reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Počítačová gramotnost

Pavel Kovač (374)|19.10.2012 11:03
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Počítačová gramotnost[/SIZE]Znalost práce na počítači je dnes zcela klíčovou pro získání prakticky jakékoli práce. Jak vidíte počítačovou gramotnost u nás? Zvyšuje se či naopak klesá? Co vaše okolí, vzdělává se, nebo jen doufá že počítač nikdy nebudou potřebovat?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Neregistrovaný (0)|19.10.2012 13:31
Počítačová gramotnost populace padá k zemi volným pádem. Sice půlka populace dřepí doma u internetu, skoro každý šudlá prstem po smartphonu, ale jen mizivé procento má ponětí co to počítač je nebo dokonce co se v něm děje.
Dříve to bývalo lepší, průměrný uživatel ZX Spectrum nebo Amigy věděl o svém počítači a vůbec o počítačích mnohem víc.
Pavel Kovač (374)|19.10.2012 13:48
Já bych to viděl trošku jinak. Počítačová gramotnost se vylepšuje. To, že se zjednodušují programy a ovládání neznamená, že lidé hloupnou, nebo počítačově zakrnívají. Dřív také bylo potřeba dřevo nařezat ručně, pak přišel spalovací motor popř. parní motor a dřevaři si ulehčili práci. Přesto nezakrněli.

