reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rady pro PC začátečníka :-)

Jurry98 (0)|1.6.2013 18:37
Můj case: Ezcool (omlouvám se, ale nevím přesně typ, protože na stránce výrobce se mi nezobrazují obrázky produktů - http://www.ezcool.com.tw/index.php)
Myslím si, že skříní to není. Poslouchal jsem ten větrák (je tam jen jeden boční) při max. výkonu a je tichý. Navíc mám pokoj, kde se hodně práší. Nevím čím to je, ale za týden mám celkem hodně prachu na PC. A to je taky důvodem proč chci jiný case, který nemá tolik děr jako ten můj. Když už jsem u toho, nevíte jak vyčistit grafiku (a vůbec cely PC), bez použití kompresoru? Když se kouknete mam ji pěkně zaprasenou. V kabelech mam trochu bordel :-)
P1070787.JPG P1070785.JPG P1070790.JPG P1070791.JPG P1070792.JPG P1070788.JPG images.jpg
Vitenuto (287)|1.6.2013 19:05
Ahoj mám zase dotaz :-),
(Tenhle dotaz není moc důležitý, jen abych se vyznal, ale pokud odpovíte, budu rád a děkuju vám!) můžu se vás prosím lidi zeptat, jestli doporučuje lepší PC SvetHardware nebo T. S. Bohemia se svými Barbone PC?
SH: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Barbone: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Podstatě moc nechápu, proč ve verzi od SH není i7, ale je pravda, že ve hrách to podstatě stejně nevyužiju.
A ještě jeden dotaz: Jestli je výhodnější si koupit AMD (to levné 6ti jádro co jsem četl) a nebo nějaký intel - třeba i3 - podstatě včem je prosím lepší Intel od AMD, zase chápu, že hry využívají jen maximálně 4 jádra a i3 podstatě je má, ale bude AMD pomalejší nebo ne? Popřípadě pokud bude a hodně tak bude aspoň rychlejší v renderu videa? Pokud vás to baví, tak se klidně rozepište :D budu moc rád :-)
P. S. Fakt díkes :-)
VencaX (3686)|1.6.2013 19:13
Jurry
Podle mě za hlukem bude stát chladič procesoru. Nech otevřenou skříň, začni hrát a až bude hodně řvát, tak zastav normálně prstem ventilátor procesoru (šahej na prostředek, ne na lopatky) a poslechni si, jak moc hlučný je procesor bez něj - řešením by potom byl kvalitnější chladič (kvalitní a hodně tichý je Gelid Solutions Tranquillo, z levnějších můžu doporučit Xigmatek Loki). Můžeš vyzkoušet i u grafiky. U zdroje bohužel ne, pokud ho nevymontuješ, ale ten podle mě problémem nebude.

Pokud jde o díry ve skříni, na ty bych měl jedno řešení... papír a izolepu. Prostě vezmeš papír a nalepíš ho zevnitř skříně nahoru, tak aby prach nemohl shora padato dovnitř a máš první protiprachovou úpravu hotovou a skoro zadarmo.

Btw. už jsem viděl daleko horší bordel v kabelech ;)
VencaX (3686)|1.6.2013 19:32
Vitenuto
No, já osobně bych si ani jeden z těch počítačů nekoupil, protože v obou vidím zbytečnosti... to, že v SH není i7 je proto, že na hry je zbytečné a narozdíl od 3770 se 3570K díky odemčenému násobiči dá jednoduše a relativně dost taktovat.

Problém těchhle sestav je to, když nevidíš, co konkrétně tam máš za komponenty.
Když se podívám na TS sestavu, Arctic Freezer 7 je zbytečnost (a BOX chladič od intelu není nijak extra hlučný), neznáš desku, neznáš výrobce a takty grafiky, neznáš výrobce a parametry pamětí, SSD disku ani klasického pevného disku, neznáš typ zdroje a dle mého názoru Windows 8 nevýhodou. Co vidím jako velký pozitivum je tříletá záruka na celý PC.
Naopak u CZC víš všechny komponenty, proto, jelikož máš procesor určený k taktování, tak bych vzal lepší desku. Za cenu chladiče se dá sehnat lepší. Dají se vybrat za danou cenu výkonnější paměti. Připlatil bych si za jen o stovku dražší Seasonic SSP550RT. Zbytečně předražená skříň, disk určený pro nepřetržitý provoz, který se nehodí do takového počítače. Záruka je dva roky nehledě na to, jakou záruku bys měl na jednotlivé komponenty, upozorním jen třeba že procesor, deska, oba disky, zdroj i grafika mají 3 letou záruku, paměti dokonce 5 letou a o tyhle roky navíc přijdeš.


