Téma: HDD Seagate a varování v HD-Tune
pepos01Dobrého dne.Po dlouhých letech provozování mi program HD-Tune začíná zobrazovat toto varování :
[ATTACH=CONFIG]27859[/ATTACH].
S disky jsem nikdy neměl problémy a tak jsem pro jistotu provedl zálohu.Nicméně můj dotaz je jednoduchý.Mohu i nadále tento disk užívat?
duribPoužívat ho můžeš, ale počítej s tím, že se z něj kdykoliv můžou ztratit data.
StDPusť na něj [HL]
HDDRegenerator
[/HL] (po bootu z Hiren's BootCD) a po x-hodinách budeš mít jistotu, že je buďto
A)
vyléčený, nebo
B)
má neopravitelné vadné sektory. V případě B) je "na dojetí" s patřičnou zálohou; v případě A) bych na něm přealokoval oddíly (partition) tak, aby se případné systémové soubory (swap pagefile.sys) psaly jinam... A ještě je také "ve hře" kabeláž, která v komunikaci řadič/disk dokáže dělat divy.
pepos01Takže: disk zkontrolován programem HDD Regenerator prostřednictvím bootovacího CD- žádné vadné sektory, ale bylo detekováno ,,22 delays,,.Nicméně HD Tune ( stejně jako Crystal Disk Info ) stále ukazují to samé, viz. příloha výše.Zkoušel jsem též měnit SATA kabel, ale výsledek je stejný. :notsure
StDVzhledem k množství dat v položkách 01 a 07 bych ho opravdu dál používal jen na ukládání souborů zálohovaných současně i jinde. Má už naběháno dost hodně (11377 hodin...), tak se může kdykoli odebrat do věčných lovišť.
pepos01Díky, určitě tak učiním.Nicméně je to ,,systémový disk,, ,tudíž bych ho chtěl naklonovat pomocí TrueImage.V tom by neměl být problém, pravda?
StDNe, nebude. A vzhledem k tomu, že je to Seagate, tak lze použít i brandovaný Acronis = Seagate Disc Wizard. Já na tohle používám Paragon Bkp & Recovery.
pepos01Díky, o tom jsem popravdě neměl ponětí.:thumb
pepos01Tak jsem použil onen Seagate Disc Wizard a výsledek byl úspěšný.Jelikož to byla ,,premiéra,, ,měl jsem ze zálohování systémového disku na jiný poněkud obavy, ale jeho dvojče se chová co do funkčnosti systému naprosto bez chyby.Díky :cool:
StD...no a teď už si ten image jen průběžně aktualizovat po zásadních změnách v OS a je záloha pro případ havárie vždy připravena... ;)
pepos01Abych nezakládal zbytečně nové vlákno- mám možnost koupit disk WD 500GB ( WD 5000AAKS ), který je sice v pořádku ( SMART OK, žádné vadné sektory ), ale má naběháno 1125 dní.Vím, těžko radit ( možná i poněkud naivní otázka ), ale má takový disk ještě před sebou ,,slušnou,, životnost?
StDTo je sázka do loterie - já nemám žádný hadr mladší 5 let a některé z těch 19 v provozu mají i přes 10 let věku a pěkně odlétáno. Nejdůležitější je počet startů a přistání... ;)
duribVždy záleží, za jakou cenu ho koupíš.
pepos01V tomto případě 700,-
pepos01Když to vezmu ,,kolem dokola,, , raději vsadím na jistotu a koupím nový :thumb
StDJá koupil naposledy tady v inzerci páreček Hitachi 500GB po 500 K za kus a jsou vynikající - inu Corporate Edition pro servery, ale ty jen tak neseženeš (jsou z roku 2006!)...
pepos01Seagate 250ku prozatím totiž nahradil notebookový disk WD 80GB, který je přeci jen ,,znatelně pomalejší,, a druhý, který zůstává je 500ka WD BE ( a ten si zatím pochvaluji ) :)
pepos01Ještě se na Vás znalé obracím s dotazem, co znamenají tyto definice ( na novém WD disku jsou stanoveny jako možnost při sepnutí určitých pinů ):
SSC spread spectrum clocking a PUIS power up in standby ( sice jsem pár informací na internetu našel, ale nejsem z toho moudrý, zda-li má cenu něco z těchto dvou vlastností aktivovat ).:notsure
StDSSC - opatření proti rušení (EMI), zpomaluje výkon - pokud bude HDD na OS, vypnuto; pokud bude jen na data, zapnuto.