Pokud se dnešní člověk díky tomu, že nemusí řešit problémy s chlazením, hledáním ovladačů po internetu celý víkend ušetří čas (což je jasné že ušetří), tak může mít daleko více času na tvorbu obsahu. A pro tvorbu obsahu jsou PC navrženy již od počátku.
durib (1141)|19.10.2012 14:01
Co to je vůbec PC gramotnost? Kolik toho musí člověk umět, aby byl tedy gramotný?
Zapnout PC? Dvakrát klepnout na ikonku?
Není v lidských silách obsáhnout dovenosti na celém poli od HW po SW. A ačkoliv mne mé okolí má za PC elektro guru, já sám si připadám jako čím dál větší "noob". Stačí se jenom podívat na SHW fórum. Spoustu lidí, spoustu problémů a každý ví něco jiného. Tato oblast se velmi rychle vyvíjí a už to tedy napíšu: z "gramotných" se rychle stávají zase "negramotní".
Požadavky firem ve stalu práce s "office" se mi zdají k smíchu.
Neregistrovaný (0)|19.10.2012 14:02
Ja suhlasim s prvym prispevkom, poznam mnoho ludi co si myslia ze su pocitacovy odbornici, no ich znalost PC konci pri registracii na FB... pocitac sa stal proste konzumnou vecou a ludia co sa skutocne vyznaju mozno neubudaju, ale naopak pribudaju ludia ktory o PC nevedia prakticky nic.
Zoidik (1405)|19.10.2012 14:25
Ono by to chtělo rozlišovat gramotnost odborníků a laiků. Pokud bych se měl vyjádřit ke gramotnosti laiků, tak osobně ji vidím v umění zapnout/vypnout počítač, nastavení si pozadí, rozlišení, šetřiče, připojení klávesnice, myšky, tiskárny, scaneru a jejich instalace do systému plus umět tyto konkrétní přídavné zařízení využívat k jejich plné spokojenosti a potřebě. Běžný člověk, který si občas něco zahraje, sestříhá video upraví nějakou tu fotku nemá přece za potřebí řešit, jak, kam a jaké ventilátory umístit, jakou použít teplovodivou pastu, který zdroj je vhodný a který ne. Shrunuto do jedné věty, základní PC gramotnost laiků spočívá v umění využít počítač s nainstalovaným SW a HW k jejich spokojenosti a zdravá zvědavost v objevování dalších možností možností a jiných aplikací, které by mohly pomoct. Takže bych to neviděl zase tak tragicky.
Ivo Mašek (507)|19.10.2012 14:57
Jsem už starší pán a zažil jsem období, kdy PC neexistovaly, neexistovaly ani kalkulačky (umíte si to vy mladší vůbec představit? ). Počítalo se zpaměti, a nebo na papíře. Učili jsme se na logaritmickém pravítku (dodnes ho mám doma), výkresy (rysy) jsme dělali na "prkně" redisperem o různých tloušťkách a s lahvičkou inkoustu vedle na stole. Kalkulačku jsem poznal až v 8. třídě (Texas Instrument), stejně jsme ji nesměli používat. Poprvé jsem se seznámil s "prapočítačem" na dráze v Liberci na konci 70-tých let, kde jsem jako úplný elév pracoval na pozici sdělovacího mechanika. V té době se na stanici montoval tzv. Pragotron (listový ukazatel nástupiště, kam jede vlak a v kolik hodin). To bylo řízené automatem a byla na to celá ústředna. Na tento systém byl napojen děrovací stroj u výpravčího, a ten, podle toho, jaký děrový štítek tam hodil, podle toho se na listovém ukazateli ukázala příslušná data.
Až roku 1983 jsem se poprvé dostal k velkému počítači (už ale úplně u jiné firmy), tzv. průmyslovému počítači. Hodně rozsáhlý automat, který řídil chod fabriky a rozuměl pokynům od dispečera, od sond v provoze a sám podle toho nastavoval trasy a uměl i vyhodnotit předdefinované poruchy. A postupem času jsem se dostával i k těm normálním PC. Stroje jsem si vždy sám stavěl (a že jich bylo za tu dobu dost) a celkem jsem tomu i propadl. Ale ne úplně. Pořád se obejdu bez kalkulačky, pořád si umím spočítat spoustu věcí zpaměti, či tužkou na papíře.
Chci tím říci, že PC je dobrým sluhou, ale hodně zlým pánem. A paradoxně se hlavně dnešní mladí stávají negramotnými a to díky počítačům. Je to pro mnohé možná zvláštní, absurdní, ale je to tak. Učebnicovým příkladem budiž pokladny např. v supermarketech. Po namarkování celého sortimentu vám na pokladně vyběhne částka k zaplacení. Vy dáte větší, prodavačka to zaznamená a pokladna ukáže, kolik vám má vrátit. Pokud tam sedí starší prodavačka, a já ji nabídnu drobné kvůli zaokrouhlení (umím si to v hlavě spočítat), nemám problém. Ta starší prodavačka také ne. Pokud tam sedí mladý "tele", tak drobné odmítá. Neumí si to v hlavě spočítat a vrátí přesně to, co jí vyběhlo na displeji. To je to, čemu já říkám dobrý sluha, ale zlý pán., a proč je dnešní generace vlastně negramotná.
Celý život jezdím autem do cizích krajů dle tištěné automapy a cedulí. V pohodě se obejdu bez různých "chytrých krabiček", které mnohdy řidiči pěkně zkomplikují život. A on si to mnohdy ani neuvědomuje.
Dnešní generace se doslova a do písmene stává otroky techniky, která až jednou rupne, tak bude celkem legrace přežít.
... no. sem se nějak rozepsal :)
Neregistrovaný (0)|19.10.2012 15:03
[QUOTE=Pavel Kovač;516710]Já bych to viděl trošku jinak. Počítačová gramotnost se vylepšuje. To, že se zjednodušují programy a ovládání neznamená, že lidé hloupnou, nebo počítačově zakrnívají. Dřív také bylo potřeba dřevo nařezat ručně, pak přišel spalovací motor popř. parní motor a dřevaři si ulehčili práci. Přesto nezakrněli.

Pokud se dnešní člověk díky tomu, že nemusí řešit problémy s chlazením, hledáním ovladačů po internetu celý víkend ušetří čas (což je jasné že ušetří), tak může mít daleko více času na tvorbu obsahu. A pro tvorbu obsahu jsou PC navrženy již od počátku.[/QUOTE]

Po masivním rozšíření spalovacích motorů mezi obyvatelstvo toto prokazatelně zakrnělo, majorita populace má problém ujít 10 km pěšky. Moje babička takovou vzdálenost chodila každý školní nebo pracovní den od 12-ti let, 5 km tam a zpět na vlakovou zastávku.