EDIT:
U procesoru záleží k čemu bude, každopádně AMD se výkonově několik let výrazně nepohnulo z místa a herním výkonem jsou procesory AMD cca na úrovni i3-3220 nehledě na počet jader. Je pravda, že s Visherou už se výkonově posunuli, ale zázrak to taky není. Samozřejmě něco může udělat i nataktování, ale i3 má spotřebu 55W a šestijádro od AMD 95W, což je trošku rozdíl a když ho ještě nataktuješ, tak si nepřej vědět tu spotřebu. Každopádně na i3 bohatě stačí levná deska a základní chladič, ale pokud chceš taktovat Visheru, tak potřebuješ kvalitní desku i chladič, plus někdo musí platit elektřinu, takže finančně se to rozhodně nevyplatí, intel je na tom architekturou prostě daleko výš než AMD.
Samozřejmě v renderu může a nemusí být rychlejší než i3... záleží hodně na aplikaci, jestli umí využít všech šest jader procesoru.
ICE_D (2754)|1.6.2013 19:49
[QUOTE=Salamander;533916]dal bych sem video toho Alienware, ale ICE by se do toho určitě zamiloval :D[/QUOTE]

No jestli je to barevny jak diskoteka nejlepe v cerveny barve, tak je to dost mozny :D

[QUOTE=VencaX;533917]Aspoň to konečně nebude jen gigablejt sem, gigablejt tam :D[/QUOTE]

Gigabyte Sumo je docela hezka skrin... Ale nesviti cervene :D To vis, cerveny coupe, cervenej PC stul, cervena zidle, cervenej Monster... Neco na ty cerveny je :D
VencaX (3686)|1.6.2013 19:53
"Problémy" s červenou mám jenom když jde o zrzky :D

[QUOTE=NFG_ICE;534022]No jestli je to barevny jak diskoteka nejlepe v cerveny barve, tak je to dost mozny :D[/QUOTE]

Si rovnou domů pořiď kolotoč :D
Jurry98 (0)|1.6.2013 20:54
Tak díky moc VencoX zkusil jsem tvou metodu a opravdu ten hluk dělá větrák od procesoru. A na ten Gelid Solutions Tranquillo jsem se díval a líbí se mi, ale vleze se mi tam? [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] - koupil bych to na bohemce, protože je pro mě nejdostupnější (teda jestli nevíš, jak by to šlo levněji). A s tím papírem, kdybych to dal i dolu, bude problém s nasáváním?
VencaX (3686)|1.6.2013 21:09
Ta skříň je široká, takže odhad je, že by se tam měl vejít, ale otázka je, kolik vnitřního prostoru zabírá ten 25cm ventilátor. Jinak že by prach šel do skříně ze spoda není až tak pravděpodobný, každopádně dole musíš nechat prostor aby zdroj mohl nasávat zespodu.

A pokud jde o nasávání, tak jestli nemáš ventilátor vepředu, tak nevidím, že by tam nějaké bylo. Jestli ten 25cm ventilátor fouká ven, tak ale nic nepřivádí studený vzduch dovnitř, ani zepředu, ani zezadu. Spíš bych z té skříně odšrouboval co nejvíc těch nevyužitých pozic na disky a pokud to jde, tak nechal proudit vzduch do skříně odtud. Plus nemáš děrovanou druhou bočnici?
Jurry98 (0)|1.6.2013 22:15
Děrovanou bočnici mám (z té levé strany). A ten 25 cm ventilátor nasává vzduch a má to 3 max 3,5 cm (na výšku).
VencaX (3686)|1.6.2013 22:44
Takže tahá vzduch dovnitř? Pak bys měl naopak dokoupit 120mm ventilátor a dát ho dozadu do té skříně, protože jestli tam vzduch vháníš, ale nevyháníš ho ven... děrovanou bočnici bych taky možná zadělal.

ten chladič je 153mm vysokej a s tím ventilátorem na bočnici nevím nevím, jestli se vejde...


EDIT:
Pokud budeš objednávat přes eshop, tak máě možnost do 14 dnů vrátit zboží bez udání důvodu, tak bys ho kdyžtak mohl koupit, proměřit, vyzkoušet, jestli se vejde (ale vidím to bledě) a kdyžtak ho nechat... btw. budeš ještě potřebovat chladící pastu.
Jurry98 (0)|1.6.2013 23:05
Jo to asi vyjde, kdyžtak bych oddělal tu bočnici s ventilátorem a nahradil ji normální nedírkovanou a rovnou bočnicí. A který bych si tedy měl koupit ventilátor (ten co by to vyháněl)?
VencaX (3686)|1.6.2013 23:08
Pokud si koupíš něco, co ti má vyhánět vzduch ven, tak pak zase potřebuješ nějak vzduch dostat dovnitř. Máš pozici pro ventilátor vepředu? Jinak třeba Aireny nejsou špatné [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

