reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
letecf (8)|21.9.2012 19:56
Zdravim zde přítomné
Netušim jestli svůj dotaz píšu do správné části tohoto fora tak se předem omlouvám pokud zbůsobím nějaké zmatky.
Jedná se o toto.Mám desku Gigabite GA-990FXA_UD3(všude jsem se dočetl.. se socketem AM3+)Hlavně i prodejce to tvrdí :-))
Mám v ní procesor AMD phenom II 4955/3,2 Ghz(snad si pamatuju dobře název)
Chtěl jsem tedy dodat silnější procesor,ale ouha.Nejdřív ani PC nenaskočil.Po reklamaci u prodejce a odevzdání PC do jejich servisu(flashování biosu) sice PC naskočí a funguje bez nějakých problémů,ale bohužel to kvůli čemu jsem pořizoval tento procesor v domění,že si polepšim nefunguje lépe,ale dokonce je to horší o 90%!
Jedná se o simulátor,hru jestli chcete to tak nazvat a po výměně procesoru při stejném nastavení jako na předchozí procesor se na to nedá ani koukat natož mít pocit,že letíte či jakýkoliv jiný pohyb.
Ještě dodám,že při reklamaci nějak došli k závěru,že procesor byl špatný a dodali nový.Bohužel při výměně se hra chovala úplně stejně jako na předchozí udajně poškozený procák.Díky tomu jsem si myslim dostatečně procvičil výměny procesorů a tudíž bych se odvážil tvrdit,že procesor si vyměnit umím neb tento (phenom) doteď funguje bez přehřívání a bez problémů.
Prosím Vás tedy zda by jste někdo nevěděl co s tím?Tedy jestli se na to dá nějak příjít pokud jak se říká nemáte PC na stole a otevřený.
Děkuji
lavjoy (1628)|21.9.2012 20:18
Takle se chovalo P3 na staré desce,kde v biosu pokud jsem nezapnul L2,tak to bylo v háji.
Já bych viděl problém v desce/špatném biosu.I když v servisu by měli být lidi co toto zvádají......
letecf (8)|21.9.2012 20:37
Zdravím Tě.
Tvrdili,že tam dali ten nejnovější.Tenkrát myslim označeno jako F8-snad nekecám.Dle stránek výrobce desky nekecali,že tam dali ten nejnovější.Na procáku v angličtině červeným písmem píšou o biosu(má znalost angličtiny je 90% neznalost,ale to jsem pochopil:-)
Což to je vedlejší.Když už ho doma mám tak to pokud to půjde chci ho tam dostat a rozběhat.L2 bych našel jak?
Ještě mi po tlf. člověk co se počítači živí říkal jestli nějakým zbůsobem nepřebírá práci GPU ta integrovaná grafika v procáku která na u hru samozřejmě nemá,ale jen tipoval.Jak říkal... musel bych to mít na stole a vidět do toho...další názor byl,že ...vyměň desku např.za Asus atp.Ale proč? Pokud mám socket AM3+ To je trochu nefér pořídit desku už s tím,že na ní připravujou nové procesory,ale fungujou tam i starší řady a nakonec ten novej tam nejde!!....jasan...na světě se dějou horší věci...
lavjoy (1628)|21.9.2012 21:54
Pro tvuj new cpu by stačila verze biosu F5.Zkusil bych tu a popř další v pořadí.Prográmkem @bios to jde i ve win.Ale nejdřív něco počti jak nato atp...
Ty na své desce nemusiš zapínat vyrovnávací pamět cpu-cache L2/L3.Takže nic nehledej.
Pokud nepomůže starší biso než máš ted,tedy ta F5 popř další,tak už jedině zkusit cpu na jiné desce.
letecf (8)|22.9.2012 18:08
Díky moc.Zkusím.Shodou okolností jsem včera právě Tebou doporučovaný @Bios pročítal.Mám z toho,ale krapet vítr.Tak jsem se dle jinýho zde přítomnýho vlákna pustil do taktování a drží to.Sic zatím na 3,6.Překvapilo mě,že mám v biosu...a teď nevim ten název dotyčné položky....číslo 230.Tak jsem ho dal na 210 a násobič na x18 bez zvyšování napětí a mám tam těch 3,6 i system mi to ukazuje.
Náhoda anebo to někdy může být tak jednoduchý??
VencaX (3686)|22.9.2012 19:05
[QUOTE=letecf;514956]Ještě mi po tlf. člověk co se počítači živí říkal jestli nějakým zbůsobem nepřebírá práci GPU ta integrovaná grafika v procáku která na u hru samozřejmě nemá,ale jen tipoval.[/QUOTE]
Ten CPU nemá integrované grafické jádro! To je ten "člověk co se počítači živí" hodně dobrý tipovač :D.

