Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Šifrovaná komunikace?

Pavel Kovač (374)|16.8.2013 08:11
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Šifrovaná komunikace?[/SIZE]Používáte k soukromé komunikaci zabezpečené kanály, nebo nestandardní řešení? Bojíte se vůbec "odposlouchávání" vaší komunikace nějakou třetí stranou. Změnil se nějak přístup ke komunikaci po aféře NSA/Snowden?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Ivo Mašek (507)|16.8.2013 09:42
Vzhledem k tomu, že si nedopisuji s žádnou rozvědkou a vzhledem k tomu, že žiju v zemi, kde i sekretářka pana návladního může v pohodě zaúkolovat vojenské tajné služby k svým soukromým choutkám., tak žádné šifry nepoužívám. Veřejně a zcela nešifrovaně jsem kritizoval minulý režim, veřejně a nešifrovaně kritizuji i tento současný (jeví se mi horší, než ten minulý, bohužel), veřejně a pod svým jménem kritizuji chování státního establišmentu k cikánské menšině na úkor nás, bílých čechů. A dovedu si to obhájit. Nemám se proč skrývat, vždy jsem žil svobodně, mluvil a psal svobodně a nehodlám na tom nic měnit a své názory šifrovat, aby se je dozvěděl jenom někdo.
Je škoda, že dnešní společnost je tak šíleně paranoidní.
Luk Skywalker (82)|16.8.2013 13:46
Šifrovaní nepoužívám a nic zatím měnit nehodlám. Pokud mě někdo odposlouchává, tak stejně s tím nic neudělám a ať si poslechne, např. co budu mít dneska k večeři či co jdu někam koupit.
Jinak souhlasím s postojem Iva Maška, kdy taky beru, že máme v rámci možností se "svobodně" vyjádřit k různým tématům.
Noxikk (0)|16.8.2013 13:51
Rad bych pouzival, ale presvecte dnes nekoho, aby si poridil mobil se sifrovanou komunikaci nebo alespon sifroval e-maily. Pritom vzhledem k poslednim akcim teroristu z Bileho Domu a okoli je to uz davno nutnost. Chybi mi nejaky obecny smer spolecnosti smerem k vyssimu zabezpeceni. Soukromi lidi je dnes bohuzel brano jako neco, co s muze kazdy dostatecne bohaty nebo mocny ukrast.
VencaX (3686)|16.8.2013 13:57
Dokud se za svobodné názory nezatýká nebo se soukromé konverzace nevydávají knižně, tak nehodlám nic šifrovat. Pokud mě někdo odposlouchává, tak nemůžu nic udělat a pokud bych to zašifroval, tak stejně můžou najít klíč k rozšifrování a budou si číst dál... osobní věci, pokud je řeším podrobněji, tak je řeším osobně, takže mi odposlouchávání snad nehrozí. A pokud zkoumají moje emaily jen kvůli tomu, aby mi mohli vnutit reklamu, tak díky mé hodně tvrdohlavé osobnosti mi toho moc nevnutí.
DrZelenka (2491)|16.8.2013 14:22
Jediný co šifruji je můj přístup do určitých citlivých systémů (přes VPN), jinak nepovažuji svoji komunikaci za jakkoliv důležitou, abych se obtěžoval s šifrováním.
mdot (107)|16.8.2013 15:09
V pracovnim prostredi je sifrovana komunikace zakladem, od pristupu pres VPN az po interni PGP reseni (Data Loss Prevention), ktere zahrnuje celou nasi sit. Vetsina pracovni i mobilni komunikace prochazi pres sifrovane kanaly, protoze se chrani sve know-how. Na druhou stranu nase DB reseni nejsou pro bezni komercni zakaznici a vlastne jsem v takovem prostredi od zacatku. Asi jsem si zvykl natolik, ze nedokazu myslet jinak.

