Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hp 530

IndyB961E (6)|9.7.2007 19:35
Dobrý den. Mám zájem investovat do nějakého low-end notebooku. Dost se mi zamlouvá HP 530 s procesorem T2050 (Core 2 Duo, 1,6GHz) Mám pár otázek:

1.) Zde jsou dva modely:

- [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
- [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Liší se, pokud jsem se dobře díval, pouze v RAMce a v OS. Ten první je bez OS a 512MB RAM, druhý s Vistou a 1GB RAM. Vistu tam nechci, takže stejně budu instalovat XP+SUSE Linux. Myslíte, že by bylo lepší koupit ten první a hned přikoupit třeba dva gigové moduly DDR2 ? Pokud tam dám RAMky, neztratím záruku?

2.) V Alfacomp uvádí, že maximální rozšířitelnost RAM je na 1GB, což mi připadá dost nepravděpodobné. Narvu tam 2 x 1GB a pokud budou stejné, pojede to v Dual-Channel ?

3.) Nemáte někdo osobně zkušenosti s notebooky této řady?

4.) Nevíte, jaký je T2050 v porovnání s Mobile Sempronem 3600+ (2GHz)? Jak by na tom byl tento notebook: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] v porovnání s výše uvedenými?

Děkuji za odpověď
Jezevec (607)|9.7.2007 19:53
No, odpovím na menší část, protože se mi to teď nehe všechno hledat, ale:

T2050 není Core 2 Duo (jádra Conroe, Allendale) ale Core Duo (jádro Yonah), což je vlastně dvojité Pentium M, ale to není zas až tak strašné:)

Pokud tam dáš RAMky záruku neztratíš, instalace je snadná, většinou (nevím jak u tohohle typu) se odendavá pouze malý kryt v blízkosti baterie:)... o se týče RAMek, kompatibilní najdeš pro daný typ ty (nebo prodejce) např. v konfigurátoru pamětí na http://www.techdata.cz (po nalogovaní nástroje dodavatelů - kofigurátor pamětí - kingmax)

S dual channel bych nepočítal, IMHO paměti pojedou pouze single channel.

Pár jsem jich prodal a nebyly a ně stížnosti, jsou to jednoduhé low-end notebooky a parametry tomu odpovídají.
speedsnail (4876)|9.7.2007 21:14
takže specifikace výrobce:
HP 530 Notebook PC (GJ269AA)

Procesor, operační systém a paměť
Typ procesoru
Intel® Core™ Duo Processor T2050
• 1,6 GHz, Mezipamět L2 2 MB, Přední sběrnice 533 MHz

Instalovaný operační systém
FreeDos

Čipová sada
Mobile™ Intel® 945GM Express Chipset or Mobile™ Intel® 940GML Express Chipset

Standardní paměť
1 x 512 MB DDR2

Paměťové sloty
2 sloty SODIMM podporující dvoukanálovou paměť

Upgrade paměti
Možnost upgradu maximálně na 2048 MB

palec nahoru :)
//je to muj favorit v cene do 15k. jen by me zajímal rozdíl ve výdrži na baterie proti verzi s Celeronem M 1,46Ghz.. je to 1vs2jadro. ale zas T2050 ma speedstep (snizuje nasobic kdyz neni v zatezi) coz ten celeron nema. takze by mohl ten T2050 vydrzet dele i kdyz je vykonejsi. Dokoupit jednu 512 pamět a parada za par korun. (2G ram je pro tuto kategorii podle mě zbytečnost. grafiku na hry to nema)
IndyB961E (6)|9.7.2007 21:49
Díky za odpovědi.
No... s tou RAM ještě právě zvažuju. Protože mám strach ať nedokoupím 512 abych zjistil, že je 1GB to málo. Ale zase na druhou stranu... Teď mám Semprona 2600+ (1.83 GHz), 768 MB RAM, GF5200, takže na to, že ten notebook budu mít v podstatě navíc, tak to není špatné.
Mi jde hlavně o vývoj, ať tam bez problémů jedou Delphi 2007, Visual Studio, a když tam pojede aspoň Mafia, tak budu spokojený.
speedsnail (4876)|9.7.2007 22:13
Mám PC viz popis a 1G ram je uplně v pohodě na veškerou práci i hry (počítám s WIN XP). ALT-TAB kdykoli kdekoli, Photoshop, AutoCad.
Koupil bych notas. Mrknul co tam je za modul (ta 512) a koupil stejny. šance že pojedou v dualu je skoro 100pro myslim. Jo a až koupiš tak budu rad za par řádek co si o něm myslíš a první dojem+zkušenosti (hlavně ta výdrž, hlučnost, displej atd)
p.s Mafii by ta grafika měla zvládnout.
// v rozumném obchodě (což zrovna CZC myslim je) by tě měli nechat tu paměť vyzkoušet abys měl jistotu že v tom dualu pojede.
speedsnail (4876)|9.7.2007 22:36
Nedalo mi to a hledal jsem dál. HP uvádí u 530tky intel 945GM nebo 940GML chipset.. když se podíváme na stránky intelu http://compare.intel.com/pcc/showchart.aspx?mmID=22210,22209&familyID=7&culture=en-US
tak vidíme že 940GML podporuje jen Celerony.. takže to vypadá že verze 530tky s Celeronem M má jen 940GML chipset.. tedy max 533fsb a 2Gb dualchannel ram. kdežto verze s Core Duo má chipset 945GM.. tedy až 667FSB(je tu tedy možnost přetaktování) a až 4Gb RAm.
IndyB961E (6)|10.7.2007 08:02
Díky moc, za tipy. Ještě bych se zeptal: U DDR2, jak ty paměti můžu kombinovat? Musí být stejné velikosti?

