Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samovolné zamrznutí PC při hraní

xxxstalkerx (139)|9.10.2012 20:00
Dobrý den,
od doby co jsem si pořídil novou grafickou kartu HD 7870, tak mám problém u některých her že mi dejme tomu po hodině zamrzne zcela počítač, nelze nijak ovládat, sekne se zvuk, nejde reset a pomůže jen natvrdo vypnout. Konkrétně tituly Sniper Elite V2 a Crysis 2. Zajimavé je, že když jsem hrál např. Ghost Recon online v kuse 3 hodiny, ani jednou se to nestalo. Ve správci počítače - prohlížeči událostí, jsem našel 2x kritickou chybu, kernel 41 - mělo by to znamenat že pc byl neočekávaně natvrdo vypnut. Mám obavy co to může způsobovat, rovnou vyloučím HDD, další hry jsou na něm také a nepadá kvůli nim PC. Buď grafika, nebo zdroj a nebo RAM, dokupoval jsem dalších 4 Gb (ale kupoval jsem to měsíc před koupí grafiky a s PC nebyl jediný problém). Přešel jsem z GTX 260 na HD7870, jen jsem vyměnil karty, odinstaloval staré ovladače, promazal komplet registry co se týče havěti od Nvidie, projel to Ccleanerem, takže by se to mělo tvářit jako po formátovaní (mám hodně věcí co bych musel instalovat znovu kdybych šel na formát). Nemám přístup k jiné grafice, ani nemám další PC že bych jednotlivé komponenty odzkoušel, potřebuju poradit metodu kterou zjistím co zapříčiňuje problémy a jak je odstraním. Jinak, většina komponent má 3 - 4 roky, grafice je měsíc a zdroji 5 let (ale stále se drží, ještě původní Seasonic - jen se samolepkou Corsairu). Díky za rady

// Musím ještě upřesnit, že to není pravidlem že PC zamrzne při hraní výše zmíněných titulů, včera mi to na Crysis 2 vytuhlo, za hodinu na to jsem hrál 2 hodiny v kuse + přestávky a bez problému.
/// Zkusil jsem znovu Sniper Elite V2 a PC zamrzlo po 10ti minutách, nikdy jsem takovýto problém neměl, sestava není přetaktovaná.
Georginek (2957)|9.10.2012 21:13
No podivej.......to muze zpusobovat hafo veci, ale.....

Zacal bych testem HDD tedy HDtune a test povrchu disku, ci prez HirensBoot HDDregenerator na vadne sektory.
Dale zcela jiste otestoval RAM. Tedy sosni si GoldMemory, udelej ISO nabootuj a nech bezet celou noc. Pameti nastav podle stitku vyrobce.
Pokud by byly pameti v poradku, dale bych testoval CPU a zakladni desku, tedy pomoci OCCT....
Dale test graficke karty pomoci Furmark ci Kombusteru.

Je PC nataktovan? Mas vse v BIOSu dobre nastaveno? Mas nastavenou spravnou voltaz?
Jake jsou teploty komponent behem zaseku? CPU, GPU, MB?
Neudela zvuk smycku, kdyz se to zasekne?
SSD mas v poradku?
robky (3195)|9.10.2012 21:47
Môj názor - moje skúsenosti ...... pokiaľ to zamrzne štýlom - ostane obraz/ zmizne obraz/rozpadne sa obraz a pc nereaguje - na vine je z 99% zdroj, to 1% dávam grafike ...

Prípadná chyba RAM by s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolala BSOD, chyba hdd by sa zasa prejavovala kedykoľvek, nielen pri hraní hier .....
xxxstalkerx (139)|9.10.2012 22:00
To Georginek: Čti si prosímtě téma na které odpovídáš, půlku věcí jsem popsal: HDD to není, SSD taky ne, teploty na CPU, desce a všem ostatním jsou v pořádku, na grafice je nezjistím v době zámrzu, protože se počítač kousne stylem: zaseklý obraz, zvuk, nejdou klávesy, nejde reset a pomůže jen tvrdý reset. Počítač běhal do doby než jsem do něj dal novou grafiku, nevím proč mám testovat komponenty které vím že běží jak mají...potřebuju zjistit jestli to je zdroj, grafika nebo systém.
Georginek (2957)|10.10.2012 18:01
No podivej se milej zlatej. Ja sem si to samozrejme precetl a napsal jsem jake mam zkusenosti. Vyloucil si HDD? A proc jako? Mas jistotu ze je v poradku? SSD taky?

Vis prd, kdyz se ti zasekava PC. Muze to klidne delat komponenta, o ktere vis, ze "ze bezi jak ma". Co Ti mam na to napsat? :rolleyes:

Tak kdyz si do nej dal novou grafiku, tak ji laskave otestuj. Kombustor/OCCT GPU test, FURMARK, VideoCardStabilityTest, sleduj teploty a uvidis co to udela.

Ale kdyz budes testovat grafiku a budes mit vadny CPU/HDD/MB/SSD/RAM spadne to taky a k vysledku se nedoberes. Ty testy jsem psal proto, ze je treba to udelat systematicky........

