reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: AMD se snoubí s ARM

Pavel Kovač (374)|1.11.2012 15:59
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]AMD se snoubí s ARM[/SIZE]Co si myslíte o vstupu firmy AMD na trh s ARM procesory? Nehledá si jen cestičky jak se vymanit z nepříliš podařené architektury Bulldozer či Piledriver? Nebo se jedná o zcela jasný tah, který se vyplatí? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Georginek (2957)|1.11.2012 19:19
Moje odpoved bude pro nekoho "nehorazna jako vzdy" ale ja postuluji, ze AMD by to melo zabalit a uz radsi nic nedelat, pac to uz bude jen horsi a horsi......:p

Pouze jedna vec me tesi, ze AMD "jede". Ze drzi cenou dole Intel. :D:D:D
trodas (1753)|1.11.2012 22:47
Tady zjednodušování moc neplatí. Problém totiž je, že to, že ARM procesory jsou vcelku marginální záležitost, skončilo s masivním nástupem chytrých telefonů, mininetbooků a pod. A rána Intelu je, ze M$ přišel s Win8 RT, které běží na ARM procesorech!
Ovšem Intel má své páky - "Rozhodně totiž nejde o první situaci, kdy měli výrobci velké plány s ARM platformou, ale na poslední chvíli je odřekli a nahradili Intelím Atomem."

Nicméně ARM se nevzdává - už mají i x86 emulátor.

A není vůbec jisté, že si trh nakonec s Windowns 8 RT na ARM nezvykne, neboť "názorem redaktorů, kteří měli možnost osahat předprodukční kousky WinRT a Atomových tabletů, protože podle jejich názoru měly právě kousky s Atomem citelně línější odezvy"... To by znamenalo, že Atom může konečně dostat kopačky a být nahrazen ARM procesory. Uvidíme, zdali AMD věci pomůže - a mělo by.

Nejde tedy jen o poměr cena/výkon a o udržování nízkých cen, na ARM HW může brzy běžet pro Intel nepříjemně mnoho věcí. Tak asi zastrašuje ze své pozice, že se ARM hračky tak rychle ohlašují a pak zase mizí...
VencaX (3686)|1.11.2012 23:50
Já si myslím, že to je dobrý tah, protože když si vezmeme, že jeden ARM je docela nic, ale třeba 4, 6, 8 ARMových procesorů, co skoro nic nežerou a nepotřebujou žádné extra chlazení, navíc pořád docela levné. Podle mě by to na poli serverů mohlo mít úspěch. Otázka je, jak na tom budou takové servery oproti Intelským řešením, ale řekl bych, že i to se brzy dozvíme.

Takže za mě palec nahoru. AMD by potřebovalo trochu vzpružit, odněkud dostat další peníze na vývoj.
czhunter (775)|2.11.2012 08:23
Mám na to dvě roviny názoru:

Z pohledu AMD je to další krok k ... myslím si, že ani sami v AMD nevědí k čemu. Prostě tak nějak skáčou z balvanu na balvan, aby se to nepotopilo a zřejmě nikdo neví, kam mají dojít.

Z pohledu techniky mi plánované CPU dost připomíná Cell procesor. Výrazně asymetrický procesor, stejně jako on to může fungovat, může to být i výkonné, ale bude to problematické pro vývojáře a programátory.
A jestli se to prosadí? Za Cellem stála tak velká síla, jako je Sony, a stejně ho moc neprosadila.
Luk Skywalker (82)|2.11.2012 12:19
Mám sice procesor Intel, ale kdysi jsem míval AMD procesor a mám tuto firmu v oblibě, i když teď se jim v oblasti procesorů nedaří (jak všichni víme). Tohle je krok správným směrem, taky nemají zrovna moc na výběr, pokud to nechtějí na poli procesorů zabalit. Což by v případě Intelu jako monopolu na procesory mělo vliv na cenu (určitě by zdražily). Takže snad to AMD vyjde, ale pokud to budou jenom serverové záležitosti, tak to naději na úspěch nemá.
Neregistrovaný (0)|2.11.2012 13:40
Pokud je mi známo, tak AMD nechystá procesory s ARMem do telefonů nebo tabletů, ale do serverů. A to je zásadní nesmysl, trend dneska není mít několik desítek mašin s nízkým výkonem, ale mít jednu výkonnou mašinu a na ní navirtualizovat co nejvíce ostatních serverů, tak aby se ušetřilo za elektřinu, za poplatky za místo v racku, za HDD za KVM a další.
Navíc ARM z principu své RISC architektury už nemá kam výkonově postupovat, díky nízké hustotě kódu a stagnaci ve vývoji RAM to bude na dlouhou dobu přibližně na dnešní úrovni.
Také bude třeba ARM nevyhnutelně upgradovat na 64-bit a to se zatím příliš nedaří, ARM technologie je optimalizovaná na 32-bit operace a 64-bit je pro ni velký problém a prvotní pokusy se příliš nezdařily.
Neregistrovaný (0)|2.11.2012 15:32
[QUOTE=Georginek;517650]Moje odpoved bude pro nekoho "nehorazna jako vzdy" ale ja postuluji, ze AMD by to melo zabalit a uz radsi nic nedelat, pac to uz bude jen horsi a horsi......:p