EDIT: pokud bys byl ochotný si připlatit, tak Enermax má hodně tiché ventilátory [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Jurry98 (0)|1.6.2013 23:13
No nevím jestli mám ve předu slot, ale přemýšlím že bych si ten case (ten má dobrej airflow) nakonec koupil a dokoupil bych ten větrák.
VencaX (3686)|1.6.2013 23:15
Ale hluku se stejně nezbavíš, takže stejně by bylo vhodný koupit chladič na CPU.
Jurry98 (0)|1.6.2013 23:18
Já myslel tím větrákem chladič na CPU. takže bych koupil Zelmana a Gelid ...
VencaX (3686)|1.6.2013 23:22
Pokud ti to za to stojí, tak budiž... každopádně k tomu přidej ještě chladící pastu... třeba MX2ku [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]. Btw. pokud jí budeš nanášet sám, tak nepřehánět to, stačí jí málo.
Georginek (2957)|2.6.2013 00:17
Tak jako skrin se koupit vyplati poradnou. Nebo i nejakou levnou, ale s pohledem do budoucna, takze ne zadnyho malyho chcipaka. U novy skrine budou ventilatry vzdycky tizsi a nevybehany, jenze treba pro me jsou hlucny vsechny, protoze mi vadi i 10db a ty vetraky maji v zakladu cca kolem 20db. Zredukovat se to da pomoci BIOSu, softwarovych programku, nebo elegantne ( ale to uz neco stoji ) prez fan controller. Pak mas ticho. Nekupuj nic moc deravyho, at se tam zbytecne neprasi a taky je to kvuli hluku, cim vic der, tim je to vic slyset.
Ber to tak, ze ta sestava, co mas uz je stejne stara a budes za cas kupovat novou, a skrin ti zbyde. Takze pokud nechces kupovat dalsi skrin kup si neco na delsi cas.
Jurry98 (0)|2.6.2013 12:22
Díky moc za rady. Ještě bych se chtěl zeptat jestli teda má ten Zalman Z11 Plus dobrý airflow. Mám teplovodivou pastu za 40 Kč nic moc kvalita. Mám si radši koupit nějakou lepší?
Jurry98 (0)|2.6.2013 12:30
Nevím jestli ten Gelid solution je komatibilní se socketem AM3+. Nikde to u toho napsané nevidím.

---------- Doplněno v 12:30 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:28 ----------

Aha tak nic podíval jsem se pořádně a kompatibilní to se socketem AM3+ je...
VencaX (3686)|2.6.2013 13:45
[QUOTE=Jurry98;534059]Díky moc za rady. Ještě bych se chtěl zeptat jestli teda má ten Zalman dobrý airflow - ... (když sjedete dolů, tak je tam obrázek kudy to čerpá vzduch a kde ho to odsává). Mám teplo vodivou pastu za 40 Kč nic moc kvalita. Mám si radši koupit nějakou lepší?[/QUOTE]

Protože máš procesor s TDP 125W, tak by to podle mě chtělo lepší pastu. Tu MX-2 používám delší dobu a zatím s ní nebyly problémy.

[QUOTE=Jurry98;534060]Nevím jestli ten Gelid solution je komatibilní se socketem AM3+. Nikde to u toho napsané nevidím.

---------- Doplněno v 12:30 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:28 ----------

Aha tak nic podíval jsem se pořádně a kompatibilní to se socketem AM3+ je...[/QUOTE]

AMD má jednu takovou specialitu a to, že na všechny jejich sockety (od AM2 výš) mají stejné upevnění chladiče, proto se nemusíš bát.


EDIT:
o airflow bych se moc nebál, spíš když se podíváš nahoru, tak tam nemáš prachové filtry a ta skříň má opět hodně děr, takže by se mohlo stát, že ti tam opět někudy půjde prach.
Jurry98 (0)|2.6.2013 14:09
V čem je prosím rozdíl u Gelid solutions Tranquillo a Gelid solutions tranquillo revize2?
VencaX (3686)|2.6.2013 14:10
Prakticky žádný.
Salamander (6177)|2.6.2013 15:01
No ma trosku jinak usporadane heatpipe a jiny system uchyceni, ale jinak mas pravdu, prakticky rozdil tam neni.
Vitenuto (287)|2.6.2013 16:20
[QUOTE=VencaX;534064]o airflow bych se moc nebál, spíš když se podíváš nahoru, tak tam nemáš prachové filtry a ta skříň má opět hodně děr, takže by se mohlo stát, že ti tam opět někudy půjde prach.[/QUOTE]

No jo, ale bude ten vršek vadit? Protože tam je právě vývod vzduchu ven, ale je pravda, že je tam místo na 2 větráky a je tam jen 1...
DrZelenka (2491)|2.6.2013 16:55
[QUOTE=Jurry98;534067]V čem je prosím rozdíl u Gelid solutions Tranquillo a Gelid solutions tranquillo revize2?[/QUOTE]

