Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

EFI shell

hugostieglitz (907)|21.11.2012 11:55
zdravím
mám desku [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
ta má efi shell něco jsem si přečet ale není mi dost jasné jaké to má či nemá výhody nebo nevýhody neboli k čemu to je vlastně dobré
nevíte co pro běžného uživatele pc tento efi shell přináší,mám se tím vůbec zabývat?
díky za jakoukoli "polopatickou" odpověď
stavitel75 (43)|21.11.2012 12:42
Ve strucnosti vestina vyrobcu zakladnich desek, vcetne MSI a tve X79A-GD45 presla diky specifikacim od Intelu misto klasickeho BIOSu na UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Pro spolecnosti a lidi co pisi BIOS byla nove pridana podpora architektur IA32 a x64.
Pro ostatni prinasi tri zasadni vylepseni.
1. Drive Size Limits - odstraneni limitu velikosti limitu oddilu 2,2TB. Stare 32bit MBR bylo nahrazene novejsim 64bit GPT s omezenim na dosud tezko predstavitelnou velikost 9,4ZB.
2. Pre-Boot Networking - podpora IPv6, vice tady: http://www.uefi.org/learning_center/A_Tale_of_Two_Standards.pdf
3. Pre-Boot Applications - jak jiz ze samotneho nazvu vypovida jde o moznost umisteni aplikaci na uroven konce BIOSu, ale pred OS. Aplikace navic podporuji misto sterickeho VESA nove GOP. Cize mohou byt velmi pekne graficky ztvarnene.
hugostieglitz (907)|21.11.2012 14:56
díky přečet jsem to,ale mě jde spíše o položku v biosu -EFI shell- tj.řekněme že v biosu nastavím vše jak zastara a nainstaluju win7,dále pak mohu nastavit efi shell a nainstalovat win7 z něho.která varianta je pro mě jako běžného uživatele pc lepší?
stavitel75 (43)|23.11.2012 10:16
Aha promin, spatne jsem to pochopil. Instalaci pres EFI shell neznam, ale priste pri instalaci Fedory zkusim vyzkouset.