Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Win XP Pro 32 vs. 64

Encore1106 (424)|30.6.2007 13:31
Zdravim,
za chvili budu kupovat nové PC a o chvíli později i notebook. V obou případech dvoujádrový procesor (ještě se rozhoduju mezi inteláckým Core 2 Duo a nějakou výkonově podobnou vezí od AMD) a s tím přicházé otázka: Mám si k tomu koupit Win XP Pro 32bit nebo Win XP Pro 64bit?

U 64bitové verze se říká, že jsou tam problémy s ovladači (jejich kompatibilitou?) Rozhodně nechci v budoucnu řešit to, že mi ke kompu nepůjde něco připojit, protože není ovladač pro 64bitovou verzi. Na druhou stranu jak je to s výkonem? Budou 32bitové XPčka využívat pouze jedno jádro a já tak pojedu na frekvenci 1,6 GHz, což mam i teď u starýho jednojádrovýho AMD Athlona, nebo i 32bitová verze dokáze využít obě jádra, takže výkonové zlepšení bude viditelně větší?
Mohl by mi někdo ve chvilce volnýho času sem napsat rozdíly mezi 32bit a 64bitovou verzí XPček, případně doporučit, do čeho jít?

Předem děkuji.
P@pi (1519)|30.6.2007 13:43
Určitě 32bit, popř. Visty s ohledem na budoucnost (já je ale příliš nedoporučuji).

32bit Windows dokáží využít obě jádra bez problémů. Tuším, že maximum pro Windows XP je 32 jader, ale to si nejsem vůbec jistý :notsure. V každém dvě či čtyři jádra nejsou žádný problém.

Obecně vemu dvě hlavní výhody 64bitových Windows XP:
  • možnost adresovat více jak 4GB RAM (32bit dokáže pouze 4GB, v reálu jsou to max. cca 3GB)
  • využití 64bitového procesoru (nějaký výkon navíc, ale nic zásadního)
Sám s Windows XP 64bit nemám zkušenosti, ale podle reakcí nejen zde na fóru je to s ovladači špatné (u notebooku nemluvě...).
Já bych buď volil Visty nebo XP 32bit.

Core 2 Duo a Athlon XP+ budou mít na stejné frekvenci úplně jiný výkon. Ne vždy jde o frekvenci (což ostatně AMD doteď dokazovalo velmi dobře).
Encore1106 (424)|30.6.2007 13:56
Děkuji za rychlou reakci. Ačkoli mám možnost mít Win Vista Business zadarmo a legálně (díky MSDN), tak přecejenom nějakou chvilku u XPček zůstanu. Myslím, že se přes 2GB RAMek v nejbližší době nedostanu, takže volba nejspíš padne na 32bit verzi XP Pro.

Trochu OT:
Předběžně jsem si vybran tento notebook: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Požadavky, které mam:
-cena kolem 25 000Kč
-dvoujádrový procesor
-nesmí být integrovaná grafika
-minimálně 1GB RAM
-Wi-Fi

Myslíte, že ikdyž je v něm předinstalovaný OS Win Vista, že mi k němu prodají OEM verzi XPček?
P@pi (1519)|30.6.2007 15:30
Záleží co na tom chcete provozovat. Díval jste se na notebooky VBI? Dají se snadno konfigurovat, určitě na ně koukněte. Mají solidní ceny. Ovšem osobní zkušenost nemám(žádný takový notebook jsem neviděl, mám staršího ASUSe).
eraser (0)|3.7.2007 01:29
Pri tejto príležitosti by som stručne podotkol tieto dva body:

1. Využitie 64-bitového SW ide ruka v ruke so SW, ktorý je taktiež 64 bitový.
2. Využitie viac jadrových CPU ide ruka v ruke so SW, ktorý podporuje multithreading, prípadne plné využitie jadier minimálne dvomi single core aplikáciami, ktoré bežia súčasne a vyžadujúce vyššie časové nároky na procesor.
Jezevec (607)|3.7.2007 15:52
Doporučuji 32bit Win XP, 64bit ůbec nevyužijete, naopak problémy Vás budou stát nějaký čas a trochu nervů navíc, které by se daly využít lepším způsobem.
Petr S. (1220)|7.7.2007 14:38
Rozhodně doporučuji 32bitovou verzi daného systému. Můžete koupit i Visty, jak píše P@pi, je to sice trošku o zvyku (ovládání je celkem odlišné od toho zažitého), ale do budoucna rozhodně neuděláte chybu. Navíc po vyjití první Service Packu bude systém ještě lákavější :)

Jen bych trošku rozepsal některé body, které zde již nastínili někteří uživatelé:

Pokud nebudete využívat programy, které jsou napsány pro podporu 64bitů, ale pouze 32bit tak si příliš u 64bit systému nepomůžete. Vždy je třeba aby dané podporoval jak systém, tak i aplikace. Výkon by mohl být i o něco nižší než při použití 32bitového systému. Je třeba použít také CPU, které je pro 64bit připraveno (technologie Intel EM-64T nebo AMD64).

Největším lákadlem 64bit OS je teoretická podpora až 2 na 64 kapacity paměti. Při použití 32bit systému je možné adresovat max. ony 4GB RAM. Nejlepší využití pamětí zůstává ale na jisté mezi 3GB, protože při překročení této meze začíná procesor komunikovat se všemi dalšími komponentami přes operační paměť RAM, přičemž každá taková komponenta si ve vlastní paměti "užere" nějakou kapacitu. Největším žroutem bývá obvykle grafická karta, která si čast řekne až o dvojnásobek svojí vlastní kapacity. Tímto dochází ke zbytečnému plýtvání s kapacitou paměti...

Ohledně ovladačů je situace ještě horší. Pro tento systém je třeba použít naprosto odlišné ovladače použitých komponent, což platí i pro OS Linux. Tyto drivery navíc často u méně obvyklých zařízení nemusí být ani k dispozici. Navíc tuším, že u 64bit Visty je třeba vždy použít certifikované a podepsané WHQL verze ovladačů.
a8nr (176)|8.7.2007 21:51
[QUOTE=Petr S.;40765]Největším lákadlem 64bit OS je teoretická podpora až 2 na 64 kapacity paměti.
[/QUOTE]
Opravdu jenom teoretická, v současnosti pouze 2^40 bytů s možností rozšíření na 2^52 bytů. (Tedy fyzické, u logické to je 48 a 64)
[QUOTE=Petr S.;40765]Nejlepší využití pamětí zůstává ale na jisté mezi 3GB, protože při překročení této meze začíná procesor komunikovat se všemi dalšími komponentami přes operační paměť RAM, přičemž každá taková komponenta si ve vlastní paměti "užere" nějakou kapacitu.
[/QUOTE]
Spíš půjde o sdílení adresového prostoru.

Jinak tenhle příspěvek píšu na W XP x64 (mám ho jenom na desktopu, na noťas nejsou ovladače).