p.s. Určitě, až to koupím, tak dám vědět. Na netu jsem se o těch noteboocích 530 dozvěděl dost málo, ale to málo byly většinou kladné ohlasy. Jediné, co tam trochu vytýkali, což mi až tak nevadí, že to má jenom 2x USB. Já tam potřebuju připojit tak max. myš a flashku a stejně mám doma někde zahrabaný USB Hub. Mi se to právě z těch low-endů tak nejvíce zamlouvá. Původně jsem chtěl koupit přímo ten s 1GB RAM a s Vistou, ale příjde mi to trochu jako hloupost, protože když koupím toto a přikoupím tam tu 512, tak mě to výjde o víc jak tisícovku levněji a osekanou Vistu tam stejně nechci.
jukyn (19)|12.7.2007 14:20
ahoj já bych se zeptat...koukal jsem an srovnání těch chipsetů 940 a 945 a zaujala mě položka
discrete graphics:pci-ex 16x u 945.
Tudíž swe nabízí otázka...lze HP 530 vybavit externí kartou pci-ex?
:)
speedsnail (4876)|12.7.2007 17:55
1. Paměti můžeš kombinovat ale na dual jsou potřeba stejný.
2. 4USB ma myslim starsi typ 7300. taky je za zajimavou cenu. Ale ne tak vyhodne jako 530
3. No na externi kartu to nebude. Je to vlastnost chipsetu ze se na nej da pripojit neintegrovana grafika (proste ze tam vyrobce notebooku muze prdnout X1600 a podobne) a k tomu 940 nemuze.
IndyB961E (6)|13.7.2007 16:56
No, tak už to mám doma a marně instaluju ovladače od zvukovky. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Vím, že se musí nejdříve nainstalovat nejaké to UAA od Microsoftu a pak teprve samotne drivery zvukovky. Jenže přes to UAA nemůžu projít. Ten instalátor se spustí, progress bar jenom tak proběhne a nic.
Z!gy (2)|13.7.2007 19:59
Cuzz všichni
Nedávno jsem si zakoupil tento model s Core Duo procesorem...Tak tady jsou nějaké postřehy
- noťas je poměrně příjemně tichý
- display bych zařadil spíše někam do nižšího mainstreamu(podání barev by vcelku šlo, ale přijde mi dost
pomalý :-)
-Core Duo opravdu mění násobič a k tomu ještě mění napájecí napětí na procesor podle velikosti násobiče...
-ntb je osazen 1XDDRII 667MHz(druhá už je na cestě :o)
-příjemně mě překvapila svižnost ntb ve veškerých aplikacích
-jedinými nedostatky jsem shledal :
1.absenci klasického zámku na displayi...zatím chodí panty ztuha....doufejme že jim to dlouho vydrží a nebude se mi všude otevírat jako kniha ....
2.pouze dva USB konektory...což v reálu znamená že po připojrní takového externího HDD mi nezbude než sáhnout na touchpad :-(
-co se týká DOSu tak si ze mě asi udělali v HP srandu, páč mi dali ntb s nahraným Dosem, ale byla tam chybně vytvořená FAT 32 tabulka, čímž bylo nemožné instalovat jakýkoliv jiný systém....(náhoda nebo záměr?? :-) ...pro laika by to zřejmě znamenalo návštěvu servisu :-(
-k ovladačům HD audio...musíš nejprve instalovat ovladač sběrnice HDaudio a teprve poté ovladač pro samotné audio a modem :-)
-kdo ještě váháte, tak NEVÁHEJTE!!! :-) Podle mě je to v současnosti ntb s nejlepším poměrem cena/výkon...dal jsem za něj 14200Kč
IndyB961E (6)|15.7.2007 19:40
Tak jsem ho koupil. Řekl bych, že naprosto splnil moje očekávání, řekl bych, že poměr cena výkon je u tohoto noťasu více než perfektní. Hned jsem dokoupil gigovou ramku, takže to jede fakt krásně. Bez té ramky nevím, nechtěl jsem tam instalovat systém dřív než to tam strčím.

