reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

popis ASUS P9X79 PRO a jak na Bios Flashback ROM na CAP

flanker (1579)|23.1.2013 09:28
Deska se ukrývá v černé lesklé krabici s výrazným nápisem modelu desky, přední strana znázorňuje mimo jiné základní funkce produktu a informuje o komplexu celého napájení v pravém horním rohu.


Zadní strana krabice se věnuje jedinečným funkcím této desky a tohoto výrobce. Špatný rozhodně není Asus SSD caching a nebo Bluetooth GO!


Na desku se navíc můžeme podívat skrz obal, to bývá výsadou těch lepších produktů ve vyšším segmentu. A co se kromě desky skrývá uvnitř?


V balení nalezneme tradiční příslušenství: podrobný manuál, DVD s ovladači a utilitami, několik SATA kabelů, konektor pro snadnější zapojení do skříně, IO záslepku, SLI můstek a Crossfire propojku.


Nyní přejdeme na popis základní desky. Tím i celé představení zakončím, jelikož x79 známe již nazpaměť a z hlediska OC možností a výkonu jsou Asusky velmi podobné. Jak se daná deska jeví? Pro verze slibuje už něco víc, více než i tak slušná P9X79. Na první pohled moc rozdílů vůči P9X79 nenajdeme, všimneme si více SATA portů, přítomnost více funkčních tlačítek a switchů na PRO verzi, chybějícího PCI a nahrazení tohoto staršího rozhraní dalším PCIe x16, pasivním chladičem poblíž napájecí části pro SA/IO procesoru a integrovaným bluetoothem modulem na desce P9X79 PRO. Také IO výstupy jsou bohatší.


POdíváme se ale na desku postupně a poté i detailněji. Ukáži vám také to, na co se mě neustále někteří ptáte v soukromých zprávách - k čemu je EPU, TPU, jak updatnout BIOS přes USB. Snad bude vysvětlení učiněno zadost. Deska ve skutečnosti vypadá lépe, než na fotografiích a je po vzhledové stránce pěkná. Není to žádné šidítko a je celkem i těžká. Dominuje je obrovská patice s 2011 kontakty pro procesory Sandy Bridge-E a v budoucnu je přislíbena podpora i pro Ivy Bridge-E. Pokud trochu odbočím, upgrade z SB-E na IB-E se vyplatí opravdu jen nadšencům a nebo lidem, kteří mají "pouze" i7-3820 s 4c/8t a budou mít naspořeno na Ivy Birdge s 6c/12T. A pochopitelně extrémním overclockerům, jelikož
IB-E bude pod dusíkem mnohem lépe taktovatelný. Pro běžného uživatele přechod z i7-3930K/3960x nebude mít valný smysl. Nad paticí procesoru je rozměrný pasiv skrývající napájecí kaskádu pro procesor. Po obou stranách od patice je celkem 8 paměťových slotů s kapacitou 64 GB RAM.Lze teoreticky osadit paměti o frekvenci až 2400 MHz, počítejte s tím, že pak je třeba doladit paměťový řadič procesoru pomocí vyššího napětí. Pod paticí je další pasiv, jež je propojen s jižním můstkem. Ten chladí jinou napájecí část procesoru, samotný PCH chladič je tradičně u X79 veliký. Celý komplex pasivů je uchycen k základní desce šroubky. Drží jak přibitý, nic se nevykle. Střední část základní desky tvoří PCIe sloty. Dohromady zde nalezneme čtyří sloty PCIe x16 a dvojici PCIe x1. Ty mají podporu PCIe 3.0, ale bude záležet dozajista i na procesoru. SB-E existuje v provedeních s PCIe 2.0 řadičem i PCIe 3.0 řadičem. Rozmístění PCIe slotů chválím. Primárně osazujeme totiž modré (2x x16) a až poté x8 v bílém zabarvení. Trochu na zamyšlení může být pouze PCIe x1,při jeho využití se budeme muset s velkou pravděpodobností vzdát plnohodnotného SLI či Crossfire na 2x x16 linek. Zcela dole jsou potom funkční tlačítka a přepínače a také užitečný post displej.


