Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Radeon HD 7870M

Jan_Svoboda (15)|1.9.2012 17:53
Kde jen jsou, kde mohou být?! Ví někdo? :(
Jan_Svoboda (15)|2.9.2012 13:16
Chápu to správně, že první notebook s HD7870M byl launchnut zatím pouze pro korejce a má je jenom Samsung, nováček mezi notebooky? A jako MSI? ASUS? Alienware a Goldmax? Nic? Proč je GTX660M všude a HD7870M nikde? :( A kdy bude v CZ? Už to vidím, že si koupím nouta s GTX660M a měsíc na to vybafne Y580 s HD7870M.. A mě švihne.
VencaX (3686)|2.9.2012 13:46
Ano, chápeš to správně. HD7870M zatím není ani na evropském trhu a HD7850M se objevila zajím pouze v 17" HP Envy a ještě k tomu zatím ne u nás. Jak tu bylo AMD první s novými high-end desktopovými grafikami, mobilní trh zatím ovládla Nvidia. A když se podíváš na předchozí vyšší řady AMD karet, tak ty se taky moc neobjevovaly. Myslím, že 6970M dal do několika notebooků Samsung, něco měl Alienware, 6990M byla v HPčku a zbytek byly většinou notebooky značek, které se k nám nedostaly a trh herních notebooků byl u nás hlavně na GTX560M a GTX570M. Tenhle rok to vypadá na stejnou písničku. Navíc většina nových notebooků se již ukázala a teď se budou podle mě měnit už jen konfigurace stylem - větší disk, více ram, o 100 MHz větší procesor...

To, že by se Lenovo Y580 dalo sehnat s HD7870M, to pochybuju. Pochybuju, že by kvůli tomu dělali novou desku. Pokud dobře vím, tak AMD grafiky cpe Lenovo jen do ThinkPad Edge řady a všechny IdeaPady jedou buď na integrované kartě nebo na Nvidii (u předchozí série byla vyjímkou snad jen řada G s nejslabší AMD kartou).
Jan_Svoboda (15)|2.9.2012 13:52
Ano, i loni to tak bylo.. Ale předloni byla HD5870M dostupná v ASUSech ROG i MSI GX, a byla to parádní karta s výknem desktopové HD5750, a vůbec to byla šíleně brutální grafika do notebooků, byla i s v15"... Z HD 6000 tu máme jen 6770M v jednom HP, navíc bez HD displeje, a tím to hasne... Tfuj...
Já využívám hlavně SSAA vyhlazování, které GeForckám moc nejde (vůbec), a prostě jak koukám, tak mám smůlu, jediný Radeon v noutu s HD displejem je Vaio s HD6630M na což se můžu vykvajznout.. Achjo :( Tak nic no.. Budu asi muset dát šanci nVidii, ale nechce se mi...
Nic výkonnějího v 28nm také zatím není, GTX680M je až ve zbytečně špekatém GT60, a špekatý nout prostě nechci... GTX660M zase žádný výkonový zázrak není..
VencaX (3686)|2.9.2012 14:05
Zbláznil ses? Cpát GTX680M do multimediálu? :stupid Ta GTX660M je tak maximum. Ta špekatost tam není pro nic za nic. Pokud chceš "megavýkon", tak k tomu potřebuješ taky "megachlazení" protože jinak bys to měl každej druhej měsíc na reklamaci, protože by se ti to přehřálo. Už takhle je dost možný, že ti ten notebook nevydrží o moc dýl než 2 roky. Teplota je zabiják.

A co takhle 6850M? Tu jsi neviděl? Do [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] cpou ty Radeony, jak divý. To, že je to 17" neřeším.

Pokud tě bude všechno štvát, pořád se budeš na všechno vymlouvat, tak si pak můžeš koupit za 5000 netbook a buď nacpat 20-25K do stoláku nebo si počkat, než ti konečně v nějakém Samsungu vydají tu tvojí vysněnou 7870M (mimochodem zrovna Samsung měl docela slušné notebooky, to že je nový neřeším, nové nemusí být špatné).
Jan_Svoboda (15)|2.9.2012 17:39
Né, nezbláznil jsem se... Kdyby místo optické mechaniky narvali chladič, tak by to šlo :D Myslím, že by spousta lidí vyměnila "+1,5cm" za "bez optické mechaniky".. Minimálně hráči, co pirátí, a nebudeme si nalhávat, že jich je majorita..

HD7870M je vysněná, protože bnabízí šílený výkon s mini tdp, a vklidu by ji třeba i slabší chladič v Y580 uchladil, a ještě by baterka vydržela o chvíli dýl.. Bohužel GeForce rulezz