Pro AMD sockety je hlavní rozdíl lepší natočení. Místo větráku nahoru (u dnešních skříní do plechu, takže na nic) lze větrák namířit dozadu (do míst kde je ventilátor, kterej teplý vzduchu odsaje hned ven ze skříně).
Vitenuto (287)|4.6.2013 18:47
Ahoj lidi mám pro vás zase dotaz, tentokrát bude krátký - co je to prosím násobič? Pořád to vidím napsané na svetharwadre a moc to nechápu - podstatě vůbec, ale vím, že se to píše s taktem (nebo u taktu) :-)
Díkes moc lidi!! Ale jestli nemáte čas, tak odpovídat nemusíte... :-)
VencaX (3686)|4.6.2013 19:00
Popíšu to hodně jednoduše. Tobě procesor běží na frekvenci udané FSB krát násobič. FSB (Front Side Bus) je sběrnice, mezi procesorem a čipsetem, která běží na určité frekvenci a spousta komponent od ní má odvozenou frekvenci. Mezi ně patří i procesor. A jeho násobič určuje, kolikrát bude frekvence procesoru vyšší než ta frekvence FSB. Třeba příklad... v mém notebooku pracuje FSB na frekvenci 100 MHz. Násobič mám nastavený na 23, 100 x 23 = 2300 MHz.
Vitenuto (287)|4.6.2013 19:03
Aháá, a funguje teda odemčený násobič, že si zvýším násobič a budu mít podstatě větší takt?
zsdx (2098)|4.6.2013 19:04
Vysvetleni oklikou je treba na Wiki. Procesor nebezi na zakladni frekvenci sbernice, ke ktere je pripojen, ale na nejakem jejim nasobku. Smerem dolu neni manipulace s nasobicem temer omezena (existuje ale i minimalni nasobic), smerem nahoru je vetsina procesoru uzamcena (az na K od Intelu a BE od AMD).

//Ale Venco, ty rychliku ;)
VencaX (3686)|4.6.2013 19:19
Vitenuto:
Ty máš 2 možnosti, jak zvýšit takt procesoru. Buď zvýšíš takt sběrnice (tím ale zvýšíš takt pamětí a dalších komponent na PCI a PCIe linkách, které jsou na FSB závislé) nebo zvýšíš násobič procesoru. Když máš zamčený násobič, tak jedinou možností, jak nastavit vyšší takt je nastavit ho pomocí bclk (resp. hýbáním s frekvencí FSB), což ale nedoporučuji právě kvůli tomu, že taktuješ i PCI a PCIe linky a pokud neovládáš nastavení poměru pamětí, tak i paměti. Když pak máš odemčený násobič, tak v rámci možností procesoru, základní desky a chlazení můžeš procesor nataktovat výrazně výš, než je jeho základní frekvence nezávisle na frekvenci sběrnice.

zsdx:
jak v čem :D
Jurry98 (0)|9.6.2013 16:41
Tak už mám ten nový case a větrák na procesor týden a je to paráda. Krásně tichý, dobře chlazený...Díky moc všem za rady, hlavně tobě Venco.
Vitenuto (287)|10.6.2013 22:36
Ahoj lidi, si říkám, že jak vyšel ten nový Haswell stou novou integrovanou grafikou, tak že pokud bych chtěl nový komp tak podstatě si stačí koupit novou základku a ten Haswell i7, zdroj a HDD muže podstatě zůstat, to znamená, že mužů Mít vcelku silný pc za cca 12 tis. a ta Grafika podstatě muže aji stačit, nemyslíte? Popřípadě pls poraďte - vyplatí se to? Součástky jako např. SSD disk a RAM bych když tak dokoupil poté, momentální mám, 4gb RAM a to ještě jakžtakž stačí. Jinak můžu se ještě na zeptat jestli ta grafika je vážně silná?
Díky moc lidi!
Georginek (2957)|10.6.2013 22:47
Vcelku silny a slusny pocitac zacina na 25K bez perirefii....... To jsou jen marketingovy nesmysly - co pisou.
Da se postavit dobra sestava za 20 bez periferii.....ale nebude to nic extra.....

Pokud nehrajes, muzes si koupit i7 Haswell, grafika samozrejme neni na hry - a k cemu ti je vykonny CPU? Delas neco specialniho? Haswell vubec nepredstavuje krok dal, ale spis stoji na miste, prechod ze Sandy/Ivy Bridge je naprosto zbytecny...... A za 12 tisic se to da postavit jinak a vyhodneji.......Abys mel predstavu co myslim tim silny PC
CPU 5000
deska 3000
RAM 2000
chladic CPU 1000
SSD 4000
grafarna 7000
1 HDD 2000
2 HDD 2000
zdroj 2000
bedna 3000
fan controller 1000
DVD/BD 2000
zvukovka 1500
klavesnice 1500
mys 1500
podlozka 500
repraky 2500
monitor 7000

to je takovy rozumny stred, schvalne si to secti....... samozrejme neni nutne brat drahy chladic (1500 ) fan contorller ( kdyz ti nevadi hluk ) atd, ale vyplati se to.......