Druha vec, proc sifrovat i soukroma data spociva v ruzne mentalite, coz z pohledu rodileho evropana zavani puritanstvim a absurditou. Proto i na privatni server, kde mame soukrome foto z dovolene nelze pristoupit bez VPN/OpenPGP, vcetne sifrovaneho Jabberu. Je to zkratka proto, ze mentalita a pohled na celou vec se ruzni. Jinou moznost nemam. Tady to proste nejde a babicka na druhe strane Zeme se hold musi smirit s tim, ze bez PGP vnucku neuvidi. Okruh je natolik uzky, ze neni problem ani samotna implementace a nastaveni. Pravomys a zadat heslo (kdyz uz jsou nauceni na KeePass), nic vic se po nic nezada.
shasler (48)|16.8.2013 16:29
Pro mě je to snadné. Vím, že Internet je "svobodné" médium a to ve všech ohledech, tedy nejen pro běžné lidi, ale i pro specialisty typu hacker a tak podle toho chovám. Zatím nic nešifruji a prvoplánově se ani šifrovat nechystám. Výjimky ošetřuji jednorázovým zašifrováním do archívu (7zip). Je to smutné, ale je jasné, že v budoucnu bude šifrování běžné jako "fabky" na dveřích. Co je ovšem smutnější, že i přesto bude existovat páka ze strany úřadů v podobě "domovní prohlídky" vašich dat. Už přímo vidím ten zákon, který případné důkazní břemeno hodí na žalovaného a s tím související presumpci viny (...no a co, takových zákonů tu už je...). Pokud data nevydáte, budete vinen a hotovo a to že budete mít data super zašifrovaná nepomůže... Doufám, že se mýlím nebo alespoň, že se toho nedožiji... No a co se týká zabezpečení soukromí před "sousedem"? Jak již jsem psal. Chovat se tak, že na internetu soukromí není. Ano, klidně používat stávající šifrovací funkce a možnosti aby to soused neměl tak snadné, ale s tím vědomím, že někdo jako je NSA to mohou také číst či slyšet.
mdot (107)|16.8.2013 16:50
Doufam, ze si nepujdes skocit z mostu, protoze takove soudni precedenty jiz existuji, stejne tak neni mozne v kazde zemi (vcetne EU) sifrovat. Stejne tak platis vypalne za media, hdd, papir, ... lobbying zkratka funguje.
john (877)|16.8.2013 17:42
???? ????

a je to..., s sifrovanim nebo bez...
spyON (0)|16.8.2013 19:19
Šifruji jen "umělecky" - je to trochu pokrytecké/alibistické, ale nutné, protože mým cílem je jasně definovaná skupina lidí, navíc mě to baví :-) O Snowdenovi - vím, že nic nevím. Stále žádné informace, ze kterých by bylo možno vyvodit jasné závěry - vše je lehce nad rovinou spekulací, zbytek za oponou. Jinak jsem osoba, která se nedá jen tak uvrtat k registracím a drtivou většinu služeb, technologií a produktů, které mi vnucuje společnost (objevivší Ameriku), víceméně ignoruji.
Neregistrovaný (0)|16.8.2013 20:37
Šifroval bych jak vzteklý. Ale s woknařama není řeč.
Pobavil příspěvek, že stejně budou číst šifrovanou komunikaci, když lousknou klíč. A kolik jich lousknou, když se nebude používat soft amerických firem? Jak říká klasik:"Keby bola vojna, tak bysom vás nechal zastrelit. Ale keď je takých vela, nedá sa robit nič!" Když budou všichni šifrovat všechno, tak sa tiež nedá robit nič a vvvvo tom to je.