U počítačů se to projevuje tak, že majorita populace už ani nedokáže identifikovat "díry" na počítači a co se do které co strká, v době Amigy to věděl každý amigista i o půl noci, takže kvůli vykopnutému kabelu od tiskárny dneska musí jezdit servisák.

Času na tvorbu obsahu máme každý nepřeberně, ale prakticky nikdo nic netvoří, když si všechno může stáhnout již vytvořené, takže se jen tak bezcílně plká na facebooku a sjíždí youtube.

Pěkný příklad je fotografování, dneska má foťák úplně každý, obsluha je triviální, fotky jsou hotové ihned, můžete nafotit 1000 fotek za den a máte pocit že někdo něco tvoří ? Máme plná rajčata dementních pokřivených obličejů, ale skutečné tvorby je jako šafránu.
Neregistrovaný (0)|19.10.2012 15:18
[QUOTE=durib;516712]Co to je vůbec PC gramotnost? Kolik toho musí člověk umět, aby byl tedy gramotný?
Zapnout PC? Dvakrát klepnout na ikonku?
[/QUOTE]

Tak aby si zvládnul základní činnosti s počítačem, tedy umět v desktopu alespoň přidat HDD nebo vyměnit GPU, nainstalovat OS, nainstalovat aplikace, umět se připojit na internet, umět "rozbočit" internet přes NAT, umět obsluhovat (open)Office, internetový prohlížeč, email, připojit tiskárnu, externí disk, čtečku karet a tak podobně.

Jistěže se najde protiargument že tohle přece umět neumí, že si na to může zavolat servisáka, jenže to je ekvivalentní že negramotný člověk si přece může zavolat písařku a to co chce napsat jí nadiktovat.
Neregistrovaný (0)|19.10.2012 15:37
[QUOTE=Neregistrovaný;516723]

U počítačů se to projevuje tak, že majorita populace už ani nedokáže identifikovat "díry" na počítači a co se do které co strká, v době Amigy to věděl každý amigista i o půl noci, takže kvůli vykopnutému kabelu od tiskárny dneska musí jezdit servisák.[/QUOTE]