PUIS - umožňuje roztáčet HDD až teprve v případě potřeby, jinak je ve Stand By režimu - opět se nehodí pro systemový HDD, na data ano - takto to mám v satelitním přijímači, kdy se HDD roztáčí teprve když chci nahrávat, jinak je vypnutý.
Poznámka: Pozor na PUIS, musí to podporovat BIOS...
[QUOTE]
PUIS requires corresponding BIOS support. If PM2 is enabled on the drive but not supported by the BIOS, the drive will not be detected by the system or detected as zero in size. PUIS is typically only supported on RAID Controllers.
[/QUOTE]
pepos01Mám tu ale jednu ( z mé vlastní hlouposti a neznalosti ) potíž: nový disk ( podle HD Tune a AS SSD Benchmarku ) má špatnou velikost tzv. alignment ( sám nevím, co to je ).Co jsem googlil, nedá se s tím nic dělat bez ztráty dat ( což není problém ).Ale nenašel jsem žádný návod ( alespoň mně srozumitelný ), jak to změnit :runaway
StDKterý? Ten WD? :notsure
zsdxJde to i bez ztraty dat (ale je doporucovana zaloha), nastroj pro WD mas tady. A Seagate ma taky utilitku.
pepos01Díky Vám za Vaše snahy a doporučení SW- přes odpoledne jsem na problému nechal zapracovat program Paragon Alignment Tool a beze ztráty dat je problém zcela vyřešen.:thumb
StDKoukni se na dnešní inzertík č. 750268 na pcbazar.kontakt.cz - nabízí tam chlapec více kusů Hitachi 500GB hadrů po 650 K vhodných na data nebo do NASu. Mají 5letou záruku...
pepos01Hned jsem po jednom skočil ;) - díky
pepos01A abych nezakládal zbytečně nové téma, trochu mně pronásleduje myšlenka, zda-li můj zdroj Seasonic 500-ET dostatečně uživí jeden HDD navíc se zbytkem, tzn. : iC2Q 8300, 4GB RAM, 3x HDD, DVD, HD5770, ZK, 2x FAN....
StDTy máš starosti - já mám v jedné mašině 400W Fortron Saga na 7 hadrů a v druhé 350W Fortrona na 5 hadrů a nikdo si nestěžuje...
pepos01:angel jsem jen opatrný... :)
pepos01Ještě taková maličkost- jak tak koukám, nejsem z toho moudrý a sem tam mám pocit, že jde pouze o matení zákazníka: na SATAI a SATA II jsou 2 rozdílné kabely nebo je to jeden a tentýž typ?Ptám se, protože u některých kabelů je psáno SATA I, některých naopak SATA II a jiné zase SATA I/II :notsure
r34ktorKabely jsou fyzicky stejné, ale mohou se lišit el. vlastnostmi. Kabel určený pro SATA I není na SATA II nevhodný. Může docházet k chybám při přenosu či jiným anomáliím. Obráceně problémy nejsou.
pepos01Pokud jsem to tedy správně pochopil, koupím-li kablík SATA III pro disk SATA II, nebude problém :idea
Mac8456Prosim vas tato chyba je velky problem? vymienal som aj kable
hugostieglitzpravděpodobně vadný kabel
Mac8456Kable som uz menil. Doskou to byt nemoze?
GeorginekChyba oznacuje vadny kabel, pripadne chybu na trase CPU/chipset/HDD
S cim ja se setkal, tak to je bud vadnym kabelem, chybou radice, pripadne spatnym OC ( cimz se setkavam docela casto ). Pri chybnem OC, staci vetsinou pridat 0.1 nebo 0.2 na Sevenim mustku.
Chyba je zaznamenana a neda se odstranit.
