reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI PM8M3-V výměna kondenzátorů

trodas (1753)|2.9.2013 23:43
MSI firmu nemám nijak v lásce. Nejlepším příkladem budiž rozdíl mezi tím, jak na MSI stránce tato firma prezentuje MSI PM8M3-V desku. Reklama:

[ATTACH=CONFIG]28948[/ATTACH]

Jako hezký mainboard s 7 Sanyo Oscon polymery + dvěmi OST malými kondíky na výstupu Vcore regulátoru + dvěmi velkými Rubycony nad nimi. To zní skvěle, jenže když desku dostanete skutečně do ruky, tak po zobrazených součástkách není ani vidu, ani slechu. Realita:

[ATTACH=CONFIG]28964[/ATTACH]

Ze 7 polymerů (a to krásných kvalitních Osconů) jsme se dostali na 3 špatné OST kondíky + velké Rubycony nad nimi se změnily také na "lepší z špatných" kondenzátorů - opět OST. A není to tak, že by to byla nová/jiná verze, protože novější verze mají jinak rozmístěný Vcore regulátor, tedy je to srovnávání reklamy na v1.0 PSB s realitou verze v1.0 PCB.

Jinak řečeno, ukazují 7 polymerů, dostanete 3 špatné OST kondíky. Jestli tohle není ironie, pak už nevím, co by jí mohlo být...
Na mainboardu MSI PM8M3-V (PCB v1.0) tedy najdete:
5x 680uF 4V d8 OST RLA (+4 vynechané)
2x 3300uF 6.3V d10 OST RLX
3x 1000uF 16V d8 Panasonic FL (+1 vynechaný)
12x 1000uF 6.3V d8 OST (+4 vynechané)
2x 470uF 10V d8 G-Luxon
1x 10uF 16V d4 SMD


Jen tři OST kondíky na straně Vcore regulátoru, ČTYŘI chybí. Tomu já říkám krádež, MSI!

[ATTACH=CONFIG]28949[/ATTACH]

Napájení AGP je poměrně slabé, ten mosfet vpravo je pro ramky a NIKOS mosfety jsou nechvalně známé svou poddimenzovaností - resp. hezkými parametry, které ovšem ve skutečnosti nezvládají...

[ATTACH=CONFIG]28950[/ATTACH]

Ramky běží také na OST kondících, kompletně:

[ATTACH=CONFIG]28951[/ATTACH]

Vcore napájení je podporováno dvěmi velkými 3300uF OST kondíky (a dalšími dvěma malými 680uF OST kondíky poblíž socketu LGA 775). Asi proto, aby deska uživila i vyšší verze z LGA 776 procesorů, konkrétně 3.6GHz Pentia 4 s 2MB L2 keše a tak podobně:

[ATTACH=CONFIG]28952[/ATTACH]

Poblíž čipu, co se stará o síť (Realtek RTL8100C), máme dokonce nejhorší z špatných kondíků - G-Luxony! Fuj:

[ATTACH=CONFIG]28953[/ATTACH]

Neméně důležitá vstupní regulace napájení CPU má místo pro 4 kondíky, ale jen tři jsou použity. Navíc jsou to Panasonic FL kondíky, které se nedají koupit v Digikey a to jen zvyšuje pochybnost o tom, zdali jsou to originální kondíky. Proč nejsou v Panasonic řadě uvedeny, kdyby je Panasonic vyráběl, že? Totiž Panasonic dělá relativně "tlusté" kondíky a d8 kondenzátory pro 16V prostě nemá v nabídce... To je horší i pro jejich výměnu, protože d8 kondenzátorů je pramálo a aby byly zároveň na 16V, tak to je naprosto výjimečné:

[ATTACH=CONFIG]28954[/ATTACH]

Tak to samozřejmně zůstat nemohlo, protože mainboard začal vykazovat první známky nestability a občas při zátěži padat, tak musela nastat výměna kondenzátorů za nějaké dobré, co vydrží dokud to mobo budu mít chuť ještě používat. Protože MSI v reklamě použil kvalitní polymery, tak jsem se rozhodl reklamu trumfnout. Existují totiž ještě lepší než Sanyo Oscon polymery - a sice Nichicon LE polymery... A tak jsem si sestavil svou představu o tom, jak to mobo recapnu:

9x Nichicon LE 820uF 2.5V d8 493-3058-ND
2x Nichicon HZ 3300uF 6.3V d10 UHZ0J332MPM-ND
4x Nichicon HZ 1000uF 16V d8 UHZ1C102MPM6-ND
16x Nichicon HM 1000uF 6.3V d8 UHM0J102MPD-ND
2x Nichicon LE 470uF 6.3V d8 493-3066-ND
1x Taiyo Yuden 47uF 6.3V 587-3406-1-ND

Bohužel se vloudilo hned několik chybek. Jedna byla, že jsem objednal jen původní počet těch 1000uF kondíků, tedy zbývající čtyři jsem nahradil Samxon GC kondíky, co jsou podobně kvalitní a mám je ozkoušené. Horší bylo, že jediné d8 kondenzátory byly špičkové, leč nedostatkové Nichicon HZ kondíky a ty nebyly měsíce skladem. A v posledku jsem zapomněl na ten poslední malý SMD kondík za AGP slotem, který jsem chtěl nahradit keramikou, když už se dnes dělají i 47uF keramiky v 1210 velikosti...!