Ja osobne mam averzi vuci inegrovanym grafikam, spis jenom kvuli marketingovym kecum. Na hry je to naprosto nevhodne.

Napis cenovy strop, jakou platformu pozadujes, co na tom chces delat a my ti neco slozime.....
VencaX (3686)|10.6.2013 23:16
Na hry je daleko vhodnější* i3 (cca 3000) nebo základní i5 (cca 4000) + deska (1500-2500) a k tomu grafika tak za cca 5000-6000. Pokud bereš jen CPU+MB+GPU, tak do 12 tisíc je to asi nejlepší volba. Na hry je i7 nevhodný (resp. hry plně nevyužijou všech jeho 8 vláken), proto je levnější i5 optimální volbou. Pokud netaktuješ, tak stačí deska v uvedených finančních mezích (samozřejmě vybrat jednu z těch kvalitnějších). A grafická karta je to, co táhne celý herní počítač.

Vysvětlení grafických karet
Intel HD 3000 je o malinko slabší než mobilní Nvidia 410M
Intel HD 4000 je o malinko slabší než mobilní Nvidia 610M
Intel HD 4600 je o malinko slabší než mobilní Nvidia 630M

Pokud vím, tak řada HD 5000 bude až později a ty vylepšené modely (5100 a 5200) taky nebudou o tolik výkonnější. Každopádně porovnání je pořád oproti mobilním grafickým kartám. Desktopové grafické karty (stejně označené) jsou minimálně 2x tak výkonné, takže ten výkon bude tak někde na úrovni grafických karet do 1500 Kč, což je na hry naprosto nevhodné plus díky ovladačům a dalším věcem budou dedikované grafiky od AMD/Nvidie zobrazovat daleko lépe. Ani nové integrované karty to nezmění (maximálně tak znevýhodní prodej těch obyčejných levných grafik).


*neříkám, že je vhodná, jen je to lepší volba z hlediska vyrovnanosti HW (CPU/GPU)


Btw. pamětí - pokud nemáš DDR3, tak ti stejně ty tvoje jsou k ničemu. Btw. pokud jde o hry, tak pro většinu her by 4GB RAM měly bohatě stačit (nikoli jakžtakž stačit, jak píšeš ty).
Vitenuto (287)|11.6.2013 09:49
Áha.... už to chápu, mužů se Prosím ještě zeptat Teda jake pc by jste me doporučily do těch cca 15tis. Stím, že HDD mám a zdroj cca taky - problém je, že na externí novou grafiku budu asi potřebovat silnější zdroj než mám Já - 250w, a RAM asi taktéž nové proto ze mám, jen DDR2... Jen lidi pokud nemate čas tak mi to nedávejte, protože stejnak se to možná nebude kupovat.... a pokud jo tak bych se zeptal ještě několikrát :D, ale baví se měl na to divat :D
Kdyžtak dík, ještě mám jeden dotaz Prosím, mužů se zeptat jakej je rozdíl mezi základními deskami? Jako na hry a taktování, jakej je mezi nimi rozdíl Prosím. Omlouvám se za chyby pisu na tabletu a opravuje to nějak podivuhodne.... Tak dikes lidi

---------- Doplněno v 09:49 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 09:45 ----------

Jo ještě jedna věc... Zapomněl jsem uvést na co to budu používat, při nejlepším na hrají her a na pracovani v aftereffects popřípadě na natáčení videa by to bylo také super. Jinak ne jenom na aftereffects ale i další video programy. Mužů se ještě zeptat co nejvíce zatěžuje nahrávání videa ve frapsu? Nepoužívá to náhodou hlavně procesor? Nebo grafiku? Dikes moc fakt dik
Vitenuto (287)|11.6.2013 10:00
Jo a další věc, grafiky jsou jenom na hry? A opravdu jenom na hry nebo i na něco jiného? Popřípadě vyplatí se kupovat drahou grafiku? Myslím nad 8000kc?
VencaX (3686)|11.6.2013 11:24
Teď aktuálně to shrnu jen tak zlehka, protože nemám teď moc času.