:D plne suhlasim, pred nedavnom ma volali k jednemu pocitacu, ktory sa prihlasoval cez RDP na server. Ze im vyhadzuje nejaku hlasku v anglictine a pocitac sa nezapne... ked som tam prisiel tak som chlapcovy ukazal vytrhnuty internetovy kabel, a on sa ho nasledne pokusal zapojit do USB :D na pobavenie to bolo vtipne ale zaroven aj smutne
Noxikk (0)|19.10.2012 20:35
Ja bych rekl, ze v cele siri populace se pocitacova gramotnost zlepsuje. Je to dano tim, ze stale vetsi cast lidi to potrebuje k praci, pripadne pro bezny zivot (InternetBanking, telefonovani a jina komunikace, nakupy). Osobne jako nejvetsi zlepseni v oblasti domacich pocitacu vidim to, ze snad kazdy uz ma dnes antivir. Jako naopak nejhorsi vidim zalohovani, na ktere 99% domacich uzivatelu z vysoka kasle a resit to az kdyz je pocitac mrtvy.
jeninicicek (205)|19.10.2012 23:04
Myslím, že se tu spíš naskýtá otázka, co počítačovou gramotností nazývat, v poslední době vidím cca 4 typy lidí dle gramotnosti u PC a to: 1. Lidé plně gramotní - mají v oboru pc či podobném vzdělání, ve většině případů pamatují podstatnou část vývoje pc a proto tuší i proč a jak co funguje, i když dnes nemůže nikdo znát nic do detailů, tak pokud před ně hodíte cokoli nového, dokážou si k tomu najít informace a následně vše používat... 2. Lidé pologramotní, vědí kde a na jakou ikonku kliknout, pokud chtějí pustit prohlížeč, facebook, word občas excel a popřípadě prográmek, ve kterém musí dělat, ale běda jak jim vyskočí na ploše libovolná hláška, než by si přečetli 1 větu zvedají telefon a volají do servisu nebo v domácím prostředí vynadají tomu kdo má pc na starost co jim to tam skáče(s tím se asi setkávám nejčastěji, první otázka co vždy mám je : Co to píše?, po odpovědi věta:Tak to udělej. a tím to v 99% končí a problém je vyřešen...) 3. Negramotní nebojácní: Nevědí nic, ale ví, že když budou zkoušet klikat a čas od času si přečtou co to na ně vyskočilo, tak se nakonec dílo podaří a v nejhorším případě to odnesou nervy jiného, neb pc je dnes celkem dostatečně blbůmvzdorný. 4. Negramotní bojácní. V lepším případě poznají, kde se pc zapíná, pokud jim dáte obrazovku jiné velikosti nebo přehodíte 2 ikony je tu velký problém, protože než by klikli vedle tak radši počkaj až jim to někdo pustí... Výhodou je, že většinou nejsou schopní ani nadělat škodu...
Myslím, že největším problémem dnešních uživatelů je neochota řešit něco s čím se předtím nesetkali a vůbec neochota něco navíc si najít či přečíst(a kolikrát jde o pitomou 1 větu v hlášce) a souhlasím s Noxikk, že velkým domácím problémem je zálohování, ale pravdou je, že na něj krom hodně důležitých věcí kašlu taky(poté co jsem se snažil marně o obnovu z 2 roky starých dvd, které leželi krásně uložené v šuplíku-bitová kopie, celkem mě to naštvalo, čekal jsem 2hodinový reinstall a strávil nad tím pak tejden, než jsem pohledal a doinstaloval vše potřebné). Teď zálohuji pouze stylem mít důležité věci na dvou discích naráz, kdyby jeden klek...
ttxman (3)|20.10.2012 02:13
Vetsina bezne populace se uz naucila s pocitacem existovat a dokonale konzumovat obsah, obcas se proklikat instalci cehokoliv a spokojene si existujou. Nepovazuju to za problem. Vzhledem k tomu, ze pred 10-15 lety (to sem tak nejak zacal) melo doma pocitac par lidi a jeste k tomu jedno PC pro celou rodinu (nemluve o internetu). Dneska neni problem, kdyz v rodine je nekolik notebooku, smartphonu a podobnejch legraci. Uzivatelska zakladna se mnohonasobne zvetsila, ale zaroven vetsina uzivatelu vydrzi tu svoji hracku pouzivat mnohonasobne delsi dobu bez zasahu nekoho kdo tomu rozumi.

Problem vidim v nepatrnem narustu poctu odborniku a za nejvetsi katastrofu pokles gramotnosti "odborniku". Kdyz se vas inzenyr v oboru s nazvem "Informacni technologie" rok po ukonceni skoly zepta "je velkej rozdil mezi SSD a 7200 otackama?" to je katastrofa. Kdyz nekto ve 2 rocniku magisterskeho studia ve stejnem oboru sestavuje pocitac (vlastni) a napere ze zdroje napajeci kabel k disketovy mechanice do konektoru na sysfan a nedokaze problem najit, to je taky sileny. (nemluve o tom, ze z 50 lidi co vylezou s ing titulem v IT je schopnejch naprogramovat cokoliv delsiho nez 50 radku asi tak 15. A udelat pouzitelnou aplikaci, ktera funguje tak 5...)
Neregistrovaný (0)|20.10.2012 07:58
Osobně se považuji za gramotného, počítače mě živily od roku 1972 (Aritma 100, jestli to někomu něco řekne). Je naprostou pravdou, že se z počítačů stalo spotřební zboží, ale jaksi v tom marně hledám něco špatného. Stejný trend je v automobilech - v době, kdy bylo jedno soukromé auto na čtyřicet lidí, byl jeho majitel často machr, který uměl za pár hodin vyměnit motor. Dnes, kdy je na sto lidí šedesát aut, nemůžete prostě chtít, aby všech šedesát řidičů bylo machry a umělo si všechno opravit. To prostě není možné. Takže se jezdí do servisu s prasklou žárovkou. Spousta ajťáků považuje uživatele, kteří mají problém s vypadlým kabelem, za debily. K tomu jsem se nikdy nesnížil. Vždycky, když jsem některému uživateli pomohl s nějakou kravinou a jemu to došlo a řekl něco ve smyslu - to jsem blbec, mohl jsem to udělat sám a neobtěžovat vás - tak jsem mu říkal: "Tohle je moje práce a já ji dělám rád. Já zase nerozumím vaší práci a kdybych se do ní měl pustit, byl bych úplně mimo."
Petroman (131)|20.10.2012 11:29
Počítačová gramotnost je obecně v ČR na špatné úrovni. Napříč demografií. Ale neumím si představit, jak by se to kvantum lidí mělo dovzdělat a následně si to vzdělání udržet. Je to taková utopie. Ještě že tu máme IT oddělení, že :)

