reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nesvítí ext. HDD WD my book 1TB

Tomáš369 (4)|16.1.2013 13:23
Ahoj,

mám už třetím rokem externí HDD westerndigital My Book 1TB. Moc intenzivě jsem ho nevyužíval. Když jsem se nedávno skrze něj díval na film, z ničeho nic přestal svítit bílý indikační kruh jako kdyby někdo vytáhl HDD ze zasuvky. Samozřejmě disk nešel v PC vidět a chová se jako vypnutý. Po stisku zapínacího tlačítka nereaguje, jenom když vytáhnu adapter ze zasuvky a zase ho zastrčím, tak LED kruh problikne jde slyšet že se HDD na pár sekund roztočí a pak zase ustane --> jako kdyby byl vypnutý HDD. Přívodní kabel jsem kontroloval, nikde není poškozený.

Čím to může být? Špatný HDD nebo box? Jak rozebrat schránku, nikde jsem nenašel šroubky?

Předem děkuji za odpovědi.
Salamander (6177)|16.1.2013 13:31
Jo, urcite zkus disk vytahnout a zapojit ho do PC interně.
Box je spojený západkama http://www.instructables.com/id/Disassembling-a-Western-Digital-My-Book/
Tomáš369 (4)|16.1.2013 13:47
Děkuju vyzkouším, pokud bude rozbitá elektronika v boxu, dá se nějak zachránit? Byly tam porty esata o které bych nerad přišel.

HDD je již venku, ted jen musím najít kde ho otestuju. Nejsem doma, tudíž neám k dispozici stolní PC.
Tomáš369 (4)|27.1.2013 21:25
Tak mám problém, nemůžu na desce najít DC měniče. Vidím tam krystaly, mikročipy, rezistory, kondíky, diody atd, ale dc měniče nemůžu poznat. Viz přiložené foto.
WP_000497.jpg
Salamander (6177)|27.1.2013 23:38
ta fotka teda nic moc :D
A ty to testujes az tak do podrobna? Bud to bude U7 nebo U9, jeden vstupni a jeden pro disk, pak jsou tam ty filtrovaci kondenzatory.
Tomáš369 (4)|28.1.2013 15:33
Za fotku se omlouvám, je to foceno přes mobil. Výsledky měření:

U7 - napětí mezi krajními vývody 5V, prostřední a levý (levý je ten jak je nápis J8) 1,7V, prostřední a pravý vývod 3,2V.
U6 bez napětí
filtrovací kondík C41 12V, filtr. kondík C55 5V. Docela by se mi hodilo schéma, jinak zkoumám to do podrobna abych našel příčinu a mohl ji odstranit, nechci se s tím boxem rozloučit, jinak destičku zkoumám bez připojení HDD.

Tak opraveno, omylem jsem při měření napětí vyzkratoval hrotem levý a prostřední vývod U7, rozsvítili se všechny LED a od té doby to vypadá, že box už funguje. Akorát pořádně nechápu co se stalo, zda to byla náhoda a jestli mám počítat, že to je pouze dočasné?
Salamander (6177)|28.1.2013 15:55
No, radši bych rychle zazálohoval důležitá data a moc bych se na něj nespoléhal.