Každopádně grafická karta není jen na hry, grafická karta je na všekeré zobrazování. Bez grafické karty ti počítač nebude fungovat (resp. nebude mít jak zobrazovat). I samotné Windowsy potřebují k zobrazení grafickou kartu. Samozřejmě hry jsou jedna věc, která ji využívá, dál to můžou být další programy (právě třeba Adobe AfterEffects nebo Adobe PhotoShop).
Grafická karta za 8 tisíc se vyplatí, pokud k tomu máš adekvátní procesor (minimálně i5, na takovou kartu už by byla i3 celkem slabá). Každopádně pro tebe, jestli chceš počítač do 12 tisíc je to rozhodně zbytečnost.
Rozdíly mezi základními deskami jsou jednak v chipsetu (to je takové rozhraní mezi procesorem a deskou, určuje co deska zvládne atd. - např. některé taktovat umí, s jinými si ani nevrzneš), pak v napájecí kaskádě (čím kvalitnější, tím lepší, zvlášť pak pokud máš procesor taktovat) a dál ve výbavě (to už není tak podstatné). U základních desek není žádné rozdělení na hry/na práci (to vlastně ani u procesorů). Každopádně podle zvoleného procesoru vybíráš desku (tak aby ho zvládla napájecí kaskáda) a pak až vybíráš další parametry.

Každopádně když se to vezme kolem a kolem, tak základní i3 je okolo 3000, k tomu adekvátní deska cca 1500, zdroj 1000-1500, RAM 800-1600 (podle toho jestli ti stačí -aspoň prozatimně- 4GB) a zbytek bych dal do grafické karty. To vychází asi tak na 5000 za grafickou kartu. Žádnej zázrak z toho nebude...
johny__g (6387)|11.6.2013 11:25
Nemáš ani použitelný zdroj, ani paměti a u case bych váhal. Takže koupě nového tě stejně nemine. Zíkladní desky - něco jako "herní základní deska" je pouze marketingový žvást pro frikulíny. Desky určené pro taktování jsou většinou drahé (5 a více tisíc, za tuhle ligu ty nekopeš), osazené kvalitními součástkami, s naddimenzovanou napájecí kaskádou, BIOSem umožňujícím podrobné nastavení a vyladění systému apod. Díle třeba u Intelu je k taktování kromě desky potřeba odemčená "K" procesor, u AMD to není podmínka ale je to vhodné. Taktovat se samozřejmě dá i na běžné desce, pro sváteční taktovače to většinou stačí. O procesorech to ale stále platí stejně.

Pro počítač na hraní ti bude stačit i3, k tomu 4 - 8 GB RAM, běžná deska (čipset B75), zdroj, možná case a hlavně grafika. Minimum HD7790.

Grafika se dá využít i na jiné věci než hraní her, GPU má velmi vysoký výpočetní výkon a jsou programy které to dokáží využít. Ovšem častěji se využívá nVidia CUDA (hledej na googlu), například právě u After Effects. Ovšem není to moc univerzální, oproti procesoru. Další kde se dá síla GPU využít jsou distribuované výpočty (googli).
VencaX (3686)|11.6.2013 18:43
Šlo by to postavit třeba takhle
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
takhle s 8GB RAM
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Pokud by byla potřeba i skříň, tak takhle
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Teoreticky by šlo ušetřit na zdroji a vzít tenhle
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Vitenuto (287)|11.6.2013 20:41
Ách jo... omlouvám se, ale asi za těch 12 tisíc to fakt nepůjde..., říkám si, že mi ta i3 asi stačit nebude, nebo nevím no..., vcelku se bojím také ohledně té grafické kartě - aha zrovna jsem se radši koukl na youtube...- je v tomto videu použitá grafika jakou mi nabízíš VencoX? nebo náhodou to EVGA je něco jiné? Každopádně fakt stačí ta i3 na různé upravování videa? Je aspoň silnější než kamarádova v notebooku (i5 (2 generace, nevím co to přesně je, ale nakonci toho kódu měl M (asi jako mobility), vcelku slabá)? Nebude se to jen tak sekat? Jinak ještě ohledně té grafiky - vážné všechno rozjede na ultra detaily? s cca 40+ FPS? Popřípadě není teda rovnou lepší ta Sapphire co jsi mi jednou ukazoval? Kdyžtak díkes... :-)
Jinak zase otázka: Můžu se prosím zeptat co vlastně dělá ten Antialiasing? A proč grafiku o tolik zpomaluje (aspoň moji :-)) Díkes
A ještě se zeptám, ale možná to nevíte, protože ten program ani neznáte (nevím, ale i tak nemusíte odpovídat :-))
Co vlastně nejvíce zatěžujou natáčeče obrazovky (např Fraps). Díkes fakt lidi a samozřejmě hlavně asi tobě VencoX :-)
VencaX (3686)|11.6.2013 21:50
Když by se jó šetřilo, tak tam dostaneš i nejslabší i5
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Každopádně i3 bude výrazně výkonnější než mobilní i5. Už jenom z toho důvodu, že mobilní CPU mají omezený výkon a navíc to co umí i5 v mobilním segmentu (dvě jádra, čtyři vlákna) umí i3 v tom desktopovém (mobilní CPU jsou o stupeň níž).