Každopádně přesně jak bylo výše řečeno - kdo váhá, tak určitě neváhejte

Co se týče pár technických poznámek, pro ty, kdo budou instalovat systém.

- Při instalaci XP je NUTNÉ v biosu vypnout Sata Native mode. Je to jednoduché, v základní nabídce to rychle najdete. Dokud jsem to nevypnul, tak mi instalace ze začátku vždycky zamrzla. Už jsem myslel na nejhorší.

- HP nabízí na svých stránkách poměrně slušný výber ovladačů, z nichž je nejdříve nutné nainstalovat ovladače od Chipsetu. Ovladače jsou zde [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]. Bohužel tam není nějaký přesný postup. Až budu mít trochu času, tak se to pokusím sepsat. Problémy jsem měl se zvukovkou, pochopil jsem, že se musí nejprve instalovat UAA (Microsoft Universal Audio Architecture) a pak až ovladače od samotné zvukovky, jenže mi nešly nainstalovat UAA. Instalátor jenom proběhl a to bylo vše. Pokud budete mít stejný problém, tak se podívejte do správce harwaru a tam najdete o něco níže ještě jedno neznámé PCI zařízení myslím. Tak mu aktualizujte ovladače! Musíte v tom správci hardwaru trochu zascrollovat, což mě vůbec nenapadlo, a tam níže se nachází taková sviňka s vykřičníkem.
Každopádně ale nejprve nainstalovat ovladače od chipsetu, grafiku, pak tu UAA audio (tam bude možná problém právě jak jsem psal), pak ovladače od zvukovky a modemu, a nakonec od wifiny a lan. Pak budete mít určitě ještě jedno neznámé zařízení v hardwaru a po trochu bádání jsem zjistil, že jsou to HP Quick Launch buttons.

Pokud byste měli nějaké otázky, tak mi klidně napiště na [email]petrlukas.x@seznam.cz[/email]
speedsnail (4876)|15.7.2007 21:29
Dokoupil gigovou ramku. to mam chapat jako ze ted mas gigo nebo zes dokoupil gigo a mas 1,5G? Pokud mas 2x512 behaj v dualu? jakej druhej modul si dokoupil?
A co baterka. Kolik mAh tam je? Zkuste testnout přehrávání filmů (to asi každýho zajímá nejvíc- jak dlouho bude moct v autobusu nebo vlaku čumět na film)
Encore1106 (424)|17.7.2007 10:29
BTW:
Pozor na to, že poslední dobou někteří výrobci notebooků přestávají podporovat XPčka. Radši si zkontrolujte, jestli jsou na stránkách výrobce k dispozici ovladače pro OS WIN XP k danému modelu. Nevim, jestli mají smlouvu s Microsoftem, nebo se jim nechce dělat ovladače pro starší OS, ale myslim si, že stále ještě hodně uživatelů odradí nekompatibilita s XP...
boboco (1987)|17.7.2007 11:00
o tomto notebooku taky uvažuju a taky řěším dilema zda Visty a 1GB RAM a nebo 512MB a XPčka... Rohodnout se nějak musím, tak potom také napíši nějaké postřehy. Nevím proč se tenhle notebook už dávno neobjevil v sekci Hodnocení produktů, se svou cenou je opravdu zajímavý.

Ještě se jen zeptám, dokupovali jste už někdo paměť přímo pro tenhle notebook? - konfigurátor už mě párkrát zklamal a orig. paměti pro tyhle notebooky teď dodavatel nemá skladem. Nabízejí se mi Kingmaxy, V-Data, A-Data, PQI - Vše DDRII-SODIMM 667MHz 512MB. Už se mi bohužel stalo že spolu paměti v notebooku zrovna moc nekamarádily...
IndyB961E (6)|17.7.2007 14:43
Mám tam 1.5 GB. A XP tam jedou v pohodě.
boboco (1987)|17.7.2007 15:04
jakou paměť jsi dokoupil?:o - značku
Z!gy (2)|21.7.2007 00:31
Baterie je 34 WHod.....což znamená 34W po dobu 1 hodiny(nejobyčejnější 4 článková Li-ION) :-( = nic moc....ale na 1 film ve vlaku to stačí...
mám 2X512 a šlape v poho v dualu...