[QUOTE=letecf;515003]Díky moc.Zkusím.Shodou okolností jsem včera právě Tebou doporučovaný @Bios pročítal.Mám z toho,ale krapet vítr.Tak jsem se dle jinýho zde přítomnýho vlákna pustil do taktování a drží to.Sic zatím na 3,6.Překvapilo mě,že mám v biosu...a teď nevim ten název dotyčné položky....číslo 230.Tak jsem ho dal na 210 a násobič na x18 bez zvyšování napětí a mám tam těch 3,6 i system mi to ukazuje.
Náhoda anebo to někdy může být tak jednoduchý??[/QUOTE]
Taktování nemusí být vůbec těžké. Jen na to musíš mít solidní chladič (určitě ne BOX dodávaný s CPU) a musíš vědět, kdy už má CPU dost. Trochu je to také o základní desce. Pamatuju si, že se mi jednou při větším taktování spálily dva tranzistory z napěťové kaskády.
Jinak pokud máš opravdu FX 4170 a taktuješ, neměl byses náhodou snažit dostat spíš nad 4,2 GHz, což je shodou okolností základní takt tvého CPU? Usuzuju pouze z toho, že mluvíš o zvyšování napětí.
letecf (8)|22.9.2012 19:17
Zdravím Tě.
Nu tak to se asi moc PC neuživí :-) nevím.Možná,že se ho na takovej procesor a problem někdo ptal poprvé a tak prostě nevěděl a fakt střílel od boku.I to poznamenal,že prostě neví tak bych ho zatím nezatracoval.
Nenene.Do FX teď nehrabu.Mě se do toho flash biosu nějak moc nechce.Taktnul jsem ten Phenom II co tam teď momentálně mám.
Optal bych se Tě tedy jestli jsem ty hodnoty tak nějak dal korektně?Jak říkám.Drží to.A dál bych se optal pokud budu zkoušet dál mám šahat už jen na ten násobič??Chladič mám....fakt si nevzpomenu na název,ale default to není.Nějakou kačku co si pamatuju stál tak snad je to nějakej lepší :-)
Děkuji předem za reakci.
flanker (1579)|25.9.2012 13:54
sleduj teploty v zátěži (stáhni si pro AMD ideálně AMD Overdrive v poslední verzi a ten obsahuje i dobře provedený zátěžový test stability, cca 30min až 1h bude OK), neměly by jít v Coretemp nad 69 C. Teoreticky můžeš CPU nataktovat na 4.6-4.9GHz stabilně, dle chlazení, kusu CPU a desky obecně.
letecf (8)|9.6.2013 00:23
Zdravím PC odborníky.
Házím to do tohoto vlákna neb se v podstatě jedná a jednu a tu samou věc.Nuže tenkrát jsem Phenom II X4955BE mírně nataktoval(na 3,7Ghz) a vcelku spokojenost a tak jsem tomu přestal věnovat pozornost.Situace se změnila díky dnešnímu nákupu FX4350.
Dal jsem ho do PC a koukal jsem.Nejdřívě mě udivilo,že oproti FX4170 v podstatě funguje :-)) v aplikaci ve které mě to nejvíc zajímá sic ne z nějakým zlepšením,ale ani zhoršením jako se dělo s FX4170.Jenže.Následný pohled do indexu uživatelských zkušeností mě tak nějak zarazil.Na Phenom tam byla známka 7,3 a na nové CPU se základní frekvencí 4,2Ghz je známka 6,5?????Ve zdejším vlákně píši,že mi flashovali BIOS na tehdy verzi F8.To mi řekli v servisu.Bohužel mi Everest dnes ukazuje verzi F7.
Otázka by teda zněla mohu se na tento údaj z Everestu spolehnout???Najdu dotyčnou informaci jinak??Třeba v menu biosu aby to bylo na 100%??Při načítání systému nemohu dotyčné numero ne a ne zahlídnout.Nebo nevím kam přesně koukat anebo jsem slepej jak patrona :-))Neboť by to znamenalo,že mi v servisu lhali a pokud nelhali jak je to jinak možné???A pokud na tento procesor má být poslední verze biosu F9(stránky výrobce) bylo řešení jasné.Deska GA-990FXA-UD3(rev.1.0) Ještě poznamenám,že jsem tenkrát co jsem měl trápení s FX4170 žádným everestem verzi biosu nekontroloval.Ani nevím proč.Ale asi proto,že v dotyčném servisu děla hned několik známých.
Díky za případné dobře myšlené rady či reakce.
VencaX (3686)|9.6.2013 12:22
To je ale přesně ona věc u AMD. Sice ty procesory mají "lepší" architekturu, ale oproti čtyřjádrovým Phenomům toho čtyřjádrová FXka moc nevybojovala (nebo to aspoň nevidím).
Pokud jde o zjištění verze BIOSu, tak by to mělo být možné na úvodní obrazovce. V BIOSu by mělo být možné vypnout tu základní obrazovku Gigabyte UltraDurable bla bla (myslim že je bílá) a zapnout klasickou, která vypisuje inicializaci RAM a disků. Třeba tady to je vidět - GA-MA78CM-S2H F3


