reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Návrat legendárních her

Pavel Kovač (374)|5.10.2012 07:26
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Návrat legendárních her[/SIZE]Co se to děje s herním průmyslem? Většina vývojářů se bojí vydat novou herní značku a raději se vrací ke kořenům. Je snad herní průmysl vyčerpán? Nebo návrat legendy jako nyní XCOM: Enemy Unknown je zkrátka přirozený? A nám stařešinám připomíná dětství?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Sommer (384)|5.10.2012 11:14
Nemyslím si přímo, že by se vývojáři báli vydat něco nového. Spíše jen našli "díru" na trhu - nás, kteří počátky PC her pamatujeme. Mnozí už nehrají tak často, jako v dětství (práce, rodina), ale rádi si třeba připomenou starou klasiku, kterou bez problémů rozběhnou na dnešních grafikách a softwaru.


Herní průmysl si myslím, že vyčerpán není, spíše se velká studia bojí vydat něco převratného a nového. Téměř povinností je u nové hry čím dál dokonalejší grafická stránka a samozřejmě co největší potencionální cílová skupina. Podle mně je tato situace vidět nejlépe na žánru strategií
- Po Red Alert 2 studio EA Games na nás málem každý rok chrlilo nové díly Tiberium Wars s datadisky, Tiberian Twilight, Red Alert 3... ale žádná už nedosáhle věhlasu RA2.
- Po Heroes of Might and Magic III nám tato série nic moc nového také nenabídla. Kromě grafiky a přepracovaných vlastností. Heroes VI opět extrémně zjednodušen - cílí na masu, pro příznivce HoMaM série dle mně nemá co nabídnout.
- Civilization V s datadiskem, chystané Company of Heroes 2 či C&C Generals 2 jsou takovými světýlky...

Dále jsou téměř k nevidění nové adventury. Kde jsou nástupci série Broken Sword, či Syberia?

Studia zkrátka dnes potřebují co největší jistotu výdělku a tak se určitě budeme zčásti setkávat s remaky a novými díly zavedených her a drobných obměn jejich mechanismů než s něčím převratným. Další část herního průmyslu pak spěje k Free2Play modelu, kdy bude samotná hra zdarma a nás budou nutit platit za extra obsah.
hugostieglitz (907)|5.10.2012 11:42
herní studia se se nyní zaměřují na hry typu free to play,kde ale to free už delší dobu přestává platit-zadarmo je pouze ořezaný základ,vše ostatní je za tvrdý prachy-jediná vyjímka je WoT(popř.připravovaná WoWairplane)
Nápady na zcela nové hry samozřejmě jsou,ale velká studia(vymlouvající se na world krizi)bohužel pro nás vykročila cestou již zmíněných Ftp kde za vcelku malý peníz očekávají vysoký zisk.Připravované tituly ale dovedli až k ad-absurdum modelu-kde hra zdarma již není plnohodnotná jako u WoT kde si zařádíte i bez koruny v kapse,ale dostanete jen velmi ořezaný "základ" a bez patřičného bakšiše nedohrajete ani první level.Taková studia jen prohlubují krizi herního průmyslu.
Samotným důkazem je letošní Gamescom 2012 kde se už ani nikdo ze zúčastněných nesnažil skrývat hlubokou krizi herního průmyslu.
Je to stejné jako kdysi s vydáváním Dlc balíčků jejichž cílem bylo odměnit platící hráče a všichni víme jak to dopadlo-hra za dvě stovky nehratelná bez Dlc za pětset kus kde ke zdárnému dohrání a dobrání se nějakého konce hry se těchto"dlc" musí koupit třeba pět.
Záměrně zde neuvádím (ani nebudu) konkrétní tiuly a studia,nechť si každý kdo si koupil hru nebo hraje FTP spočítá sám na kolik ho přišla plná hra v roce 2005 a nakolik příjde hra(plná včetně dlc) dnes.
Jediní kdo by mohli tuto krizi zlikvidovat jsou vývojáři konzolovek a nástup nových generací konzolí jež by mohli zvrátit dnešní neradostný herní svět a ruku v ruce i popohnat vývoj v oblasti HW
Luk Skywalker (82)|5.10.2012 13:45
Tady se nedá jinak než souhlasit s příspěvky uživatelů, kteří napsali přede mnou. Návraty PC her jsou hlavně z nostalgie, jsem sice mladý, ale z PC minulosti pamatuji dost a tím pádem i hry. Ale vydáním některým titulů jako příklad uvede Duke Nukem Forever, tak to bylo špatným směrem, to bych si radši zahrál tu původní hru s předělanou grafikou, kde byla "podivná" fyzika a věci typu headshot neexistovaly. Co se týká her zadarmo, kde toho moc zdarma není, tak to je volba dobrým směrem jen v případě, kdy se to bez placení dá hrát, či když se vzbouří hráči a pak se zlevňuje či leccos zpřístupňuje zdarma. Jinak já osobně moc nehraji, bo na to není čas, takže těch pár titulů za rok hraji vybírám tak přísně, že jsem téměř vždy spokojen. V poslední době mě zklamal jen ten Duke Nukem Forever. Kdy je na místě otázka, co od těch pokračování herních legend očekáváte?
hugostieglitz (907)|5.10.2012 14:30
snad jedině mohu dodat,pokud to nebude zklamání roku,je další díl legendární hry Tomb Rider,ale podle ukázek to zatím nevypadá vůbec zle.Tolik k vyjádření k zadání této diskuse-dál už nic co letos vyjde nestojí za zmínku.