Muzes rozebrat zdroj a kouknout se dovnitr, jestli nema nafoukle kondiky? Muzes taky zkusit prepojit 12V vetve.... Mas tam rozdvojku nebo to je na primo? Vymenit zdroj na zkousku muzes?
xxxstalkerx (139)|10.10.2012 19:44
Povyšovat se nade mě nemusíš, doufal jsem že je logicky jasné z předchozích postů, proč jsem vyloučil ty a ty komponenty, ale vidim že to musím rozepsat.
HDD je v pořádku, testoval jsem jej přes HD Tune, všechny hry jsou na něm uložené, nejsou tam vadné sektory, některé hry jde hrát klidně x hodin bez problému, jiné po 10ti minutách schodí PC. SSD je v pořádku, když nespustím žádnou hru, počítač běží jak má, je bez problémů, ssd testováno v HD Tune, nejsou tam vadné sektory a navíc je pár měsíců starý, pravidelně promazávaný a udržovaný. CPU neni taktované, běží stále stejně, s předimenzovaným chladičem Noctua NH-U 12P, je tam nanesena pasta MX2 a PC pravidelně čistím od prachu, procesor v zátěži nejde do vysokých teplot, ani jsem jej nikdy netaktoval stylem aby se natrvalo poškodil, a i kdyby, tak bych nemohl hrát stabilně nic a dostával bych modrou smrt, ne zámrzy.
Takže, pro příště si odpust Georginku komentáře typu že uživatel ví prd, poněvadž uživatel se v tom trochu vyzná a žádá o pomoc, nikoliv o flame.
A téma nečteš, viz můj úvodní příspěvek: "Nemám přístup k jiné grafice, ani nemám další PC že bych jednotlivé komponenty odzkoušel, potřebuju poradit metodu kterou zjistím co zapříčiňuje problémy a jak je odstraním."
Vzhledem k tomu že jediný konstruktivní příspěvěk tu napsal "robky", a teď čekám další naštvaný flame,
TÉMA UZAVÍRÁM!!!
Sommer (384)|10.10.2012 21:24
Taktéž jako robky bych hádal zdroj. Čili nejlépe někde půjčit jiný (kamarádi, známí...) nebo zanést PC do servisu.

Osobně bych doporučil se ho zbavit a sáhnout po ověřeném Enermaxu nebo Seasonicu.
Petroman (131)|11.10.2012 08:15
Nejdříve ty KRK a teď tohle. To je zajímavý... By to možná celé chtělo zapojit do elektrické sítě jinde nebo se na to aspoň podívat. Přeci jenom jsou to vlastně elektrické spotřebiče a plno lidí na kvalitu sítě zapomíná. Třeba někde půjčit pořádné UPS, co to udělá.
Georginek (2957)|11.10.2012 17:38
To si uzavirej co chces :D:D

Hele ja to psal proto, ze 90% to, co si udelal ty neudela a pak se zbytecne ztraci cas. Nemyslel jsem to spatne. Ty si zacal :rolleyes:

V poslednim prispevku jsem ti napsal co bys mel zkusit.
Muzes rozebrat zdroj a kouknout se dovnitr, jestli nema nafoukle kondiky? Muzes taky zkusit prepojit 12V vetve.... Mas tam rozdvojku nebo to je na primo? Vymenit zdroj na zkousku muzes?
Tak kdyz si do nej dal novou grafiku, tak ji laskave otestuj. Kombustor/OCCT GPU test, FURMARK, VideoCardStabilityTest, sleduj teploty a uvidis co to udela.
Bez jinych komponent to tezko zjistis.

A me prispevky jsou tez konstruktivni, poslys.:)
rastafa1011 (3)|8.1.2013 15:02
Zdravím,mám stejnej problém.Docela by mě zajímalo čím to může být.Dříve mě to dělalo taky a bylo to tím že grafická karta nezvládala dlouhodobou zátěž,tak sem ji vyreklamoval.Teď všechny testy co tu píšete jsou v pořádku,zdroj mám novej tak už nevím čím by to mohlo být.Mám i aktualizované ovladače.Přesně to jde takhle: spustím hru a za pár minut se sekne obrazovka s obrazkem,je tam i zvuková smyčka,a po pár vteřinách se hodí obraz do zelené nebo občas do šedé barvy.Pak musím dát tvrdej reset jinak nic nereaguje.Jen mě nejde do hlavy proč je to jen u některých her jako jsou starší hry nebo simulátory.Např.Scania driving Simulator,Euro truck simulator 1+2,starší hitmani atd.....a např. Far Cry 3,Hitman Absolution,Assasins Creed 3 mě jde uplně v pohodě tak už nevím v čem je ten problém prosím poradte Dík
Georginek (2957)|8.1.2013 17:44
Cus, napis co a jak si testoval. Tez napis typ komponentu :D Taktujes?

Co sem ja videl, tak vytvoreni zvukove smycky ve vetsine pripadu je chyba pametoveho subsystemu, tj RAM, Severni Mustek,CPU.....

Minidump se Ti zaznamenava? Muzes ho uploadnout?
rastafa1011 (3)|10.1.2013 11:51
Cus,tak ty komponenty jsou Cpu:Intel Core Duo 64 bit 2,8 ghz,Deska MicroStar,2 Gb RAM,500 GB HDD,a Grafika Ati Radeon 4600 Series 1 GB.Netaktuju.
A Pc sem projížděl přez HD Tune,Gold Memory,Furmark a OCCT.Projedu to ještě jednou a dam vědět.A minidump se zaznamenává ale nevím jak ho uploadnout :-).
A zapoměl sem když hraju jakoukoli hru spouštim ji přez Game Booster.
rastafa1011 (3)|14.1.2013 08:21
Cus tak vsechny testy prez programy jak sem psal jsou ok.Jak sem psal ze nejdou nektere hry tak sem nainstaloval Euro truck simulator 2,ktery se taky vzdy po par minutach sekl,myslel sem ze to je tim ze to nezvlada Pc tak sem stahoval detaili a nepomohlo to,a kdyz sem je napalil na max tak se to uz jen obcas sekne ale vzdy az po delsi dobe hrani.Tak cim to je kdyz sou stahle tak to nejde a kdyz sou na max tak to de lip.....