Btw. hodnocení procesoru Windowsy není směrodatné. Pochybuju, že by moje notebooková i5-2410M taktovaná na 2.3 GHz byla výkonnější než čtyřjádrové AMD a mám ve Windowsech známku 6.9.
letecf (8)|9.6.2013 13:09
Zdravím
Jaj tak to jsem to teda pototo.Nenapadlo by mě to,že si vlastně pohorším.Dík za reakci mezitím jsem na numero co se týká biosu objevil :-)) měl jsem to celou dobu na očích.Inu po půlnoci jsem holt nebyl ve formě :-))Už mám i flashnuto na novou verzi biosu.
S tím indexem máš snad pravdu.Akorát,že moje mínění o AMD se jaksi hodně vytrácí,ale to je do jinýho vlákna.Díky moc
VencaX (3686)|9.6.2013 13:25
Já neříkám, že sis pohoršil, třeba na něco bude ten procesor lepší, ale oproti čtyřjádrovým Intelům je výkonově výrazně horší a oproti Phenomům II si moc nepolepšily (mluvím konkrétně o čtyřjádru). To co celé AMD táhne jsou grafiky...
letecf (8)|9.6.2013 14:00
Nu a to jsem taky ale udělal přesně obráceně.Pořídil jsem NVidia GTX.....numero je asi úplně jedno.Proč jsem tak učinil je,že co se týká věci na co to chci mít je ze všech těch zkušeností kolem toho kombinace INTEL a NVidia.U mě je to prostě o tom,že oddaluju dobu kdy to budu muset kvůli výměně desky všecho přeinstalit a ladit znova což prostě nějakej ten pátek zabralo.Takže vím,že dotyčná gamesa by mohla jet ještě líp,ale dělat jako,že o tom nevím :-)) Nu což už se stalo.Díky
VencaX (3686)|9.6.2013 14:08
No, pokud jde o hry, tak je výkonový rozdíl mezi Phenomem II X4 a FX-4170 prakticky... žádný. a oproti Visheře taky ne zrovna velký... vyhozené peníze.
letecf (8)|9.6.2013 14:39
Njj.Chyba.
r34ktor (7477)|9.6.2013 14:53
Proč si takový procesor kupoval, když za méně peněz lze pořídit FX-6300? Pokud ta tajemná aplikace umí využít více vláken, mělo by to alespoň nějaký přínos.
VencaX (3686)|9.6.2013 16:25
[QUOTE=letecf;534505]Njj.Chyba.[/QUOTE]