PS-Má to i světlé stránky-díky nedostatku kvalitních her jsem se docela zdokonalil v after effectu nebo v Photoshopu (vše z nudy)
A taky skládám hudbu (tedy experimentuju)
Klydas (0)|5.10.2012 14:31
Od čistoty (krystalické) herní mechaniky klasik se postupně upouštělo v zájmu technologie (2D->3D), samoúčelnosti a líbivosti - myslím, že právě z toho vyplývá ona krize - skrze balast a pozlátko už nejsou vidět principy, samotná architektura hry - hra se stává interaktivním filmem, který se dost často hraje sám (aby se hráč neztratil, prošpikujeme to vodítky od začátku do konce)...

Aneb nelíbí se nám kýče z katalogu - přesto je hromada lidí kupuje, jinak si nelze vysvětlit, že nás obklopují a zahlcují. Vzdělaný člověk spíše sáhne po starožitnosti - a proto na to reagují někteří vývojáři remaky - myslím, že je přirozené, že na této tendenci určité části lidí, chtějí dále vydělat...
Neregistrovaný (0)|5.10.2012 18:49
Já se těším na Painkiller To se u nás bede zase svítit 3 dny a 3 noci ale snad si to užiju jako tenkrát
Lesman (0)|5.10.2012 21:20
Pamatuji počátky "novějších" PC her, k prvním hrám jsem čichnul už ve 4 letech. Tehdy to byly Winter Challenge (Zimní olympijské hry). Grafika slabá, ale bavili jsme se. Pak v 6 (rok 1998) jsem poprvé viděl Wolfensteina a začal sem ho hrát. Zábava opět na týdny, hlavně ta bludiště a hledání chodeb. V r. 2001 jsme dostali vlastní PC (Pentium 100 MHz) a zapařil jsem si Dooma 2. Kochal jsem se tou grafikou v rozlišení 640x480, prostorovostí, variabilitou monster a prostředí a trvalo mi asi dva týdny, než jsem ho na střední obtížnost dohrál. A pak znovu, najít všechny chodby.
To samý Duke Nukem 3D, to bylo bližší realitě (oblíbená mise s kinem) a jeho hlášky. Nebo NFS 3 !!! To byly hry, na které prostě dodnes rád vzpomínám.

Pak přišel rok 2005, dostal jsem konečně lepší PC a otevřela se mi cesta k lepším hrám - opět jsem žasnul nad Mafií, Half Life2, Doom3, GTA San Andreas, Hidden and Dangerous 2, NFS Underground 2, F.E.A.R a ještě pár dalších. Přiznám se, že si je rád zapařím dodnes.

Jenže teď je rok 2012 a myslím si, že vývoj her jde sice technicky dopředu, ale obsahově strádá. Už to není prostě umělecký produkt, už je to konzumní produkt. Např. série NFS - od ProStreetů už jsou to prostě slušně řečeno "odpad". Chybí tam to vzrušení, zábava, smysl hraní a investice peněz. U Hot Pursuitů jsem čekal víc, než jen závody bez příběhu. U Runů mě zase naštval zámek FPS. Co to má jako bejt u moderní hry?
U série COD to samý, jen přímé chození a střílení. V prvním díle se mi to líbilo, v druhým ještě jo, ale ve třetím už je to na pováženou. A co ty skripta, no otřesný (hlavně u Black OPS). Co se z moderních her jakž takž podařilo, tak Mafia 2, Duke Nukem Forever nebo Battlefield 3. Teď mě mile překvapila novinka Sleeping Dogs, ale co to má zase proboha bejt, jak že si stáhnout dodatečně textury v HD? To snad má být ve hře !!!

