartuje softverově pouze tvrdým restartem?

(8)|21.8.2012 20:58
Žádám o pomoc s problémem, se kterým jsem se ještě nesetkal. Postavil jsem si nové pc na zákl.desce MSI 990FXA-GD80, cpu PhenomII 955 BE, 4x2 gb memory Kingston 1600MHz, 3x HD- ( 300GB WD Weloci Raptor OS), ( 320GB WD black), (250 WD green).grafika Zotac N Vidia GTX 275. OS Windows 7 Proffesional 64. Po prvních spuštěních počítač nebyl schopen nastavit automaticky správnou frekvenci a nastavení cpu. Stažení nového biosu přes live update. poté již hodnoty cpu v pořádku. Pokud pc restartuji na tvrdo tlačítkem na case, vše je ok. Pokud ale restart vyžaduje nějaký program, na monitoru se mi objeví pouze, že monitor je uspaný, větráky běží jako by se nic nedělo a na stavovém displeji je číslo 19. Pc ale nerestartuje a musím použít tvrdý restart. Taky se mi jako bonus už stalo, že po zapnutí pc je nefunkční myš a musím znovu restartovat.Všechny drivery jsem již aktualizoval a začíná mi docházet iniciativa. Už jste to někdo řešil? Děkuji za řešení.
r34ktor (7477)|21.8.2012 22:21
Kód 19 značí problém s pamětí.

Jaké je typové označení modulů? Máš správně nastaveny v BIOSu jejich parametry? Zkoušel jsi jen jeden modul?
Jaký máš zdroj?
(8)|22.8.2012 21:02
Ahoj r34ktore. Jsem rád,že jsi se ozval. Paměti jsou Kingston Hyper X Black Limited 4x2GB, 1600MHz CL7. Nastaveny jsou na 533MHz, CL7. Osadil jsem všechny 4 moduly, protože jsem s pamětmi od Kingstonu neměl nikdy problém. Zdroj mám Cooler Master Silent Pro Gold Active 700W. Rád bych se Tě ještě zeptal, kde se dají sehnat co znamenají ty k'ody na post displeji. Zatím Ti dík za radu. Mohu zkusit ty moduly vyndavat, nebo rovnou zkusit jiné. Mám doma ještě jedny a to Kingston Red Limited 1600MHz, CL9 2x4GB.
r34ktor (7477)|22.8.2012 21:22
[QUOTE=Ká;512478]Paměti jsou Kingston Hyper X Black Limited 4x2GB, 1600MHz CL7. Nastaveny jsou na 533MHz, CL7. Osadil jsem všechny 4 moduly, protože jsem s pamětmi od Kingstonu neměl nikdy problém.[/QUOTE]
Čili dva kity těchto? Na 1600/CL7 potřebují 1.65V. 1066/CL7 zůstává otázkou. Jaké máš nyní nastaveno napětí?

[QUOTE=Ká;512478]Zdroj mám Cooler Master Silent Pro Gold Active 700W.[/QUOTE]
Ten je OK.

[QUOTE=Ká;512478]Rád bych se Tě ještě zeptal, kde se dají sehnat co znamenají ty kódy na post displeji.[/QUOTE]
[ATTACH]26594[/ATTACH]