Ivo Mašek (507)|16.8.2013 21:05
[QUOTE]Pobavil příspěvek, že stejně budou číst šifrovanou komunikaci, když lousknou klíč. A kolik jich lousknou, když se nebude používat soft amerických firem?[/QUOTE]
A ty si vážně myslíš, že ruská, nebo čínská rozvědka neumí rozlousknout cizí komunikace? Tak to seš hodně naivní a sorry - neznalý.
A co se týká "hrdiny" Snowdena: Kdyby skutečně vyzradil něco, co je skutečně důležité (a pravdivé), tak už dávno někde leží s dírkou v hlavě. Jen tak pro zajímavost - takoví Snowdenové existují i v ČLR a Rusku. jenomže tam jsou se svobodou slova a novinářskou svobodou dost hodně na štíru. Takže informace se nepodávají a pokud si to náhodou tamní novinář zjistí sám, tak drží hubu a ani necekne. Život je tak krátký, tak proč si ho ještě zkracovat. Jenom v Rusku je nemálo novinářů, kteří doslova pro blbost (z našeho pohledu) prostě zmizeli. Nejsou, jsou fuč. A nikdo po nich nepátrá. Jsou známy případy, kdy v Rusku byli novináři zastřeleni. Pátrání po vinících zastaveno, respektive zameteno pod koberec ...... a tamní novináři radši ani nepátrají na vlastní kůži. Jak říkám, život je krátký, a v některých režimech sakra hodně krátký, když se jen malinko zprotivíš.
Většina neustále nadáváte na Ameriku - a víte o ní velký prd (připomíná mi to svého času hromadné podepisování antiCharty77, aniž by někdo četl Chartu77). Někdy si přeju, aby i nová generace tzv. antiameričanů poznala alespoň na 20 let přítulnost Ruska. Někteří to potřebujete jak prase drbání
... sem se zase rozčílil.
A co se týče toho stíhání Snowdena, tak on spáchal trestní čin. A proto je stíhaný. A byl by stíhaný v jakékoli zemi, kde by ten trestný čin spáchal. tedy i v Rusku a ČLR. I když tam by jsme se o tom ani nedozvěděli. V Rusku by měl doživotí v kamenolomu na Sibiři, v ČLR by byl popraven při hromadných popravách na stadionu (tam se to tak, v té "vyspělé" zemi běžně dělá - pokud někdo nevíte)
Neregistrovaný (0)|16.8.2013 21:49
[QUOTE=Ivo Mašek;540234]A ty si vážně myslíš, že ruská, nebo čínská rozvědka neumí rozlousknout cizí komunikace? Tak to seš hodně naivní a sorry - neznalý.
[/QUOTE]
1. věta umí.
2. věta to samé si myslím o tobě, ale jinými slovy.
3. nepochopils obsah mého příspěvku-řeč byla o množství a o čase.
4. ty pro ně děláš, že o tom něco víš?
5. praxe s šifrováním nějaká, aspoň ZAS?
6. sděl číslo tvého patentu na rozum.
VencaX (3686)|16.8.2013 22:08
Jo, odpovídat tu jako neregistrovanej, to si pak může člověk nadávat jak chce a na co chce, Ivo se aspoň nestydí svoje jméno uvést u svého příspěvku... achjo :hmm
spyON (0)|17.8.2013 09:47
Ivo->
Opakuji, nerozohňujte se, nejsem antiameričan, ale tulit se k USA nehodlám - ani náhodou. Ono nejde o to, co se děje za oponou, ale co se děje veřejně, všem na očích, a nikdo si neklade patřičné otázky. Já na to jdu cestou umění - máte tady kauzu Pussy Riot - myslím, že jejich aktivity ten předešle popsaný problém dost dobře vystihují.

