Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Podtaktovaný procesor

Daidalos117 (4)|26.3.2013 19:03
Zdravím všechny,
hned ze začátku, bych rád upozornil, že nejsem lama a FAQ ohledně samovolného podtaktování procesoru jsem četl. Ale teď k mému problému.
Mám už starší počítač, procesor Intel core 2 duo E4600 2.4Ghz. Někdy do soboty vše v pohodě, ale najednou se mi začal počítač hrozně zpomalovat, zadrhávat a Windows hlásil většinou vytížení procesoru 100%, koukal jsem do správce úloh a vytěžoval ekrn.exe, dobu jsem zkoumal, odinstaloval Eset ale nič nepomohlo.
Nakonec jsem vlezl náhodou do Biosu, kde jsem zahlédl, že je procesor záhadně podtaktovaný (sám jsem si ho taktoval na 2.59Ghz asi před rokem a půl). Každopádně ať jsem hodnoty měnil, jak jsem chtěl, jak násobič tak frekvenci sběrnice (tuším?), aktuální frekvence procesoru se vždy na chvíli zvýšila na původních 2.4 a najednou zas klesla na 1.2Ghz. Celé se to ještě párkrát opakovalo, načetl jsem i save-failure hodnoty biosu, i default hodnoty. Bios jsem i resetoval (na pár minut vyndal baterku), ale nic nepomohlo. I když je zvýším a uložím, zapnu Windows tak mi Everest stále ukazuje pouze 1.2-1.3Ghz frekvenci, vždy se sníží jen násobič z původních 12 na 6. I přes to, že je procesor v plné zátěži a automatické řízení výkonu od intelu (EIST tuším) vypnuté, i zapnuté.
Proto žádám, pomůže mi někdo zdejší ? :)
Maxtor (321)|26.3.2013 19:05
Co mas presne za desku..?
Daidalos117 (4)|26.3.2013 19:07
MSI P35 Neo-F, omlouvám se, měl jsem to zmínit hned na začátku :)
Salamander (6177)|26.3.2013 19:10
Nepřehřívá se?
Daidalos117 (4)|26.3.2013 19:12
Těžko říct, nikdy jsem s přehříváním problém neměl a je mi divné, že by se procík najednou přehříval už třeba minutu dvě po startu PC..
ICE_D (2754)|26.3.2013 19:19
[QUOTE=Daidalos117;529349]Těžko říct, nikdy jsem s přehříváním problém neměl a je mi divné, že by se procík najednou přehříval už třeba minutu dvě po startu PC..[/QUOTE]

Koukni do bedny, jestli se Ti nejak nepohnul chladic... nejlepsi by mozna bylo ho sundat a zkontrolovat/vymenit teplovodivou pastu.

Nicmene nez tam polezes, tak muzes zkouknout teploty v nejakym diagnostickym softu, treba AIDA64 :thumb
Daidalos117 (4)|26.3.2013 19:46
Děkuji všem za rady a nejvíce NFG_ICE !! Nakonec se ukázalo, že procesor se opravdu přehříval, nebyl pořádně docvaknutý chladič na procesoru (konkrétně dva zobáčky vyskočily). Každopádně tohle by mě samo opravdu nenapadlo a děkuji všem za snahu :)
I tak má procesor okolo 60°C což mi příjde dost, takže nebude od věci opravdu vyměnit pastu :)
Maxtor (321)|26.3.2013 21:13
tady mas rychlou cestu k monitorovani.. vycisti to, prepastuj to.. a bude klid..
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]