Myslím si, že problém nastává zase v tom, že "třetí strany" chtějí vydělávat na hrách a proto se všechno dělá rychle a nekvalitně. A pak křičí (viz. ACTA), že máme vysoké pirátství a je třeba všechno omezovat s internetem. A diví se? Upřímně řečeno, i když se mi Mafia 2 líbila, byl jsem hodně naštvanej za tu vyhozenou tisícovku, když jsem po třech hodinách hraní zjistil, že jsem v půlce hry !! A když ještě zavedou free-to-play kdy zadarmo dostanete osekanou hru a zbytek si dokupte, teprve pirátství pokvete.

Chci zase (a myslím, že více lidí) kvalitní hry po technologické stránce s herní náplní, zábavou a vzrušením. Dříve to tak bylo, tak by se to mohlo povést znovu !!
Carter83 (10)|5.10.2012 23:39
Nejsem úplný "stařešina" (začínal jsem na Falloutu 2), ale nepřipadá mi, že by byl herní průmysl v koncích.
Jistě, velké hry jsou dnes "masovější", nejsou dělané pro statisíce hráčů, nýbrž pro milióny. Z toho pramení i nutnost určitých zjednodušení a snaha zavděčit se každému, a ano, jsem toho názoru, že si pod sebou AAA hry tak trochu podřezávají větev. Čest světlým výjimkám, jako je třeba Zaklínač 2, ale dříve či později musí tvůrcům honba za dokonalejší grafikou a zpracováním prostě přerůst přes hlavu.
Je proto snadné zapomenout, že i v dnešní době existuje spousta her, které jsou sice možná "neúspěšné" v porovnání s "velkými" tituly, ale před patnácti lety by jejich prodejní čísla byla rozhodně vnímána jinak. A s tím souvisí i větší vyhraněnost a pro cílovou skupinu hráčů také kvalita. Sám například hraji hry dělané v RPG Makeru, a byť je mnoho lidí odsuzuje, prodávají se dostatečně na to, aby se vyplatilo je dělat, a, což je hlavní, některé z nich mi dokázaly nabídnout zážitek, o kterém si u her jako je třeba Dragon Age můžu nechat jenom zdát.
Právě tak existují hry z izometrického pohledu, podobné hrám jako Fallout nebo Baldur's Gate. Co se týče onoho návratu legend, je potěšující vidět rostoucí zájem o jiné než "filmové" hry, ale nejspíše na tom nakonec není nic překvapivého, protože i hry se, tak jako třeba filmy, vyvíjejí "v cyklech".
Mitisko (5)|6.10.2012 00:45
Začínal som pri hrách ako Supaplex, Dina, Duke nuke 1,2 ... cez Doom 1,2, Duke 3D, Warcraft 1 a 2 Red Alert a v týchto dobách skoro každá hra mala určitú kvalitu a odlišný príbeh. Velmi ma bavili aj české adventúry ako Horké leto anebo Polda. Za najlepšie hry celkovo považujem Fallout 1,2, Mafiu, Starcraft, X-COM apocalypse, napr takový Fallout 2 som prešiel asi 14x a pred týždňom som si ho rozbehol na windows 7 a hrám znova... Súčasné hry sú priamočiare bez zápletky a bez možnosti skončiť, každá nová hra má tendenciu vás naviesť na "správne" riešenie (okrem minecraftu) a to je hlavný problém myslím. V takovom Falloute ste nikdy nevedeli, že to čo robíte či vlastne robíte dobre alebo zle!
Leffi (1)|6.10.2012 12:27
Jsem toho nazoru, ze v zadnem pripade nemuze byt rec o navratu Legend. Legendy stale zustavaji Legendami. Diablo 3,Duke Nukem nebo Starcraft, rozhodne nevysli zse stinu svych predchudcu. Jsou to proste jen tituly pro masu a kazdej s jinou vlastnosti, ktera je potapi.
Cekaji nas nove navraty legend? No ja v nejaky takovy pevne doufam, ale pokud by to melo byt po vzoru tech trech zminenych, tak snad radsi ani ne.
S novymi tituly je to tezke. Rozhodne si na nejakou revoluci budeme muset pockat dokud se nenasiti F2P trh, pak bude prostor pro delani novych her.
Me osobne nejvice posledni dobou tesi serie Metro 2033 a doufam, ze takovych bude vic.
Je cas nechat legendy legendami a tvorit nove. Prevod starych se vubec nedari.
redhawk (15)|6.10.2012 12:39
no ja som zacinal na ZX 81, 128 a PMD85. tak prve hry boli brick ci zaba.
Co sa tyka novsich hier na Xcom sa celkom tesim. V podstate casto kupujem hry na GOG a vacsinou su to "starinky" ako Baldurs Gate, Planescape Torment ci Deus EX1.