Pokud bys ho kupoval přes eshop a nemáš ho dýl jak 2 týdny, tak ho stačí sbalit, přidat všechno základní příslušenství a mohl bys jej dojít vrátit bez udání důvodu.
Btw. Phenom 965BE by měl být výkonný cca jako i3 a i3 dneska ještě celkem stačí. Každopádně jakýkoli upgrade kvůli hrám v rámci AMD se vůbec nevyplatí.

[QUOTE=r34ktor;534506]Proč si takový procesor kupoval, když za méně peněz lze pořídit FX-6300? Pokud ta tajemná aplikace umí využít více vláken, mělo by to alespoň nějaký přínos.[/QUOTE]

Jestli chápu dobře, tak jde o hru a tam bohužel ani šestijádro nepomůže...
r34ktor (7477)|9.6.2013 16:33
Nj, potřebovali bychom vědět, o jakou hru se jedná. Např. takové šachy škálují s více jádry skoro ideálně. ;)
flanker (1579)|10.6.2013 12:59
FX-6300 je myslím spolu s fx-6350 (kdo se bojí taktovat) a fx-8350 tím nej co lze od AMD nyní pořídit. V náročných hrách se pohybují někde mezi core i3-i5, v FPS hrách pak na úrovni core i7 (FC3, Crysis3 atd). Navíc FX-6300 disponuje i slušným reálným výkonem a deklasuje v něm naprosto core i3.
VencaX (3686)|10.6.2013 13:16
[QUOTE=flanker;534556]Navíc FX-6300 disponuje i slušným reálným výkonem a deklasuje v něm naprosto core i3.[/QUOTE]

Což je docela "terno" na to, že i3 je jen dvoujádro, má nížší (skoro poloviční) spotřebu a menší frekvenci (s i bez Turbo Core)...
Teadrinker (32)|17.6.2013 13:39
Terno je to, že FX 6300 stojí stejně (spíš dokonce o trochu míň) než core i3, v aplikacích je podstatně rychlejší, u her odvede stejně dobrou/lepší práci s mnohem lepším výhledem do budoucna (viz vliv procesoru u Crysis 3, dvoujádrům dochází dech).
Navíc i s levným chladičem nebývá problém 6300ku přetočit z 3,5 někam na 4,5 a to už je sakra poznat.
Co se spotřeby týče, tak v IDLE má cca stejnou spotřebu jak core i3, takže to není žádnej žrout. A jo, ve velký zátěži má spotřebu cca dvojnásobnou.. (cca tak +80W navíc nepřetočenej, takže taková průměrná žárovka navíc do domácnosti :) )
Navíc (pokud není silně přetaktovanej) má má lepší provozní teploty než core i3 (Ivy Bridge) i přes svoji větší žravost, není ošizenej tu divnou pastou mezi mezi čipem a heatspreaderem.
Navíc jde podvoltovat a tím spotřebu zlepšit, nebo se stejnou spotřebou i tak slušně popohnat (4,2Ghz cca?). Dá se s ním prostě vyhrát. :) Těším se, až ho narvu do PC!
VencaX (3686)|17.6.2013 14:56
Jelikož jsem studoval testy a recenze na domácích a zahraničních webech, tak ti můžu s klidem říct, že to tvoje, že je ve všem lepší... porovnání FX-6300 vzhledem k i3-3220:
- v převodu videa vede, v převodu zvuku zaostává
- v práci s bitmapovou grafikou zaostává, je lepší v renderingu
- kompresi a šifrování zvládá lépe
- ve virtualizaci je na tom skoro stejně
- výrazně hůř pracuje s pamětí RAM
- výrazně horší spotřeba při hraní, což může vést k potřebě dražšího a výkonnějšího zdroje, zvlášť v případě taktování.