To, že to utáhne každou hru na Ultra, to neutáhne ani GTX680, ale rozhodně to bude vyrovnaná sestava se slušným výkonem. Oproti tomu, co máš teď je neskutečný rozdíl.
Ano, jednou jsem ti sem posílal HD7950, ale pokud k ní nemáš adekvátní procesor (kterým je i5) a slušný zdroj, to dopadne buď "sebevraždou" grafiky nebo jejím extrémním nevyužitím. Nejde o to mít super grafiku, když nemáš, jak do ní poslat data. i5 a GTX660 je slušná kombinace a když tomu nerozumíš, asi bych nevymýšlel nějaké převraty.

Antialiasing zjednodušeně vyhlazuje "zubaté hrany". Dělá toho teda ještě mnohem víc. Každopádně si víc můžeš přečíst [odkaz, pro zobrazení se přihlaste].

Btw. Fraps vytěžuje buď CPU nebo pevný disk, podle toho, jestli nahráváš do divx nebo do nějakého komprimovaného formátu.

A ještě jako dodatek... EVGA je jen výrobce. Jestli máš EVGA, Gigabyte, MSI nebo Asus, to už je prakticky jedno. Btw jo, BF3 by ta grafika zvládnout na Ultra mohla ;).
Vitenuto (287)|13.6.2013 15:10
Wow děkuju moc! Jinak jen tak do těch 15 tisíc by se vešla ta HD7950 a nějaká dobrá i5? + 8 gb RAM přinejlepším?
Jinak fakt díky ohledně toho antialiasing tam je to fakt super popsané a jinak můžu se zeptat, podstatě jaká hra je tak složitá na HW? Myslím si, že BF3 je dost náročná, ale je pravda, že Crysis 3 možná ještě více, ale to už jsem se nedíval jak to zvládá ta grafika, jinak ještě - můžu se zeptat je ta Sapphire grafika hodně dobrá? :-) Asi melu bláboly omlouvám se, ale jestli je fakt třeba dělaná na hry atd...
Jinak díky moc
VencaX (3686)|13.6.2013 15:23
Nějaká dobrá i5, to jsou zase řeči... Nedoporučuju ti taktovat, protože předpokládám, že s tím, jak tu píšeš, tak to neumíš a mohl bys tím něco zničit, takže to vezmeme jednoduše a necháme tam základní i5. 7950 je o cca 3 tisíce dražší než GTX660, za RAM dáš 8 stovek navíc a potřebuješ lepší zdroj, protože má ta grafika o dost vyšší spotřebu a už pomalu nemáš kde ušetřit a i tak jsi cenovkou přes 15.

V tomhle případě by možná bylo lepší vzít GTX660 Ti, se kterou jsi cenovkou už skoro tam, kde chceš.

Jinak (zase neříkám, že jde o nenáročné hry) Battlefield 3 není zrovna extrémně náročná hra. Hrál jsem ho bez problému na středních detailech na cca 6 let starých C2D E6600 a Nvidii 9800GT. Je pravda, že na multiplayer jsou kladené větší nároky, ale i přesto, pořád se mi nezdá ta hra tak náročná. Crysis 3 je něco jiného. Na ten bys potřeboval na plné detaily (opravdu vše na max) Nvidii Titan, což je karta za něco přes 20 tisíc...
Vitenuto (287)|13.6.2013 16:02
Jo promiň :-) doubrou i5 jsem nemyslel na taktování, ale spíše, že si psal (když jsem tam chtěl i5) tak, že tam dáme nějakou základní :-), ale omlouvám se, jinak tak Sapphire to asi teda není ta, kterou jsem myslel, protože si myslím, že jsi mě doporučoval nějakou za 5 až 6 tisíc, nebo jsem se přehlídl..., každopádně fakt dík a omlouvám se... :-)
Jinak ten Crysis 3 tak to jsem teda nečekal :D a v čem to je tak náročné prosím? To je fakt tak náročné nebo je to blbě optimalizované nebo fakt tak luxusní detaily? Nebo je tam jenom velký antialiasing?
Jinak fakt dík! :-)
Ještě jedna taková otázka mě napadla, je lepší ta nejlepší grafika od Nvidie (asi ten Titan), nebo od ATI? nebo má každá jiné zaměření? Dík :-), ale jestli tě fakt už otravuju, tak už neodepisuj, asi by mě to taktéž nebavilo si tady se mnou psát :D
VencaX (3686)|13.6.2013 17:13
Základní i5 znamená třeba i5-3350P. Rozdíl oproti i5-3570 (nejvýše taktovaný Ivy Bridge) jsou takty procesoru, takty Turba, model P nemá integrovanou grafiku a je cca o 1000,- levnější (oproti modelu K s odemčeným násobičem o 1500,-). A protože jde o nejlevnější model, tak mu říkám základní.