Pouze jedna vec me tesi, ze AMD "jede". Ze drzi cenou dole Intel. :D:D:D[/QUOTE]


Pozeras sa nato realne a keby, ze mam byt uplne drsny tak poviem, ze AMD len brzdi vyvoj a zabera miesto niekomu inemu. Na poli CPU a tych ich APU su to same sracky. A co sa tyka grafik tak aj tam to pojde postupne dole a v konecnom dosledku AMD bude moct zato, ze potopilo ATI ich kupou. AMD sa cim dalej tym viac podoba na firmu typu garazovka s vyrobkami na blsi trh s trapnym marketingom zalozenym na zavadzajucich cislach. Najma posledny rok je to uplne o nicom a bude to len a len horsie.
JindraPce (69)|2.11.2012 15:35
No podle mě, každý počin (je jedno koho), který trochu "šlápne na palec" těm, co mají největší podíl na trhu, se počítá. Jinak samozřejmě, že AMD hledá "cestičky", jelikož jinak ty svoje investice do nových továren na procesory mohou odepsat. Sám jsem měl AMD vždy rád za poměr cena/výkon. Dnes ale koukám, bohužel pro ně, i na spotřebu, tak že pokud prorazí tady, mají u mě opět šanci.
r34ktor (7477)|2.11.2012 15:40
Tonoucí se stébla chytá. Nemyslím, že by to byl nutně špatný krok, ovšem je otázkou, zda se v konkurenci ostatních výrobců nějak výrazněji prosadí.
mamlasos (0)|2.11.2012 16:14
Já v tom vidím "konkurence to má, jde ji to s tím, my to budeme mít též". Nějaká propracovaná strategie v tom pro mne vidět není. A servery ? Použití pro drtičky dat s GPGPU výpočty ? To moc zatím IMHO nejde dohromady, ARM je primárně orientovaný na spotřebu (proto je taky v mobilech a tabletech) ne na živení výpočetních monster daty... .to by tam těch ARMů v serveru muselo být nad jedním GPU jak much nad zdechlinou. Ne že by to nešlo ale já si ani neumím představit jak to programovat. Někdo schopný to zvládá programovat levou zadní ale kolik takových je ?
redhawk (15)|3.11.2012 11:47
Nuz podla mna to bude zaujimavy koncept.
Pokial sa AMD podari do serverov tento hybrid dostat bude to super, znizi to energeticku narocnost a nejako extremne neznizi vykon.
Netreba totiz zabudat ze pomer cena/vykon je v serveroch podstatne dolezitejsi ako u domacich pc, kde su nutne najvykonnejsie CPU a grafiky hlavne kvoli hram.
Bezna kancelarska masina bez problemov ide aj na ARM procesore a ked bude mat podporu x86 (a tym padom windows) mnohe firmy pojdu na tuto platformu aj na desktop.

Osobne Intel od prichodu AMD K-6 2 nepouzivam (vsetky PC mam na AMD) a isty cas som ich ani neodporucal (Prescott).
Ventero (1280)|3.11.2012 12:01
[QUOTE=VencaX;517660]Já si myslím, že to je dobrý tah, protože když si vezmeme, že jeden ARM je docela nic, ale třeba 4, 6, 8 ARMových procesorů, co skoro nic nežerou a nepotřebujou žádné extra chlazení, navíc pořád docela levné. Podle mě by to na poli serverů mohlo mít úspěch. Otázka je, jak na tom budou takové servery oproti Intelským řešením, ale řekl bych, že i to se brzy dozvíme.