Levný chladič = minimálně 700 Kč za Tranquillo (levnější chladič ti to neuchladí). To už se spíš vyplatí připlatit si na i5-3350P než kupovat chladič na FX-6300... navíc na taktování potřebuješ taky dostatečně kvalitní desku, aby ti neshořely napájecí obvody (s čímž už mám zkušenosti).
Další pitomost je to, že dvoujádra na Crysis 3 ztrácejí dech! Vliv procesoru na výkon hry je MINIMÁLNÍ, ostatně přečíst si to můžeš sám (a měl bys, když o tom tak hlásáš). Tedy aspoň pokud jde o Core i3 (ano, Pentium je pomalejší, ale vzhledem k jeho taktu se drží parádně).


A ještě k tomu taktování... Noctua NH-C12P (chladič za cca 1500,-) měla problém ten procesor uchladit na 4.8 GHz, kdy procesor topil i přes 90°C a přitom jeho příkon (resp. spotřeba) byl 198W. 4.6 GHz byl tento chladič schopnej uchladit, tak mi řekni, kterým levným chladičem chceš uchladit 4.5 GHz. Odhad spotřeby při 4.5 GHz, které tu avizuješ bude okolo 150-160W (nárůst spotřeby oproti taktu nejde lineárně ale při nejmenším exponenciálně) - pokud budu mít někdy možnost a dostane se mi na testy ten procesor do ruky, tak to schválně zkusím změřit. Když pak vezmu to, že i3 dokáže mít v zátěži spotřebu do 40W... ani mluvit nebudu radši.
flanker (1579)|26.6.2013 10:01
s pamětí výrazně hůře nepracuje, jelikož veškeré testy proběhly s verzí AIDy, která neměla support pro Visheru, což se od verze 2.9.x změnilo. Subjektivně jě navíc FX-6300 svižnější.

S OC taky nesouhlasím. 50% lidí neví, co dělá ani jak taktovat většinu procesorů. To není jen násobič+napětí CPU. Nedávno jsme na jedné akci taktovali právě FX-6300 s pouhým Tranquillo a šlo to dostat nad 4800-5000+ pro benchmarky. Tedy stabilita okolo 4500 MHz s podobným chladičem není problém. SPotřeba, taky hloupost...Příkon roste v závislosti na deltě VID, která se od určité hodnoty mění a následně roste strmě. To platí pro procesory Intel i AMD. FX-6300 mívají VID odhadem od 1.275 V po 1.375V (při vypnutém turbo state). Tím pádem 1.45V na CPU není pro každý kus to stejné, jde o tu deltu od základního napětí a škálovatelnost.

Obyčejně čipy s nízkou voltáží jsou fajn pro LN2 a nebo pro silné vodníky. Na vzduch jsou použitelné třeba jen do 1.4V, pak se stěží uchladí (ale zase škálují jinak s frekvencí). CPU s vysokým VID jsou dobré na vzduch a allinone. Jejich nevýhodou je samotný limit napětí na 1.5-1.55V, kdy už nijak nereagují. Ideálem pro běžné uživatele je tedy něco mezi, mít nějaký CPU s VID kolem 1.325-1.35V. kdy je to kompromis s hřejivostí i napětím.

I v defaultu je mezi kusy slušná rozdílnost, může být kolem 25W v zátěži, více pak se projeví po OC. Další věc...Vishera škáluje nejen s frekvencí, ale hlavně se spotřebou mnohem lépe než Bulldozer s jádrem Zambezi. To mnoho lidí si neuvědomuje. Při stejném nastavení napětí, je Vishera značně úspornější (-70W). To není určitě málo.