reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Taktování AMD Athlon 64 X2 4000+

NRv (3)|28.3.2013 00:36
Čau lidi, prosím poradit, jsem už beznadějnej.

Moje sestava: Gigabyte GA-M55S-S3
AMD Athlon 64 X2 4000+ (Brisbane) CHLAZENÍ: (Artic Freezer 7 Pro REv. 2)
A-Data Memory Expert DDR2 800MHz(CL5) 2x512MB//// Xtra Zeppelin DDR2 800MHz(CL5) 2x2GB
GeForce 7600 GT 256mb

Rozhodl jsem se taktovat, přečetl stovky forum o taktování a našel sem stejný procesor nataktovaný na 3,00 Ghz. Snažím se, ale maximum 2,7Ghz /10.0x 270Mhz / HT: 810Mhz

Začal jsem tím že jsem aktulizoval bios a "nepochopitelně" se mě změnil násobiš FSB max 10.5x na max 10.0x . To je jedna záhada kterou bych moc prosil objasnit.

Další otázka je jestli mohu zvýšit napětí paměti a procesoru tak abych ho/je nějak nepoškodil, pokud to pomůže k navýšení FSB. Nebo pomůže změna časování paměti z CL5 na CL4 (Popřípadě jak nato?)

Prosím, můžete obětovat pár minut a poradit, děkuju.

(Důvodem taktování je vedši výkon viz. v programech AAE, SonyVegas atd.. )
AndrewCZ (278)|28.3.2013 07:05
Jak máš momentálně nastavené paměti? Nastavil bych jim nejnižší frekvenci, ať můžeme vyloučit, že to dělají paměti. CnQ máš vypnuté? Někdy může dělat blbosti, kolik máš napětí na procesoru/ramkách?
johny__g (6387)|28.3.2013 09:56
1) nikdo ti nezaručí na jakou frekvenci se dostaneš. Každý CPU je originál. To že někdo dosáhl na 3 GHz nic neznamená. Mohl mít větší štěstí na kus.

2) jestli máš 2,7 GHz stabilních na default napětí, myslím že to je úspěch. Ovšem je otázka jestli si ho deska nezvedá sama, pokud tam máš Auto.

3) paměti netaktuj, nastav jim pomocí děličky nízkou frekvenci, aby tě neomezovaly. Až najdeš max. CPU, srovnej paměti na těch zhruba 800 MHz.

4) u časování platí, že čím nižší číslo, tím agresivnější! Takže když dáš CL4 místo CL5, tak to bude spíš nestabilní

5) vyhoď ty dva 512 MB moduly, ať zbytečně nezatěžuješ paměťový řadič v CPU. Ten 1 GB tě nevytrhne, i když máš 64 bit OS.

6) Napětí na procesoru se může zvedat, pokud to zvládáš chladit. Ale nad 1,5 V bych určitě nešel.
NRv (3)|28.3.2013 14:12
[QUOTE=AndrewCZ;529506]Jak máš momentálně nastavené paměti? Nastavil bych jim nejnižší frekvenci, ať můžeme vyloučit, že to dělají paměti. CnQ máš vypnuté? Někdy může dělat blbosti, kolik máš napětí na procesoru/ramkách?[/QUOTE]

paměti jsem nastavil na 400Mhz ale nevím jak zjistit jejich napětí, CnQ disabled, napětí cpu normal 1,3V ale v cpu-z mě ukazovalo kolem 1,2V tak jsem navýšil v biosu na 1,35v .
NRv (3)|28.3.2013 14:25
[QUOTE=johny__g;529511]1) nikdo ti nezaručí na jakou frekvenci se dostaneš. Každý CPU je originál. To že někdo dosáhl na 3 GHz nic neznamená. Mohl mít větší štěstí na kus.

2) jestli máš 2,7 GHz stabilních na default napětí, myslím že to je úspěch. Ovšem je otázka jestli si ho deska nezvedá sama, pokud tam máš Auto.

3) paměti netaktuj, nastav jim pomocí děličky nízkou frekvenci, aby tě neomezovaly. Až najdeš max. CPU, srovnej paměti na těch zhruba 800 MHz.

4) u časování platí, že čím nižší číslo, tím agresivnější! Takže když dáš CL4 místo CL5, tak to bude spíš nestabilní

5) vyhoď ty dva 512 MB moduly, ať zbytečně nezatěžuješ paměťový řadič v CPU. Ten 1 GB tě nevytrhne, i když máš 64 bit OS.

6) Napětí na procesoru se může zvedat, pokud to zvládáš chladit. Ale nad 1,5 V bych určitě nešel.[/QUOTE]

Myslím že mám Manual ale těžko říct ten bios mě přijde nepřehlednej oproti jiným.
Děličku paměti mám k8 SB HT Speed 3x ale ještě hned pod tím je nastavení k8 MCP Width 8/16 8/16, to nevím co je tak jsem nechal Auto.
2x512 sem vyhodil a nechtělo to naběhnout a nějak zvláštně to rozhodilo časování tak jsem nastavil na 5-5-5-18
Napětí cpu sem zvednul na 1,35V protože system byl nestabilní.
cpu.JPG paměti.JPG cpu temp.JPG
johny__g (6387)|31.3.2013 20:26
k8 SB HT Speed nemá s pamětmi nic společného, je to rychlost Hyper Transportu. Pro taktování ji můžeš zkusit ještě snížit.
AndrewCZ (278)|31.3.2013 21:29
Zkus snížit násobič procesoru, aby jsi otestoval, zda jsi nenarazil na limit desky.