17" už je moc - potřebuju s tím manipulovat i v autobuse, a bohužel nedojíždím Praha-Brno, ale Písek-Brno, nejezdí tu SA, a vlastně tu jezdí kolikrát staré Karosy bez klimatizace, místa mezi sedadly nebo závěsů.. Měl jsem problémy vejít se i s 13" Aspirem S13, který jsem měl také chvíli v ruce, a 17" plachtu bych už tam asi nenarval... To je ten problém, že potřebuju laptop univerzální - přenosný, ale výkonný na hry i grafiku... Velkým limitem je 15" FHD, což zužuje výběr na asi 50 notebooků. Vyškrtnutí modelů s jen integrovanou grafikou je ubere 10. A bohužel tam nic moc zajímavého nezůstane, vlastně kromě Y580, GE60, SVS-15 a N56VM.. A tady hraje roli SSD, které má jen Y580 a přitom mají ostatní srovnatelnou cenu.
Sony vypadá skvěle ve všech ohledech, ale nevím, jesli jsem schopen vzdát se desktopu a přitom mít takto "slabý" notebook za cenu nádherného, tenkého a lehkého designu. A koupit nouta za 25 a ještě živit desktop, to už je moc drahá sranda... :/
Doufal jsem, že jsou tam nějaké modely, které jsem přehlédl, nebo které přijdou v dohledné době, ale asi tu nic, kromě těch 4, není..
VencaX (3686)|2.9.2012 18:37
K SSD jsem zapomněl. Dneska asi 90% notebooků (jestli ne víc) má v sobě mSATA slot (ve kterém má Y580 ten svůj cache SSD), takže jde dokoupit. A kvalitní 32GB (na cache je větší zbytečná) stojí cca [odkaz, pro zobrazení se přihlaste], což není nějaký velký problém dokoupit.

EDIT: Většina nových komponent vychází na začátku jara a nové modely pak navazují. První přicházejí okolo dubna-května a pak přes prázdniny. A to, co vyjde v srpnu-září je již očekávané a dopředu se o tom ví.
Jan_Svoboda (15)|2.9.2012 18:45
Dá se ten mSata rozchodit jako sasmostatný disk, ze kterého lze bootovat, nebo může sloužit jen pro cache?
VencaX (3686)|2.9.2012 18:51
U disku jako takového to nebude problém - rozhraní mSATA jako takové žádné omezení nemá. Sám mám OS na svém mSATA SSD ve své V370.
Jan_Svoboda (15)|2.9.2012 18:57
A vzhledem k rychlostem je na tom mSata jak? Je to vlastně jen redukce konektoru z klasického chipsetového SataIII portu? Chápu to dobře? Tzn platí pro něj stejný 6Gb/s strop?

EDIT: omlouvám se za OT, nějak se nám to zvrtlo. přesuneme se do topicu o řádek níže, nebo to už nemá smysl? :D
VencaX (3686)|2.9.2012 19:20
Tak, jak píšete :). Jestli to má smysl nevím, zeptejte se moderátorů :D.
Jan_Svoboda (15)|2.9.2012 19:31
Too late now :D
A rozběhání Optimusu? Reinstalce systému na strojích kde se druhá grafika využívá jsem se vždycky bál, protože jednotný driver pro ně nikdy nebyl. Ono tohle asi není úplně optimus, o ten se starala igp nVidie, nicméně k dynamickému přepínání zde dochází a driver nVidie dovoluje přepnout na integrovanou.. Zda ta o tom ví, nebo ne, a jesli je pro ni potřeba Intelovský driver, nevím...

Navíc je blbé, že verze s i7 se bez SSD neprodává. Nicméně doplatek z 32GB na 64GB je 3 000 korun - tolik stojí samotný 128GB Crucial :D
VencaX (3686)|2.9.2012 19:57
No, 32GB je na systém málo, 64GB je tak optimum.
Pokud budeš mít 64GB verzi, tak myslím, že ti nic nebrání udělat hned na začátku recovery DVD a z něj si nahrát Windows přímo i s ovladači (Lenovo moc SW bordelu navíc k notebookům nepřidává), tedy tak jsem to aspoň udělal já. Jediný zádrhel byl v tom, že na SSD se vytvořil recovery oddíl a ten nejde odstranit přes Windowskýho správce (jde např. pomocí Acronis Disc Director Suite).
Jan_Svoboda (15)|2.9.2012 20:09
Tou velikostí jsem chtěl naznačit tu cenovou ironii. Nechápu, proč je o 3K dražší - proč o tolik..
Recovery DVD tě nechá vybrat, na který disk/oddíl zálohovaný systém nahrát? Mohlo by to být zajímavé...
VencaX (3686)|2.9.2012 20:13
A proč by to nebylo možné? Při nejhorším na chvíli vyšroubuješ klasický nakopíruješ a zase vrátíš. Pak nastavíš boot na SSD a máš v notebooku ty samé Windows dokonce dvakrát :D.
Jan_Svoboda (15)|2.9.2012 20:48
Dobře, dobře... Mohl bych to zkusit :)
Nicméně mi furt nejde do hlavy, proč je dražší o celé 3 000, když má jen +32GB SSD. Kéž by byla i varianta bez něj... To je jen s i5, a tu maj třeba na CZC, Alfě i Alze ve verzi bez SSD dražší, než s 32GB.. Chápeš to? :D
VencaX (3686)|2.9.2012 21:46
Že by [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] (dražší než verze se SSD)? :D
No, občas mě spíš "děsí" to, že prodávaj 2 generace starý notebook za cenu daleko vyšší, než je reálná.

EDIT: Aha, nevšiml jsem si toho, že jde o doprodej...
Jan_Svoboda (15)|3.9.2012 15:08
Jo, na Alfě maj dokonce verzi bez SSD dražší, než se 32gb SSD, ale furt levnější než se 64GB ssd, ale to jsme v i7 modelech. i5 modely maj všude, verze s 32GB ssd za 23K a verze bez SSD za 25K :D