Nedávno jsem viděl vstupní dotazník od jedné personálky. U PC tam byly kolonky neumím, umím zapnout a expert. Dost mně to vrtalo hlavou, ale ono to opravdu stačí :D
VencaX (3686)|20.10.2012 11:35
Když jsem dokázal základ práce s počítačem a internetem naučit i mojí matku, která je antitalent na techniku a až před měsícem se díky mě naučila psát SMS na mobilu, tak vím, že i starší lidé (mé matce je 53 let) se dokáží naučit pracovat s PC. Chce to jen jim dát tu správnou záminku proč by se to měli naučit.
littleon (22)|20.10.2012 11:49
Hloupnutí národa se samozřejmě projevuje i v IT oblasti. Historicky jsme měli vždycky holé zadky, ale byli jsme chytrý a šikovný národ. Bohužel se trend hloupé populace prokousal i k nám. Nesouhlasím s tím, co napsal Pavel Kovač. PC gramotnost jde u uživatelů dolů. Ano, je to také způsobeno tím, že je PC v téměř každé domácnosti, že ten, kdo byl dříve PC uživatel je považován za odborníka, protože umí víc než jen otevřít prohlížeč. Také je leckdo označen jako IT specialista, ideálně prodejce, který vám neumí zodpovědět technickou otázku - je to tedy "IT specialista" pro uživatele, kteří otevřou prohlížeč a poštu, ale co je hlavní, prodá jim cokoliv - doslova.

Za mě tedy - PC uživatel v době poměrně nedávné, kdy měl tento národ ještě touhu po sebezdokonalování, měl podstatně lepší znalosti a povědomí o tom, co dělá. Dnes uživatel (v masovém měřítku) nemá ponětí v podstatě o ničem. A jako třešnička na dortu je pak příspěvek ve zprávách TV bulváru, kdy redaktor varuje před nebezpečným virusem (nikoliv před virem), který vám přijde do pošty a po "kliknutí na odkaz vám smaže celý počítač". Takže ano, úpadek PC gramotnosti je zřejmý.
bandolier.wz (105)|20.10.2012 12:04
tak hlavně člověk musí mít důvod se s pc něco učit, pokud ho nemá, tak je lepší vypadnout ven do přírody než dřepět u pc jen proto abych si připadal gramotný...

mimochodem myslím že podle EU má ta gramotnost 4body, teď nevím přesně
1)základní znalosti pc = asi pc zapnout, přečíst mail, atd... (ty mám)
2)práce s wordem (mám základní)
3)práce s EXCELem = počítat se vzorci (nikdy jsem nedělal, tudíž neumím)
4)práce s POWERPOINTem = tvorba prezentací (nikdy jsem nedělal, tudíž neumím)

takže já bych vlastně u té zkoušky propadl, ale že umím pc sestavit, vybrat díly, nainstalovat OS + potřebný sw to EU asi nezajímá...

p.s. jsou mnohem důležitější věci než pc gramotnost...
czhunter (775)|20.10.2012 12:23
[QUOTE=Neregistrovaný;516713]ale naopak pribudaju ludia ktory o PC nevedia prakticky nic.[/QUOTE]Tím snad chceš říct, že dřív (kdy? V antice? Ve středověku? Za druhé světové? Za komančů?) všichni věděli o počítačích všechno, a teď přibývá těch, kdo nevědí nic?
Když se nad tím aspoň trochu zamyslíš, tak je to z principu úplná hloupost.