Takže za mě palec nahoru. AMD by potřebovalo trochu vzpružit, odněkud dostat další peníze na vývoj.[/QUOTE]

Moc tomu nerozumím a možná budu plácat nesmysly. Nevím, jak na poli serverů - tady bych se možná trochu přikláněl k názoru mamlasosa, ale dokážu si představit využití na poli kybernetiky a robotiky, kde by byly např. lokální řídící jednotky sestaveny z více těchto rovnoměrně kooperujících procesorů, které by nežraly a nepálily(téměř nulová zátěž s řešením odvodu tepla) a v případě poškození jednoho či dvou z nich by se v podstatě vada projevila jen drobným snížením odezvy, která by byla v běžné rovině praxe stěží postřehnutelná. Mluvím o simulaci jakéhosi "nervového systému", který by fungoval i v případě částečného poškození dále a to s minimálním rozdílem. Zbylo by tak více enrgie pro centrální řídící jednotku a tím se to zase blíží k podobnosti s fungováním lidského stroje, což je tuším cílem výše jmenovaných odvětví. Ale to si jentak fantazíruju ...
czhunter (775)|3.11.2012 13:38
[QUOTE=redhawk;517718]... na ARM procesore a ked bude mat podporu x86[/QUOTE]Což se logicky nikdy nestane.
INTELigentle (0)|3.11.2012 17:04
AMD a ARM? AMD by se mělo soustředit na inovaci a vývoj výrobní technologie a ARMy jsou v tomto případě asi nejjednoduším návazným krokem, za současné situace by to pravděpodobně bylo k ničemu, ale kdyby přišli s dostatečnou miniaturizací a efektivitou, která by je činila konkurenceschopnými, pak si to umím představit.

Kucí za AMD by se měli vážně zamyslet, myslím si, že moc kroků vedle už si dovolit nemohou. Byl bych velice rád, kdyby se vzchopili a konečně znovu udělali desktopový čip významu 64bit Venice Athlon. Jali se propuštět a zefektivňovat zkostnatělé vedení, tak jim držme palce, ať se vzchopí a zahýbají opět víceméně stagnujícím trhem - ale to si asi pěkných "párů měsíců počkáme...
INTELigentle (0)|3.11.2012 18:40
Omluvte překlepy v mém předchozím příspěvku.

Zkusím to teď trošku rozvést a zaspekulovat.
Kdyby se AMD podařilo vyrobit solidní konkurence schopný ARM procesor (alespoň 20nm, ideálně 18), mohlo by velmi vytěžit z Ati (byť tento současný stav nese velmi mnoho z nás s nelibostí) a dále posílit takové své postavení implementací grafiky, což by dále setřelo většinu konkurence (zůstala by asi jen nVidia).

Takže pozor, rozhodně jde o cestu, kterou není radno podceňovat...
INTELigentle (0)|3.11.2012 20:33
Mimochodem, když jsme u toho, dovolím si trošku "zamoderovat". Myslíte si, že je reálné, aby G. F./AMD inovovalo výrobní technologii v dohledné době (1 rok) na konkurence schopnou? Zdají se vám reálné výhledy na 18, či dokonce 14nm??? Čeká nás evoluce (22-18nm), nebo skok (18-14) - co si myslíte, že bude výhodnější, byť laicky???

Má vůbec "AMD" proti grupě kolem TSMC a Intelu nějakou šanci???
enzo24 (28)|4.11.2012 12:52
mne tento krok zo strany AMD pride logicky. Potrvdzuje to zmenu ich strategie a orientaciu na cipy s nizsou spotrebou, produkty pre cloud computing atd. a odklon od highend chipov v desktopoch..
http://www.electronista.com/articles/11/11/03/amd.reveals.job.slash/
onkas (0)|4.11.2012 19:35
Já jsem osobně zvědav jestli ze z toho vyhrabou. Podle mě kdyby nebyla akvizice s Ati tak jsou na tom líp. Jen doufám že jestli AMD půjde do kytek nestáhne ssebou i grafickou odnož. :) Sice je to nostalgické vzpomínání na staré časy, ale někdo by to mohl odkoupit a přejmenovat zpět na Ati :)
dondrusco (12)|5.11.2012 08:07
ARM je licencovaná technológia, každý si ju upravuje podľa svojich potrieb (Samsung, Nvidia...)
Ako tu už odznelo, topiaci sa aj slamky chytá. V segmente smartfónov je už veľmi husto, preto idú do servrov.
Skúsenosti na to majú - procesory Opteron, GPGPU chipy Fusion => ARM + FirePro integrované spolu na chipe.
Chýbajúce 64-bit nahradia emuláciou/rozšírením adries z 32 bit na 40 bit.

Držím im palce .
INTELigentle (0)|5.11.2012 12:11
Následujících 9-15 měsíců bude navýsost napínavých, doslova kulervoucích. Velmi se těším, a jsem zvědavý kam se to vyvine. Modlím se, aby na to G. F. /AMD mělo dost prostředků. Třeba se pak dočkáme něčeho podobného jako byl zmiňovaný Cell - takové kombinované 12ti jádro, z nichž 6 bude ARM a 6 pro GPGPU - Terminátor hadr :-)
Luk Skywalker (82)|5.11.2012 12:52
Z role nezavislého pozorovatele bude tento vývoj zajímavý, a když to AMD nevyjde, tak snad to nepohřbí jejich grafické karty, protože ty mám v oblibě.