reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

blikajúca klávesnica pri vypnutom PC (vypnutej zásuvke)

Mikkes (17)|29.11.2012 13:33
Pred nedávnom som si poskladal nový počítač, bral som to ako rutinu, nebolo to prvý krát, ale problém ktorý nastal ma pekne vytáča a už neviem čo s tým mám robiť. Zostava:

Intel core i5 2500k
Gigabyte GA-Z68p-ds3
8 GB DDRIII (ADATA)
500 GB WD Black Edition (+ nejaký starší 350 GB Hitachi)
ATI Radeon 6950 HD 2GB DDRIII
Enermax NAXN 550W
Vypalovačka Lite-On
Skrinka Thermaltake

Počítač šľape ako hodinky, žiadne problémy s BSOD, žiadne pády či reštarty.
Problémom je stav, keď je počítač vypnutý. Aby bolo jasné, po vypnutí PC vypínam aj predlžovačku, na ktorú je počítač (monitor, repro, ext.disk) napojený. Po zlých skúsenostiach s bleskami to robím už roky :), proste to úplne odstavím od šťavy. Moja klávesnica (pripojená cez PS2) však po týchto úkonoch veselo bliká (num,scroll a caps lock kratučko prebliknú naraz), nemeral som to, ale interval nie je pravidelný, niekedy viac krát za sebou, inokedy aj po 5 minútach. Keď som 2 dni v práci a večer sa prídem domov len vyspať, aj po týchto 2 dňoch, kedy som PC nezapínal, klávesnica stále preblikáva ! Pridružili sa aj občasné problémy s myšou, sem-tam po zapnutí pc myška nefunguje. Vysvietená je ako Las Vegas, ale kurzor nereaguje na jej pohyby, pomôže iba vybratie a znovu zapojenie do USB.
Preliezol som Bios odhora až dole, námatkovo zapínal a vypínal rôzne nastavenia týkajúce sa napájania, absolútne bez úspechu.
Počitač je do siete pripojený ethernetovým káblom prostredníctvom routra, ktorý je napajaný nezávisle od napájania počítača, napadlo ma teda, že nejakým spôsobom sa napätie dostáva na dosku prostredníctvom kábla a sieťovej karty. Kábel som odpojil, blikanie však neprestalo.
V podstate som vyčerpal všetky možnosti, na ktoré som prišiel....a aby toho nebolo dosť, počítač sa začal po zapnutí napájania na prepäťovke sám zapínať, bez stlačenia tlačidla na skrinke......len mi nevravte, že mám doma poltergeist-a ! Ďakujem za rady !

Edit: Všetky tieto problémy začali po výmene zdroja Fortron Blue Storm II za novší Enermax, nemôžem však uveriť, že je to práve týmto silnejším zdrojom....!
r34ktor (7477)|29.11.2012 15:28
Nový zdroj může být vadný. Pokud se starým nejsou problémy, nabízí se to jako nejpravděpodobnější vysvětlení.

Blikání LEDek pravděpodobně způsobuje zbytkový náboj v kondenzátorech zdroje. Ten v nich může přetrvávat i poměrně dlouhou dobu po odpojení ze sítě.
poljos (19)|29.11.2012 16:03
Děje se to i při odpojeném kabelu internetového připojení?
Mikkes (17)|29.11.2012 18:17
r34ktor : ok, kondenzátory napadli aj mňa, otázka znie...dá sa to považovať za chybu zdroja? Skôr to podľa mňa svedčí o kvalite kondenzátorov ! Bude to mať nejaký vplyv na životnosť periférií ? Aký postup ? Reklamácia ? Na zakláde problémov s myšidlom (pripojené cez USB) sa ukazuje, že tento zbytkový náboj sa prejavuje aj na USB. Čo na to povie matičná doska po mesiacoch-rokoch takejto diskotéky ? :)

poljos : klávesnica preblikuje aj po odpojení sieťového kábla internetového pripojenia :)
r34ktor (7477)|29.11.2012 18:36
[QUOTE=Mikkes;519737]kondenzátory napadli aj mňa, otázka znie...dá sa to považovať za chybu zdroja? Skôr to podľa mňa svedčí o kvalite kondenzátorov ![/QUOTE]
Ano, tato úvaha se nabízí, ale může to být i důsledek nějakého chybného obvodu/součástky.