Osobne ma potesilo revydanie Badursov a to je navrat legendy. V podstate som za navrat legiend a ich remake ci pokracovanie. Napriklad Fallout 3 a NV pekne doplnaju svet Falloutu. Co sa ale neda povedat o DukeNukem 4ever :) ci DeusEx HR :( ten ma dost sklamal

z novych hier "konzoloveho typu" moc nadseny nie som i ked sa najdu vynimky.

Taktiez mi zacina vadit cas hrania, ktora sa coraz viac skracuje (single player). Ked ma hra dohranie 20 hodin uz je to vela. Coraz castejsie je hratelnost v single playeri tak okolo 8-10 hodin a k tomu treba dalsie dlc aby sa to predlzilo a podobne.
Kedysi hratelnost cez 40-60 hodin, v cene :)

Druha vec je s pribudajucim vekom uz menej hravam ale na chutovky ako Borderlands ci MassEffect 1,2 a 3 som si cas nasiel. I ked priznavam ze ME 1 som presiel asi 6x 2 3x a 3 z povinnosti dohral 1x...
Fox_25 (613)|6.10.2012 19:19
Návrat legend? Když si vzpomenu co udělali s Mafia2, fallout3, série colin mcrae rally, call of juarez 2, silent hill homecoming na kterém se dost podepsalo že na něm nedělali japonci a to mu podseklo nohy.

Po tomto příliš nevěřím na návrat legend. Herní průmysl je vyčerpán marketingem a investory kteří se v dnešní době bojí a proto uvidíme Call of Duty XX, Dirt XX atd.
ComputerConsulter (9)|7.10.2012 02:38
Já osobně jsem začínal na hrách na ATARI 800XL.. Hry měly solidní hratelnost. příklad SPY vs SPY, Boulderdash (vynikající hratelnost), Agent USA, Gauntlet, Draconus a spousta dalších. Pak na PC samozřejmě od Tetrisu, po Prince of Persia, Dina, LHX, Simcity (prý se chystá nové simcity 5 - založené na bázy simcity 4, né na propadáku Simcity Societies. Pak The Elder Scrolls - konče krásnou hrou Skyrim i přez veškeré bugy.. Musím zmínit Alien vs Predator, Doom, Duke Nuke, Mafia, GTA, NFS a mnoho a mnoho dalších...
gallibob (7)|7.10.2012 08:54
taky sem jako kluk zacinal v 7letech na ATARI 800XL s turbem 2000,pak pres AMIGU600 az po dnesni xte PC.Hral sem vzdicky pro zabavu a kdyz to tak schrnu tak ze vsech her mi do dnesni doby utkvelo jen par ktere bych si klidne i znova zahral.Nektere klasicke textovky ataristuv protiutok, ci rada podrazu(dneska uz by to asi nikdo nehral ale tenkrat to bylo neco), Duna II (jedna z nejlepsich realtime strategii co sem kdy hral),pak dungeon Dungeon Master.Samozrejme ze sem hral hromady i jinych her,pamatuji (ne pamatuji ale zazil sem:)) kompletne celou dobu 80/90/00 let a na hry jako nna zabavu sem nikdy nezanevrel.Jen proste clovek uz nema tolik casu jako kdyz byl dite.
A jestli ma smysl delat remake starych her.No pro me urcite ne protoze ja srovnavam vzdicky stou starou hrou na kterou mam krasne vzpominky a ta nova uz jaksi neni nikdy to prave orechove.Ale urcite pro novou generaci hracu remake neuskodi noa vyrobci si aspon namastej kapsi a nemusej u toho moc premejslet.
PS:vim ze to bude znit divne,ale poslednich cca7let hraju uz jen jednu hru Battelfied 2(hlavne kuli moznosti ji kdykoli prerusit a vlastne nebyt osizen o dej,protoze ten si v 3D FPS onlinovkach clovek vytvari sam) a ted sem pred par dny naistaloval konecne po dlouhem premlouvani jeji pokracovani Battlefied 3 a svete div se, me to i bavi a to je vlastne taky remake moji oblibene hry...
xxxstalkerx (139)|7.10.2012 13:29
Herní průmysl má stále co nabídnout, problémů je ale hned několik: když zavedené vývojářské studio spáchá nějakou hru, nejdřív na ní musí udělat kampaň a představit ji světu, kvůli ziskům musí hru udělat hratelnou pro téměř každého. Pokud se zaměří na určitou úzkou skupinu hráčů, většinou to nedopadne dobře (hardcore hráči jsou nadšeni, zbytek o to nejeví zájem - jsou samozřejmě světlé vyjímky, myslím to spíš obecně).