Tedy základní myšlenkou bylo dostat Vcore na špičkovou úrověň špičkovými kondíky, což se vcelku snadno podařilo:

[ATTACH=CONFIG]28955[/ATTACH]

Jenže co s těmi vstupními kondíky, co nejsou? Nakonec se mi na jejich místo vcelku snadno (nic bezprostředně kolem naštěstí není) podařilo nacpat náhradní kondíky, které jsem vzal ze zásob - Panasonic FM 1000uF 16V d10:

[ATTACH=CONFIG]28957[/ATTACH]

Doplnil jsem samozřejmně i ten chybějící hned za vstupní cívkou:

[ATTACH=CONFIG]28956[/ATTACH]

Paměti dostaly pořádné Nichicon kondíky, aby si nestěžovaly na diskriminaci:

[ATTACH=CONFIG]28958[/ATTACH]

A jen v CPU soketu tak nějak smutně kouká šest prázných míst, kde by mohly být solidní keramiky, aby se zlepšila stabilita napájení v extrémních zátěžích:

[ATTACH=CONFIG]28959[/ATTACH]

Na původně nijak nebsazená místa jsem dal ty čtyři Samxony GC:

[ATTACH=CONFIG]28960[/ATTACH]

A kontroler síťovky se musí tetelit radostí, že místo G-Luxonů má dva krásné Nichicon LE polymery... Tomu říkám skok v kvalitě:

[ATTACH=CONFIG]28961[/ATTACH]

Nad CPU socketem se sešly dva významné kondíky - Nichicon HZ - nejlepší elektrolytický kondenzátor (co se maximálního proudu co dodá týče, Samxon GA je s ním vyrovnaný a má i lepší konstrukci, ale už je Man Yue přestalo dělat...) vedle Nichiconu LE - nejlepšího polymerového kondenzátoru co existuje:

[ATTACH=CONFIG]28962[/ATTACH]

A nakonec - celkový pohled na Vcore regulaci vypadá už teď mnohem optimističtěji:

[ATTACH=CONFIG]28963[/ATTACH]


A výsledek? Jede to jako po másle a hlavně - Vcore voltage regulátory, opatřené chladiči, byly přesto, že na ně žádný fan nefouká (ale také jsem odebral zezadu sériový a paralelní port, aby to lépe větralo) po dni práce, noci zátěžového testu a dopoledne hraní jen mírně teplé...! Tedy kvalitní kondenzátory = nízké teploty součástek. Parádička :)

Teď ještě ten AGP kondík a nějaké ty keramiky... :D
MSI PM8M3-V advert.jpg MSI PM8M3-V caps15.jpg MSI PM8M3-V caps14.jpg MSI PM8M3-V caps13.jpg MSI PM8M3-V caps12.jpg MSI PM8M3-V caps11.jpg MSI PM8M3-V caps10.jpg MSI PM8M3-V caps9.jpg MSI PM8M3-V caps8.jpg MSI PM8M3-V caps7.jpg MSI PM8M3-V caps6.jpg MSI PM8M3-V caps5.jpg MSI PM8M3-V caps4.jpg MSI PM8M3-V caps3.jpg MSI PM8M3-V caps2.jpg MSI PM8M3-V caps1.jpg MSI PM8M3-V reality.jpg
trodas (1753)|29.9.2013 12:51
Poslední MSI PM8M3-V bios v1.5 a předchozí v1.4 - originály i mnou odemknuté verze s overclock a dalšími nastaveními:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Ve verzi 1.5 už jsem ani neodemykal veškeré nastavení integrované grafiky, protože ji asi sotva někdo bude využívat...
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
...a když, tak tohle snad ani nepotřebuje?! No nicméně nastavení je spousta, jen to Modbinem odemknout :mrgreen: Původně ta deska v biosu vypadala jako chudý příbuzný, ale jen co jsem se do toho pustil, tak má docela hodně nastavení a docela hodně i senzorů...
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Ale že by dala 333MHz realného taktu ramek - 666MHz DDR! - tak to jí tedy nevěřím:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

...a shodně tak jí nevěřím, že umí DDR2 ramky, byť se to v biosu píše:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
:D :D :D
trodas (1753)|6.10.2013 12:33
...a jak se taková recapovaná deska popere s silnějším CPU? Docela se ctí, 3,5GHz to dá:

[ATTACH=CONFIG]29108[/ATTACH]
http://valid.canardpc.com/ddp26b

A to by to ještě chtělo vyměnit kondíky v soketu. Ten velký je jen 100uF tantal a 4 keramiky z 10 je dost málo. Navíc dnes už se běžně dělají 470uF polymer-tantal POSPAP kondíky a 22uF ty čtyři keramiky také nemají, jako lze dnes pořídit:
http://www.digikey.com/product-detail/en/JMK316AB7226MLHT/587-3394-1-ND/4157507
http://www.digikey.com/product-detail/en/2R5TPF470M6L/P16211CT-ND/4146654
Pentium 4 650 at 3500MHz.png