Zespodu nic zajímavého neuvidíme, pouze rozváděcí plechy procesoru a části vrm.


Systém napájení je plně digitální. Červeně jsem zvýraznil napájecí obvody pro procesor, zeleně konektory napájecí a rámečkem zeleným MEMOK tlačítko a červeným přídavný VLI čip pro USB konektory.Vraťme se k samotnému digitálně řízenému napájení pro procesor. Digitální PWM kontrolér je u Asusu již tradičně od společnosti Chill, s nejvyšší pravděpodobností se jedná o osmifázový Chill 8318 kontrolér. Samotných fází je však 10. 8 pro procesor a dvě pro paměťový řadič a PCIE v procesoru. Tyto dvě fáze jsou napájeny skrze samostatné mosfety.Celý obvod je složen s horních a dolních mosfetů. Samotné cívky jsou potom vyšší kvality používané i na modelu Deluxe.

http://i.imgur.com/EApJRZi.jpg

V dolní polovině základní desky jsme potom zvýraznil zbylé napájecí obvody. Modře napájení jedné čtveřice pamětí (digitální okruh) a žlutě analogové napájení PCH. Mezi PCIe sloty a to konkrétně mezi prvním PCIe x16 a v rovině s bílým PCIe x1 se nachází ICS generátory taktu pro procesor a PCIe.


Odstraněný pasiv, který je uchycen šroubky, odvádí svoji práci dobře. Chladí nejen mosfety napájení procesoru, ale také "chrání" několik dalších externích čipů. Teplo se však hlavně lépe rozloží z VRM směrem ke spodní části.


Nyní přecházíme k jednotlivým detailům. Pravá strana poblíž konektoru napájení základní desky nabízí čtveřici paměťových slotů, které jsou samy o sobě napájeny digitálním kontrolérem. Ten se nachází zcela vpravo fotografie. Červeně jsem potom označil hlavní digitální kontrolér pro procesor - chil 8318. Zároveň jest to EPU čip - dynamicky může spínat fáze dle potřeby atd. Zeleně jsem zarámoval tlačítko MEMOK, které v případě potřeby krátkým podržením nahraje funkční profil pamětí. Nahrávání indikuje blikající ledka. Dále se nabízí pohled na napájecí konektor a na přední USB 3.0 konektor. Potěší, že v této části desky jsou celkem 4 konektory pro větráky.


STřední oblast, kde jsem orámoval generátor taktu, naskýtá níže u PCIe slotů několik Asmedia PCI-e děličů. Napravo pod paměťovými sloty je potom Asmedia 1042 pro SATA 6G a pod PCH pasivem je zvýrazněný Marvell 88SE9128, sloužící také pro SATA 6G. Všimneme si tedy rovnou osmi SATA portů. Vrchní bílé jsou SATA 6G, modré pak pouze SATA 3G z PCH čipu a poslední dva bílé jsou Marwellovské SATA 6G.


levý spodní okraj desky náleží tradičně čipům IO, zvuku a LAN a eventuálně eSATA nebo USB. Úplně vpravo vykukuje post displej, za to výrobce chválím. Jako první zprava jsem označil zvukový ALC898, to je vyšší standart integrovaného zvuku. Rozměrný IO čip Nuvoton NCT6776 je osazený hned vedle. Zcela vlevo je orámovaný Asmedia 1042. Ta zprostředkovává USB 3.0.
Spodní okraj desky kromě již zmíněného post displeje náleží i dalším funkčním tlačítkům a přepínačům. Ty jsou zvýrazněny zeleným rámečkem.Jasné je start a reset tlačítko, dále EPU přepínač pro úsporné spínání fází a dalších opatření pro úsporu energie, červené tlačítko pro reset BIOS nastavení a TPU přepínač pro automatické přetaktování sestavy pro vyšší výkon sestavy. Červeně jsou značený externí čipy na desce, velký TPU čip, jež komunikuje se softwarem TurboV (a nebo přes TPU switch) a zprostředkovává OC přes nastavení ve Windows a nebo přednastavené profil uložený v čipu. Vpravo je potom Marwell řadič pro SATA6G. Mimo jiné na spodním okraji je trojice USB 3.0 portů, audio konektory a také konektory pro zapojení kabelů skříně.