Ono dneska asi musíš rozlišovat na minimální, velmi nízké, nízké, středně nízké, střední, vyšší, vysoké, nejvyšší, ultra, maximum a full detaily a pod každým si asi každý člověk musí říct, co to asi tak znamená. Jsou prostě hry, který ti vykreslujou miliardy věcí na obrovským rozlišení a na takový hry potřebuješ adekvátní výbavu. Samozřejmě když budeš hrát Crysis 3 na full detaily a rozlišení 800x600, tak to bude něco jinýho, než když k tomu máš připojený 3 FullHD displeje kolem dokola. Rozdíl je, jestli jsi náročný nebo nenáročný hráč... btw. jen o AA taky nejde.

GTX Titan je nejvýkonnější jednočipovou grafickou kartou na trhu. Existují ale i řešení, která jsou výkonnější (dvoučipová AMD HD7990, 2x AMD HD7970 GE v CF nebo 2x GTX 680 ve SLI). Rozdíl je pak v tom, že Titan to zvládne s cca o 150W nižší spotřebou než jmenovaná řešení a 300W oproti tomu nejvýkonnějšímu - 2x 7970 GE v CrossFiru.
Vitenuto (287)|13.6.2013 17:26
super díkes :-), teďka mě napadla další otázka jak si napsal s těmi 3 FullHD monitory, mám 2 monitory (jeden HD (čtverečkovej) a druhej FullHD (širokoúhlej) šlo by to spojit, popřípadě kdybych si koupil další FullHD širokoúhlý monitor tak šlo by to spojit a hrát v tom hry? Díkes :-)
VencaX (3686)|13.6.2013 17:49
HD a FullHD neznamená "čtverečkovej" a "širokoúhlej". HD je jen označení pro High Definition, resp je to součást názvů:
HDTV - Televizní vysílání ve vysokém rozlišení
HDV - Videozáznam ve vysokém rozlišení
HD Ready - Základní rozlišení obrazovky pro přehrávání HD videa (1366x768)
HD+ - Střední rozlišení obrazovky... (1600x900), televizní kanál HD+ :D
FullHD - Rozlišení obrazovky 1920x1080
a mohl bych ti tu vyjmenovat asi tak 100 dalších věcí, které si ale klidně můžeš najít na wiki.

Samozřejmě připojit k PC můžeš oba monitory, ale bylo by dobré, pokud chceš hrát, na to mít stejně velké monitory se stejným rozlišením. A chtělo by to samozřejmě adekvátní HW vybavení (takže nový počítač).
Vitenuto (287)|13.6.2013 18:20
:D Tak to jo, ten "čtverečkovej" jsem myslel, jako že není širokoúhlej, není zase CRT (nebo ta krabica), ale je prostě čtveratý čtverec :-), jinak zase odběhnu od tématu, ale podporuje ta grafika (660, nebo 660Ti, nebo ta Sapphire) ten víceobrazovkový režim? :-) Já ten monitor sice mám připojenej a mám rozšířený obraz, ale není to prostě jako jeden monitor a nenašel jsem nikde nastavení jako 2 monitorů, ale možná, že je to nastavení v grafice a to by to asi měla podporovat - jinak myslím to, že místo FullHD rozhlížení budu mít asi 3100x1020 nebo nějak tak, ale právě to nevím jestli to vůbec jde, nebo jestli na to jsou dělané speciální grafiky, nebo možná jen lepší :D
Vitenuto (287)|13.6.2013 19:41
Tak zase promiň, zase možná budu kecat kraviny, koukal jsem se a snažil se srovnávat ty dvě grafiky - Sapphire a 660Ti z těch videích jsem moc neviděl, protože jsem nikde nenašel srovnávací test, kde bych viděl výkon ve hrách obou dvouch grafikách, můžu se prosím zeptat, jaká grafika je silnější? (Ve hrách) Líbí se mi ty 3GB u té Sapphire, ale zase ta 660 Ti má nějakej ten větší takt - což vtom se už vůbec nevyznám :-), Jaká je prosím lepší? Dík :-)
Vitenuto (287)|13.6.2013 20:07
No tak nic... koukal jsem se na testy v PC tuningu (tam jsem to našel, omlouvám se) a tak je asi fakt lepší ta Nvidia..., ale nevím..., každopádně jsem myslel, že fakt grafika za 8000 Kč rozjede vše na plné detaily... a už vím, že ne :-), že maximálně jenom GTX Titan (690) to rozjede...
Tak děkuji :-)