Dalším aspektem je grafická a zvuková stránka, pokud chceme vidět nové a originální hry, někdo k nim musí buďto udělat zbrusu nový engine a nebo uvolnit stávající s řádnou dávkou modifikací, dále pak zvuková stránka her. Přiklad: série Call of Duty, pokud si zahrajete Call of Duty 4, poté Modern Warfare 2 a nakonec Modern Warfare 3, budete rozdíly hledat jen velmi těžko. Pro vývojáře je zkrátka snadnější a levnější použít x stovek zvuků, které již měli v předchozích hrách a jelikož jsou na ně hráči zvyklí, nevadí jim to (ovšem hardcore jádro je již znuděno servírováním stále toho samého), to samé s grafikou.

U komplet nové hry od nového studia musíme: vyvinout herní engine, nahrát zvuky, vymyslet příběh, zápletku, zapracovat na ovládání, pohledu kamery a dalších x desítkách věcí. A co uděláme, když hru vydáme a ona se u hráčské komunity chytne? Vyrobíme druhý díl, pak třetí a atd, použijeme vše co jsme doposud vytvořili (nebo si půjčili od konkurence) a přidáme něco navíc, eyecandy.

A tímhle stylem to půjde do doby, dokud fanoušci her budou volat po pokračování zavedených titulů. A hlavně, pokud již studio vlastní práva na nějakou hru, tak se nemusí obtěžovat registrováním všech herních prvků a já nevím čeho dalšího, nového jména hry atp. Zkrátka pokračuje ve vývoji, většinou ovšem platí že první díly her jsou těmi nejlepšími a poté už jde kvalita dolů(hrajete v podstatě to samé, stejná-trochu vylepšená grafika, zvuky, prostředí, herní prvky a hlavně jste to před rokem hráli, akorát to mělo místo trojky ve jméně dvojku:).
Klydas (0)|7.10.2012 16:14
Když jsem tak jako nakousnuli ty remaky taktických her...
Několik let už se modlím, aby se BlueByte vrátil k sérii Battle Isle - na "poslední" (mám pocit, že pak ještě něco udělal Cauldron) díl - Incubation nedám dopustit a hraji jej dodnes...
Neregistrovaný (0)|8.10.2012 09:20
měli by hlavně obnovit blood nebo shadow warior taky nove age of empires by se hodilo to online je nanic
Adrian Sandro (0)|8.10.2012 10:21
[QUOTE=ComputerConsulter;515856]Já osobně jsem začínal na hrách na ATARI 800XL.. Hry měly solidní hratelnost. příklad SPY vs SPY, Boulderdash (vynikající hratelnost), Agent USA, Gauntlet, Draconus a spousta dalších. Pak na PC samozřejmě od Tetrisu, po Prince of Persia, Dina, LHX, Simcity (prý se chystá nové simcity 5 - založené na bázy simcity 4, né na propadáku Simcity Societies. Pak The Elder Scrolls - konče krásnou hrou Skyrim i přez veškeré bugy.. Musím zmínit Alien vs Predator, Doom, Duke Nuke, Mafia, GTA, NFS a mnoho a mnoho dalších...[/QUOTE]

BoulderDash je pro me absolutni kultovka :) Mozna nejhratelnejsi hra vubec...
Neregistrovaný (0)|8.10.2012 12:10
Navrat legend tu je! A je to tak dobre! pozrite si gog.com
Prosim neplette si krizu a vysoku konkurenciu v hernom biznise.
wolf007 (653)|9.10.2012 20:59
kdysi jsem hraval jaged alianci 2,delsi dobu se na mod scene moc nedelo pak jsem objevil zhruba v roce 2006 jaged alince2 mod 1.13,je projekt skupiny priznivcu puvodni hry kteri tvori ve svem volnem case,v ramci danych moznosti se z daneho enginu a jeho nadstavby cerpa maximum ... pak jsou tu porty pro doom seriji her... je fajn ze nekdo nezapomina a tvori pro tyto legendy