[QUOTE=Mikkes;519737]Bude to mať nejaký vplyv na životnosť periférií ? Aký postup ? Reklamácia ? Na zakláde problémov s myšidlom (pripojené cez USB) sa ukazuje, že tento zbytkový náboj sa prejavuje aj na USB. Čo na to povie matičná doska po mesiacoch-rokoch takejto diskotéky ?[/QUOTE]
Napěťové pulzy určitě komponentám dlouhodobě neprospívají a jsou tedy nežádoucí. Osobně jsem se s ničím takovým nesetkal, takže nemyslím, že by to bylo něco normálního. Reklamoval bych.
poljos (19)|30.11.2012 08:48
[quote]Keď som 2 dni v práci a večer sa prídem domov len vyspať, aj po týchto 2 dňoch[/quote]
Nevěřím tomu, že by při odpojeném zdroji ze zásuvky ještě po dvou dnech blikaly ledky vlivem "kvalitních" kondenzátorů. Nehledě na to poblikávání v intervalu až několika minut - to se jako ty kondenzátory mezitím někde dobíjejí, anebo mají nějaký časovač? Co ta myš? Jak je napájená? Bliká to i bez myši a ostatních periférií (mimo klávesnice)? Protože jinak by ses musel obrátit na Vatikán a ohlásit zázrak.
john (877)|30.11.2012 11:16
zkus jinou klavesnici, jak se bude tvarit.... :notsure
[QUOTE=Mikkes;519676]počítač sa začal po zapnutí napájania na prepäťovke sám zapínať, bez stlačenia tlačidla na skrinke......[/QUOTE]
jak mas nastavene chovani PC pri vypadku napeti v BIOSe, pripadne povolene rezimy probuzeni... :notsure
Mikkes (17)|30.11.2012 13:26
poljos : myslím, že sme tu dospelí ľudia, vážne nemám dôvod písať hlúposti, ide mi o vyriešenie problému, o exibíciu nemám záujem. :) Čo sa týka myšidla (Asus GX900), je napájané klasicky cez USB.
john : dík za názor, ale myslím že výmena klávesnice môj problem nerieši, ps2 port a pravdepodobne aj USB nejakým záhadným spôsobom dostavájú napätie. Čo sa týka Biosu, prikladám nejké foto.



john (877)|30.11.2012 15:25
ta vymena klavesnice je jen pokus, zda to dela i na jinem kousku HW / co ja vim, zda tva klavesnice nema svuj "samostatny" zdroj pro blikani ledek, jen tak na "efekt", sam tomu taky neverim... /
nekde se ten zdroj energie pro blikani musi brat, pokud nejde z PS2 / to by musel nejak ridit BIOS pro vypnuty stav a na MB by musel byt nejaky "zasobnik" energie pro tuto blbost /
nemas nekde pobliz zdroj EM pole vetsiho vykonu, ktere je schopne naindukovat do klavesnice potrebnou energii?
Jds (106)|30.11.2012 16:34
Zdravím nejsem elektrikář ale,pokud něco odpojíte od elektřiny nemůže to dělat vůbec nic.Takže bych se zaměřil na tu prodlužovačku odkud je ? jestli je to něco od soudruhů vietnamců tak je to jasný.Měl jsem možnost se s tím setkat u varné konvice po vypnutí svítila.Takže tam někudy jde proud a stačí jenom fáze takže bych se zaměřil tímto směrem.Zdar a sílu.
poljos (19)|30.11.2012 22:05
Nahoře píše, že se to děje i po odpojení šňůry ze zásuvky.
Mikkes (17)|1.12.2012 22:57
jds : tvoja úvaha má logiku, a logika je základ ako tvrdia vulkánci :). Ako však vravím, klávesnica bliká pri vypnutej prepäťovke aj pri vytiahnutom kábli priamo zo zdroja počítača ! Včerajšia noc - vypol som prepäťovku, vytiahol napajáci kábel zo zdroja počítača, vypol napájanie routra...tramdadadá, klávesnica las vegas :).....volám vatikán priatelia.

