reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pořízení domácího multimediálního centra + přístup z netu

zvoniva1 (101)|21.2.2013 16:55
Ahoj, rád bych si koupil domácí multimediální centrum, které by také sloužilo jako zálohovací (zálohování by probíhalo manuálně) server pro více počítačů. Chtěl bych aby bylo možno se připojit odkudkoliv (přes net) a tak mít potřebná data (dokumenty, fotky, muziku) neustále "s sebou". Rád bych, aby bylo také možné nastavit u jednotlivých složek na disku jejich sdílení, např. nějaké fotky z akce, aby na ně měli přístup všichni lidi, co jim pošlu např. odkaz či přístupový údaje a pak taky soukromé složky, do kterých bych měl přístup jen já. Také bych chtěl, aby se dalo připojit pomocí wifi a samozřejmě, aby se dalo připojit centrum k tv a pouštět na tv filmy a seriály, které jsou na centru nahrány (tzn. aby to podporovalo hodně formátů videí a také filmy s titulky). Uvítal bych ještě, kdyby se dalo pomocí usb připojit externí disk a to kvůli rychlému kopírování obsahu. Myslíte, že by bylo možné se např. přes wifi připojit k centru a pouštět si filmy přímo z něj, bez nutnosti kopírovat film do pc? Docela bych tuto funkci uvítal.
Mohl by jste mi pls někdo poradit takovéto zařízení, které by nebylo zase nějak moc drahé?

Předem moc díky za tipy. ;)
mmfmoc (54)|22.2.2013 00:22
To je otázka, jak to bude s tím přehrávání u TV. Rozhodně bych doporučil (vzhledem k tvým dalším požadavkům) pořídit spíše zařízení, které bude fungovat jako NAS - tzn. bez přehrávání u TV a pak zařízení druhé, pomocí kterého budeš do TV pouštět už AV signál.
Co se týče prvního zařízení, jde o to, jak moc tam budou důležitá data. Pokud na nich víceméně nezáleží, postačí jakýkoliv běžný jednodiskový NAS, například:
[code]http://www.czc.cz/d-link-dns-315/122352/produkt?q-category-id=19t6u9shfcg6n9eap6skk9hdfb[/code]
Pokud jde o data nějakým způsobem důležitá, investoval bych do lepšího zařízení s více disky, které se pak budou zrcadlit (RAID 1)
[code]http://www.czc.cz/qnap-ts-219p-ii-turbo-nas-server/100658/produkt?q-category-id=19t6u9shfcg6n9eap6skk9hdfb
http://www.czc.cz/seagate-blackarmor-nas-220-2tb/77378/produkt?q-c-0-productType=sNAS+servery[/code]

Všechny tyto zařízení podporují samozřejmě správu uživatelských účtů včetně nastavení vlastníků a oprávnění složek apod. Co se týče přehrávání filmů rovnou ze sítě, záleží na tom, v jakém formátu a v jaké kvalitě je budeš pouštět. U vyšších bitrate by mohlo u wifi (g) docházet k trhání z důvodu nedostatečnosti šířky pásma. To ovšem jen u FullHD ripů, kterých předpokládám zase tolik nemáš :-) Ve valné vetšině případů to možné je bez problémů.

Pod TV bych doporučil např.:
[code]http://www.czc.cz/asus-o-play-mini_2/85765/produkt[/code]
Jedná se o levný produkt, který plně dostačuje pro běžné přehrávání
zvoniva1 (101)|25.2.2013 15:32
Moc díky za info. Jen mám ještě jednu věc, kdybych koupil ten levnější NAS server a ASUS O!Play Mini a přes např. usb bych je propojil, tak bych mohl na tv (která by byla např. přes HDMI propojena s ASUS O!Play Mini) sledovat filmy, které jsou uloženy na NAS serveru, jo ne? A taky by mě ještě zajímalo, jestli by šlo toto vše připojit k wifi routru, který by měl přístup k netu a měl by veřejnou adresu, tak jestli bych se mohl dostat na obsah NAS serveru odkudkoliv, kde bych byl připojenej k internetu?!?
Dík.
mmfmoc (54)|25.2.2013 19:41
Pokud by NAS měl možnost připojení přes USB k PC, neměl by být problém ho připojit i k tomu Asus O!Play. Pokud ho zároveň připojíš k routeru, ať už přes wifi nebo kabelově, povolíš na NASu FTP server a na routeru nastavíš NAT, bude se k datům možné dostat přes FTP protokol odkudkoliv. Záleží, jestli si na nastavení troufáš :)