V době Amigy bla bla bla ... v době Amigy Amigu skoro nikdo neměl, takže tomu většina populace nerozuměla vůbec. Dnes tomu většina populace naštěstí rozumí aspoň trochu.

A že dnes slouží PC hlavně ke konzumaci obsahu? A co dělá většina lidí? Myslíte si, že víc lidí knihy píše než čte? Že víc lidí maluje obrazy než chodí do galerií? Že je víc divadelních herců než diváků?
To je přeci situace, která existuje od počátku věků, že víc lidí obsah konzumuje, než tvoří, a penetrace počítačů do společnosti na tom vůbec nic nezměnila.
Neregistrovaný (0)|20.10.2012 12:40
[QUOTE=Neregistrovaný;516772]Osobně se považuji za gramotného, počítače mě živily od roku 1972 (Aritma 100, jestli to někomu něco řekne). Je naprostou pravdou, že se z počítačů stalo spotřební zboží, ale jaksi v tom marně hledám něco špatného. Stejný trend je v automobilech - v době, kdy bylo jedno soukromé auto na čtyřicet lidí, byl jeho majitel často machr, který uměl za pár hodin vyměnit motor. Dnes, kdy je na sto lidí šedesát aut, nemůžete prostě chtít, aby všech šedesát řidičů bylo machry a umělo si všechno opravit. To prostě není možné. Takže se jezdí do servisu s prasklou žárovkou. Spousta ajťáků považuje uživatele, kteří mají problém s vypadlým kabelem, za debily. K tomu jsem se nikdy nesnížil. Vždycky, když jsem některému uživateli pomohl s nějakou kravinou a jemu to došlo a řekl něco ve smyslu - to jsem blbec, mohl jsem to udělat sám a neobtěžovat vás - tak jsem mu říkal: "Tohle je moje práce a já ji dělám rád. Já zase nerozumím vaší práci a kdybych se do ní měl pustit, byl bych úplně mimo."[/QUOTE]


Neni co dodat a pokud mistni " ajtaci " nevidi zcela zrejmou pointu, vzpomente si prosim na tohle treba u doktora.
Petroman (131)|20.10.2012 12:45
[QUOTE=bandolier.wz;516784]takže já bych vlastně u té zkoušky propadl, ale že umím pc sestavit, vybrat díly, nainstalovat OS + potřebný sw to EU asi nezajímá...[/QUOTE]

Ano, propadl byste. A není to paradox. Vy jste prostě montér. Já tohle taky umím levou zadní, ale to firmy nepotřebují. Jde o to, že je potřeba to, k čemu je PC určeno. Je to asi jako říci, že dokážete opravovat automobily, ale neumíte řídit.
durib (1141)|20.10.2012 12:57
[QUOTE=Neregistrovaný;516787]Neni co dodat a pokud mistni " ajtaci " nevidi zcela zrejmou pointu, vzpomente si prosim na tohle treba u doktora.[/QUOTE]
Ale já třeba k doktorovi taky nechodím s odřeným kolenem... ale znám pár hypochondrů, kteří to tak řeší. A jsou to taky lidi, kteří o PC vědí prakticky nic :)

[QUOTE=Petroman;516788]Ano, propadl byste. A není to paradox. Vy jste prostě montér. Já tohle taky umím levou zadní, ale to firmy nepotřebují. Jde o to, že je potřeba to, k čemu je PC určeno. Je to asi jako říci, že dokážete opravovat automobily, ale neumíte řídit.[/QUOTE]
To vlastně souvisí s předchozí citací. Rozdíl je v neumím-nechci a neumím-naučím. Struktura programů je přibližně stejná a já vždy říkám- je program v češtině? ANO. Tak to snad nemůže být pro tebe problém?! Co nevím, to dohledám na "help" dokumentaci, popřípadně na internetu.
Neregistrovaný (0)|20.10.2012 13:27
[QUOTE=czhunter;516785]V době Amigy bla bla bla ... v době Amigy Amigu skoro nikdo neměl, takže tomu většina populace nerozuměla vůbec. Dnes tomu většina populace naštěstí rozumí aspoň trochu.[/QUOTE]