[QUOTE=Ká;512478]Mám doma ještě jedny a to Kingston Red Limited 1600MHz, CL9 2x4GB.[/QUOTE]
Můžeš je samozřejmě zkusit.
(8)|23.8.2012 21:35
Ahoj. Dnes jsem se celé odpoledne s tím pc babral anic dobrého z toho nevzešlo. Ať jsem dal modul jeden, nebo 2 tak nebo tak pořád je to stejné. Tak jsem tam vložil ty red limited a pořád je to stejné. Ty první moduly mám opravdu 4 abych měl 8 giga. Napětí na pamětech je nastaveno na 1,65V. Začínám být z toho zoufalý. Nejhorší je pořád to nastavování biosu po každém clear cmosu. Teď jsem ještě zjistil, že mi u několika diagnostických programů, jako třeba cpu-z, 3D mark Vantage,clik biosI, a recuva prostě chybí ikony a to mne zž začíná dojímat.
r34ktor (7477)|23.8.2012 22:31
Komponenty byly kupovány nové, nebo z druhé ruky? Máš možnost vyzkoušet jiný procesor?
(8)|23.8.2012 23:19
Deska, paměti, velociraptor jsou nové, procesor a ostatní 2 disky běžely bezproblémově v minulém pc na desce MSI K9A2 platinum V2. mám ještě jeden proc, ale ten do desky AM3+ nepasuje
r34ktor (7477)|23.8.2012 23:41
Projeď paměti Memtestem86+.
(8)|24.8.2012 21:37
Ahoj. Tak jsem se s tím mordoval 2 hodiny a i když budu vypadat, jako trdlo, tak se mi ten test nepovedlo ani spustit. Napřed jse mto zkusil z dvd a i když jsem nastavil na bootování první vypalovačku, tak se normálně spustily Windows. Po asi 5 pokusu jsem to vzdal a stáhl si to iso na flash disk. Natavil bootování a čekal že se rozbliká a najede test ale na monitoru se ukázalo, že mám disk F (čili flashku) i jiné disky odpojit a pokračovat jinou klávesou a pak zvesela zase naběhly Windows. Tak už nevím, kde soudruzi z NDR udělali chybku. Buďto to už neumím spustit a nebo ten bios ze mně dělá matěje. Taky Ti musím sdělit další nový poznatek a sice, že jsem jen tak pro radost udělal PC MARK 7 a ten proběhl v pořádku. Nicméně jsem zjistil, že při každém tvrdém restartu se jinak nastaví paměti a stále se mi snaží bios bez mého zásahu navýšit frekvenci procesoru na224 MHz. Taky mi to vypíná správu větráků a Cool N Quit. Prostě děs. Ty paměti to jednou nastaví na 533, nebo na 800, nebo na 1600 ale pokaždé jinak. Jenom napětí nechává na 1,65V a to i když jsem předtím nastavil na 1,5V, nebo třeba na auto. Zajímavé jsou i ty hodnoty frekvence procesoru, proč to neudrží těch 200MHz, ale násobič zůstáva stejný 16x. Tak nevím jestli to není chyba spíš biosu, nebo desky. Ty paměti jsou Kingston a já bych za ně dal ruku do ohně, že jsou v pořádku. Já od roku 1995 jiné nekupuji, právě proto, že jsou kvalitní a mají naprostou kompatibilitu s deskami všech dobrých značek. Co jediné býval problém, že při osazení všech 4 modulů se výkon snížil, třeba o 10 až 13%. Ale to by u této desky už snad nemělo platit. Nicméně jsem osadil ty red edition a ty jsou2 1600 MHz na cl9. Jsem z toho už jelen. Jinak ten počítač je stabilní a protože chodím hrát večer COD MW3 multiplayer, nemám problémy ani s hraním. Ale ty restarty mě žerou. Třeba to někdo už zažil a poradíte. Zatím díky.Omlouvám se za pravopisné chyby.
r34ktor (7477)|24.8.2012 22:13
Samovolná změna parametrů (směrem k vyšším) bude pravděpodobně důsledkem aktivní funkce OC Genie. Zkontroluj, zda není stisknuto odpovídající tlačítko na desce, popř. funkci deaktivuj v BIOSu.
(8)|24.8.2012 22:23
Je zajímavé že tato položka se také mění s restartem. Ještě se chci zeptat jestli nevíš co je to ta Winki a k čemu je dobrá.
zsdx (2098)|24.8.2012 23:51
Winki je neco jako ExpressGate u Asusu, 'maly' linux na zakladni praci s netem, rychle nabiha. Proste kdyz nemas cas/chut startovat Win.
r34ktor (7477)|25.8.2012 11:51
[QUOTE=Ká;512650]Je zajímavé že tato položka se také mění s restartem.[/QUOTE]
Ale tlačítko na desce je hardwarové, pokud se nemýlím? Flashnul jsi při updatu správný BIOS?
flanker (1579)|25.8.2012 14:00
Na test pamětí není špatný ani program Hyperpí. Spusti ho na 32M a z maximálním počtem využití jader (tedy 4).
(8)|25.8.2012 22:01
Ahoj. Děkuji za podporu a za zprávy. Bios jsem našel na stránkách MSI pro mojí desku. Byla to poslední verze z června letošního roku. Ten bios jsem změnil právě kvůli tomu, že se mi pořád zobrazovala frekvence procesoru na 224MHz a při správném násobiči to dělalo 3,6 Giga. Nejde ani tak o tu frekvenci, ten procesor to zvládne, ale, že to nemá být. Taky mě matou ty paměti co si nastavují co chtějí. Dnes jsem v biosu nastavil vše jak má být a zatím to drží. I po 2 tvrdých restartech ty hodnoty zústávají. Jde mi hlavně o to jestli je chyba v nějakém nastavení (třeba i biosu), nebo jestli je špatná deska a nebo jestli to nemůže dělat třeba nějaký vir. Taky chci poděkovat za ty kódy na post display. Taky se v nich úplně nevyznám, ale nějak to snad dám dohromady. Nejsem si jist jestli ty kody jsou pouze chybová hlášení, nebo i normální stav pc. Při normální práci, jako třeba teď mi tam skáče číslo 25,26 a to v tom manuálu vůbec není. To jen tak na okraj. Ten Hyperpí zkusím. Zatím díky.
r34ktor (7477)|25.8.2012 22:48
Občas způsobuje neplechu záložní baterie BIOSu. Doporučuji preventivní výměnu.
(8)|30.8.2012 21:05
Ahoj. Děkuji všem zúčastněným za pomoc a podporu a hlásím, že jsem problém vyřešil. Vše zapřičinila zvuková karta v PCI slotu. Po důkladné prohlídce jsem zjistil, že pc vypisuje chybovou hlášku protože nemá ovladač pávě pro PCI. Navíc není nikde ke stažení, nebo to možná není ani možné, to jsem neřešil. Zvukovku jsem vyndal, znovu nastavil bios a ejhle zatím vše normálně funguje. Tak se omlouvám, že jsem plašil, ale netušil bych, že to může být taková ptákovina. Ještě jednou díky.