Modlitba Mařky Magdalénic

PutInDaHole, Piláte!
Medvídka bz chtěli na kříži_vníci?
Padre promine_nte ntýky dva špalíky ještě a vor máme hotový...

A severní vítr je krutý, a severní vítr je krutý, a severní vítr je krutý...

Odpusť mi, bože, svrbí mě...
zjevne (1)|17.8.2013 11:36
Šifrujem. Bez šifrovania to v dnešnej pohnutej dobe nejde. Šifrujem 24h/ denne, 7 dní/ v týždni. Ale iba spam adresar v cloude.
VencaX (3686)|17.8.2013 13:54
[QUOTE=spyON;540265]Ivo->
Opakuji, nerozohňujte se, nejsem antiameričan, ale tulit se k USA nehodlám - ani náhodou. Ono nejde o to, co se děje za oponou, ale co se děje veřejně, všem na očích, a nikdo si neklade patřičné otázky. Já na to jdu cestou umění - máte tady kauzu Pussy Riot - myslím, že jejich aktivity ten předešle popsaný problém dost dobře vystihují.[/QUOTE]

Amerika je daleko, nemá na nás takový vliv a dějou se tam takové věci veřejně a nikdo se nad tím moc nepozastavuje. Teď jsi tady v EU, má to na tebe a tvoje práva obrovský dopad a vůbec si to půlka lidí neuvědomuje a veřejně toho jde ven slabá část, tak co je lepší? Američanům nijak nefandim, ale EU neni o nic lepší a zkus ještě to Rusko a Čínu ;).
spyON (0)|17.8.2013 15:35
Venca->
je to od tématu, nemáš pravdu - OSN, NATO, MMF, mohli bychom pokračovat k počátku 20. století - I.WW
VencaX (3686)|17.8.2013 15:43
spyON:
Neříkám, že na nás nemá vliv, ale ne takový... tady se zabýváme tím, jak je amerika špatná... Hitler by se smál v hrobě, jednotná Evropa a to i bez války.
spyON (0)|17.8.2013 16:05
Venca->
nemá vliv??? Co tvé současné ekovyhlídky? Co úroková sazba shodou okolnosti po 11. září? Co obnovitelné zdroje?
VencaX (3686)|17.8.2013 18:17
spyON:
čti a pak piš... nepíšu o tom, že "nemá vliv". Takhle funguje bulvár, ze souvětí vezmeš 2 slova a pak se snažíš někoho ztrapnit... achjo :rolleyes: podívej se nejdřív, co z nás udělala EU. Byli jsme zemědělsky soběstačný, teď zemědělci dělaj podle toho, jak si EU dupne, nemůžeme týhle a týhle plodiny dělat víc, protože dovážíme z Německa, Rakouska, Francie za levno a naše velký potravinářský firmy krachujou, protože cenově prostě nestačej na dovoz (což je taky další věc závislá na EU). USA samozřejmě má nějakej vliv, má vliv na světovou ekonomiku, na ceny ropy atd. což se nás taky týká kromě tebou zmíněnýho, ale všichni nadávaj na USA a přitom žijou úplně v tom samým bordelu, kterej je ještě propletenej byrokratickejma sra*****.
Georginek (2957)|17.8.2013 18:18
Jo, tak pane chytrej..... :D A ke komu teda mame vzhlizet? Kdyz ne k Unii nebo k USA? K zasranejm komunistum do Ciny nebo ty svoloci do Ruska, pracovni sile do Indie, k predluzenymu Japonsku, Socansky jizni americe a o zbytku sveta ani nemluvim.....

Nase soucasne eko vyhlidky jsou zpusobene tuposti, nevzdelanosti a hlouposti lidi........... Nikoliv USA jako takovou. Ty se do dluhovy pasti dostali taky sami svoji debilitou a ekonomickou nevzdelanosti, takze co. Blbci sou tam i tady a dokud si budou lidi brat pujcky a nebudou je moct splacet, budou si pucovat na Vanoce, na dovoleny a podobny kraviny, bude to porad stejne az jednou do tech sracek spadneme uplne - a pak HOTOVO!
Ivo Mašek (507)|17.8.2013 19:13
[QUOTE]Byli jsme zemědělsky soběstačný, teď zemědělci dělaj podle toho, jak si EU dupne, nemůžeme týhle a týhle plodiny dělat víc,[/QUOTE]
To jsou právě ty kvóty. A ty došly do takových absurdit, že např. Řecko musí dovážet rajská jablíčka ze skleníků z Holandska a víno z Francie. Řecko je zemědělský stát už hodně staletí. A takové kvóty položí takovou zemi na lopatky raz dva. .... a já pak čtu na obligátních Novinkách bláboly diskutujících, že řekové mají vysoké důchody a platy, a to je prý ta vina. Jenže oni si na ty důchody vydělali tvrdou prací na kamenných polích. Stejná krize logicky čeká španěly a portugalce. Částečně Italy - reapektivě jih země, kde průmysl nenajdeš. My jsme ještě donedávna byli světovými vývozci cukru. Bejvávalo - máme kvóty. A takových blbostí se v silně byrokratické EU urodilo požehnaně.
Neregistrovaný (0)|17.8.2013 19:54
[QUOTE=VencaX;540242]Jo, odpovídat tu jako neregistrovanej, to si pak může člověk nadávat jak chce a na co chce, Ivo se aspoň nestydí svoje jméno uvést u svého příspěvku... achjo :hmm[/QUOTE]
Na všech IT forech mám ban, a žádné z nich mi nestojí za to měnit IP, zřizovat přihlašovací majl, kvůli několika mudrlantům, co si z toho udělali svůj pašalik.
ICE_D (2754)|17.8.2013 22:51
Nesifruji, neumim to a zatim mi neprijde dulezite se to ucit.