"Aspoň trochu" je sice krásné, ale takový člověk prostě není gramotný, na to být gramotný ti nestačí znát 5 písmenek, musíš znát povinně celou abecedu.
Majorita populace je na úrovni internetový klikač a to prostě počítačová gramotnost není.
Neregistrovaný (0)|20.10.2012 14:21
Najvacsi problem pri vzdelavani vidim v tom, ze vo vacsine prpadov hlavne starsiu generaciu ucia ludia, ktori sami pracu s pocitacom nezvladaju dostatocne. Vidim to sam na mojej mamine, ktora ma zo skoleni naucene niektore postupy. Staci ale, ze jej presuniete ikonku, alebo ju nebodaj uplne skryjete z panelu (trebars v office) a je bezradna. Tych ludi to ucia akoby "naspamat" a ked maju co len trosku zmenene podmienky, nevedia si s tym poradit. Podla mna by sa to malo ucit stylom, ze tu mate windows, skoro kazdy program ma menu File, Edit . . . a najdete tam zhruba toto a hento. Tym ludom chyba jednoducho nadhlad a staci, ze im zmenite verziu pouzivaneho software, nevedia si s tym poradit. V tomto vidim najvacsie nedostatky vzdelavania. Horsie je, ze podobne sa ucia aj deti v skolach. Tie ale s technikou vyrastaju, takze si s tym vedia dat rady sami.
Lesman (0)|20.10.2012 15:10
Jsem sice mladší ročník (1992), ale osobně se považuji za počítačově gramotného. Začínal jsem už jako malej ve třetí třídě na Win 95 a později na Win 98, tehdy jsme se všichni společně učili pracovat s disketama, kreslit v Malování, psát ve Wordu, učili jsme se klávesové zkratky nazpaměť a teprve později přišel na řadu internet. Doma jsem se dodatečně učil se jak zálohovat data a na co, jak aktualizovat antivir, jak přeinstalovat systém a částečně i práci s registrama. Prosím, když mi bylo 12 let.
Samozřejmě jsem tehdy i dost pařil hlavně MS-DOS hry, tak jsem si musel ručně nastavovat třeba zvuk (dodnes si pamatuji Sound Blaster, DMA 220, IRQ 5), ovládání a pak teprve se mohlo hrát. A když jsme si nevěděli ve hrách rady, tak jsme přemýšleli - ne jak dnes, člověk jde hned na YT kvůli malý prkotině.

A od 15ti se zajímám i o hardware, čtu si pravidelně PC magazíny a skládám si sám počítače a udržuji, jak po stránce HW tak po stránce SW. Už jsem zažil tolik problémů a vždycky jsem si nějak poradil (sice s pomocí druhých, ale vyřešilo se to), proto od té doby zastávám filozofii, že "každý problém má své řešení" a uplatňuji ho i ve svém životě.

Myslím si, že gramotnost spíše upadá - dneska stačí mnohým, že vědí jak zapnout PC, Facebook, email a jak si pustit film, hudbu nebo péčko a pak to zase vypnout. A tím to pro ně hasne.
czhunter (775)|20.10.2012 16:08
[QUOTE=Neregistrovaný;516793]na to být gramotný ti nestačí znát 5 písmenek, musíš znát povinně celou abecedu.[/QUOTE]Ano, na to abys byl gramotný musíš znát všechny písmenka, ale rozhodně nemusíš znát všechny knihy (= funkce a programy PC).

