reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s odstraněním nepotřebného HW

dedeky (21)|1.10.2012 23:00
V desktopu jsem měl televizní kartu Winfast DTV2000H, kterou jsem kvůli absenci pozemního TV signálu používal pouze ke konverzi analogového videa do MPEGu. Používám XP x86 a XP x64 (kvůli využití větší paměti). Každý OS je v jiném oddílu a přepínám je podle potřeby při (re)startu. K tomu jsem upravil soubory boot.ini. Protože už kartu nepotřebuji, odinstaloval jsem zařízení z obou systémů a kartu ze slotu PCI vyjmul. Čekalo mne však nepříjemné překvapení. Při zapnutí PC se objeví úvodní obraz s nabídkou vstupu do biosu a pod. a to je tak všechno, protože PC zamrzne. Ani do biosu se nelze dostat. Nepomáhá ani vymazání CMOS před restartem s prázdnými PCI sloty. Při opětném zasunutí karty do kteréhokoliv PCI slotu (mám celkem 4) najetí proběhne normálně. Grafiku mám v PCIe x16 a ostatní PCI nepotřebuji. Jsem se svými chatrnými znalostmi v koncích. Je to pro mne záhada. Pomůže někdo?
Petroman (131)|2.10.2012 09:14
Asi se mají rádi :D

(No fakt nevím)
Sommer (384)|2.10.2012 10:26
Jaký je model desky? Zkoušel jsi třeba daný PCI slot v BIOSu zakázat před vyjmutím karty? Tipnul bych si na problém s IRQ, ale moc se v tomto neorientuji. Zkus ještě napsat na fórum TV Freaku, třeba se tam někdo najde.
dedeky (21)|2.10.2012 10:26
[QUOTE=Petroman;515563]Asi se mají rádi :D

(No fakt nevím)[/QUOTE]

Jo, to je fakt bžunda. Dobrá rada.
zajdax3 (138)|2.10.2012 10:45
zkusil bych pomoci cmos mustku vyresetovat bios, pote se nastavy do zakladniho nastaveni a mohlo by to bezet.
Petroman (131)|2.10.2012 11:09
[QUOTE=dedeky;515569]Jo, to je fakt bžunda. Dobrá rada.[/QUOTE]

Ale notak! To nevěříte, že i stroje mají city? :)

Zkuste vyndat na hodinu baterii.
Sommer (384)|2.10.2012 11:18
[QUOTE=zajdax3;515570]zkusil bych pomoci cmos mustku vyresetovat bios, pote se nastavy do zakladniho nastaveni a mohlo by to bezet.[/QUOTE]

... to už zkoušel a nepomohlo

[QUOTE=Petroman;515573]Ale notak! To nevěříte, že i stroje mají city? :stupid:stupid:stupid

Zkuste vyndat na hodinu baterii.[/QUOTE]

... stačí 5 minut, netřeba hodina.
Petroman (131)|2.10.2012 11:32
Jesus. Ironie.

Ale mám takový pocit, že jsem tohle kdysi už řešil. Snad se SB live. Ale řešení si již nepamatuji.
dedeky (21)|3.10.2012 18:09
[QUOTE=dedeky;515552]V desktopu jsem měl televizní kartu Winfast DTV2000H, kterou jsem kvůli absenci pozemního TV signálu používal pouze ke konverzi analogového videa do MPEGu. Používám XP x86 a XP x64 (kvůli využití větší paměti). Každý OS je v jiném oddílu a přepínám je podle potřeby při (re)startu. K tomu jsem upravil soubory boot.ini. Protože už kartu nepotřebuji, odinstaloval jsem zařízení z obou systémů a kartu ze slotu PCI vyjmul. Čekalo mne však nepříjemné překvapení. Při zapnutí PC se objeví úvodní obraz s nabídkou vstupu do biosu a pod. a to je tak všechno, protože PC zamrzne. Ani do biosu se nelze dostat. Nepomáhá ani vymazání CMOS před restartem s prázdnými PCI sloty. Při opětném zasunutí karty do kteréhokoliv PCI slotu (mám celkem 4) najetí proběhne normálně. Grafiku mám v PCIe x16 a ostatní PCI nepotřebuji. Jsem se svými chatrnými znalostmi v koncích. Je to pro mne záhada. Pomůže někdo?[/QUOTE]