Pouze na pracovnim ntb vyuzivam pristup pres VPN, kdyz pracuji z domova....
VencaX (3686)|17.8.2013 23:37
[QUOTE=Neregistrovaný;540331]Na všech IT forech mám ban, a žádné z nich mi nestojí za to měnit IP, zřizovat přihlašovací majl, kvůli několika mudrlantům, co si z toho udělali svůj pašalik.[/QUOTE]

Rekl bych, ze to asi ma nejaky duvod, kdyz mas ban na vsech it forech:notsure


Ivo:
To vis, ja jsem ten naiva, co si mysli, ze ti bidni americane nas az tolik neovlivnuji, ale nikdo si nevsima nebo prehlizi to, ze EU nas zbidacila a kdyby nas ted nechali napospas, tak se ekonomicky zhroutime, protoze vsechno se dovazi a na vsechno jsou kvoty. Nikdo nepozoruje ze hlavni zaporaci jsou v automobilem dojezdne vzdalenosti a neni za nima potreba letat tisice kilometru do zamori...
Čárls (179)|18.8.2013 13:38
Co řešíte Eu nam byl čert dlužnej dělal sem v zemědělství 10 let Krávy vymlácený prasata zlikvidovaný maso dovážíme
Začátkem 90 let jsme jezdil na exkurze od soukr zemědělcu do němec a rakouska pak zas oni k nám a zaviděli co u nas zbourali oni zavádějí ( družstva)
Jo komouši ukradli zemědělcům ale Taky něco vybudovali nebylo to sice uplně Ok ale bylo to tady Kravíny masokombináty mlíkarny Naše bílý zlato cukrovka firmy z němec a pod vykoupili cukrovary a zlikvidovali prostě chce se mě blit
Proklínam za toto tenhle režim zničil zemědělství . Mlíko z marketů krabičák se nedá pit obarvená voda Jogurty docpaný solamilem a sojou a plný E aby se nekazili Těch par slušnejch výrobců to nezachrání.
Prostě EU si z nas dělá odbytiště Sami by ten sajrajt nežrali. Hlasoval sem proti vstupu do EU škoda že nás bylo málo:thumbdown

K tematu nešifruji nemám co tajit . a pokud si někdo přečte co píšu kámošům je mi to u P....
john (877)|18.8.2013 13:42
z EU se vytratil zdravy selsky rozum a byrokrati+lobbiste na tom vydelavaji...
nezajima je zitrek, jen dnesek, nak mi pripominaj cikany, a kdo je ted horsi...:cry
john (877)|18.8.2013 13:48
[QUOTE=Čárls;540384]Hlasoval sem proti vstupu do EU škoda že nás bylo málo[/QUOTE]
ono se to cele nak zvrhlo, viz nase poslanecka snemovna....
ja byl pro EU nejen z ekonomickych duvodu, / spise , ze snad vzajemna spoluprace zabrani excesum jaku WWI, WWII /, ale s takovou to nema budoucnost..., opravdu jsem prekvapen, kam az to doslo / take diky nasim zastupcum v EU parlamentu, ktere slouzi spise jako trafika.... /
Ivo Mašek (507)|18.8.2013 14:52
Já se přiznám - hlasoval jsem proti vstupu do EU. Proč? Protože tady byla nějaká historická EU, a pak tu vzniklo uskupení zvané Visegrádská trojka (později čtyřka - ČR, SR, Polsko, Maďarsko). A já si myslel, že by bylo dobré, aby obě skupiny soutěžily. Aby si konkurovaly. Když se vrátíte o 20 let zpět, tak zde byly ve středoevropském regionu funkční fabriky, zemědělství, atd. Spolupráce mezi Visegrádem a EU by zajisté přinesla pozitivní výsledky. Zároveň Visegrádská skupina by mohla fungovat jako "most mezi východem a západem". O tomhle už mluvil E. Beneš roku 1945 (tehdy chtěl, aby právě ČSR byla tím mostem). Tehdy to díky Stalinovi a jeho zahraniční politice nemohlo vyjít a také nevyšlo.
No, nějak to šlo všechno do háje. Já osobně EU vidím jako hodně špatnou RVHP
Luk Skywalker (82)|18.8.2013 17:53
Tady už je to hodně offtopic, ale vyjádřím se také.
EU v takové podobě jako je dnes je špatně a tudíž špatně funguje. Asi se toho moje generace nedožije ta další nejpíš taky, tak pro nás nic, ale kdyby to bylo opravdu jednotné, jak to má být, tak by EU byla dobrá. Přestavuji si to jako USA: x statů pod jednou vládou a jedním parlamentem s jedním prezidentem a jednou armádou a jedním rozpočtem. Jednoduché že, ale to bych se muselo kus svého vzdát Německo, Francie, Velká Británie - to si přičtěte k nenáviděným USA, Rusko, Čína atd. NAvíc když je něco v EU nedaří a je krize, tak všichni se starají jen o sebe a neřeší se EU.