reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zařízení HDD má chybný blok - podezřelé chování HDD

morize (3)|15.10.2013 18:43
Zdravím!
Měl bych problém s PC.
V posledním týdnu jsem pozoroval jeho podivné chování - při delší neaktivitě s PC (pouze přehrávání hudby, jinak žádné aktivní užívání) po pár desítkách minut se začala muzika zasekávat, až se sekla úplně. Práce s PC v tu chvíli prakticky nebyla možná. Vše bylo šíleně pomalé, resp. nebylo možné s PC cokoliv dělat a byl nutný hard reset. Někdy jsem však zaslechl disk, jakoby se najednou rychleji roztočil a práce s PC byla znovu možná. Vypl jsem tedy v panelu napájení různé úsporné režimy hardwaru po delší nečinnosti ale nepomohlo to.

Ve výpisu událostí jsem však zpětně našel hlášky "Zařízení \Device\Harddisk0\DR0 má chybný blok." a to přesně ve chvílích, kdy k těmto událostem docházelo.
Provedl jsem opravu oddílu C: přes chkdsk /r. Byly nalezeny a opraveny 4 chybné clustery. K zasekávání PC sice nedochází (alespoň jsem zatím nespozoroval) ale chybové hlášky "Zařízení má chybný blok" zůstávají (dnes několikrát během dne). Podivná zaseknutí aplikací a kurzoru myši však pozoruji také (ale tam může být asi na vině více věcí). Oddíl D: téhož disku otestuji v nejbližší možné době (bude časově mnohem náročnější).

Chtěl bych tedy tímto poprosit někoho zběhlého, který by mi dokázal poradit, jak dále postupovat s diagnostikou disku a poptat se na názor, jestli je to s diskem hodně špatné, příp. jestli je to na reklamaci (disk je pouze 8 měsíců starý). Přikládám výpis ze SMART. Disk o kterém je řeč je WD Blue WD10EZEX 3.5" 1TB (jednoplotnový).

Sestava je Intel Core i5 3570K + Arctic Freezer 7 Pro Rev.2, MSI N660 Twin Frozr III 2Gb DDR5, Gigabyte GA-Z77X-D3H, Kingston HyperX blu 8GB 1600MHz, WD Blue WD10EZEX 3.5" 1TB, Seasonic M12II 520W.
OS: Win 7 Prof. 64 bit, legál, poslední aktualizace
Systém byl přeinstalováván jen pár týdnů zpět - ovšem rozdělení disku před instalací se nezměnilo, formátován byl pouze menší systémový oddíl.


Vím, že to tu není vyloženě PC poradna ale přesto budu moc vděčný za jakékoliv názory, rady či tipy :-) Předem díky!

Martin
smart.png