Sleduj, jestli se hodnota nezvysuje. Pokud se nezvysuje, varovani ignoruj. :p
Chyba zustane zaznamenana.
syko[QUOTE=StD;523802]... Má už naběháno dost hodně (11377 hodin...), tak se může kdykoli odebrat do věčných lovišť.[/QUOTE]
Dovolil bych si oponovat přiloženými screeny.
Ten druhý HDD je rok výroby a uvedení do provozu 2004 ;)
Opravdu na výdrži hodně záleží kus od kusu.Tyhle dva kousky už prošli několika PC (nesčetněkrát: formátováno,přeinstalován OS),narozdíl např. od předloňského kousku který se odporoučel cca po 2.000 hodinách.
KEOSAN[QUOTE=syko;528732]Dovolil bych si oponovat přiloženými screeny.
Ten druhý HDD je rok výroby a uvedení do provozu 2004 ;)
Opravdu na výdrži hodně záleží kus od kusu.Tyhle dva kousky už prošli několika PC (nesčetněkrát: formátováno,přeinstalován OS),narozdíl např. od předloňského kousku který se odporoučel cca po 2.000 hodinách.[/QUOTE]
Tak zrovna ten druhy HDD co si postoval obrazky, ktory ma zazltnute pole s poctom realokovanych sektorov je na tom vyrazne zle. Realokoval dost vela zlych sektorov a z krivky vidno, ze prepad rychlosti, minimalna rychlost je nizka. V tych miestach ma problemy a ktorykolvek system na nom sa bude spravat divne, lebo je tam prepad rychlosti. Vtipne je, ze niekedy sa takto stava, ze sektor neodide uplne, ale je ciastocne poskodeny a system sa moze snazit precitat ho a ak aj co trosku sa da pouzivat a precita ho, vacsinou sa bude diagnostikovat, ze je OK. Ale neni. Takyto HDD je na vyhodenie, maximalne vhodny na prenos docasnych, postradatelnych udajov. Ten prvy HDD je oproti tomu aj po dlhej dobe OK.
---------------------------------------------------------------------
[QUOTE=Mac8456;525259]Kable som uz menil. Doskou to byt nemoze?[/QUOTE]
Moze byt vadny radic na doske. Da sa to skusit s inym radicom.
Okrem toho, tuto chybu moze sposobovat aj ZLE CHLADENIE CPU, pripadne vadna RAM. Ked sa CPU prehrieva, moze hodit chyby pri zapise. Ked je vadna RAM, moze sa niekedy tiez stat, ze zapise zle na HDD. Eventuelne sa to moze stavat tiez pri pretaktovani, alebo nekorektnom nastaveni voltaze CPU a parametrov RAM.
sykoNaprosto přesně tak se ten HDD chová.Použit je v druhém PC kde je společně s dalšími dvěma HDD (filmy,hudba,foto) a je na něm pro jistotu jen a pouze OS.
Chtěl jsem tímto jen ukázat,že ne vždy záleží jen na odběhaném čase (viz. první HDD).
StD[QUOTE=syko;528738]Naprosto přesně tak se ten HDD chová.Použit je v druhém PC kde je společně s dalšími dvěma HDD (filmy,hudba,foto) a je na něm pro jistotu jen a pouze OS.
Chtěl jsem tímto jen ukázat,že [HL]ne vždy záleží jen na odběhaném čase[/HL] (viz. první HDD).[/QUOTE]
To tady nikdo netvrdil (a stejně je důležitější hledisko počtu startů a přistání...) - je to jen jeden z faktorů zvyšujících celkové riziko, zvláště u dnešních mladších HDD (5 let a méně) vybavených patřičnými kurvítky... takže údaj MTBF výrobce je značně iluzorní.
No a co se tvého využití toho poškozeného HDD týče - zrovna OS bych na něj vůbec nedával (tím se k*rví ještě víc a rychleji). Opravil bych ho HDDRegeneratorem a používal jen na statická data.
GrymazZdravím,nevěděl by někdo,jestli se dá sehnat čeština do HD Tune,asi to není těžké přeložit,ale my co angličtina je pro nás španělská vesnice :-) Děkuji
diziAhojte, čo si myslíte o tomto výpise?
[ATTACH=CONFIG]29903[/ATTACH]