Nakonec se podíváme na zadní výstupy, těch je požehnaně. Postupně směrem zleva doprava to jsou: 4x USB 2.0, kde bílý z nich slouží pro funkci BIOS flashback pro update BIOSu. Zelěným orámováním jsem zvýraznil tlačítko pro aktivaci BIOS flashbacku, následuje LAN konektor, 2x USB 3.0, SPDIF konektor, dva zelené eSATA 6G, další dvojice USB 3.0, integrovaný modul Bluetooth s podporou 2.1+edr, pod ním dvojice USB 2.0 a nakonec audio výstupy s podporou 8-kanálového zvuku.


Na otázku flashbacku a obecně updatu BIOSu jsem stvořil toto amatérské video :). Za sníženou kvalitu obrazu i zvuku a drmolení (leč lepší jak jeden Karel z rodu šlechtického ;-) ). Ještě raději slovně připomínám, že pokud jste doposud neprováděli update BIOSu na vaší x79 desce, je třeba ho udělat nadvakrát. Prvně si stáhnete konverzační BIOS, ten má ještě koncovku *.ROM. Updatujete s ním klidně přes funkci USB Bios Flashback, poté bude nutné osadit procesor (pokud tedy jste jej už neměly osazený), BIOS se při startu PC updatuje a změní se na *CAP formát.
Poté už můžete stáhnout například poslední BIOS ze stránek výrobce a flashovat buď standartním způsobem přes BIOS a nebo znovu přejmenovat soubor *.CAP (dle modelu desky) a využít USB Bios Flashbacku.


Pokud chcete mít osvědčenou a luxusní desku x79 čipsetu, není třeba moc váhat. Pro SB-E se bude jednat o vhodného kandidáta. V případě, že se obejdete potom bez POST displeje, vystačíte si "pouze" s šesticí SATA, pak můžete zavděk vzít i levnou osekanější P9X79. Osobně jsem ale v tomto segmentu pro ultravýkonné procesory zaměřen na vyšší standart. Proč zbytečně šetřit, když už neváháte utratit 15-23k za samotný procesor a další peníze dát to quadchannel pamětí. I deska by pak měla směřovat do vyššího segmentu. Wifi by sice bylo příjemné zpestření, ale u desktopu se zatím jedná o ranné stádium a wifi bude využívané spíše pro komunikaci v lokální síti s dalšími zařízeními. Tady však je alespoň Bluetooth, ten zcela dostačuje ke komunikaci Smartphonu a nebo tabletu s klasickým počítačem.Cena je nyní okolo 6600Kč, není to málo, ale také ne moc. Vzhledem k výbavě a layoutu desky se jedná o adekvátní částku. Je třeba si uvědomit, že za x79 se platí jinak, než za "obyčejné" Z77 nebo AM3+. Tyto desky jsou kategoricky tak o 2500-3000Kč jinde.
Houska (1)|30.12.2014 22:12
Zdravim, chtel jsem poprosit o radu, jeto mozne?
flanker (1579)|9.1.2015 14:38
http://www.asus.com/cz/Motherboards/SABERTOOTH_X79/HelpDesk_Download/

Je tam konvertor a zas eprvně flashnout BIOS 1203 (pokud není v desce novější) a poté využít konvertor a naflashovat BIOS 2002. Poté poo těchto krocíh klidně nejnovější BIOS kalsickým způsobem.