Pro HDP státu je rozhodně MNOHEM lepší, když 5 milionů lidí umí s PC pracovat trochu (tzn. dokáží to, co k práci potřebují a to, čím tvoří hodnoty - klikat v prohlížeči, psát ve Wordu, počítat v Excelu, případně ovládat speciální programy - a to je právě ta "gramotnost"), než když je v něm 1000 IT expertů a nikdo jiný neumí nic.
A popravdě, ve většině zaměstnání ti to, že umíš poskládat PC, nainstalovat systém, vyměnit HDD nebo GPU je úplně k ničemu, protože slušnej zaměstnavatel tě k takovým věcem vůbec nepustí, pokud nejsi "ajťák". Ale to je míň než 2% zaměstnanců.
Neregistrovaný (0)|20.10.2012 16:20
[QUOTE=czhunter;516799]Pro HDP státu je rozhodně MNOHEM lepší, když 5 milionů lidí umí s PC pracovat trochu (tzn. dokáží to, co k práci potřebují a to, čím tvoří hodnoty - klikat v prohlížeči, psát ve Wordu, počítat v Excelu, případně ovládat speciální programy - a to je právě ta "gramotnost"), než když je v něm 1000 IT expertů a nikdo jiný neumí nic.[/QUOTE]

S ohledem na státní finance s tím nemohu nesouhlasit, pro HDP stačí krumpáč a lopata, výplatní pásku může podepisovat třemi křížky.
regine (41)|20.10.2012 21:35
Přirovnal bych IT gramotnost k práci s kalkulačkou. Někdo u ní umí využít funkce, jiný to složitě obchází a někdo neumí počítat vůbec (ani z hlavy). ;)
V mém okolí určitě všichni umí brouzdat po internetu (zase je otázka jak efektivně). Umožnilo to grafické prostředí (klikací/dotykové).
Co mne vytáčí, je nízká spolehlivost operačních systémů a hardware = vysoká poruchovost IT (HW + SW).
ALE zase je nízká gramotnost, co se týká představy o bezpečnosti/důvěryhodnosti u neajťáků. Domnívají se, že když napíší mail, tak nikdo kromě příjemce o něm neví, nemůže si ho přečíst. NAIVKY. Stále jim říkám, pokud něco pošlete nešifrovaně na síť (mail, uložení v cloudu), tak je to, jako když to vyřvete z okna na celou ulici.:devil Čertík se mi líbí, tak ho tu mám.
Luk Skywalker (82)|22.10.2012 12:21
Co je myšleno tou gramotností nevím, ale představoval bych si to, že by trochu víc než jen spustit a užívat PC, když funguje. Já osobně něco umím, něco ne, nazval bych to základními znalostmi a dnes se to má tak, že je dost lidí, kteří toho umí více něž já a pak je bohužel ještě větší skupina, která toho umí méně, takže uživatelů je mnoho, ale odborných uživatelů málo, což dříve, kdy byl i OS složitější nebylo. Takže podle mě je gramotných lidí více než v minulosti, ale vzhledem k počtu lidí užívající PC je jich málo.
A co týče okolí, tak pár lidí tomu rozumí a zbytek jen PC užívá a stačí jim to, takhle to funguje i ve většině populace.
Deee-aN (3834)|23.10.2012 10:27
Pokud si vezmu, že se za základní gramotnost berou čtení, psaní a počty, tzn. věci potřebné každému denně, považoval bych za základní počítačovou gramotnost schopnost komp zapnout, připojit periferie, obsluhovat základní ""office"" a nezabloudit na webu (včetně dovednosti ochránit se před viry). Věci, které potřebuje 95% populace (6-60 let) denně. Ještě větší procento nepotřebuje vědět, co je uvnitř té krabičky a jak to vlastně funguje. Je pro ně zbytečné si tím za***at hlavu jen kvůli tomu, co kdyby někdy náhodou něco. Kolik z nás tu řídí auto a kolik z nás ho dokonale zná konstrukčně a funkčně?

BTW, vzpomínám si, jak nám na základce v 80. letech říkali, že jednou budou umět s počítačem všichni stejně jako číst a psát. Pro mě tehdy sci-fi, protože tehdy ovládat počítač bylo spíš pro matematiky a tím pádem nic pro mě :-D. Ale i tak jsem chodil na výpočetku (pařit :-D) a leccos kolem počítačů pochopil.
A dnes může do klávesnice/displeje mlátit i malé děcko :-)