Po mnohých pokusech jsem pokročil o kousek dále. Odinstaloval jsem všechny prvky Winfast karty a PCI slot ve kterém byla karta (nešel zakázat, pouze odinstalovat), vypnul jsem PC a vyjmul kartu ze slotu. Následně očísluji další kroky:
1) Výmaz CMOS zkratováním dvou pinů na desce
2) Start PC
3) Po úvodní nabídce blabla...se objevila hláška:
CMOS checksum error - Defaults loaded
Warning ! Now system is in Safe Mode
Please re-setting CPU Frequency in the CMOS Setup
F1 to continue, DEL Bios setup

Vstup do biosu a jeho úprava vč. save nikam nevede, protože PC se nerozjede.
Po F1 se ukáže tabulka PCI Device Listing a hláška Verifing DMI Pool Data.... a PC se rozjede. Po vypnutí nebo restartu musím začít vždy znova od bodu 1). Nepomohlo ani vyjmutí baterie na několik hodin. Už nevím co mám dělat.
Desku mám Gigabyte GA-M55plus-S3G/2.1
dedeky (21)|6.10.2012 15:15
[QUOTE=dedeky;515680]Po mnohých pokusech jsem pokročil o kousek dále. Odinstaloval jsem všechny prvky Winfast karty a PCI slot ve kterém byla karta (nešel zakázat, pouze odinstalovat), vypnul jsem PC a vyjmul kartu ze slotu. Následně očísluji další kroky:
1) Výmaz CMOS zkratováním dvou pinů na desce
2) Start PC
3) Po úvodní nabídce blabla...se objevila hláška:
CMOS checksum error - Defaults loaded
Warning ! Now system is in Safe Mode
Please re-setting CPU Frequency in the CMOS Setup
F1 to continue, DEL Bios setup

Vstup do biosu a jeho úprava vč. save nikam nevede, protože PC se nerozjede.
Po F1 se ukáže tabulka PCI Device Listing a hláška Verifing DMI Pool Data.... a PC se rozjede. Po vypnutí nebo restartu musím začít vždy znova od bodu 1). Nepomohlo ani vyjmutí baterie na několik hodin. Už nevím co mám dělat.
Desku mám Gigabyte GA-M55plus-S3G/2.1[/QUOTE]

Pánové, děkuji za vaši snahu. Protože žádná vaše rada nebyla úspěšná, metodou pokus-omyl jsem zjistil, že zakopaný pes byl v grafické kartě ATI Radeon X300SE, kterou jsem kdysi dostal a s níž jsem zřejmě oba systémy Windows také instaloval. Když jsem gr.kartu vyndal, PC se rozjelo bez problémů (motherboard má totiž integrovanou grafiku). Pak už šlo všechno jako na drátku. Jakmile jsem ATI kartu vrátil, nastaly opět stejné problémy. Proto jsem po vyjmutí karty všechny ovladače ATI odinstaloval a PC jedu pouze s integrovanou grafikou. Vše jsem zabalil, počítač usadil na poměrně špatně přístupné místo (jinak to bohužel nejde) a jen tak navíc jsem se podíval do registrů a všechny položky označené ATI jsem prostě vymazal. Vím, že ATI Radeon X300SE v dnešní době je nic moc, ale má aspoň výstup DVI což při výměně CTR monitoru za LCD s DVI vstupem není k zahození. Zatím komp běží bez problémů a vrácení ATIny nechám na pozdější dobu. Teď už věřím, že výměna nebo odstranění nějakého HW z počítače nemusí být tak jednoduché jak se zdá. Už jsem se natrápil dost. Vám všem samozřejmě děkuji a pokud přidáte nějaký komentář, rád si ho přečtu. Člověk se pořád musí učit. Zdravím všechny.