ešte pripojím názov klávesnice, aby ste mali predstavu aký šunt mám doma a aby ste ste sa presvedčili, že u tohto modelu sa vážne v rámci rozpočtu nemontovali warpové reaktory....Slimstar220 do Genius-u

http://www.genius-europe.com/en/produktdetail.php?ID2=31&ID=25&ID3=460
r34ktor (7477)|1.12.2012 23:14
Vliv zdroje můžeš ověřit tak, že po odpojení ze sítě ještě vytáhneš z desky napájecí 24-pin ATX konektor.
Jds (106)|2.12.2012 13:36
[QUOTE=Mikkes;519903]jds : tvoja úvaha má logiku, a logika je základ ako tvrdia vulkánci :). Ako však vravím, klávesnica bliká pri vypnutej prepäťovke aj pri vytiahnutom kábli priamo zo zdroja počítača ! Včerajšia noc - vypol som prepäťovku, vytiahol napajáci kábel zo zdroja počítača, vypol napájanie routra...tramdadadá, klávesnica las vegas :).....volám vatikán priatelia.

ešte pripojím názov klávesnice, aby ste mali predstavu aký šunt mám doma a aby ste ste sa presvedčili, že u tohto modelu sa vážne v rámci rozpočtu nemontovali warpové reaktory....Slimstar220 do Genius-u

http://www.genius-europe.com/en/produktdetail.php?ID2=31&ID=25&ID3=460[/QUOTE]

Zdravím a omlouvám se za nepozorné čtení a v tom případě skoč na místí faru bud je to zázrak nebo posednutí.V každém případě je to divný i když ledky nepotřebujou moc proudu přeci jen ho potřebují, jediná možnost je bateerie na ZD protože i když kondenzátory ve zdroji jsou docela velké tak přeci jen nevydrží tak dlouho.Přeji ůspěšné řešení a pevné nervy asi by mně to zlobylo taky.
john (877)|3.12.2012 17:04
specifications:
- interface support: USB

takze zapojeno pres redukci PS2/USB ?
pri zapojeni do USB to dela taky ?
odinstalace ovladacu klavesnice, mysi a nechat pouze default ovladace z Win?
jsou to jen dohady, ktere bych zkusil, zda dojde k nejake zmene
Mikkes (17)|4.12.2012 09:26
john : klávesnica je zapojená cez PS2, ziadna redukcia, je to PS2 klávesnica. Cez USB je zapojené len myšidlo. Iné ako základné win ovládače nepoužívam, klávesnica je obyčajná, takže nepotrebuje nejaké špeciálna zaobchádzanie, Myšidlo je síce herné, ale win ovládač má popis Asus GX900 bez môjho zásahu, pravdepodobne si to samo soslo cez win update.

Nejaké nové pozorovanie. Už som z toho mierne rozladený, pretože sa to chová vždy ináč. Včera som z počítača odpojil všetko, myslím tym aj kábel od monitora, napajáci kábel zdroja, vytahal som káble od repro, všetky usb zariadenia a aj kábel od routra, nechal som k doske pripojenú len klávesnicu cez PS2. Div sa svete, žiadne blikanie nenastalo. Rozhodol som sa to riešiť kúpou novej prepäťovej ochrany, ktorá ponúka aj pripojenie RJ45 konektorahttps://www.alza.sk/eaton-protection-box-8-tel@-tv-fr-d165969.htm, uvidíme či to pomôže, doteraz som používal (dlhé roky) tento produk od APC http://www.czc.cz/apc-surge-arrest-e25-fr/28499/produkt

Trošku mimo tému. Neviem či je to len môj pocit, ale na trhu je (aspoň podľa možností v jednodtlivých e-shopoch) absolútny nedostatok predĺžovačiek/prepäťových ochrán s NE-koliskovým vypínačom/prepínačom vypnutia/zapnutia. Práve táto moja stara prepäťovka od APC má z predu krásne veľké tlačidlo, ktoré som bol zvyknutý zapínať palcom nohy pri sadnutí za počítač. To je však najmenší problém, skôr ma trápi, že všetky kolískové vypínače/prepínače v mojej domácnosti po čase veľmi nepríjemne iskria a nechcú sa zapínať, som rád že ta nová prepäťovka má zapínanie a vypínanie riešené tak ako som zvyknutý, hoci je to podstatne menší "čudlík" ako doteraz. Aké máte vy skúsenosti s koliskovými vypínačmi ?