reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Virtuální realita

Pavel Kovač (374)|22.3.2013 09:54
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Virtuální realita[/SIZE]V průběhu historie se mnoho firem pokoušelo nasadit brýle, helmu či celý oblek pro virtuální realitu. Obvykle však neuspěli. Co si o této technologii myslíte? Vyzkoušeli jste někdy nějakou a zalíbila se vám? Nebo jde o slepou uličku? Má Oculus Rift šanci?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
makle_R (0)|22.3.2013 12:52
VR jsem poprvé vyzkoušel někdy v devadesátých letech a to jen na chviličku, nijak mě to nebralo, protože všechno bylo takové kostrbaté (ovládání, samozřejmě i tehdejší grafika) a těžkopádné. Pokud vím, tak O. R. je od ideálu ještě velice daleko (zobrazovací technologie, ergonomie) a na dlouhodobější používání je stále nevhodný (navíc developeři, jak jsem již naznačil, musí přizpůsobovat ovládání). 3D a augmentovaná realita (Google glasses) se jeví jako perspektivnější, těší se obecnému zájmu mnohem více.
makle_R (0)|22.3.2013 13:18
Mimochodem, mám-li to vzít obecně, co si myslím a VR, či augmentované realitě - až Google vydá ty své brýle, tak beru černý model, růžový nechám mimozemšťanům :-)
Pavel Kovač (374)|22.3.2013 14:03
Když už je řeč o Google glass, tak zde stále nevím resp. nebylo uvěřejněno jak si Google poradil s tím, že lidské oko nemůže zaostřit na tak blízký objekt jako jsou brýle.
Jinak to však vypadá jako zatím nejlepší využití VR resp. augmentované reality.
jrx (1880)|22.3.2013 16:00
Nevím, jak přesně Google Glass funguje, ale předpokládám, že to nebude nic jiného než obdoba Helmet-mounted display. ;) Obraz je zaostřen do nekonečna (stejně jako u průhledového displeje, což je v podstatě to samé), čili problémy s přeostřováním oka odpadají a promítaný obraz je jakoby součásti okolí.
Luk Skywalker (82)|22.3.2013 17:19
Podle mě se o slepou ličku nejedná. Neměl jsem možnost vyzkoušet si virtuální realitu, ale lákalo by mě to. Nejlepší by to bylo na hry než na nějakou simulaci druhého života (na to by ovšem taky došlo), ale vývoj je teprve v plenkách, takže se naštěstí nedožiji toho, aby nás do virtuální reality někdo zavřel jako třeba v Matrixu (to by vedle závislosti na virtuální realitě byla ta stinná stránka).
makle_R (0)|22.3.2013 18:17
Zatím mluvíme pouze o zobrazovacích technologiích (které mimochodem slouží spíše k pošukům k "prohlížení" porna - ono je to zatím spíše to porno, i ten hw - viz. Japonsko = bizár). Ale co takhle jiné aspekty? Co takhle "rukavice" se simulací/projekcí hmatu a modelování jako v ZBrushi - virtuální sochařina?
Neregistrovaný (0)|22.3.2013 20:23
Virtuální realita bude až bude konektor do mozku jako v Matrixu. Brýle, helmy a obleky jsou jenom takové šidítka.
ICE_D (2754)|22.3.2013 20:55
Jedinou "virtualni realitu", kterou jsem zazil, byla takova ta poutova atrakce, kde sedi v takovym natrasadle 6 lidi a na obrazovce vepredu bezi filmecek a kabina se naklani a natrasa podle toho, co se deje v tom filmu :D Byla to spis sranda, nez virtualni realita :D 1 jizda za 30Kc :D
makle_R (0)|24.3.2013 10:43
neregistrovaný->

Tak to se jen tak nedočkáš. Hlavním limitem je propustnost/úzká hrdla mezi čipy a pamětí. Nervová síť zpracovává řádově 1000x větší množství informací, než dnešní nejvýkonnější technika, která ji sice umí jaksi napodobit/překládat/dešifrovat, ale jen skrze různá zjednodušení. Sice se býská na lepší časy (nanofotonika apod.), ale potrvá to ještě opravdu dlouho (v řádu desítek let). V souvislosti s tím budou rovněž narůstat kognitivní/rozlišovací schopnosti strojů - dříve se dočkáme autonomních robotů. Za průlom, tzn. kdy budeš moci očekávat opravdové zlepšení v segmentu propojování techniky a lidské nervové sítě, můžeš považovat pokročilejší zvládnutí překládání/dešifrování lidského hlasu - tedy technologii ovládání hlasem v nějakých miniaturních zařízeních (IBM Watson o velikosti mobilního telefonu). To si ještě počkáme - a můžeš to pokládat za štěstí (Matrix), nebo za smůlu (lékařské účely).


Mimochodem, když jsem byl mladý a o něco hloupější (o moc ne :-), tak jsem při jedné přednášce nakousnul jedno kontroverzní řešení, které souvisí s tím, co jsem uvedl výše:
Co kdybychom "devianty" (násilníky), ale i např. psychicky nemocné, "zavírali" do virtuálních realit, kde by si "přišli na své" a my bychom je přitom mohli studovat/léčit ("paralelela" s Mechanickým pomerančem je na místě). Například obsedantně/kompulzivní porucha může být léčena tak, že je člověk vystavován své obsesi až do extrému (taková homeopatie) a porucha odezní. Lékařství v poslední době nakročilo k psychosomatickému řešení zdravotních komplikací/problémů. Co si o tom myslíte?
john (877)|25.3.2013 15:41
ve vitrualni realite uz zijeme, mleko != mleko, med != med, salam != salam, pivo != pivo, C2H5OH != C2H5Oh atd., atd....:mad: